28. júna 2023

Skrytý princ/Tessa Afsharová

Ale niekedy, keď nám Boh šepká, aby sme vytrvali, nemá na mysli bolesť. Hovorí o láske. Jeho láska trvá večne.
(Skrytý princ: Tessa Afsharová; Preklad: Zuzana Vengliková)
Ako židovská otrokyňa nemá svetlé vyhliadky do budúcnosti. Čoskoro však zistí, že v jej rukách možno spočíva osud národov.
Keren, nadaná židovská pisárka, ktorá pracuje pre veľkého Daniela, si spolu s jeho synmi a ich priateľom Jeredom osvojuje cudzie jazyky aj umenie šermu. Po tragickej nehode, ktorá jej zmení život, sa ocitá ďaleko od domova, kde je poverená zvláštnou úlohou: z pastierika vychovať šľachtica. Keď sa náhodou dozvie pravdu o chlapcovom pôvode, pochopí, že ho musí ochrániť pred krvilačným kráľom.
Jered síce nedokáže Keren odpustiť, no napriek tomu sa vydáva na dlhú cestu cez hory, aby ju bezpečne priviedol domov. Keď zistí, kto je v skutočnosti Kereniným žiakom, potlačí v sebe zatrpknutosť a rozhodne sa svojej niekdajšej priateľke pomôcť zachrániť toho, ktorý jedného dňa vyslobodí jeho ľud z babylonského zajatia. (zdroj)
Knižný titul Skrytý princ v sebe ukrýva v poradí už desiaty biblický príbeh z pera obľúbenej Tessy Afsharovej. Kto pozná tvorbu tejto uznávanej autorky, tak mi isto dá za pravdu, že jej diela sú nádhernou oslavou nielen Božej lásky. Príbehy utkané prostredníctvom starostlivo zvolených (v našom prípade preložených 😊) slov od Tessy Afsharovej sú skvostným umeleckým dielom. Avšak, prekvapivo práve jej najnovší román svojou kvalitou až priveľmi zaostáva za predchádzajúcimi príbehmi.
Kniha začala veľmi príjemným a veselým prológom, kde sme spoznali hlavné charakterové črty hrdinky Keren, mladého židovského dievčaťa. Čitateľovi isto vykúzli úsmev na tvári najmä jej snaha začleniť sa do chodu domácnosti, v ktorej má slúžiť. Nech už sa snaží ako najlepšie vie, i tak kráča ruka v ruke s neúspechom a práce v tej dobe prislúchajúce ženám jednoducho neovláda. Napokon však, tak ako od prvého momentu možno očakávať, prehry vedú k víťazstvu v podobe jej vysnívanej a pre príbeh aj kľúčovej práce pisárky a stretnutiu chlapca menom Jered
Kniha sa od prvých strán javí ako milé a oddychové čítanie, ale to trvá iba po zvrat, ktorý rozhodne o zmene tempa vyrozprávania príbehu. Nanešťastie, práve zápletka so sebou priniesla aj zamotané pocity, ktoré sa mi usídlili v mysli. Neustále nad tým premýšľam, ale nedokážem sa preniesť cez pocit, že autorke sa úplne nepodarilo vykresliť vnútorný svet svojich nových hrdinov. Ich správanie od daného incidentu pôsobilo totiž umelo, vynútene, akoby autorka stratila svoju múzu a nevedela ako sa pohnúť vo vlastnom príbehu. Preto Keren a Jereda premenila na bábky na špagátiku a za nitky poťahovala až priveľmi silno, čím sa ich činy a myšlienky nezhodovali s ich doposiaľ vykreslenými charakterovými črtami. Vtedy sa môj obdiv voči autorke vytratil. Spomínam si totiž na postavy z jej iných diel. Na čiernobielych stránkach pôsobili tak skutočne, plné farieb života, ktoré sa zásluhou rôznych emócií prameniacich z hĺbky ich srdca iba zintenzívnili a vyrážali tak dych. Nanešťastie, Keren a Jereda som prestala vnímať ako krásne originálne bytosti. Stali sa len nástrojom bez duše, len akýmisi figúrkami, ktorými si Tessa ťahala smermi, ktoré jej v danom okamihu prišli vhod. 
...bolesť nahlodáva korene viery a požiera vlákna nádeje...
(Skrytý princ: Tessa Afsharová; Preklad: Zuzana Vengliková)
Rozhodujem sa dôverovať ti. Rozhodujem sa veriť ti. Rozhodujem sa milovať ťa.
(Skrytý princ: Tessa Afsharová; Preklad: Zuzana Vengliková)
Tessa je známa tým, že jej knihy, čo sa historických faktov a detailov týka, vynikajú svojou precíznosťou. Uznávam, že aj tentokrát ma práve historická stránka veľmi bavila a zaujala v mnohých ohľadoch, bohužiaľ, napokon ani v tomto prípade moje nadšenie netrvalo dlho. Novým kameňom úrazu sa stali konverzácie, ktoré miestami pôsobili nielen príliš moderne, no najmä drzo a nad tým sa nedá prižmúriť ani jedno oko. Nečakám od historických románov jazyk tej doby, ale čakám aspoň nejakú úroveň, ktorú si dané situácie vyžadujú. Autorka si totiž robila v tejto oblasti, čo sa jej zachcelo. Raz boli postavy voči vyššie postavenému zdvorilé, úctivé a ich slová volené múdro, no na druhej strane prichádzajú aj smelé, drzé možno až detinské konverzácie. Myslím, že ak by niekto viedol taký neúctivý rozhovor napríklad so samotnou kráľovnou, tak by ho pravdepodobne dala nejakým spôsobom potrestať. Práve pre zvolený jazyk strácal príbeh vážnosť a uveriteľnosť a všetka Tessina snaha o historické reálie vyšla nazmar. 
Ak by som sa zamerala na príbeh ako na celok, tak, žiaľ, ani v tomto smere nenachádzam veľa pozitív. Dejová línia má totiž tlkot umierajúceho srdca. Nahmataný pulz je slabučký a nádej, že pod bruškami prstov zacítite silnejší úder signalizujúci zázrak, bohužiaľ, neprichádza a napokon ani nepríde. Ide totiž o príbeh až s priveľmi pokojným dejom, tak pokojným, až máte pocit, že za tých viac ako 300 strán sa nič zásadné neudialo. Okrem toho nevyniká ani originalitou ohľadom vzťahov, najmä nie toho ľúbostného, ktorý je povrchový a nepreniká do hĺbky sŕdc protagonistov. 
A napokon, sklamanie nastáva aj v zobrazení Božej prítomnosti v našich životoch. Nejeden z nás sa nájde v postave Jereda. Ide o druh hrdinu, s ktorým stojíme na rázcestí a premýšľame, akou cestou sa vydať. Milovať či nemilovať Boha? Veriť mu alebo naopak neveriť? Trpezlivo čakať na jeho odpoveď v našom súžení či s hnevom sa od neho odvrátiť? Tessa vždy dokázala práve pôsobenie Boha v našich životoch a jeho hľadania aj v bolestných okamihoch ponúknuť s čistou a úprimnou láskou prostredníctvom krásnych a obdivuhodných príkladov, ktoré sa odrážali v živote hlavných hrdinov. Ale tentokrát všetko strácalo svoj úmysel. Tessina snaha ponúknuť pohľad Boha v tomto prípade pôsobila opäť vynútene a násilne, neukrývala sa tu jemnosť a cit pre sprostredkovanie Božej lásky. Neverila som postavám a ich úprimnej snahe nájsť Boha vo svojich životoch. Pre mňa išlo o chatrný odvar lásky. 
Príbeh Skrytý princ od Tessy Afsharovej vnímam ako veľmi slabé knižné dielo. Neponúka čitateľovi nič nové, nič krásne a nič, čo by ho chytilo za srdce. Postavy pôsobia priveľmi umelo, sú vytvorené len za účelom rozpovedania príbehu, ktorý aj tak nemá srdce a tým pádom ani dušu. A v takých knihách len ťažko nachádzate radosť a obdiv voči autorovi. Žiaľ, pre mňa je najnovší román od Tessy Afsharovej veľkým sklamaním, a o to viac ma to mrzí, pretože patrí k mojim obľúbeným spisovateľkám...
Ak vás kniha zaujala, môžete si ju zakúpiť aj na stránke vydavateľstva, konkrétne TU.
Veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Kumran.sk za poskytnutie knihy na recenziu .
•••
Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com
•••
• Moje hodnotenie: 1,5/5 • Vydavateľstvo: Kumran (2023) • Originálny názov: The Hidden Prince • Preklad: Zuzana Vengliková • Goodreads: 4,63 • Žáner: historický román, kresťanská beletria • Väzba: brožovaná • Jazyk: slovenský • Počet strán: 336 • ISBN: 9788089993772 •

1 komentár:

  1. To mi je ľúto, že ťa obľúbená autorka sklamala, ale fotky sú opäť krásne! Mňa naposledy sklamala kniha Kaviareň U anjela, veľmi som sa pri nej nudila :D

    OdpovedaťOdstrániť