9. októbra 2022

Pieseň bez nôt/Roseanna M. Whiteová

Táto melódia vypovedala o smútku a bolesti a o túžbe po niečom nedosiahnuteľnom. Znela takmer, takmer povedome. Akoby poznala melódiu, ale slová nie.
(Pieseň bez nôt: Roseanna M. Whiteová; Preklad: Jana Hlatká)
Ak zradí svoje srdce, zachráni mnoho životov. Nájde na to odvahu? 
Willa Forsytheová je hudobný zázrak a zároveň prvotriedna zlodejka. Na prahu prvej svetovej vojny sa preto dokonale hodí na dôležitú úlohu – získať šifrovací kľúč od známeho huslistu, ktorý sa momentálne nachádza vo Walese.
Lukas de Wilde si užíval život celebrity – až doteraz. Sláva ho pred pár týždňami takmer stála život, pretože každý sa usiluje získať kľúč k práci jeho otca – kryptológa. Lukas má tiež strach o svoju sestru a matku, ktoré sa stratili, keď Nemci vtrhli do Belgicka. Rozptýlenie mu prinesie až stretnutie so zaujímavou a talentovanou Willou Forsytheovou. Nebezpečenstvo hrozí z každej strany a Willa vie to, čo Lukas nie – že ho musí zradiť a vziať mu kľúč, inak bude jej rodina trpieť, rovnako ako trpí tá jeho.
Druhá kniha série Tiene nad Anglickom je symfóniou presvedčivých hrdinov a intríg, ktoré berú dych. Nájdeme tu múdrosť, vrúcnosť a láskavosť napriek temnote a napätiu tej doby... Whiteová je majsterka historickej fikcie, a preto tu môžeme objaviť správnu dávku z každej oblasti, či to sú dejiny, napätie, humor alebo láska. (zdroj)
Roseanna M. Whiteová nás ako čitateľov neprivádza na front, aby sme spolu s vojakmi tvárou v tvár čelili desivej, mučivej a vražednej vojne. Autorka nám naopak ponúka nahliadnutie do životov ľudí, ktorých sa vojna fyzicky nedotýka, ale ich myseľ, duša i srdce zotrvávajú v bolesti, ktorú cítia aj priamo zainteresovaní vojaci. Preto sa historický román Pieseň bez nôt nezaraďuje ku knihám, ktoré by sme mohli označiť za drsné. Knihu, najmä svojou inakosťou, ktorou približuje obdobie prvej svetovej vojny, považujem za oddychové čítanie, pretože v popredí svoje miesto zastáva vývin vzťahu hlavných hrdinov a ich formujúca sa nežná láska.
Žiaľ, príbeh ukrytý na stránkach knihy okrem lásky neponúka takmer nič iné. Vzťah hlavných hrdinov autorka roztiahla na stovky strán, kde sa točil v jednom kruhu. Mohla by som ho prirovnať k detskej hre trhania okvetných lístkov margarétky: „Ľúbi ma, neľúbi ma, ľúbi ma, neľúbi...“ Nekonečné dokazovanie si vzájomnej lásky zbytočne ukrátilo priestor dôležitejším a zaujímavejším aspektom knihy. Našťastie, v diele okrem príbehu Willy a Lukasa, objavíte aj ďalší pohľad – pohľad malej Margot, sestry hlavného hrdinu. Spomínanú mladú hrdinku, ešte len dieťa, vnímam ako nečakané príjemné osvieženie v doposiaľ nie práve zaujímavej dejovej línii týkajúcej sa hlavných protagonistov.
Margot je nevšedne nadané dieťa, matematický génius, ktorej postavu autorka zvládla vykresliť natoľko, že si ju už od prvého momentu veľmi obľúbite (len pre zaujímavosť, v knihe Číslo lásky si ju zamilujte ešte väčšmi). Privítala by som viac strán s Margot, no aj viac záhad či napätia, pretože toto všetko Whiteová skutočne mohla čitateľom predostrieť, ale namiesto toho akoby stavila všetky svoje karty len na romantický vzťah hrdinov, ktorý, pre mňa osobne, začal byť až priveľmi únavný a len s námahou som sa k čítaniu vracala.
Pieseň bez nôt sa mi hodnotí ťažko, pretože na jednej strane sa príbeh neuberá ani vpravo ani vľavo, ale ide si priamočiarou cestou, ktorá nenaznačuje nečakaný zvrat. Na strane druhej však musím vyzdvihnúť dejovú líniu s Margot a posledných cca 100 strán, pri ktorých som si hovorila – áno, takto mala vyzerať celá kniha, výborné! Záver bol vskutku napínavý a strach o hrdinov som mala pri každej prečítanej vete.
Tento literárny počin by som napokon zaradila k priemerne dobrým oddychovým knihám, ktoré vás neurazia, ale ani nenadchnú tak, ako sľubujú. Znie to síce ako paradox, aby kniha o vojne priniesla relax, ale tento román je stelesnením beletrie, s ktorou môžete stráviť dlhé zimné večery, a pritom sa nebáť tmy, z ktorej by na vás mohli vyskočiť nočné mory.
Roseanna M. Whiteová ma síce svojou druhou časťou trilógie Tiene nad Anglickom veľmi neoslovila, no pre druhého môže byť príbeh o hudobne nadanom dievčati, ktoré sa ukrýva v temných londýnskych uličkách, tým najkrajším, čo tento rok prečítate. Pretože napokon každý čitateľ začuje tú pieseň bez nôt. Postačí sa započúvať do nežného ťahu sláčika...chvejúcich sa strún...zvuku huslí...tlkotu srdca.
Ak vás kniha zaujala, môžete si ju zakúpiť napríklad aj TU.
Veľmi-preveľmi vám odporúčam prvý diel zo série Kryptológovia, ktorý je voľným pokračovaním práve série Tiene nad Anglickom. Autorka prináša úžasný príbeh, nádherný po každej stránke a s hrdinami, ktorých budete milovať. Moju recenziu na Číslo lásky nájdete TU.
Veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu i527.net za poskytnutie knihy na recenziu .
•••
i527.net - vydavateľstvo kníh #KdeDobroViťazí
•••
Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com
•••
• Moje hodnotenie: 3/5 • Vydavateľstvo: i527.net (2020) • Originálny názov: A Song Unheard • Séria: Tiene nad Anglickom • Diel: druhý • Preklad: Jana Hlatká • Goodreads: 4,47 (99%) • Žáner: historický, vojnový román • Väzba: brožovaná • Jazyk: slovenský • Počet strán: 376 • ISBN: 9788089822454 •

4 komentáre:

 1. Monyyy, veľmi ti gratulujem k tejto recenzii a teším sa z nej spolu s tebou ❤ (zainteresovaní vedia prečo je jej publikovanie dôvodom na gratuláciu a radosť *žmurk, žmurk* 😄). Je napísaná úžasne, jedna báseň/pieseň a fotky nádherné - oboje ako vždyyy. ❤❤❤ Koho sú to husle? 😍🎻 Sú krásne.

  Niečo podobné, čo si napísala v recenzii, poviem teraz o tebe: kniha sa ťa nedotkla, ale tvoja myseľ, duša i srdce zotrvávajú v talente písať, ktorý si dostala ako dar - preto si dokázala napísať takúto perfektnú recenziu aj s odstupom toľkého času a aj napriek tomu, že ťa príbeh neoslovil. ❤ Ja by som mu možno niekedy dala šancu, pretože som okamžite zbystrila pozornosť po prečítaní slova 'zlodejka' v prvej (respektíve druhej) vete anotácie. 😄 Ale keď hovoríš, že je to celé len o chodení okolo horúcej (a ešte k tomu presladenej) kaše, tak sa tejto knihe radšej vyhnem. Inak, Margot mi popisom pripomenula Willow zo Šťastnej sedmičky. Detskí matematickí géniovia (alebo aj dospelí) ma v príbehoch vždy bavia. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jój, Aly, ĎAKUJEM! 😍❤😍 Tiež mám z nej radosť, po takom dlhom čase som vymazala svoj "dlh" na napísanie tejto recenzie, hneď mi je lepšie! 😁 A husle patria mojej sestre - nevie na ne hrať, je to hrôza 😅...ale nikomu to nepovedz! 🤣

   Druhá časť komentáru ma úplne dojala 🥺, ty si ten najväčší poklad, aký na svete máme, ĎAKUJEM ti moja najmilšia priateľka, neskutočne si to vážim a vážim si aj teba! ❤🥰❤

   Och, a áno, Willow, ona bola rovnako úžasná ako Margot, pre takéto postavy mám veľkú slabosť! 😊

   Odstrániť
 2. Chýbali mi tieto čarovné recenzie, ktoré ma zakaždým vedia upútať väčšmi ako ktorákoľvek kniha. Ani tentokrát tomu nebolo inak.♥ Dúfam, že sa čoskoro dočkám ďalšej. :) Čakanie si skrátim čítaním zvyšných článkov, ktoré sa mi tu za ten čas určite nahromadili.
  Najkrajší blog na CZ scén po každej stránke, bezpochyby.♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja sa tu asi rozplačem, Veronka mi napísala!🥺😭💗 Mne zas veľmi chýbala tvoja osoba, tvoje slová, ty...ách, ĎAKUJEM krásne za tak milý a povzbudivý komentár😍❤. Kiežby som tvoje želanie recenzií z mojej strany vyplnila, ale, žiaľ, ešte stále bojujem tak ako s písaním, tak aj s čítaním a som v tomto smere totálne vyhorená 😳😩. Ale hádam sa k tomu opäť vrátim, mne samej to chýba...tak uvidíme! Maj sa zatiaľ krásne! 🥰

   Odstrániť