31. januára 2022

Kráska a zvíře: Zakletá v knize/Jennifer Donnelly

Ta dívka se ho nejdříve bála, pomyslela si Smrt, a kdo by se ho také nebál? Ale už tomu tak není. Tahle dívka je vzácny tvor - díva se svým srdcem. Sestra má pravdu. Mohla by to být ona. A to nesmím dopustit.
(Kráska a zvíře: Zakletá v knize: Jennifer Donnelly; Preklad: Eva Vybíralová)
Vysněný svět nemusí být takový, jaký se navenek zdá.
Zakleta v knize, originální příspěvek k novému hranému filmu studia Walt Disney Kráska a zvíře, vypráví příběh osamělé milovnice knih Belle. Ta najde v knihovně svého věznitele zvířete očarovanou knihu, která ji zanese do zcela nového světa. Zde se Belle spřátelí s tajemnou hraběnkou, která jí nabídne život, o jakém vždy snila. Ale nový svět není zdaleka takový, jak se na první pohled zdá, a čím více v něm Belle tráví času, tím těžší je ho opustit. Napínavé příběhy se nás zmocní a už nepustí, a jakmile je Belle zakleta v této knize, možná už z ní nikdy nenajde cestu ven. (zdroj)
Ktorá z nesmrteľných sestier je mocnejšia? Láska či Smrť? Ich oddávna rivalita nikdy neskončí len pri partii šachu, ale opäť raz pri vzájomnej stávke na úkor ľudských príbehov. Musí to však byť príbeh nevšedný, zamotaný, len s ťažko predvídateľným koncom. Ich pozornosť preto spočinie na krásnej a múdrej Belle uväznenej v čarovnom zámku, ktorému vládne princ premenený na desivú zver. Mohol by sa v Bellinom srdci zrodiť cit lásky voči Netvorovi? Je to vôbec možné?
Kraj, ktorý postihla mocná kliatba, sužuje večná zima a lesy sú plné dravých vlkov čakajúcich na svoju korisť. Belle nemôže spraviť nič iné, len sa podriadiť trpkému osudu. A síce si začína zvykať na netvorovu prítomnosť a spriatelila sa so služobníctvom začarovaným na hovoriaci nábytok, i tak v srdci cíti neutíchajúcu bolesť. Chýba jej milovaný otecko, no aj farár Père Robert a žobráčka Agáta. Jedného dňa však objaví začarovanú knihu, ktorá jej poskytne nečakaný únik v podobe nového a krásneho sveta, príbehu písaného iba pre ňu. Smutná a nemenná realita sa ani zďaleka nemôže rovnať tomu, čo jej ponúka svet ukrytý za stránkami knihy - slobodu. Ale čo ak je všetko inak, ako sa na prvý pohľad zdá?
Láska hrá vždy čestnú hru, zatiaľ čo Smrť nenávidí prehry, a preto sa už nejeden raz uchýlila k podvodu. Ako skončí tento všetkým známy príbeh o kráske a netvorovi, keď v ňom svoju rolu zohrajú dve mocné sestry zapletené do osudov našich hrdinov?
Kráska a zvíře: Zakletá v knize od talentovanej americkej spisovateľky Jennifer Donnelly je knižným dodatkom k filmovému spracovaniu tejto kúzelnej rozprávky (osobne mám radšej práve toto prevedenie s Emmou Watson, než animované z roku 1991). Kniha je napísaná jednoduchým jazykom, ale vzhľadom na žánrové zaradenie je to pochopiteľné. Avšak talent autorky spočíva v tom, ako svoj príbeh podá a čo ukryje medzi riadky, postačí len čítať s otvorenou mysľou.
Pani spisovateľka totiž veľmi zručným spôsobom uchopila bolestné city Belle a zo psychologickej stránky ich čitateľovi podáva natoľko bravúrne, že aj detský čitateľ pochopí, prečo Belline rozhodnutia smerujú k úniku z reality a aké fatálne následky to so sebou môže niesť.
Jennifer Donnelly je pre mňa výnimočnou autorkou, ktorá na pár stránkach dokáže vykresliť postavy a ich charakterové črty do detailov, vďaka čomu sa v mysli čitateľa premenia na skutočne žijúcich ľudí, nielen vymyslených rozprávkových protagonistov. Čítať jej knihy je jednoducho zážitok, rovnako ako aj tento nesmierne nádherný a poučný príbeh ukrývajúci lásku, obetu, smútok i túžbu, no najmä mnoho emócií a pocitov, s ktorými sa dokáže stotožniť nejeden z nás, pretože v Bellinom príbehu môžeme zazrieť náš vlastný.
Ak túžite po vtipnej, láskavej, milej a hodnotnej knihe, tak titul Kráska a zvíře: Zakletá v knize je tou správnou voľbou. Ocitnete sa v jednej z najkrajších rozprávok, aké boli kedy napísané, bližšie spoznáte obyvateľov zámku, uvedomíte si bolesť netvora, no zároveň i tú Bellinu a v napätí budete otáčať stránky a premýšľať nad tým, či vyhrá čistá Láska alebo podlá Smrť. Alebo...nuž, to neprezradím, musíte to zistiť vy sami!
•••
• Moje hodnotenie: 5/5 • Vydavateľstvo: Egmont ČR (2017) • Originálny názov: Beauty and the Beast: Lost in a Book • Preklad: Eva Vybíralová • Goodreads: 3,90 • Žáner: rozprávka, fantasy • Väzba: brožovaná • Jazyk: český • Počet strán: 304 • ISBN: 9788025239063 •

2 komentáre:

 1. Mony, prečo si mi nepovedala, že sa chystáš na návštevu do rozprávkového zámku? :O Išla by som s tebou! Alebo si tieto kúzelne nádherné fotky odfotila u seba doma? :P ❤ Ale teraz vážne - Mony, prekrásna recenzia po každej stránke. ^.^ Nikdy ma nenapadlo uvažovať o Láske a Smrti ako o „nesmrteľných sestrách“, to bolo veľmi pekné a zaujímavé. ❤

  Na túto knižku sa chystám už odvtedy, čo som čítala akoby „prvý“ diel, ibaže ten napísala iná autorka (Elizabeth Rudnick) a vyšiel aj v slovenčine. Je to kniha, ktorá trochu netradične vznikla až PO filme, pričom takéto poradie väčšinou dosť uberie na jej kvalite. Mňa si však spracovanie s Emmou nezískalo - niečo mi tam prekážalo a/alebo chýbalo, už ani presne neviem - no čo si pamätám (a aj podľa mojej recenzie, ktorú som si výnimočne opäť prečítala na oživenie spomienok - inak svoje staré články radšej zďaleka obchádzam :D), tak kniha bola aj v tomto (opačnom) prípade opäť oveľa lepšia než film. Tiež som tam vnímala jednoduchší štýl písania, ktorý som potom už nevnímala :D pretože si ma naplno získal príbeh a ešte viac postavy. ❤ :)

  Ďakujem, že si mi svojou recenziou pripomenula, že si chcem prečítať aj tento spin-off a zároveň si mi ňou dala vedieť, že to bude úžasné čítanie. :) ❤

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aww, Aly, ja tu od radosti tancujem! 😍😍😍 ĎAKUJEM z celého srdca za taký prekrásny komentár❤😊❤. Mne sa tie fotky tiež páčia, bolo to spontánne a hľa, malá rozprávka na fotografii - mám z nich skvelý pocit (a všimla si si, že tam mám Chipa, pani Konvičkovú a aj Lumiera a samozrejme kúzelnú ružu? Ja som si to uvedomila až pri úprave fotografií 😅).
   Ono, ja na prirovnaní "nesmrteľných sestier" nemám veľký podiel, autorka zo Smrti a Lásky spravila sestry hneď v úvode, ja som len pridala to slovko "nesmrteľné" 😄...každopádne ďakujem moc, taká som šťastná, že sa aj recenzia páči; vyšla som totiž z cviku (nenapísala som nič hádam aj pol roka), ale tak sa hádam do toho opäť dostanem 😊.

   Ja som si kvôli tejto recenzii pozrela oba filmy - aj animovaný, aj filmový, nech si to porovnám aaaa Emma o trochu vyhrala 😁. Možno je to aj tým, že som čítala túto knihu a viac som spoznala postavy a potom, keď už som videla rozprávku samotnú, tak sa mi to veľmi zapáčilo. Ale, či filmová či kreslená, obe mám vo veľkej láske💕.

   Prajem ti príjemné čítanie a hádam sa ti kniha tiež zapáči...maj sa krásne!❤💗❤

   Odstrániť