4. decembra 2021

Naše štyri klbká radosti

Už to bude dva a pol roka, čo k nám v to leto zablúdila čierna túlavá mačička, cca. 6-8 mesačná, ktorá prichádzala zo súmrakom. Preto sme ju pomenovali Zora. Zorka bola tak prítulná a hravá, neskutočné zlatíčko, ktoré, ako sa napokon ukázalo, už k nám prišlo gravidné. Zorka priviedla na svet štyri krásne mačiatka, troch kocúrikov a jednu mačičku a všetky sme sa rozhodli nechať. Mali sme dokopy tak šesť mačiek vrátane nášho sedemročného kocúra Alexa. Nádherná rodinná idylka však bola násilne narušená, pretože minulý rok sme tragicky prišli o jedného z mačacích súrodencov, Massima, ani nie o mesiac na to o ich maminu Zorku a o pár mesiacov už tu nebol ani Alex. Tento príbeh ma veľmi bolí, a preto o ňom písať nebudem, radšej sa sústredím na to krásne, napríklad, že síce sme o troch mačacích členov rodiny prišli, jeden sa k nám pridal. Momentálne máme štyri mačky: Mattinu, Mattea, Marcella a Marka a každého vám v tomto článku predstavím. Poďte sa zoznámiť! ❤😊❤
🐈
M a t t e o
(...význam mena: boží dar...)
Matteo bol nečakaným prírastkom do rodiny. Na svet prišiel až 15 minút po svojich súrodencoch čím prekvapil nielen nás, ale myslím, že aj vlastnú maminu. A keďže každý život je veľkým a vzácnym darom, tak aj Matteovo meno znamená presne to, čím pre nás je; Boží dar.

Tento nádherný kocúrik bol prvý zo svojich súrodencov, ktorý nám začal veriť, ktorý sa nechal nosiť na rukách, ktorý spokojne priadol, ktorý pokojne zaspinkal v náručí a ktorý sa do nás bezhlavo zamiloval.
Každý deň nám svojim pohľadom, v ktorom sa odráža čistá a úprimná láska, dokazuje ako mu na nás záleží. Niekedy mi až zastavuje dych, aký je verný, milujúci, priateľský a láskavý...má tak nádherne čistú dušu 💕.

O psoch sa hovorí, že sú verné, ale rovnako verné sú aj mačky. Náš Matteo je nám neustále na blízku, nasleduje nás všade tam, kam sa pohneme. Víta nás s nadšením, pradením a objatiami v podobe neustáleho obtierania sa o naše nohy. Ach, Matteo, on je skrátka stelesnená láska ❤.
•••
Vedeli ste, že...mačky NIE SÚ falošné?
Často som od rodiny, blízkych či kolegov v práci počúvala, že mačky sú podľa nich falošné, pomstychtivé či dokonca zákerné a ich jediný zámer je dobre sa nažrať. Ach, takúto hlúposť môže tvrdiť iba niekto, kto tieto stvorenia nespoznal alebo sa ani nepokúsil spoznať 😑.

Mačky ma sprevádzajú celý môj život a za tie roky som nikdy nepostrehla žiadnu z vyššie uvedených lží. Mačky sú láskavé, úprimné a dokonca také slušné, že vám za každé sústo poďakujú už len tým, že zdvihnú svoj chvostík alebo sa okolo vás jemne obtrú.

Mačky nám svoju lásku dokazujú toľkými spôsobmi - ak sa o vás obtiera svojim telom či hlavičkou, ak vás nasleduje všade tam, kam sa pohnete, ak vás privíta hneď, ako vás zbadá, ak má zdvihnutý chvostík, ktorý je na konci mierne ohnutý, ak je vám stále nablízku, ak pri vás zaspinká, ak pomaly priviera oči uprené na vás, ak vám líže ruky...to všetko a ešte omnoho viac sú prejavy mačacej lásky 💕.

Niektoré mačky nie sú prítulné typickým spôsobom (napr.: že vám zaspinkajú v lone či podobne) a k takýmto patria aj tie naše. No už len tým, že sa rozhodnú s nami zdieľať svoj čas, že sa uvelebia v našej blízkosti nám dokazujú, ako nám veria a ako im na nás záleží.
Mačky sú svojské, nedajú si skákať po hlave a nedajú si ani rozkazovať vo svojich citoch, ale verte mi, ak si vás zamilujú, tak vám prejavia úprimnú náklonnosť a budú vás milovať do konca života. Mačky sú skrátka úžasné vo všetkých ohľadoch! 😍
🐈
M a r c e l l o
(...význam mena: bojovník...)
Najmenší a najslabší zo svojich súrodencov, ktorý už od prvého nádychu musel bojovať o svoj život a pre zapálené očká mu unikali detaily sveta celý mesiac a pol...to bol náš drobučký Marcello, ktorý sa však rozhodol byť veľkým bojovníkom 😻. Preto sme mu vybrali meno, ktoré odrážalo jeho povahu (a zároveň je to aj meno, ktoré vďaka svojej výslovnosti znie ták rozkošne, pretože Marcello /Marčelo/ je nesmierne zlatučký, až by sa pri ňom roztopilo aj to najchladnejšie srdce! 💕).

Tento bielo-čierny krásavec je najlepším lovcom v okolí (ako bol aj náš Alex, sedem a pol ročný kocúr). Je láskavý, hravý a milujúci, presne, ako bola jeho maminka Zora, po ktorej zdedil aj jej uvítací rituál - vždy sa k nám rozbehne s nadšeným mňaukaním a zakaždým, keď je v našej tesnej blízkosti, sa zvalí na zem a ukáže bruško, aby sme mu ho mohli škrabkať a neskutočne pri tom pradie. Má v sebe aj dobrodružnú povahu, presne ako mal aj jeho mladší brat Massimo, s ktorým boli ako dvojčatá. Jediný rozdiel spočíval v tom, že Massimo bol dlhosrstý. Obaja sa nám naučili skákať na chrbát, aby mohli potom na ramene tróniť ako také papagáje 😸.

Alex, Zorka a Massimo tu, žiaľ, s nami nie sú. Minulý rok sme o nich tragicky prišli v priebehu pár mesiacov, čo bola a stále je neopísateľne bolestná strata 💔. Ale vďaka Marcellovi mám pocit, že tu s nami stále sú, pretože sa odrážajú v jeho správaní a krásnom milujúcom pohľade, ktorý mi vždy vyčarí úsmev na perách a rozjasní aj zamračený deň.
•••
Vedeli ste, že...vykastrované mačky nestrácajú svoju loveckú povahu?
Kastrované mačky sú pokojnejšie, prítulnejšie, menej sa túlajú a väčšinu dňa strávia doma. Ľudia si však z toho akosi mylne vydedukovali, že kastrované mačky už nelovia, čo je však veľká hlúposť.

Máme vykastrovanú jednu mačičku a troch kocúrikov a všetci sú takí neúnavní lovci, že nám každý deň donesú niekoľko jašteríc, slepúchov, hrabošov či myšiek alebo aj kobyliek (všetky ich úlovky sa mi darí zachrániť bez väčšej ujmy na zdraví uloveného živočícha 😅).

Mačky po kastrácii potrebujú upraviť stravu, preto je na majiteľovi, aby sa o to postaral a mačka nepriberala, no mačky nie sú lenivé. Prespia síce 16 hodín denne (čím je staršia, tým viac spí), sú to však nočné tvory, ktoré majú svoj režim, no lovu sa určite vzdať nehodlajú.

Okrem iného, kastrácia je tým najhumánnejším spôsobom, ako zabrániť tomu, aby malé túlavé mačiatka museli bojovať o svoj život už od narodenia, či zomierať na vážne choroby alebo pod kolesami áut. Dokonca už malinké polročné mačičky môžu byť gravidné a malý 8-mesačný kocúrikovia už môžu ísť na svoje prvé potulky a hľadať si partnerku, a tým pádom prídu do kontaktu s mocnými kocúrmi a prídu tak k nepekným úrazom. Kastrácia mačkám zachraňuje život, kiežby na to myslel každý jeden majiteľ.
🐈
M a t t i n a
(...význam mena: ráno...)
Prvá, ktorá prišla na svet, prvá, ktorá otvorila očká, prvá, ktorá spravila krok vpred, prvá, ktorá okúsila dobrodružstvo v podobe spoznávania každého kúta v dome, prvá, ktorá vymýšľala najväčšie bláznovstvá, na ktoré nahovárala aj svojich bratov - naša Mattina.

Mattina bola od začiatku mačkou, ktorá dávalo najavo svoju nezávislosť a niečo v tom zmysle, že ona človeka k prežitiu nepotrebuje a má ho úplne mimo zorného poľa 😅. Naša Tinka dokonca ani nepriadla, keď sme ju hladkali, nechcela sa vlastne ani hladkať. Pre ňu bol zmysel života spoznávať všetko živé aj neživé, len človek ju akosi nezaujímal 😶.

Náhla zmena však prišla, keď ako 4-mesačná vážne ochorela a musela byť oddelená od súrodencov aj maminky, aby mala dostatočný pokoj na uzdravenie. Vtedy si akosi uvedomila, že tí ľudia nie sú takí zlí a rozhodla sa, že ich bude ľúbiť. Zo šialeného mačiatka, ktoré nám spôsobilo nejednu vrásku na čele, sa stala prítulná a pokojná mačka, ktorá si ľudskú spoločnosť priam užíva (ale aj tak najviac miluje môjho brata a dosť naňho v tomto smere žiarlim 😅).

Mattina sa po kastrácii upokojila úplne a síce ešte vymýšľa nejaké tie hlúposti, no už sa nesú v elegantnom duchu, ktorým priam prekypuje.

Mattina je prekrásna a síce to znie ako irónia, ale teraz je ako stelesnený pôvab a pokoj. Jej pradenie je hlboké, pravidelné a neskutočne upokojuje aj myseľ, aj dušu. Matttina je jedna z tých mačiek, ktoré sú nezávislé, no tí, ktorí si získajú jej srdce, tak tým bude verná až do smrti a bude ich milovať nehynúcou láskou 😻.
•••
Vedeli ste, že...iba mačky ženského pohlavia môžu mať korytnačinové a calico sfarbenie?
Nebudem vás zaťažovať teóriou chromozómov a genetickej dedičnosti, no jednoducho sfarbenie calico (prevaha bielej farby s prímesou čiernej a oranžovej ako má aj naša krásna Mattina) a korytnačinové (prevaha čiernej farby s prímesou ryšavej a málinko bielej) sú typy sfarbenia srsti, ktoré môžu mať iba mačičky. 

Samozrejme, občas sa príroda zahrá a takto sfarbených nájdete aj kocúrikov, no ide o nízke percento a k tomu sú takýto kocúrikovia neplodní.
Naopak, iba kocúriky môžu byť čisto ryšavými. Toto sfarbenie je u mačiek veľmi zriedkavé, no taktiež sa môže vyskytnúť, ale aj tak, ak vidíte ryšavú mačku, tak ide na 99% o kocúrika, no ak jej srsť nesie odtiene v trojkombinácií čierna, ryšavá a biela tak na 99% ide o mačičku 😺.
🐈
M a r k o
(...význam mena: bojovník...)
Marko je náš najmladší prírastok, ktorý si nás vybral za rodinu 💗. Neskoro večer nám vymňaukával priamo pod oknami a jeho zúfalé volanie sme jednoducho nemohli ignorovať.
Marko mal cca 6-8 mesiacov, taký mačací tínedžer, chudý, kosť a koža so srsťou ako drôtenka (ale lososový olej je zázrak, odporúčam, teraz je hebučký ako páperie 😁), ale neskutočne hravý, prítulný a vďačný.

Keď zistil, že môže u nás ostať, tak prespal celé tri dni, vážne...musel prejsť neskutočne dlhú cestu s prázdnym bruškom. Myslíme si, že ho niekto vyhodil, pretože bol prekvapivo až priveľmi socializovaný (nebál sa ľudského dotyku, nechal sa dokonca aj nosiť, poznal domáce obydlie a správal sa hneď akoby u nás žil večnosť). Avšak po dvoch týždňoch sa ukázalo, že jeho imunita je veľmi slabá 😔. Takmer dva týždne sme strávili navštevovaním zverolekára, kde mu bola aplikovaná jedna infúzia za druhou a mnoho antibiotík...a ďalší mesiac a pol sa z toho spamätával. Ale vyhrali sme! 💕 Marko je obrovský bojovník. Avšak, aj po porade so zverolekárkou sme uvážili, že bude najlepšie, ak sa stane čisto domácou mačkou a von chodiť nebude.

Momentálne je s nami už rok a pol a je to úžasný spoločník. Marko je priateľský, milý, zábavný, občas však aj šialený, no veľmi inteligentný a pobyt v dome mu vyhovuje a nerobí žiadne móresy (no ak je dostatočne teplo, tak s ním chodíme na prechádzky, ale momentálne sme v režime zimovania a čakáme na teplú jar).

Marko je zlatíčko. Zatiaľ čo mačací súrodenci sú menšieho vzrastu a rozkošne huňatý, Marko je vysoký (oproti nim je obor 😸), štíhly a krátkosrstý, no mačací súrodenci si ho celkom rýchlo adoptovali a on si ihneď adoptoval ich. Získali tak nového brata. Marko ich miluje a má v nich veľký vzor. Marko však miluje aj nás. Ide o veľmi ukecanú mačku, ktorá si nás tiež adoptovala a berie nás za seberovných. Hrá sa s nami na skrývačku, naháňačku a vie sa tak ťulinkať, že jeho pradenie znie ako tá najhlučnejšia motorová píla 😹. Je to skrátka stelesnená vďačnosť a hravosť a my sme vďační, že si nás v ten jeden letný deň vybral za rodinu.
•••
Vedeli ste, že...mačky nie sú domestikované?
Raz som videla dokument, v ktorom hovorili, že mačky nikdy neboli domestikované. Dokážu sa z domáceho miláčika pokojne prepnúť na režim mačka lovkyňa, ktorá bez ľudí prežije. Psy túto výhodu nemajú, tie sú úplne zdomácnené, no mačky sú malé šelmičky. 

Dokonca to boli práve mačky, ktoré si nás zvolili za partnerov a nie naopak. Teraz to skúmajú vedci, no je isté, že dávno-pradávno sa mačka pridala k človeku a povedala si, že nás bude sprevádzať životom.
Ja to stále hovorím - mačky majú v sebe tááák veľa lásky, ktorú sa rozhodli venovať práve nám, ľuďom, a to je od nich neopísateľne vzácny dar💗😍💗.
•••
Máte aj vy domácich miláčikov? 😊 A koho máte vo väčšej obľube - mačky alebo psov?
•••

4 komentáre:

 1. Ježííš, ty jsou naprosto hezké kočičky. Pěkně jsi mi je přiblížila. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Tak ti jsou naprosto nádherní a úžasní. :) Moc pěkné představení. S naším Mirouškem by si určitě rozumněli. :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ĎAKUJEME krásne 😍😻 a pozdravujeme Mirouška! 💗😊💗

   Odstrániť