9. septembra 2021

Nevlastná sestra/Jennifer Donnelly

Ella je pekná. My dve sme škaredé nevlastné sestry. A iba takto nás svet vidí. Všetky tri nás zjednodušuje na náš najmenší spoločný menovateľ.
(Nevlastná sestra: Jennifer Donnelly; Preklad: Denisa Ghaniová)
Keď sa do koruny starej lipy zapletie neposedný vietor, listy sa pri jeho snahe o útek prebúdzajú z driemot. Nečakané narušenie ticha ich sprvu pobúri a hlasno protestujú proti votrelcovi lietajúcemu z jedného konára k druhému. Ale hnev ustane, len čo sa vzduch upokojí a opäť nastane príjemné letné popoludnie. Spánok ich už neláka, a tak si vyčkávanie na večerné zore krátia rozprávaním príbehov. Jeden z ich najobľúbenejších sa týka Elly, ktorú jej nevlastné sestry s macochou prezývali Popoluška.
Listy nadšene šeptajú o tom, ako Ella unikla strašnému osudu a teraz je z nej samotná kráľovná. Ale tie jej sestry, ach, beda! Prvá si odrezala pol päty a tá druhá prsty na nohe, aby si aspoň jedna z nich dokázala obuť malú sklenenú črievičku, ktorú stratila na bále nádherná neznáma dievčina, do ktorej sa princ bezhlavo zaľúbil. Aká hanba! Zmrzačiť sa, aby oklamali princa a úbohú Ellu by naďalej väznili ako slúžku, a pritom to bola práve ona, ktorá očarila vládcu krajiny.
Tento príbeh sa dostal do uší aj obyvateľov dediny. Každý hovoril iba o škaredých sestrách a ich krutosti voči nádhernej a láskavej kráľovnej a škodoradostne sa tešili, že tie ženské postretol trest v podobe biedy. Macochou aj oboma jej dcérami začali opovrhovať, nenávidieť ich a urážať. Stali sa tak z nich vydedenci, ktorí si v očiach spoločnosti nezaslúžili ani len odrobinku chleba.
Nanešťastie, listy starej lipy a dedinčania vidia iba to, čo im bolo dovolené vidieť. Všetky príbehy sa však začínajú písať v našich srdciach, v tichu a skrytosti. Až naše myšlienky pretvárajúce sa v činy, ktoré sa odzrkadľujú aj na povrch, môžu byť našou slabosťou, pádom či naopak cnosťou.
Pod tou starou lipou žije líška. Napohľad obyčajné divoké zviera s kožúškom ryšavým a očami zelenými. Ale v skutočnosti ide o samotnú kráľovnú víl - Tanaquill. Ona jediná načúva kvíleniu zlomeného srdca a pozná pravú tvár ľudských príbehov. Jedného dňa ju zavolalo plačúce srdce Popolušky. O niekoľko mesiacov na to sa k nej doniesol plač zlomeného srdca dievčaťa, ktoré všetci v okolí pokladali za škaredé, ohavné a zlé. To srdce nepatrilo nikomu inému než Isabelle, Ellinej nevlastnej sestre a práve o nej je tento ešte nikým nevypovedaný príbeh. Nastal čas pozrieť sa pravde do očí...

👑👑👑
...celú moju recenziu si môžete prečítať na blogu Knihcentra, konkrétne na tomto → odkaze ←...
Oficiálna anotácia
Isabelle mohla byť navždy šťastná – princovu lásku mala na dosah ruky. Lenže ona nie je tá krásavica, ktorá na plese stratila črievičku. Je škaredá nevlastná sestra, ktorá si odsekla prsty na nohe, aby jej do topánky vošla. Keď princ odhalí podvod, s hanbou ju vyženie. Tam, kde sa končí príbeh Popolušky, začína sa príbeh nevlastnej sestry. Isabelle sa nevzdáva. Nechce skloniť hlavu pred svetom ceniacim si iba krásu. Rozhodne sa ukázať, že je v nej via. No môže škaredé dievča žiť šťastne až do smrti? (zdroj)
•••
• Moje hodnotenie: 5/5 • Vydavateľstvo: CooBoo (2021) • Originálny názov: Stepsister • Preklad: Denisa Ghaniová • Goodreads: 4,10 • Žáner: fantasy • Väzba: pevná • Jazyk: slovenský • Počet strán: 312 • ISBN: 9788056621295 •

8 komentárov:

 1. Tak, práve som si dočítala tvoje knižné zhodnotenie na blogu Knihcentra a absolútne zbožnujem úvody tvojich recenzií - vždy, keď si ich čítam, mám pocit, že načúvam piesni fantázie :). Knižku už mám v zozname prečítaných aj ja a rovnako sa zaradila k dielam najbližším môjmu srdiečku, takže ma veľmi teší, že si napísala takú krásne originálnu recenziu, ktorá na knihu určite navnadí mnohých ďalších čitateľov :).

  P.S.: Od autorky som už stihla prečítať aj ďalšie dielo, v ktorom sa z iného uhla pozeráme na príbeh Snehulienky a pevne verím, že táto publikácia vyjde aj v našom krásnom jazyku, lebo je podľa mňa ešte o chlp lepšia ako Nevlastná sestra. Takže Otrávenú (Poisoned) v budúcnosti tiež určite odporúčam :)).

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Óóó, Blacky, ty si tak veľký poklad, ách, dojala si ma, ja sa tak teším a neskutočne si vážim tvoje slová - ĎAKUJEM z celého srdca!❤😍❤
   Som nadšená aj z toho, že aj teba si knihy získala 😊...a ďalšie knihy od tejto výnimočnej spisovateľky ma určite neminú, už sa ich neviem dočkať a ku Otrávenej sa určite dostanem! 😁
   Maj sa krásne a ešte raz ďakujéééém!💕💕💕

   Odstrániť
 2. Super recenze :). Nedávno jsem knihu četla a měla jsem docela problém ji dočíst. Neměla jsem od ní žádná očekávání, ale přesto jsem ve výsledku čekala něco jiného :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem veľmi pekne!❤😊❤
   Naozaj? U mňa mala kniha úplne opačný efekt...ja som ju hltala stránku za stránkou, bola som a aj som nadšená! 😍 Každopádne rozumiem, sto ľudí, sto chutí...maj sa krásne!💕

   Odstrániť
 3. Nevlastní sestru bych si chtěla hodně přečíst, ale jaksi se k ní nemohu dostat. Tak snad brzy :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Júj, áno, prosím, čoskoro! 😍 Ide o výnimočný titul, verím, že by si ťa získal...maj krásny deň!💕

   Odstrániť
 4. Aj ja ju už mám prečítanú. Vďaka za nasmerovania, naozaj som si ju užila!
  (a napísala aspoň pár viet o svojich dojmoch: https://letitia-tiba.blogspot.com/2021/11/precitane-leto-9-tyzden-o-vytrvalosti.html )
  Tvoja recenzia je nádherná. Poézia sama - niekedy mám pocit, že potom už ani knižku nemusím čítať. :-D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aww, ĎAKUJEM zo srdca za tak krásny komentár, veľmi si to vážim, neskutočne!❤😍❤ A idem hneď pozrieť tvoj názor, ale ako už viem, páčila sa ti 😁, a to ma hreje pri srdci...takú mám radosť!❤
   Maj sa krásne!💗

   Odstrániť