24. augusta 2021

Umelkyňa s henou/Alka Joshi

No zároveň som vedela, že len čo sa vydám, stane sa zo mňa džája a môj manžel sa bude rodiť z mojej maternice v podobe našich detí. A keď budem mať deti, už nebudem existovať ja, iba my a oni. Preto som sa často modlila k svojej menovkyni bohyni Lakšmí a prosila som ju: Túžim po poznaní bohyne Sarasvatí! Dovoľ mi vidieť veľký svet, než ma uväzníš v malom živote. No Lakšmí ako vždy len ospravedlňujúco zdvihla útle ruky: Takto je to odjakživa.
(Umelkyňa s henou: Alka Joshi; Preklad: Lenka Cinková)
Umelkyňa s henou kreslí mozaiku indickej spoločnosti sto rokov po skončení britskej nadvlády.
Sedemnásťročná Lakšmí unikne z dohodnutého manželstva plného násilia, opustí rodnú dedinu a sama sa vydá do ružového mesta Džajpur, kde sa venuje maľovaniu henou. Stane sa vyhľadávanou umelkyňou i dôverníčkou bohatých žien z vyššej spoločnosti. Zverujú sa jej s rôznymi tajomstvami, ale ona si tie svoje prezieravo stráži.
Lakšmí, povestná svojimi jedinečnými kresbami a múdrymi radami, tvrdo pracuje, aby si splnila sen a dosiahla nezávislosť. Vyhýba sa neprajníckym klebetám, ktoré by jej mohli zničiť dobrú povesť a kariéru. Jedného dňa však nečakane znova stojí tvárou v tvár manželovi – po dlhých rokoch ju vyhľadal spolu s jej temperamentnou mladšou sestrou, o ktorej Lakšmí nič netušila. Jej starostlivo vybudovaný život sa ocitne v ohrození, ale Lakšmí sa nevzdáva. Začne väčšmi využívať svoje liečiteľské schopnosti a dávať nádej tým, ktorí to potrebujú.
Román Umelkyňa s henou podmanivým spôsobom približuje vytrvalú snahu ženy žiť slobodný a naplnený život v spoločnosti, kde na seba ustavične narážajú tradície a potreba modernizácie. Súčasne umožňuje čitateľovi vrátiť sa do 50-tych rokov minulého storočia a ponoriť sa do exotického, čarovného sveta Indie plného rôznorodých chutí, vôní a farieb, ktorý však vie byť aj mimoriadne krutý a nemilosrdný. (zdroj)
Duša človeka túži po svetle. Po svetle, ktoré by sa zmenilo v maják nádeje. Večer vzhliadame ku hviezdam, aby sme v nich našli prísľub krajších zajtrajškov. Vzývame mesačný svit, aby sme neboli ponechaní mučivým tieňom sveta. Hľadáme svetlo v temnotách, aby sme odohnali slepotu meniacu sa v strach a beznádej, ktoré sa miešajú s bolesťou. No, čo ak nie je každému dopriate porozumieť reči hviezd? Čo ak nemá moc uväzniť svit mesiaca v lampáši? Čo ak sa narodí v krajine, v ktorej spoločnosť uvaľuje kliatbu nemenného osudu, len na jedno určité pohlavie? Žiadna nádej, žiadne svetlo, žiadna budúcnosť, len nekompromisný osud v pazúroch pravidiel, ktorých porušenie sa prísne trestá, často smrťou nielen tela, ale i duše. 
Lakšmí sa do takejto krajiny narodila, rovnako ako milióny ďalších žien odsúdených k večnej slepote, strachu a bolesti. Avšak Lakšmí cíti, že nepotrebuje načúvať hviezdam ani držať mesiac za ruku, všetka sila spočíva totiž v jej vnútri. Preto sa, ako len 17-ročná, rozhodne konečne vzoprieť násilnému manželovi a utečie z domova. Beží v ústrety neznáma a nehodlá sa otočiť späť. Možno si myslí, že sa jej týmto činom podarilo zlomiť kliatbu, ale nemá ani poňatia, ako ďaleko je od pravdy. Osud je totiž rýchlejší než ona.
Prvotina autorky Alky Joshi, Umelkyňa s henou, je historický román zasadený do 50. rokov minulého storočia odohrávajúci sa v exotickej Indii. Autorka svojim čitateľom približuje politickú situáciu vtedajšej doby, zoznamuje nás so spoločenskými kastami typickými pre krajinu ako je India, no najmä sa zameriava na nerovnosť práv dotýkajúcu sa žien, s ktorými často súvisia kontroverzné témy. Prostredníctvom hlavnej protagonistky nahliadame do zákutí ženského sveta, v ktorom až pričasto panuje bolesť pre jedinú túžbu - lásku.
Z Lakšmí sa časom stala silná a nezávislá žena - uznávaná umelkyňa s henou. Vybudovala si svoju vlastnú priaznivú prítomnosť v nádeji, že sa odzrkadlí aj v budúcnosti. Všetko si naplánovala a z celého srdca túžila potešiť svojich rodičov, pre ktorých bola žiaľ hanbou. Avšak verila, že jej jedného dňa odpustia a svoj úspech im predostrie na stôl ako čerstvé ovocie natrhané vlastnými rukami so slovami - toto všetko som zvládla sama, tento svet som vybudovala svojou tvrdou prácou a chuťou bojovať za svoj kúsok šťastia, dovoľte mi starať sa o vás. Ale postačilo, aby do jej života vstúpila minulosť a všetko sa začalo rúcať ako domček z karát a svetlo nádeje pohasínať.
Dnešný deň sa mal skončiť slávnostne a priniesť nám nádej do budúcna. Namiesto toho som cítila prázdnotu, hlbokú a širokú ako koryto Gangy.
(Umelkyňa s henou: Alka Joshi; Preklad: Lenka Cinková)
Umelkyňa s henou predstavuje román nesúci sa na vlnách feminizmu, no autorka svoj príbeh posúva vpred veľmi zručne bez snahy vnucovať niekomu názor, čo je správne a čo nie. Ten si musí vybudovať každý sám. Okrem toho, pohľad na trápenie žien v príbehu je sprostredkované citlivo, avšak ich bolesť a čelenie neriešiteľných situácií sú priam skľučujúce. Keď si uvedomíte, že dej sa odohráva ďaleko v minulom storočí, no i tak nájdete priveľa podobností aj s touto, vraj modernou, dobou, tak to človeka zamrazí až do špiku kostí. Najhoršia je však skutočnosť, že túžba po slobode a spravodlivosti sa neustále v mnohých krajinách trestá smrťou.
Možno si myslíte, že vás čaká ťažké čítanie, ale opak je pravdou. Irónia tohto románu spočíva v tom, že aj navzdory zložitým témam týkajúcich sa najmä sveta žien, ide o veľmi oddychový literárny počin. Príbeh nevyniká svojou gradáciou. Všetko pôsobí až priveľmi pokojne a zvraty síce prichádzajú, ale bez okamihov prekvapenia. Kniha sa tak stáva predvídateľnou a nechýbajú dokonca ani neslávne prvky dobre známeho klišé.
Kráľovná vdova si v živote plnom obmedzení očividne našla útočisko. Chudobní nie sú jedinými väzňami svojej kasty.
(Umelkyňa s henou: Alka Joshi; Preklad: Lenka Cinková)
Autorka odkrýva svet smotánky indickej spoločnosti a s ňou prichádzajú sváry, intrigy a nespravodlivosť, ktoré vo vás vyvolajú ďalšiu dávku spravodlivého hnevu. Napriek tomu stále ide o knihu, ktorú si vychutnáte večer pri šálke čaju s vedomím, že v noci vás nebudú mátať zlé sny. Nejde, ale o žiaden presladený románik, a to na tejto knihe veľmi oceňujem. Alka Joshi sa nesústreďuje na budovanie romantických vzťahov, aj keď ich ani nevylučuje, no sú načrtnuté veľmi okrajovo. Dôležitejší je pohľad na sesterskú lásku, ktorá je kľúčom k celému príbehu. Práve s ňou prichádza množstvo súžení a zlyhaní, ktoré formujú Lakšmí a jej zmýšľanie a posúvajú ju vpred či naopak vzad.
Umelkyňu s henou vnímam ako vydarenú prvotinu, ktorá vzhľadom na aktuálnosť témy poukazujúcej na kradnutie ženských práv, večnú diskrimináciu a neakceptovanie žien v spoločnosti sa rýchlo zaradí medzi vyhľadávané knižné diela. Autorka však približuje aj druhú stránku mince, v ktorej sa ženy samotné skrz intrigy dopúšťajú krívd jedna voči druhej. Smutne sa prizerajú na morálne úpadky vlastných mužov či synov a osobne sa snažia zbaviť ich prešľapov. Vzniká tak nový druh šikanovania a trýznenia.
Umelkyňu s henou považujem za krásnu knihu, ktorá v sebe ukrýva príbeh nadanej Lakšmí, silnej ženy kráčajúcej v protismere konvencií daných spoločnosťou, aby si tak vybudovala cestu ku krajším zajtrajškom. Prekvapivo ide aj o knihu, v ktorej sa do popredia dostáva krehká sesterská láska, aby práve ona ukázala hrdinom hodnotu ich vlastných životov. No najmä ide o dielo, v ktorom autorka, Alka Joshi, zobrazuje utrpenie žien z uhla, pre ktorý sa názory rozchádzajú a vznikajú vášnivé diskusie o tom, čo možno považovať za správne, morálne či prijateľné. Ide jednoducho o román, ktorý má čo povedať a my by sme mali počúvať...

Ak vás kniha zaujala, môžete si ju zakúpiť aj na stránke vydavateľstva, konkrétne TU.
Veľmi pekne ďakujem vydavateľstvo Tatran za poskytnutie knihy na recenziu .
•••
• Moje hodnotenie: 3,5/5 • Vydavateľstvo: Tatran (2021) • Originálny názov: Henna Artist • Preklad: Lenka Cinková • Goodreads: 4,22 (98%) • Žáner: historický román • Väzba: tvrdá s prebalom • Jazyk: slovenský • Počet strán: 320 • ISBN: 9788022211734 •

6 komentárov:

 1. Moc krásná recenze a fotky. :) Kniha zní velmi dobře a vlastně je to i něco, co bych si velmi ráda přečetla. Děkuji ti moc za tip. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ĎAKUJEM zo srdca, Enthu!❤😍❤ Knižku veľmi rada odporúčam, je to krásne dielo, ktoré má skutočne, čo povedať, mohla by sa ti naozaj páčiť 😊.
   Maj sa krásne...💕

   Odstrániť
 2. Krásně napsané. ;) Kniha má nádhernou obálku a i podle anotace a tvé recenze zní dobře.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veľmi pekne ĎAKUJEM!😍❤😍 Knihu môžem len a len odporučiť, je krásna! 😊

   Odstrániť
 3. Krásně zpracovaný článek a celkově moc hezký design. :)
  Ale knihu vůbec neznám.. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ĎAKUJEM krásne!❤😍❤
   Tak teraz už o nej vieš 😊 a možno ti raz padne do oka v kníhkupectve a pôjde s tebou domov 😉...

   Odstrániť