16. augusta 2021

Číslo lásky/Roseanna M. Whiteová

My. Jeden plus jeden. Pravdou však bolo, že nie vždy sa to rovná dvom. Niekedy je celok viac ako súčet dvoch čísel. Niekedy, keď dve veci pracujú spolu, sú silnejšie, ako by mali byť.
(Číslo lásky: Roseanna M. Whiteová; Preklad: Jana Hlatká)
Najťažšia šifra, ktorú musí vyriešiť, je volanie jej srdca.
Po troch rokoch Veľkej vojny je najsilnejšou stránkou Anglicka jeho tajná služba – agenti, ktorí riskujú svoj život, aby získali informácie, a experti, ktorí dokážu dešifrovať nemecké telegramy, a tak zistiť plány nepriateľa. Margot de Wildeová sa v tajnej Miestnosti 40, kde dešifruje zachytené správy, cíti ako ryba vo vode. Keď jej však život obráti naruby nečakaná strata, zistí, že čísla nie sú všetkým.
Drake Elton sa kvôli zraneniu vráti domov, ale prenasleduje ho nepriateľ, ktorý sa ho drží zubami-nechtami. Okamžite ho uchváti bystrá a inteligentná Margot, ale vojna si ich nájde. Musia sa dať dokopy, aby sa zachránili pred tajomstvami, ktoré ich spojili. Margot a Drake sú obkľúčení biologickou vojnou, šifrovanými listami a nemeckým špiónom, ktorí nechcú zničiť len ich, ale aj ich milovaných. (zdroj)
Čísla sa dotýkajú jej mysle jemne ako vánok hladiaci listy v korunách stromov. Ich šepot vníma zakaždým, keď má čeliť situáciám, ktoré sú kľúčové pre napísanie jej vlastného príbehu. Čísla sú tichými spoločníkmi, ktorí jej radia, akou cestu by sa mohla vybrať a je len na nej či sa nimi nechá viesť. Jedna šifra strieda druhú a ich významu rozumie len ona a ten, ktorý jej ich posiela - Boh. Avšak jedného dňa sa stane tragédia, ktorá ju vytrhne z dosahu Boha a komunikácia pomocou zakódovaných číselných správ sa skončí. Cíti sa podvedená a zranená a cestu k Najvyššiemu už nehodlá opäť nájsť. Ale jedno číslo v mysli neutíchlo a jeho význam nedokáže rozlúštiť - osemnásť. Osemnásť, osemnásť, osemnásť...aký význam v sebe ukrýva? A síce pracuje každý deň v tajnej Miestnosti 40 ako kryptografka a v nemeckých kódoch hľadá slová zahalené číslami, jednoduchá obyčajná osemnástka aj tak ostáva i naďalej záhadou. Záhadou, ktorá jej napokon zmení život...
Vždy prehovoril. Vždy. A ona počúvala, pretože Boh je múdrejší ako ona - o ňom jedinom to vedela s absolútnou istotou. Nie vždy mu rozumela, ale naučila sa mu dôverovať. Naučila sa, že keď jej v mysli spievajú krásne čísla, musí konať.
Tentoraz však nič nepočula. Nič. Ani áno, ani nie. Žiadne choď ani zostaň.
Boh zmĺkol.
(Číslo lásky: Roseanna M. Whiteová; Preklad: Jana Hlatká)
Roseanne M. Whiteová je americká spisovateľka, ktorej meno na Slovensku už nie je žiadnou neznámou. Čitatelia ju mohli spoznať vďaka trilógií Tiene nad Anglickom, ktorá ponúka obraz sveta stojaceho na prahu prvej svetovej vojny. Kde však jedna séria končí, druhá sa začína. Autorka nepretrháva „knižné rodinné puto“ svojich hrdinov z predchádzajúcej série, ale naopak, posúva ich do nového dobrodružstva, aj keď v úlohe vedľajších postáv.
Číslo lásky je prvým dielom z trojice kníh, ktorých spoločný podtitulok aj napovedá, s kým budeme mať tú česť - Kryptológovia. Hlavným protagonistom sľubne sa črtajúcej série sa tentokrát stáva kryptografka Margot de Wildeová, sestra Lukasa de Wilda. Margot je mladá žena s geniálnou mysľou, pre ktorú sú čísla ako poézia. Nádherná súhra tvoriaca v jej bystrej hlave dokonalý celok. Ide o veľmi múdru ženu, ktorá svoju inteligenciu nepotláča, ale naopak rozvíja. Je jej súčasťou, jej charakteristickou črtou a je na ňu hrdá, čo sa nanešťastie vymyká predstavám ženskosti spojenej s vtedajšou dobou. Autorka nenásilne spracováva práve tému sexizmu týkajúcu sa žien, ktoré v očiach spoločnosti mali len jednu jedinú úlohu - stať sa matkami v domácnosti obetujúcimi sa pre svojho muža, deti, rodinu. Plány do budúcna a ambície neprichádzali do úvahy, a preto aj Margotin sen, stať sa profesorkou, bol len akousi planou fantáziou pochabej ženy.
Zdvihol ceruzku a tváril sa zmätene. „Ty si kryptografka? “
Jeho otázky nie sú také bystré ako Drakeove. Ale veď sú len starí kamaráti, nie identické dvojičky. „Očividne. “
„Ale si žena. “
„Skvelá dedukcia. Čo ma prezradilo? “
(Číslo lásky: Roseanna M. Whiteová; Preklad: Jana Hlatká)
Roseanne M. Whiteová výborne vykresľuje postavu Margot, ktorá sa pozerá na svet inak ako obyčajný smrteľník, inak premýšľa, inak vyjadruje svoje pocity a zároveň ich aj odlišným spôsobom sprostredkováva druhým. Margot je ako nádherne vytesaná socha pôsobiaca na prvý pohľad chladne, ale len do chvíle, pokým neprídete bližšie a nepreskúmate ju až do hĺbky. Margot je bytosť plná lásky, radosti a humoru, len skrátka jej prostriedok vyjadrovania je matematika a len málokto jej komunikáciu pochopí. Ide o nevšednú a veľmi dobre napísanú postavu, ktorá si ma získala od prvých strán. Rovnako ako aj šarmantný Drake Elton, agent tajnej služby, ktorý Margot vstúpi do života, čím v jej vnútri rozpúta hurikán chaosu. Ako má reagovať na novo objavené city?
Dot zdvihla obočie. „Poézia?“
Margot prikývla. „Matematika. Meriky a rytmus a vzorce rýmov. Matematika.“
(Číslo lásky: Roseanna M. Whiteová; Preklad: Jana Hlatká)
Číslo lásky je vojnovým románom, na pozadí ktorého Európou zúri Veľká vojna. Práve postavy Margot a Drakea predstavujú spojenie s týmto bolestným obdobím, ktoré však autorka podáva z úplne inej perspektívy. Na jednej strane sa zoznamujeme s prácou kryptografov, na druhej tajných agentov. Preto tento historický román nie je hodený priamo do diania hrôz vo vojnových zákopoch, ale vojnu približuje okrajovo cez nevšedné postavy a ich prácu. A síce toto dielo pôsobí oddychovo, i tak je hrozba zla ovládajúca svet hmatateľná a desivá.
Okrem iného, príbeh ponúka aj nečakaný zvrat prostredníctvom tretieho rozprávača - Das Gespensta. Človek opradený rúškom tajomstva, ktorý si vyhliadol Margot s cieľom využiť ju na splnenie pekelných plánov. Avšak náš záhadný hrdina nie je vykreslený ako postava, ktorú možno vnímať ako čisto zápornú. Autorka krásne pracuje s každým jedným protagonistom a nikoho nevykresľuje v čierno-bielych farbách. V tomto prípade nám ponúka obraz muža bojujúceho za svoju vlastnú stranu dobra a slobody, aj keď odlišnú od tej, ktorú za správnu pokladá nejeden z nás. Jednoducho povedané, Whiteová vykresľuje svoje postavy ako ľudské bytosti, ktoré nie sú dokonalé, presne ako ani nikto z nás.
Bol len prízrakom, ako povedal Yūrei. To z nich urobila vojna. Generáciu duchov.
Yūrei. Le fantôme. El fantasma.
Das Gespenst.
(Číslo lásky: Roseanna M. Whiteová; Preklad: Jana Hlatká)
Číslo lásky je nádherným historickým románom, ktorý síce neoslní štýlom, akým je napísaný, ale text je natoľko mocný, že prehovára k srdcu a robí ho jednoducho šťastným. Ide o príbeh s čistou dušou, ktorý sa netúži stať dychberúcim, ale má za úlohu väčší cieľ - zobraziť svetu krásu ukrytú v ľudských srdciach, ktorá sa dokáže dostať na povrch aj v takom bolestnom období ako bola prvá svetová vojna. Pravá láska a skutočné priateľstvo sú kľúčové pre celé dielo a ich hlbokú podstatu Roseanne M. Whiteová znázornila prostredníctvom slov s obdivuhodnou ľahkosťou. Číslo lásky vnímam ako knihu plnú citu a výborne vykreslených postáv ožívajúcich priamo na stránkach. Najviac si ma však autorka získala protagonistkou Margot a znázornením jej pohľadu na svet prostredníctvom čísel. V mojich očiach išlo o obdivuhodnú hrdinku, nepochopenú jednotvárnym svetom plným pravidiel zameraných na kradnutie ženských práv. Avšak, keďže je to aj príbeh o priateľstve, Margot nie je sama, ale milovaná toľkými úžasnými ľuďmi, no najmä Bohom. A práve ten jej dokázal predostrieť nový pohľad na lásku, a to nečakaným spôsobom.
Boh tam bol vždy, čakal ju, viedol. Nikdy nemusela urobiť nič viac, len sa načiahnuť a on tam bol. Napĺňal jej myseľ číslami. Mala istotu, že dal svetu poriadok, a preto v ňom nebol chaos. Boli tam rovnice. Vzorce. Dôvody.
(Číslo lásky: Roseanna M. Whiteová; Preklad: Jana Hlatká)
Ak by som do víru nekonečna mala hodiť len jedno slovo, ktoré by prezradilo môj pocit z tejto knihy, tak by to bolo sedemmiestne slovíčko stvorené z troch hlások a štyroch spoluhlások, ktoré by pri správnom poradí moje pery sformulovali do slova „milujem“...milujem, milujem, milujem, milujem...taká je moja nekonečná láska voči tejto pútavej, vtipnej, romantickej a hodnotnej knihe.
Veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu i527.net za poskytnutie knihy na recenziu .
•••
• Moje hodnotenie: 5/5 • Vydavateľstvo: i527.net (2021) • Originálny názov: The Number of Love • Séria: Kryptológovia • Diel: prvý • Preklad: Jana Hlatká • Goodreads: 4,33 (96%) • Žáner: historický, vojnový román • Väzba: brožovaná • Jazyk: slovenský • Počet strán: 368 • ISBN: 9788089822584 •

2 komentáre:

 1. Presne niečo takéto by som si chcela teraz prečítať. Znie to super a fotky sú nádherné.
  Blacky

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veľmi pekne ĎAKUJEM, Blacky!❤😍❤ Knihu rozhodne odporúčam, verím, že by sa mohla páčiť! 😊
   Maj sa krásne...💕

   Odstrániť