6. júla 2021

V tvojej koži/Lynn Austinová

...závidela jej každou bunkou tela a nenávidela sa za to...
(V tvojej koži: Lynn Austinová; Preklad: Zuzana Venglíková)
Predstavte si, že ste mladá vdova, ktorá po prvý raz prichádza do domu svojich svokrovcov, ktorí ju nikdy nevideli, a tam zistíte, že u nich už takmer štyri roky žije žena s vaším menom a dieťaťom vo veku vášho synčeka. Presne takto pútavo sa začína román Lynn Austinovej V tvojej koži.
„Audrey si sadla vo svojej izbe a so znechutením zistila, že Eve Dawsonovej závidí – tak ako jej závidela celý život... Ochotne by sa vzdala svojho majetku, aby si s ňou mohla vymeniť miesto.“
1950
Po skončení vojny opúšťa Audrey Clarksonová rodinné sídlo v Anglicku, aby so svojím synčekom začala nový život v Amerike. Ako ovdovená vojnová nevesta potrebuje finančnú podporu svojich amerických svokrovcov, ktorých nikdy predtým nevidela. Po príchode do Ameriky však zisťuje, že jej dlhoročná priateľka Eve Dawsonová tam už štyri roky vystupuje pod jej menom. Rozmotávaním klbka klamstiev vyplávajú na povrch Audrine aj Evine tajomstvá – a zároveň komplikovaná história ich priateľstva.
1940
Eve a Audrey už ani nemohli byť odlišnejšie. Spoznali sa na Wellingford Halle, kde Evina matka slúžila ako komorná Audrinej matky. Ich vzájomné rozdiely spôsobili, že v dospelosti sa ich cesty rozišli, aby sa v čase hrozby nacistickej invázie znovu stretli. Americký vojak umiestnený v Anglicku prináša Audrey šancu na lásku a rozpad triedneho systému predstavuje pre Eve nádej na spoločnú budúcnosť s Audriným bratom. Vojna však zamieša karty a prinúti obe ženy urobiť rozhodnutia, ktoré budú mať nečakané následky. (zdroj)
Spája ich vzájomná závisť, ktorú ukrývajú hlboko vo svojich srdciach, no semienko skazy začína klíčiť a plody prinesú fatálne následky.
Eve bola chudobná dcéra komornej, Audrey naopak bohatá dcéra šľachtičnej. Zatiaľ čo Eve prekypovala životom, šibalstvom a odvahou, Audrey sa krčila v tieni svojich rodičov a nesmelo nakúkala na svet spoza ťažkých závesov vlastného strachu. Síce ich rozdeľoval múr spoločenskej triedy, i tak si k sebe našli cestu a začali sa nazývať priateľkami. Eve pomáhala Audrey hľadať v sebe odvahu, zatiaľ čo Audrey ukázala Eve obraz lepšej budúcnosť. Ale len čo detské časy pominuli v toku času, ich priateľstvo sa stratilo rýchlejšie než ranná hmla rozprestierajúca sa nad ospalou krajinou. 
Križovatky osudu preťali ich životné púte, aby sa každá vybrala iným smerom. Ľstivá náhoda ich však opäť spojila so zámerom zahnať ich do slepej uličky, z ktorej nemajú možnosť vyjsť ruka v ruke. Toto je príbeh, ktorý sa vymyká predstave šťastného konca, pretože túžby oboch hrdiniek sú desivé v zámere, ktorý chcú naplniť. Ak ste zmätení, nevadí...o to viac budete prekvapení.
Lynn Austinová je autorka niekoľkých kresťanských románov, z ktorých sa na Slovensku preložili zatiaľ len tri - Bohovia a králi, Odlúčení a napokon kniha, o ktorej vám dnes porozprávam viac, V tvojej koži. Od Austinovej som doposiaľ čítala len knihu Odlúčení (moja recenzia TU), čo je výborné dielo zasadené do obdobia druhej svetovej vojny, ktoré však ponúka pohľad na túto bolestnú dobu úplne z iného uhla pohľadu. Ide o originálnu, skvelo napísanú a prepracovanú knihu, na ktorú stále rada spomínam a vrelo ju odporúčam i vám. Nanešťastie, rovnaké nadšené pocity nemôžem zdieľať aj s jej novinkou.
V tvojej koži je taktiež román, ktorý sa zameriava najmä na priblíženie života počas druhej svetovej vojny, avšak nejde o jedinú časovú líniu črtajúcu sa v tomto diele. Lynn Austinová podrobne zachytáva životy oboch hlavných hrdiniek od detských čias až po ich súčasnú situáciu po skončení vojny, v ktorej sa odohráva najdôležitejšia zápletka knihy - zákerné ukradnutie identity a súboj o budúcnosť. Autorka nás vedie až troma životnými obdobiami hlavných hrdiniek, ktoré, ako som spomínala, sú zachytené prehnane detailne, čo priam fyzicky bolelo. Na jednej strane musím vyzdvihnúť autorkinu snahu priblížiť nám konanie oboch postáv z psychologického hľadiska, ale v konečnom dôsledku aj tak vytvorila protagonistky, ktoré sa vymykali jej zámerom. Namiesto silných a napredujúcich hrdiniek sa črtajú nesympatické a v mnohých situáciách hlúpe ženy, z ktorých v tomto smere viedla najmä Eve.
Nie je celý systém postavený na tom, že tí s modrou krvou sú vo všetkých ohľadoch lepší než pracujúca trieda? Učili nás, že nemá zmysel snažiť sa polepšiť si, pretože aj tak nezmeníme to, kým sme.
(V tvojej koži: Lynn Austinová; Preklad: Zuzana Venglíková)
Eve bola zákerná a namyslená. Jej prioritou bolo uloviť si bohatého muža, aby si zabezpečila slušné životné zázemie. Síce je pochopiteľné myslieť na budúcnosť, najmä v 40. rokoch minulého storočia, no Eve čelila situáciám, z ktorých vychádzala ako žena bez sebaúcty, bez snahy pochopiť vlastnú hodnotu a bez námietok sa podriaďovala mužskej autorite. Eve bola nielen naivná, ale k tomu aj povýšenecká voči Audrey, ktorej neustále vyhadzovala na oči, že ona je tá, ktorá mala ťažký život, že ona si zaslúži šťastie, luxus a život ustlaný na ružiach. Autorkina snaha o vykreslenie silnej hrdinky stroskotáva na nepríjemnom charaktere, ktorý z nej jednoducho robí zlého človeka, aj keď by sa vývoj postavy mal uberať iným smerom. 
Audrey bola šikanovaná snobskou spoločnosťou a dokonca aj samotnou Eve, no úbohá Audrey priam zbožnou odovzdanosťou vzhliadala k svojej kamarátke z detstva. Lynn Austinová pravdepodobne nikdy nezažila šikanovanie a nemá ani len tušenie, ako to otrasie s psychikou človeka. Večné Evine výčitky ohľadom Audreynej vraj zbabelosti jej mali byť nápomocné, aby sa postavila na vlastné nohy, aby sa vzchopila...žiaľ, v skutočnom živote by sa iba väčšmi sťahovala do seba samej a z pomyselnej ulity by len s námahou dokázala vyjsť na denné svetlo. Toto s priateľstvom nemalo nič spoločné. Neustála závisť a skrytý posmech boli v silnom kontraste s myšlienkou pravého priateľstva. Najviac ma však irituje autorkina snaha zobraziť Eve v kladnom svetle, zatiaľ čo Audrey sa stráca v jej tieni. Úbohá Audrey! Tak ako zvyšok sveta, tak ani autorka pre ňu nemala dostatočné pochopenie. Typický príklad dnešnej doby, v ktorej ste zato, že nemáte dostatočne silný hlas považovaný za nulu, a to je nielen veľmi smutné, ale aj obmedzené zmýšľanie.
Austinová zlyháva vo vykreslení postáv a zlyháva aj v príbehu samotnom. Ide o veľmi zdĺhavý príbeh bez napätia a niečoho čarovného, čo by myseľ opantalo svojou jedinečnosťou. Kniha však neponúka ani pekné opisy, ani myšlienky a nie je ani zaujímavo napísaná. Máme tu vyše 400 strán rozvláčnej nudy vedúcej k zodpovedaniu otázky, prečo by bol niekto schopný ukradnúť identitu toho druhého. Rozuzlenie tohto zamotaného príbehu je však ďalšou tragédiou, pretože Lynn Austinová sa ponorila do chaosu natoľko, že jediným východiskom bola tá najjednoduchšia možná alternatíva. Slabé, tak veľmi slabé ako čaj zaliaty vlažnou vodou. 
Záver knihy mal potenciál šokovať postavami, ktoré nemožno nazývať priamo kladnými ani zápornými, ale skôr ľudskými. Nanešťastie, autorka, ako som už niekoľkokrát spomenula, stroskotáva na vlastných myšlienkach, a tak ako postavy, tak aj príbeh pôsobí nesympaticky a čítanie sa mení na utrpenie.
Lúčenie je ako križovatka, na ktorej sa vetvia chodníky, miesto, kde sa obzeráme za tým, čo opúšťame, a v diaľke vidíme záblesk budúcich šancí a možností. Lúčenie je ťažké, pretože znamená zmenu.
(V tvojej koži: Lynn Austinová; Preklad: Zuzana Venglíková)
V tvojej koži je jedným z tých románov z čias druhej svetovej vojny, ktorý vás na prvý pohľad opantá svojou krásnou obálkou a výbornou anotáciou sľubujúcou originálny príbeh. Ale nech sa snaží autorka akokoľvek, celý dej sa rúti z kopca. 
Príbeh mal ukázať hĺbku priateľstva, no namiesto podpory počuť iba výčitky; mal ukázať pravú lásku, no namiesto krásneho citu prichádza bolestná submisia; mal ukázať vzácne hodnoty, no namiesto vyzdvihnutia rodiny a všedných, no zato radostných, maličkostí počuť len nespokojné rozmaznané mrnčanie; mal ukázať Božiu podporu a jeho prítomnosť, no Boh sa neukázal. 
Autorka chcela zachytiť zúfalstvo slobodnej matky, ktorá je pre svoje dieťa ochotná spraviť čokoľvek, dokonca aj bez zábran ukradnúť život druhému človeku, a pritom si nahovárať lži, ktoré by mali ospravedlniť tento skutok. Ale ostáva to iba pri nápade, ktorý mohol prekvapiť, nadchnúť, no príliš veľa záporných aspektov zhmotňujúcich sa každou pretočenou stránkou ma utvrdzovali o opaku.
Som sklamaná, veľmi sklamaná. Niekoľko myšlienok a príjemných situácií v dejovej línií možno považovať za milé prekvapenie, no keď sa pozerám na knihu ako celok, vidím iba fádny literárny počin, ktorý sa v záplave omnoho lepších kníh stráca v sieni zabudnutia.
Ak vás kniha zaujala, môžete si ju kúpiť aj na stránke vydavateľstva, konkrétne TU.
Veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Kumran.sk za poskytnutie knihy na recenziu .
•••
Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com
•••
• Moje hodnotenie: 1/5 • Vydavateľstvo: Kumran (2021) • Originálny názov: If I Were You• Preklad: Zuzana Venglíková • Goodreads: 4,14 (96%) • Žáner: historický, vojnový román • Väzba: brožovaná • Jazyk: slovenský • Počet strán: 448 • ISBN: 9788089993307 •

4 komentáre:

 1. Na první pohled by mě kniha zaujala. Škoda, že ve výsledku jí to "něco" chybí. :/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. No veď práve, na prvý pohľad to vyzerá skvelo, ale inak...nie, radšej nie 😄.

   Odstrániť
 2. Och toto je strašná škoda. Už ako som začala čítať tvoju recenziu, tak si vravím wau toto by ma určite bavilo. Potom som len čítala ďalej a bola som sklamanejšia a sklamanejšia. Neviem si predstaviť aká sklamaná si musela byť ty... Škoda :/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ach, veľmi-preveľmi sklamaná, o to viac, že autorka si ma už dokázala získať a preto som verila, že to dokáže opäť...ale táto kniha, uf, radšej už nie 😅...
   Každopádne, možno by sa ti kniha páčila, väčšine sa páčila, len mne nie, no 😄...100 ľudí, 100 chutí, všakže 😁

   Odstrániť