27. júna 2021

Sme záhradníci/Joanna Gainesová

Záhrada je ťažká drina, tak ako väčšina dobrých a naozaj dôležitých vecí v živote.
(Sme záhradníci: Joanna Gainesová; Ilustrácie: Julianna Swaneyová; Preklad: Lucia Halová)
Ilustrovaná detská kniha o rodine Gainesovcov, ktorá sa rozhodla založiť si svoju rodinnú záhradu. Cesta za vypestovaním vlastného ovocia, zeleniny či kvetov nie je vždy jednoduchá a všetci členovia rodiny sa učia bojovať s hladnými zajacmi, nepriaznivým počasím či inými prekážkami. Úsilie, nezdary, úspechy a nakoniec aj krásne výsledky práce tejto milej rodiny dokonale stvárňuje ilustrátorka Julianna Swaneyová. Jej maľby doslova pozývajú na prechádzku po farebnej záhrade a deťom sprostredkujú radosť z času stráveného prácou v prírode. (zdroj)
Niekedy nás neúspech prinúti, aby sme kráčali vpred, avšak nie zhrbení pod ťarchou prehry, ale s hlavou vztýčenou s úmyslom prísť na to, prečo sme zlyhali. Odhodlaní napraviť vlastné chyby a poučiť sa z nich. Práve takýto prístup rodine Gainesovcov priniesol omnoho viac, akoby čakali. 
Svoju milovanú papraď zahrnuli príliš veľkou láskou, ktorú jej venovali prostredníctvom výdatnej zálievky, čo, nanešťastie, skončilo fatálne a kvetináč sa náhle naplnil smútkom a prázdnotou. Prečo ich milovaná papraď zahynula? Odpoveď priniesli knihy plné vzácnych informácií, vďaka ktorým sa v dome už čoskoro objavila nová papraď tešiaca sa zo života. Ale nezostalo to napokon len pri jednej, vzápätí prišla ďalšia a ďalšia...až nakoniec láska k zeleni prerástla do nového rodinného cieľa - záhradníčenia.
Tak sa začína púť rodinky, z ktorej sa stali záhradníci a ich skúsenosti možno nájsť v tejto čarovnej publikácii plnej krásnych ilustrácií.
Všimli sme si, že keď sa s rastlinkami rozprávame, narastú väčšie a silnejšie, tak sme svoj repertoár rozšírili o pesničky a vtipy. Na rozdiel od prelievania, priveľa rozprávania nezahubilo ani jedinú z nich.
(Sme záhradníci: Joanna Gainesová; Ilustrácie: Julianna Swaneyová; Preklad: Lucia Halová)
Sme záhradníci je milou detskou knihou, ktorej jednoduchosť textu možno aplikovať do každodenného života. Pár vetami dokáže svojim malým čitateľom sprostredkovať krásu prírody a okrem toho im odovzdať aj hlbšie posolstvo. Priamočiare opisy starostlivosti o záhradu sú napísané príjemným jazykom a zároveň poukazujú na zodpovednosť, akú so sebou nesie opatera o druhých a odhodlanie nevzdávať sa aj navzdory zlyhaniam a prekážkam. Sme záhradníci je skvelým edukačným nástrojom, ktorý deťom pomôže uvedomiť si, aké dôležité je nielen sa tešiť z nového prírastku a zahrňovať ho láskou, ale aj získavať nové informácie a vzdelávať sa, aby mu nevedomosťou nebodaj neublížili.
Rozmýšľali sme, či to jednoducho nevzdáme. Naozaj stojí za to začínať odznova? Spomenuli sme si však na jednu zásadnú drobnosť: Sme záhradníci. Našou starosťou nie je len záhradu vypestovať, ale ju aj chrániť.
(Sme záhradníci: Joanna Gainesová; Ilustrácie: Julianna Swaneyová; Preklad: Lucia Halová)
Knižočka je však primárne zameraná na lásku k záhradníčeniu a poukazuje aj na dôležitosť malých tvorčekov, ktorých možno považovať za superhrdinov. Dokonca aj takú dážďovku, ktorá nemusí byť veľmi sympatická, ale nech už je užitočný obyvateľ záhrady akokoľvek zvláštny, snaha pochopiť jeho úlohu v celom systéme naňho vrhá nové svetlo. Viem si predstaviť, ako detičky s nadšením pozorujú dážďovky či lienky, a to len vďaka tejto knihe. Prehlbovať lásku k prírode už v útlom veku je krásny štart pre život.
Teší nás poznanie, že v prírode máme malých kamarátov, ktorí nám pomáhajú, aby v záhrade všetko krásne rástlo.
(Sme záhradníci: Joanna Gainesová; Ilustrácie: Julianna Swaneyová; Preklad: Lucia Halová)
Tento knižný titul je pútavý aj zásluhou nádherných ilustrácií, o ktoré sa postarala Julianna Swaneyová. Ilustrátorka zachycuje text do pestrofarebných obrazov, čím vizuálna stránka oslňuje nielen náš zrak, ale aj srdce.
Sme záhradníci je výbornou knižkou, ktorú si vaše deti zamilujú. Pevne verím, že v nich vzbudí záujem o rastlinky a budú zvedavo skúmať ten zázrak, ktorý má počiatok v malých semienkach zasadených do matičky zeme. Ukáže im čarovný svet prírody a odhalí ich bystrým hlávkam tajomstvá, ktoré budú so svojimi rodičmi či rovesníkmi s nadšením zdieľať.
Či nám zahynie jedna papraď v kvetináči, alebo nám pol záhrady vyhubia maličké potvory, každý neúspech a každá prekážka nás v niečom posilnila. Ocko vraví, že zakaždým, keď sa rozhodneme pokračovať, získavame odvahu do budúcnosti.
(Sme záhradníci: Joanna Gainesová; Ilustrácie: Julianna Swaneyová; Preklad: Lucia Halová)
Ak vás kniha zaujala, môžete si ju kúpiť aj na stránke vydavateľstva, konkrétne TU.
Veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Tatran za poskytnutie knihy na recenziu .
• Moje hodnotenie: 5/5 • Vydavateľstvo: Tatran (2021) • Originálny názov: We are the Gardeners • Preklad: Lucia Halová • Ilustrácie: Julianna Swaney • Goodreads: 4,27 (97%) • Žáner: pre deti • Väzba: pevná • Jazyk: slovenský • Počet strán: 40 • ISBN: 9788022211697 •

4 komentáre:

 1. Na první pohled vypadají ilustrace nádherně. Věřím, že vzbudí touho po pěstování rostlinek a zahradničení. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tomu verím aj ja, deťúrence si knihu isto obľúbia!❤😊❤

   Odstrániť
 2. Kniha vypadá naprosto úžasně, hlavně ty ilsutrace jsou krásné. :) Věřím, že dětem se hodně zalíbí. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Áno, je skutočne úžasná - jednoduchá, no za to krásna, deťom sa veru páčiť bude!❤😍❤

   Odstrániť