23. apríla 2021

Strážkyňa slnka/Maja Lunde

Jar, pomyslela som si, môcť tak zažiť jar! Môcť tak zažiť, že sa niečo mení, že svet nie je stále rovnako sivý. 
(Strážkyňa slnka: Maja Lunde; Ilustrácie: Lisa Aisato; Preklad: Zuzana Bátorová Vahančíková)
L
ily pomaly dospieva a naplno si uvedomuje, že žije v neprirodzenom svete. Dni trávi v gumákoch a pršiplášti, do nitky premočená, hladná a osamelá. Matne si spomína na láskavý dotyk teplých lúčov, ktoré sa jedného dňa vytratili spolu so žiarivým slnkom. Odvtedy dedinu sužuje nepreniknuteľná hmla a nekončiaci dážď. Raz však Lily nájde zakázanú cestu do slnečného údolia a rozhodne sa uväznené slnko oslobodiť. Musí zvíťaziť nad Strážkyňou slnka, ktorá skrýva temné tajomstvo.
Tajuplný príbeh odvážneho dievčatka je tak trochu detektívka, lebo Lily musí vypátrať, kto a prečo slnko uväznil. Autorka si v Strážkyni slnka rovnako ako v Snehovej sestre všíma hlboké ľudské emócie, ktoré ovplyvňujú naše konanie a zmýšľanie, hoci niekedy aj nesprávnym smerom. Tentoraz hovorí o pomste, ktorá k ničomu nevedie a nič nevyrieši, veď hlbokú bolesť možno pochopiť a vyliečiť jedine láskou.
Po zimnom príbehu prináša Maja Lunde jarný, plný fantázie a severského kúzla. Detskí čitatelia sa už teraz môžu tešiť na jej letný a jesenný príbeh. (zdroj)
Iba trepotajúce krídla vrán vysoko nad hlavami kráčajúcich ľudí oddeľovali nebo od zeme. Všetko totiž splývalo s chladnými tónmi sivej ponurosti. Dokonca aj pokožka obyvateľov dedinky nadobúdala nezdravú farbu a tmavé kruhy pod očami prezrádzali ich hlad, únavu a beznádej. Deň i noc už neexistovali, len čas uväznený v nástenných hodinách prezrádzal, kedy nastala doba vstávania a kedy spánku. Jar, leto, jeseň aj zima už nenavštevovali zem. Ani jedno ročné obdobie nedokázalo nájsť silu vzoprieť sa tej neznámej sivej moci, ktorá ovládla kraj a srdcia ľudí navôkol. Všetci stratili nádej. Nádej, že opäť uvidia slnko. Že zbadajú, ako sa začnú mocné dažďové mračná pretrhávať zásluhou hrejivých slnečných lúčov a len čo by dopadli na zem, tak by sa objavili stratené farby...a opäť by bolo všetko ako predtým. Nanešťastie, jeden rok vystriedal druhý a ten neúprosne pohltil ďalší a slnko sa neukázalo ani jediný raz. Akoby ho niekto ukradol a nehodlal vrátiť späť na oblohu, kam patrí, aby tešilo všetkých, a to bez rozdielu. Prečo slnko zmizlo? Naozaj ho niekto ukradol?
Toto je príbeh o dedine, jej obyvateľoch a dievčatku menom Lily, ktorí pocítili stratu slnka. Temnota už viac nemala súpera vo svetle, a tak sa rozhodla vládnuť. No ako to v rozprávkach býva, zlo sa vždy utká v boji s dobrom, aby to, čo bolo odcudzené, bolo opäť vrátené. Ale všetko má svoju cenu. Akú si vyžiada navrátenie slnka?
Keď som zatvorila oči, ešte stále som na lícach a na nose cítila dotyk slnka - ten pocit sa nedal prirovnať k ničomu inému, šteklivé teplo prenikalo do môjho vnútra, roznežňovalo moje srdce a upokojovalo moju myseľ. Takto som si aspoň trochu vedela vyčariť v mysli, čo je slnko, hoci zmizlo už veľmi, veľmi dávno, keď som mala iba jeden rok.
(Strážkyňa slnka: Maja Lunde; Ilustrácie: Lisa Aisato; Preklad: Zuzana Bátorová Vahančíková)
A ja už nikdy nezažijem ozajstnú jar, neuvidím prírodu v jej najkrajšom šate, nebudem svedkom obdobia, v ktorom sa všetko zvädnuté a odumreté razom premení na zázrak hýriaci životom. Zomriem a nespoznám, aká je v skutočnosti jar.
(Strážkyňa slnka: Maja Lunde; Ilustrácie: Lisa Aisato; Preklad: Zuzana Bátorová Vahančíková)
Strážkyňa slnka od Maji Lunde je v poradí druhou knihou z kolekcie „ročných období“. Zatiaľ čo Snehová sestra (moju recenzia nájdete TU), ako aj názov napovedá, sa zamerala na zimu, Strážkyňa slnka nám rozpráva o jari. Tento jarný príbeh o stratenom slnku a ceste za jeho oslobodením z područia Strážkyne slnka je vzhľadom na zložitejšie témy opäť raz príbehom pre staršie deti. Ide o, povedzme, vyspelú rozprávku, ktorá sa vymyká obrazu klasického detského príbehu. Miestami je totiž temná, žalostná, smerujúca k ešte väčšej bolesti, keďže sa nám časom odkrýva dôvod, ktorý viedol ku krádeži slnka a strašný dopad na životy ľudí po jeho zmiznutí. Ale čo by to bolo za rozprávku, keby v sebe neniesla ponaučenie a s každou pretočenou stránkou aj krásu ukrytú v maličkostiach? Maja Lunde veľmi dobre vie, komu svoje príbehy odovzdáva, a preto môžeme očakávať nádhernú a fantáziou naplnenú knihu. Prekrásnu nielen svojim textom, ale aj dokonalými ilustráciami, o ktoré sa i tentokrát postarala talentovaná Lisa Aisato.
Maja Lunde dokáže svojimi slovami rozcítiť čitateľa, rozosmiať ho a zahriať pri srdci a ilustrácie Lisy Aisato, iba väčšmi zintenzívňujú danú emóciu. Strážkyňa slnka je ďalším skvostom od tejto nadanej dvojice, ktorý by, rovnako ako prvý diel, rozhodne nemal chýbať vo vašich knižniciach. Či ste starší, či mladší, prečítajte si túto knihu - je podmanivá, čarovná a skutočne hodnotná.
Pomenovali ma síce podľa ľalie - vysokého kvetu, ktorý miluje slnko -, ale radšej mi mali dať iné meno, mali ma nazvať podľa nejakého malého ostýchavého kvetu, čo rastie v tieni. Pretože niektorým rastlinám stačí len veľmi málo svetla a opatery.
Ja som bola presne takým kvetom.
(Strážkyňa slnka: Maja Lunde; Ilustrácie: Lisa Aisato; Preklad: Zuzana Bátorová Vahančíková)
Strážkyňa slnka sa naďalej na mňa dívala svojimi žiarivými očami. Prevŕtala ma skrz-naskrz pohľadom, akoby chcela zistiť, kto som, a zároveň ma celú spoznať. Až teraz som pochopila, čo Chlapec myslel tým, že je veľmi smutná, pretože za horiacim plameňom v jej očiach som videla nekonečný žiaľ, akoby na celom šírom svete nejestvovalo žiadne dobro.
(Strážkyňa slnka: Maja Lunde; Ilustrácie: Lisa Aisato; Preklad: Zuzana Bátorová Vahančíková)
Strážkyňa slnka je príbehom, ktorý vás vezme do kraja, z ktorého sa stratilo slnko a svet sa tak zmenil na chladné, sivé a smutné miesto. Je to príbeh, v ktorom bolestná strata zatienila myseľ, v ktorom beznádej potlačila nehu, v ktorom túžba po dobre spôsobila ešte väčšiu bolesť, ale aj tak je to najmä príbeh o láske - o láske k blížnemu, milovanému, k prírode, k životu a práve to je dôvodom, aby všetko dostalo novú, usmievajúcu tvár, ktorá prezrádza nádej. Je to, ako keď po všetkých tých sychravých dňoch cítite pod bruškami prstov hebkosť čerstvo narodených lístkov prekypujúcich zeleňou a farbou života. Keď vidíte ako sa steblá trávy predierajú vlhkou a temnou zeminou, aby i oni pocítili pohladenie slnečných lúčov. Jar je dokonalým obrazom nádeje, ktorý Maja Lunde krásne zobrazila i v tejto kúzelnej knihe venovanej tomuto malebnému ročnému obdobiu.
Určite vám odporúčam aj Snehovú sestru (recenzia TU), ktorej príbeh vo vás ostane ešte dlho - predlho po dočítaní. Dojemná, no najmä krásna - nenechajte si ujsť ani túto knihu a spoznajte tak ďalší príbeh od Maji Lunde.
Ak vás kniha zaujala, tak si ju môžete kúpiť napríklad aj na stránke vydavateľstva, konkrétne TU.
Veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Tatran za poskytnutie knihy na recenziu ♥.
•••
• Moje hodnotenie: 5/5 • Vydavateľstvo: Tatran (2021) • Originálny názov: Solvokteren • Preklad: Zuzana Bátorová-Vahančíková • Ilustrácie: Lisa Aisato • Goodreads: 4,33 (100%) • Žáner: rozprávka • Väzba: pevná • Jazyk: slovenský • Počet strán: 200 • ISBN: 9788022211482 •

14 komentárov:

 1. Moc krásná recenze. :) Kniha má moc krásné ilustrace a obálku, že je radost se jí kochat. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ĎAKUJEM veľmi pekne!❤😍❤ Ide skutočne o prekrásnu knihu...😊

   Odstrániť
 2. Tie fotky sú také kúzelné a živé, akoby ich nafotila samotná víla-knihomoľka vo svojom lesnom domčeku, ukrytom pred zrakmi ľudí. ✿ Krásne fotky, krásne slová a krásna kniha. ❤ Dúfam, že ju tiež vydajú vo forme audioknihy ako je aj Sněhová sestřička (zistila som to až po sviatkoch, takže si ju plánujem vypočuť až tohtoročné Vianoce - snáď na ňu dovtedy nezabudnem :D + audioknihy Vianočné mystérium a Životní terno :). Ale tieto dve s témou ročných období majú také nádherné ilustrácie, že si ich možno kúpim aj do knihovničky - teda, Strážkyňu slnka určite, ak nevyjde ako audio. ☀ :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Awww, Aly, ty si môj poklad! 😍😍😍 ĎAKUJEM z celého srdca za tak krásne slová, tvoj komentár potešil moje srdce❤😊❤. Pevne verím, že sa aj tejto knihe dostane podoba audioknihy, veľmi ti prajem, aby sa k tebe touto cestou tento kúzelný príbeh dostal...a čo to vidím, aj Životní terno máš v pláne? 😻 Jéj, to ma tak teší, tá kniha je úúúžasne nahovorená, ja som si ju už vypočula hádam aj trikrát a raz aj čítala...veľmi si ma toto dielo získalo, dúfam, že sa aj tebe zapáči...💕

   Odstrániť
  2. Som si istá, že Životní terno (pri tom názve vždy myslím na ten supermarket :D) sa mi páčiť bude, pretože mám rada príbehy, v ktorých ako postava vystupuje Smrť - čo ako morbídne to znie, ale je to tak. :D Zatiaľ sa mi totiž veľmi páčil každý takýto príbeh, takže sa teším na ďalší. :)

   Odstrániť
  3. Autor v tomto prípade poňal Smrť veľmi zaujímavo...bolo to neobyčajné, smutné a krásne zároveň, jednoducho tú knihu veľmi ľúbim♥♥♥ Nech sa teda dobre počúva 😊.

   Odstrániť
 3. To jsem nevěděla, že Maja Lunde píše i takové knížky. A teda moc ráda bych si je přečetla. Momentálně se chystám na Příběh vody nebo Příběh včel (mám to v němčině, tak nevím, jestli to česky nevyšlo pod jiným názvem). I na to jsem hodně zvědavá.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Určite odporúčam, myslím, že aj v češtine vyšli autorke tieto krááásne diela! ❤😊❤ Čítala som od nej Príbeh včiel a moc ma nenadchla 🙈, no za to tieto detské venované ročným obdobiam sú TOP! 😻

   Odstrániť
 4. Titul som zachytila medzi novinkami a povedala som ti, že to vyzerá dosť dobre. Po tejto recenzii mám ešte lepší dojem :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jéj, tak to ma teší, veľmi! 😊😊😊 Určite by som sa po knihe pozrela, je čarovná, nádherná po každej stránke, odporúčam s veľkou radosťou...aj Snehovú sestru! 😍

   Odstrániť
 5. Opět - jako vždy velmi povedené a nádherné fotky. Ale kniha asi nebude úplně můj "vyhledávaný šálek" knihy. Ale zní "čarokrásně". ))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ĎAKUJEM veľmi pekne!❤😍❤ A síce si knihu nemáš v pláne prečítať, no krásne si ju vystihla, je skutočne čarokrásna...❤❤❤

   Odstrániť
 6. Naprosto dokonalé fotky. Kniha je kouzelná sama o sobě, krásná obálka i ilustrace a i obsah mě láká. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ĎAKUJEM krásne! 😍❤😍 Áno, je to skutočne kúzelná kniha, rozhodne odporúčam! 😊

   Odstrániť