28. marca 2021

Kníhkupectvo na Bylinkovom námestí/Eric De Kermel

Povedz mi, čo čítaš, a ja ti poviem, kto si.
(Kníhkupectvo na Bylinkovom námestí: Eric De Kermel; Preklad: Jana Boberová)
Natália a Nathan majú dve dospelé deti a sú vo veku, kedy uvažujú o začiatku novej životnej etapy. Rozhodnú sa, že opustia Paríž a vydajú sa do pôvabného stredovekého mestečka Uzѐs na juhu Francúzska. Natália tam objaví malé kníhkupectvo, ktoré ju očarí natoľko, že sa rozhodne splniť si svoj dávny sen. Kúpi si ho a konečne môže naplno tráviť čas so svojimi milovanými knihami a ich čitateľmi.
Vďaka svojej láskavosti, empatii a pozitívnemu prístupu k životu si Natália veľmi rýchlo získava srdcia návštevníkov obchodíka a postupne sa stávajú jej priateľmi. A tak toto pôvabné miesto plné úžasných kníh ožíva skutočnými príbehmi Natáliiných zákazníkov – či už je to mladučká Cloé s problematickým vzťahom s prísnymi rodičmi, neúnavný cestovateľ Filip, slepý legionár Tarik či poštár Arthur, snívajúci o živote herca...
Dobrá kniha je balzamom na dušu a liekom na rôzne neduhy a Natália vie odporučiť tú pravú na každý z nich. Nie nadarmo sa vo Francúzsku hovorí „joie de vivre“. (zdroj)
Francúzsky autor Eric De Kermel v diele Kníhkupectvo na Bylinkovom námestí svojim výberom slov vytvára medzi textom a mysľou čitateľa harmonický vzťah a knihou tak zhmotňuje pokoj. Autorov štýl písania, ktorý nám vo výbornom preklade odkryla Jana Boberová, je ako balzam na dušu aj zásluhou pôvabných metafor a zamyslení sa nad životom a všetkým tým, čo život zahŕňa, prináša aj berie. No autor sa sústreďuje najmä na knihy, o ktorých píše s veľkou láskou. 
Prostredníctvom postáv sa k čitateľovi dostávajú nielen zaujímavé zamyslenia ohľadom kníh a čítania, ale aj stručné knižné recenzie, ktoré charakterizuje famózny a výstižný spôsob podania dojmu z prečítanej knihy. Obdivujem autorov spôsob vyjadrovania a zdieľania pocitov z daného literárneho diela...bolo to krásne!
Kníhkupectvo na Bylinkovom námestí je pre mňa nečakane rôznorodou zmesou žánrov tvoriacich zaujímavý a nevšedný knižný celok. Ide o román, ktorý nebadane zahrňuje poviedku, recenziu, ale aj, svojim spôsobom, turistického sprievodcu.
Natália nám predstavuje svojich zákazníkov v samostatných príbehoch, ktoré na seba nenadväzujú, no všetky spája výrečnosť hrdinky zamýšľajúcej sa nad rôznymi filozofickými, politickými a, jednoducho povedané, rozmanitými témami, ktoré prehovárajú k čitateľovi. Okrem iného je Natália aj detailným sprievodcom po nádhernom francúzskom stredovekom mestečku Uzѐs a zároveň je aj úžasnou knižnou recenzentkou, zásluhou ktorej by som si prečítala nejednu knihu. Hlavná protagonistka je stelesnením kníhkupkyne, ktorá svoje živobytie nevníma ako povolanie, ale ako poslanie.
Vyhradiť si čas na čítanie neznamená iba otáčať stránku za stránkou, ale dopriať si čas aj na samotné slová. Zastaviť sa, žuť slová ako steblo trávy, ktoré človek odtrhne na prechádzke a potom si ho vloží do úst. Nechať slová chvíľu uležať, ako sa necháva uležať cesto na palacinky, a potom sa k nim znova vrátiť.
(Kníhkupectvo na Bylinkovom námestí: Eric De Kermel; Preklad: Jana Boberová)
Láska ku knihám, ku čítaniu, k slovu, k človeku, k životu...ťažko napísať, o čom táto kniha konkrétne rozpráva, keďže spája nespočetne veľa zamyslení a každý čitateľ si z nej vezme to, čo ho najväčšmi zaujme. Ide o príjemné dielo, ktoré má potenciál zaujať široké publikom vášnivých knihomoľov, ale na druhej strane dokáže mnohých aj odradiť.
Kníhkupectvo na Bylinkovom námestí je väčšmi knihou plnou zamyslení, metafor a poetických odbočiek, ako knihou zameranou na budovanie deja, napätia, zápletky a dychberúcich odhalení. Ako som aj v úvode spomínala, toto dielo je stelesneným pokojom, ktoré však míňajúcimi sa stránkami smeruje k neželanej strate záujmu pokračovať v čítaní, ktorú spôsobuje jednotvárnosť deja. Áno, príbehy sa od seba líšia, ale to nezabraňuje hlavnej hrdinke vziať si zakaždým hlavné slovo a všetku pozornosť upriamiť na seba, kvôli čomu noví potenciálni protagonisti idú do úzadia. Nanešťastie, Natália nie je práve najsympatickejšou hrdinkou. Po intelektuálnej stránke pôsobí priam dokonalým a bezchybným dojmom. Akoby bola najmúdrejšou a najinteligentnejšou osobou v miestnosti, ktorej názory nemôže nik spochybniť, a preto sa javia ako diktátorské. Hrdinka bola povýšenecká, patetická a popravde i vtieravá, no najmä nereálna. Žiaľbohu, celý tento príbeh má od reality veľmi ďaleko; skôr mi pripomínal rozprávku pre dospelých s edukačným zámerom.
Kníhkupectvo na Bylinkovom námestí je milou a pokojnou knihou, ktorá s veľkou pravdepodobnosťou nesadne každému. Myslím, že je venovaná skôr ľuďom milujúcich hĺbavé príbehy, ktoré sú akousi zbierkou múdrych myšlienok vzťahujúcich sa na život ako taký s tendenciu zablúdiť k rôznym témam. Ide o knihu, ktorá dokáže utíšiť myseľ a obohatiť ju krásou slova. Ide však aj o knihu, ktorá myseľ dokáže uspať a odradiť tak od pokračovania v čítaní. Eric De Kermel je talentovaným autorom, o tom niet pochýb, ale jeho dielo pôsobí viac menej sileným dojmom a práve preto stráca na atraktívnosti. Pretože realistickosť dodáva knihe vzácnu iskru, ktorú Eric De Kermel, žiaľ, nedokázal vykresať, a tým rozdúchať plameň meniaci sa v nezabudnuteľné dielo, o ktorom by mohol človek básniť dni, týždne, roky...
Ak vás kniha zaujala, môžete si ju zakúpiť napríklad aj na stránke vydavateľstva, konkrétne TU.
Veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Grada za poskytnutie knihy na recenziu .
•••
• Moje hodnotenie: 3/5 • Vydavateľstvo: Metafora (2021) • Originálny názov: La libraire de la place aux Herbes • Preklad: Jana Boberová • Goodreads: 3,89 (92%) • Žáner: román • Väzba: brožovaná • Jazyk: slovenský • Počet strán: 272 • ISBN: 9788080901295 •

18 komentárov:

 1. Slovenská verze má nádhernou obálku. :) Já se na českou verzi chystám a podle tvého hodnocení by se mi mohla líbit. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Taktiež zbožňujem našu obálku, má príjemnú a pokojnú atmosféru 💕...prajem teda príjemné čítanie, maj sa krásne a ďakujem za komentár!❤😊❤

   Odstrániť
 2. Knižka má krásny názov a obálku (aj česká sa mi veľmi páči - taká zelenkavá, naozaj sviežo bylinková :), ale zo všetkého sú najkrajšie Tvoje fotky a slová. ❤ Súdiac podľa nich by knižka teraz nebola pre mňa (momentálne mám totiž akčné, napínavé, znepokojujúce a zimomriavkové knižné obdobie :D), no viem si predstaviť, že si ju prečítam v nejaký letný ospalý večer alebo hrejivý jesenný/zimný večer. ✿ :) A teraz sa idem vrátiť k môjmu rozčítanému trileru Zamkni posledné dvere. :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Awww, ĎAKUJEM krásne Aly! 😍 Musím sa priznať, že aj mne sa výnimočne páčia vlastné fotky 😅, celkom sa vydarili 😁...
   Tak si teraz akčne naladená, ej, to by ťa kniha teraz veru nezaujala...je neskutočne pokojná, možno až príliš, pretože som časom pri nej zaspávala 😄, ale inak je to milý titul...
   Ďakujem za tvoj komentár a prajem príjemné čítanie aktuálne rozčítanej knihy! Maj sa krásne!❤😊❤

   Odstrániť
 3. Tak na tuto knihu bych musela mít správné rozpoložení, ale věřím, že pak by se mi líbila. :) Popravdě tvé fotky v příspěvcích jsou vždy tak krásné.
  Přeji ti hezký den. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veru, na túto knihu musíš mať tú správnu čitateľskú chvíľku...ale je to príjemný titul 😌...júj, a ĎAKUJEM krásne, to si ma veľmi potešila 😍.
   Aj ja ti prajem pekný deň a ďakujem za komentár!❤😊❤

   Odstrániť
 4. Máš tak nádherné fotky, že se kochám a kochám :D <3 úžasné!
  Knihu píšu na seznam :) děkuji za recenzi!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jéj, veľmi pekne ĎAKUJEM! 😍😍😍 Nesmierne si ma svojim komentárom potešila, ďakujem...maj sa krásne!❤😊❤

   Odstrániť
 5. Prvá veta tvojej recenzie sa perfektne hodí aj na opis tvojich fotiek a recenzie, keďže s mysľou obdivovateľa vytvárajú harmonický vzťah a zhmotňujú pokoj:) Čo sa týka knihy samotnej, mám tušenie, že u mňa by spôsobila skôr druhý scenár, ktorý spomínaš - uspala by ma :D, takže na svoj zoznam si ju nepripisujem.
  Blacky

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ó, Blacky, tvoje komentáre ma vždy tak neskutočne zahrejú pri srdiečku, si úžasná, ĎAKUJEM z celého srdca! 😍😍😍 Veľmi si vážim tvoje slová...a nikdy nevieš, možno by ťa kniha zaujala a možno nie, ťažko povedať, knižnice to však istia 😄.
   Maj sa krásne a ďakujem za komentár!❤😊❤

   Odstrániť
 6. Děkuju za nádherný článek (to je vždycky sám o sobě čtenářský zážitek, navíc ty krásné fotky!) a hlavně za skvělý tip na knihu. Myslím, že by mi přesně padla do vkusu i momentální nálady. ZKusím se podívat, jestli jde sehnat jako e-kniha. :)

  Vlasta (mimochodem, udělala jsem trochu změny v blogu, hodně jsem řešila otázku soukromí a nakonec jsem se rozhodla ošetřit osobní články heslem. Nicméně budu ráda, když se i nadále budeme číst, protože mám pocit, že už se "známe" dost dlouho. :) Tak jestli chceš, napiš mi na mail nebo facebook nebo někam a já ti pošlu heslo. :))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Júj, Vlasta, ĎAKUJEM krásne, to ma veľmi-preveľmi teší, takéto odozvy sú pre mňa veľkou inšpiráciou a nakopnutím 😍...knižka vyšla aj u vás, takže ju určite nájdeš aj v češtine...je to veľmi milý, aj keď pre mňa od istého okamihu aj uspávajúci 😅, knižný titul 😁...
   Tak si sa presunula na wordpress a ja že, kde si sa nám stratila...som rada, že mi píšeš...asi bude lepšie, ak mi napíšeš na môj mail ty (piesen.fantazie@gmail.com) pretože nevidím na tvojom blogu kontakt na tebe a na FB som ťa akosi stratila 🙈...budem sa veľmi tešiť na tvoje články 💕.
   Ďakujem za tvoj komentár a maj krásny deň!❤😊❤

   Odstrániť
 7. Tak strašně dlouho jsem tu nebyla a tak strašně moc to tu prokouklo! Ty krásné fotky a vůbec podoba blogu mi vyrazily dech, to je úplná pastva pro oči. Knížka jako taková mi toho moc neříká, ale už jen kvůli té krásné vizuální stránce a recenzi se po ní určitě porozhlédnu :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jéj, Lory, tak nesmierne rada čítam po dlhej dobe komentár od teba a ešte k tomu taký krásny! 😍😍😍 Júj, nesmierne si ma potešila a taká som rada, že sa ti u mňa páči 😁...snažila som sa prerobiť si blog do podoby, s ktorou by som bola konečne spokojná a olala, tu je výsledok a veľmi ma teší, že aj tebe sa páči 💕.
   Tento knižný titul vyšiel aj u vás, len, musím povedať, že naša obálka je krajšia 😄...je to taký milý a pokojný titul, no podľa mňa na túto knihu musí mať človek tú správnu náladu...možno sa ti zapáči 😉.
   Ďakujem za tvoj komentár a prajem ti krásny deň!❤😊❤

   Odstrániť
 8. To je krásná obálka, troufám si tvrdit, že hezčí než ta naše (česká), kterou jsem zatím ještě nečetla, ale chystám se na ni - už je doma mezi ostatními "čekatelkami" .... :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. No, musím povedať, že tá naša je vážne krajšia 😄. Má veľmi príjemné farby a pôsobí pokojne, ale aj vaša je pekná, len tá naša sa mi páči osobne viac 😁. Prajem teda už vopred príjemné čítanie! 😊💕

   Odstrániť
 9. Ta slovenská obálka této knihy je nádherná spolu s tvými fotkami, které jsou prostě DOKONALÉ mě nalákaly na čtení. ;-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Awww, ĎAKUJEM krásne, to ma nesmierne teší!❤😍❤

   Odstrániť