19. januára 2021

Prísaha/Tamera Alexanderová

Koľko toho človek unesie, kým sa čosi v jeho vnútri zlomí? Pane, nestvoril si nás na to, aby sme si robili niečo takéto.
(Prísaha: Tamera Alexanderová; Preklad: Zuzana Venglíková)
Večer, 30. novembra 1864, sa pri Frankline v štáte Tennessee odohrá ukrutná bitka, ktorá zdecimuje konfederačnú armádu a takmer pripraví o život kapitána Rolanda Warda Jonesa, vyznamenaného mississippského ostrostrelca. Jones má na bojisku vidinu a napriek vážnym zraneniam verí, že prežije. Život bez nohy si však predstaviť nedokáže, preto prinúti Elizabeth „Lizzie“ Cloustonovú – guvernantku u McGavockovcov, majiteľov Carntonu –, aby zasiahla, ak sa chirurg rozhodne pre amputáciu. Lizzie svoje slovo dodrží. Kapitánovi tým zachráni nielen nohu, ale aj život.
Keď Lizzie v tú noc v náručí zomiera štrnásťročný chlapec, naliehavo ju prosí, aby odkázala jeho posledné slová zamýšľanému adresátovi. Okrem krstného mena o chlapcovi nič nevie a čoskoro zistí, že o ňom nie sú žiadne úradné záznamy. Ako má dodržať svoj sľub v krajine rozdelenej vojnou a nenávisťou? Odváži sa prijať ponuku kapitána Jonesa, že jej s tým pomôže? Počas svojej liečby na Carntone, ktorý sa zmení na poľnú nemocnicu, sa kapitán Jones do Lizzie zaľúbi. Tá je však zasnúbená s mužom, ktorého nemiluje. (zdroj)
Prvý výbuch z kanóna prebudil smrť, hlasný pokrik do boja smrť privolal. V ten deň, 30.novembra 1864 vo Frankline v štáte Tennessee, blízko statku Carnton, zahynulo priveľa mladých mužov, ktorých sny, túžby a nádeje vsiakli spolu s ich krvou do unavenej zeme. Ukrutný boj Severu proti Juhu utíchol až po piatich hodinách a pachuť porážky pocítila Konfederácia, armáda prislúchajúca južným štátom Ameriky. 
Honosný statok Carnton, patriaci výnimočnej rodine plukovníka McGavocka, sa stal poľnou nemocnicou a zároveň i útočiskom pre zranených vojakov, ktorí v tých okamihoch viedli vlastný súboj nielen s fyzickou, ale i duševnou bolesťou. Ochranu v ňom našiel aj kapitán Roland Ward Jones, ktorého nepekné zranenie takmer stálo život. Druhá šanca na život mu vliala do žíl novú silu a pocit, že nemohlo ísť o náhodu a Boh si preňho ešte niečo prichystal. 
Na mieste plnom útrap, vzlykov a kriku, v ktorom sa miešali všetky nevypovedané emócie, sa stretne s guvernantkou rodiny McGavockovcov, Elizabeth Cloustonovou, prezývanou Lizzie, ktorá v ňom prebudí dlho potlačované city lásky. Jej dobrota, neha, láskavosť a súcit prejavované k zraneným vojakom naňho spraví dojem a síce sa snaží vzdorovať vzácnemu citu lásky, jeho snaha je márna. Dni ubiehajú a ona mu väčšmi zaplňuje srdce aj navzdory tomu, že sa dozvedel o jej zasnúbení a názoroch vedúcich k odporu voči otroctvu. Jeho pohľad na svet je iný ako jej a predsa...začína sa tiež meniť. 
Svet sa mení, Tempy. Priamo pred našimi očami. Nemyslím si, že je správne to, čo ti urobili. To, čo robia černochom. Nikdy som s tým nesúhlasila. Verím, že sme stvorení na Boží obraz. Všetci. 
(Prísaha: Tamera Alexanderová; Preklad: Zuzana Venglíková)
Prísaha je román opisujúci nielen historické udalosti z amerického kontinentu, ale aj osudy skutočne jestvujúcich ľudí. Životné príbehy obyvateľov statku Carnton zaujali Tameru Alexanderovú natoľko, že poctivým výskumom spracovala ich osudy, v ktorých sa odohrával aj nádherný príbeh lásky. Fascinovalo ma zistenie, že čítam knihu podloženú reálnymi historickými faktami, ktoré sa netýkali čisto len dejepisných reálií. 
Tamera Alexanderová prináša famózny historický román, ktorého dejová línia zachytáva posledných päť mesiacov americkej občianskej vojny. Autorka približuje myšlienky a postoje k životu a politickej situácii práve z pohľadu príslušníkov južných štátov, ktoré odmietali pripustiť zrušenie otroctva, čo by sa na ich strane podpísalo pod ekonomický kolaps. Téma otroctva je vzhľadom k daným skutočnostiam a vtedajšej dobe najväčšmi rozvádzaná, hlavne cez postavy slúžky Tempy, sluhu Georga, no najmä Rolanda a Lizzie. 
Koľko otcov, bratov, synov a manželov ešte obetuje svoj život, kým sa vojna skončí? Kým obe strany dospejú k dohode či kompromisu? Otroctvo sa musí zrušiť, o tom niet pochýb. Akú cenu však zaplatí tento národ, kým konečne vyhlásia mier?
(Prísaha: Tamera Alexanderová; Preklad: Zuzana Venglíková) 
Postava kapitána Rolanda je v silnom kontraste s Lizzie. Ich názory na problematiku otroctva sa rozchádzajú a ich vzťah tak nadobúda štrbiny, pre ktoré hrozí rozpad čerstvo vybudovaného vzťahu. Vzťahu, v ktorom sa začínala prehlbovať vzájomná náklonnosť meniaca sa v hlbokú lásku. Ale odlišné názory a skutočnosť, že Lizzie je zasnúbená museli ich lásku odrážajúcu sa v kradmých pohľadoch zatlačiť do úzadia. Môže niekto vychovávaný celý život v mylnom presvedčení zmeniť svoj názor? 
Spisovateľka v tomto smere prináša zaujímavú analýzu vnútorného rozpoloženia svojich postáv bojujúcich za svoj vlastný názor a ťažké zmierovanie sa s pravdou. Zároveň zobrazuje aj dôležitosť uvedomenia si, že vplyv prostredia, rodiny a názorov druhých ovplyvňuje človeka na jeho vlastnej ceste životom. Sugestívnosť životných faktorov dokáže vo vnímaní človeka spraviť zo zla dobro alebo naopak z dobra zlo. Tamera krásne spracováva tento načrtnutý problém a bravúrne ho podáva svojim čitateľom. S citom, láskou a spôsobom, pri ktorom si uvedomíte mnoho podnetných vecí. 
Rada by ich videla ako chlapcov ešte predtým, ako Rolandovi vštepili, že George je kvôli odlišnej farbe pleti niečo menej alebo že má v živote „inú úlohu“. Z vlastnej skúsenosti vedela, že také predsudky nemá človek sám od seba; preberá ich od svojho okolia.
(Prísaha: Tamera Alexanderová; Preklad: Zuzana Venglíková) 
Kniha však neponúka len príbeh skúšanej lásky či boja za pochopenie ľudskej hodnoty bez ohľadu na farbu pleti, ale zameriava sa aj na následky vojny, v ktorej len ťažko nájsť víťazov. Tamera Alexanderová ma dojímala k slzám pri zamýšľaní sa nad tým, aké by to bolo, keby všetci tí mladí padlí vojaci, nehľadiac na to, za ktorú stranu bojovali, prežili...koľko dobroty by priniesli, akými otcami by sa stali, aké životy by ovplyvnili, čo by dokázali zmeniť vo svete. Množstvo premrhaných životov, množstvo stratených nádejí, množstvo pochovaného dobra. 
Tamera opisuje vojnu bez zakrývania jej skutočnej tváre. Čitateľom ju sprostredkováva v drsných obrazoch, ktoré lámu srdce. Osobne ma neraz rozplakala, nielen odhalenou tvárou vojny, ale aj nespravodlivosťou konanou voči druhým, ktorej sa najväčšmi dostalo ľuďom odlišnej farby pleti. Tamera Alexanderová prináša množstvo morálnych zamyslení, nad ktorými človek uvažuje spoločne s hlavnými postavami. Prísaha je hlboké dielo, veľmi hlboké, s túžbou priniesť morálny kompas aj do našich životov. 
Každý mŕtvy na tomto poli mal svoje dôvody, pre ktoré vstúpil do armády. A hoci sa zdalo, že Boh je na míle vzdialený – a nielen teraz, ale už istý čas -, pozná srdce každého z nich. Verila tomu, aj keď svet a všetko naokolo tvrdili pravý opak. A kým hľadala tú tvár, ktorú medzi mŕtvymi nechcela nájsť, mlčky si v srdci uctila každého, okolo koho prešla – či bol v sivom, či v modrom -, a želala si, aby nemuseli bojovať.
(Prísaha: Tamera Alexanderová; Preklad: Zuzana Venglíková) 
Záverom tejto recenzie musím vyzdvihnúť aj duchovnú stránku diela, ktorá bola v podaní Tamery Alexanderovej opäť dokonalo spracovaná. Boh má v tomto románe z ľudského postoja ťažkú úlohu vzhľadom na to, za akých okolností sa v príbehu objavuje. Jeho dobrota a láska túži pôsobiť v zlomených srdciach ľudí, ktorí žiaľ voči nemu zatrpkli. Videli toľko smrti a trápenia, že len s námahou dokážu opäť pocítiť Božiu náklonnosť a dôverovať Jeho láske. Tamera však aj vďaka úžasnej postave rehoľnej sestry Cathrine (pre mňa najlepšia postava z celého diela) poukazuje na našu krehkosť a pochopiteľnú zlobu, no zároveň i pobáda, aby sme práve tie najťažšie okamihy nášho života zverili práve Bohu. Boh je s nami, dokáže sa s nami smiať, tešiť, ale i plakať, túži byť v našej blízkosti, len my sa musíme prestať od Neho toľko vzďaľovať. 
Pretože každá smrť bolí a vyryje vám do srdca takú hlbokú jazvu, že sa už nikdy nezocelí. A je to pravda, nikdy sa celkom nezocelí. Boh však sľubuje, že keď sa k nemu priblížite, on sa priblíži k vám a ranu zahojí svojím pokojom a istotou. A pevnou nádejou, že raz sa s milovanou osobou stretnete znova.
(Prísaha: Tamera Alexanderová; Preklad: Zuzana Venglíková) 
Prísaha od Tamery Alexanderovej je opäť nesmierne vydareným literárnym počinom zasluhujúcim si pozornosť. Ide o výborne spracovaný historický román, ktorý zároveň prináša aj edukačnú stránku ohľadom dejepisných poznatkov danej doby či prekvapivo odhaľuje život skutočných obyvateľov statku Carnston. Ide o nádhernú knihu, ktorá čitateľovi sprostredkováva príbeh lásky odohrávajúci sa na pozadí vojny, bolesti a smrti, no v popredí badať nádej, krásu a život smerujúci ku krajším zajtrajškom. Prísaha je hĺbavá kniha, v ktorej sa stretáva množstvo zložitých, duchovných, emočne vyčerpávajúcich či morálne zásadných tém, ktoré však autorka bravúrne spracováva, a to s ľahkosťou, citom a obrovským talentom skúseného spisovateľa. Čo dodať? Ak ste milovníkom kvalitnej historickej beletrie, knihy od Tamery Alexanderovej budú pre vás tou správnou voľbou...nenechajte si ich ujsť a pokojne môžete začať napríklad aj s týmto úžasným knižným titulom, Prísahou...
Veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu i527.net za poskytnutie knihy na recenziu ♥.
•••
Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com
•••
• Moje hodnotenie: 5/5 • Vydavateľstvo: i527.net (2020) • Originálny názov: With This Pledge • Preklad: Zuzana Venglíková • Goodreads: 4,46 (98%) • Žáner: historický román • Väzba: tvrdá • Jazyk: slovenský • Počet strán: 400 • ISBN: 9788089822461 •

8 komentárov:

 1. Románové knihy, kde se vyskytují skutečné historické postavy jsou skvělé. Člověk má pak pocit větší autentičnosti. :) Moc pěkně napsaná recenze.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem veľmi pekne! 😍 Musím s tebou len a len súhlasiť! Takéto knihy si človeka dokážu získať, najmä, ak sú presvedčivo napísané ako aj v tomto prípade 😊...
   Ďakujem za komentár, maj sa krásne!

   Odstrániť
 2. Moc pěkná recenze a fotky :) Občas si ráda přečtu i historické romány a tahle kniha vypadá skvěle :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jéj, ďakujem krásne! 😍 Táto kniha aj skvelou je, vrelo odporúčam!
   Ďakujem za tvoj komentár, prajem ti pekný deň! 😊

   Odstrániť
 3. Kniha vypadá moc dobře. :) Ačkoli nejsem moc na historické romány, tak zrovna tutu bych si ráda přečetla. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak to ma veľmi teší❤, Tamera píše veľmi pútavo a jej knihy sú skrátka TOP, teda aspoň u mňa 😁...
   Ďakujem za komentár, prajem ti krásny zvyšok dňa! 😉

   Odstrániť
 4. Krásne si to opísala a nalákala si ma.:) Toto obdobie je určite zaujímavé a keď ešte vravíš, že má ten príbeh aj základu v skutočných udalostiach, mmm. Pridávam na goodreads.:D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Júj, tak to je úžasné a ďakujem! 😍 Ide skutočne o veľmi vydarený historický román, ktorý autorka výborne spracovala, určite by sa zapáčil. 😊
   Ďakujem za komentár a maj sa krásne!❤

   Odstrániť