11. januára 2021

Beatrice/Lina Bengtsdotter

Beatrice sa stratila pred viac ako dvadsaťštyri hodinami. Kde bola? A s kým? Alebo bola sama? Žila ešte?
Videla pred sebou veľké presýpacie hodiny, piesok sa sypal dole. Čas tu zohrával rozhodujúcu úlohu a oni sa zatiaľ nikam neposunuli. Nemali nič.
(Beatrice: Lina Bengtsdotter; Preklad: Anna Chelemendiková)
Tentoraz inšpektorku Charlie Lagerovú znenazdania zavolajú do Karlstadu, kde sa stratilo len deväťmesačné dievčatko. Rodičia sú v šoku a obávajú sa najhoršieho, média sa predháňajú v šírení zaručených správ. Charlie sa snaží bábätko čím skôr nájsť, no ako sa zdá, každý niečo tají a nikto nechce povedať celú pravdu o zmiznutí malej Beatrice. Čas plynie a šance nájsť dieťatko živé sú čoraz menšie. Akú úlohu v zmiznutí Beatrice zohrávajú jej rodičia? Čo taja ich známi, ktorí na prvý pohľad vedú usporiadaný rodinný život? A mohol by tento prípad nejako súvisieť s Charlinou bolestivou minulosťou?
Ostrieľaná Charlie Lagerová si bude musieť siahnuť až na dno svojich síl, aby vyriešila túto záhadu, no sama postupne začína chápať, že niektoré mosty je treba za sebou spáliť, aby sa človek nevracal na miesta, kde sa vlastne nikdy ani nemal ocitnúť...(zdroj)
Knižný titul Beatrice je v poradí treťou a pravdepodobne i záverečnou časťou krimi série od švédskej autorky Liny Bengtsdotter, ktorý sa opäť nesie v duchu nevšedne podanej detektívky. Väčšmi ako kriminálny podtón očakávajte analýzu povahových čŕt hlavných postáv, ktoré vplyvom bolestnej minulosti zanechávajú stopy vedúce k rovnako trpkej budúcnosti. Psychologická stránka knihy a prierez mysľou protagonistov podnecuje pocit nekonečného smútku, pretože autorka dokonalo zachytáva ich vnútorné rozpoloženie a zúfalý boj s ich démonmi, nad ktorými nedokážu prevziať kontrolu, čím sa kniha stáva až desivo reálnou. Všetky tri časti charakterizujú príbehy o zlomených ľuďoch, kde na čele stojí Charlie Lagerová, hlavná hrdinka tejto trilógie a zároveň i policajná vyšetrovateľka. 
„Ľudská psychika je rovnako nepochopiteľná ako vesmír,“ zhodnotila Charlie. „A čím viac sa do nej človek ponorí, tým viac si uvedomuje, aká je komplexná.“
(Beatrice: Lina Bengtsdotter; Preklad: Anna Chelemendiková)
Tentokrát je Charlie prizvaná k prípadu únosu len deväťmesačného bábätka, dievčatka s menom Beatrice. Charlie, rovnako ako aj jej kolegovia, sa snaží zo všetkých síl nájsť nezvestné dieťa. Neúprosný čas sa im vysmieva do tvárí a s ľstivým úškrnom im pripomína, že každá drahocenná stotina môže stáť malú Beatrice život. Možno je v rukách vraha či šialenca a oni nemajú nič, čoho by sa mohli pevne uchopiť a zachrániť úbohé dievčatko z pazúrov potenciálneho zločinca. Plynutím deja sa však čas prestáva meniť na najväčšieho zloducha brániaceho v napredovaní vyšetrovania. Novým zlom sa stávajú klamstvá tých, ktorí v tomto príbehu najväčšmi trpia. Pri snahe zachrániť nevinný život sa kopia nánosy lží. 
Kto v skutočnosti stojí za únosom Beatrice? Prečo je pravda zatajovaná? Akú tvár napokon nadobudne vyriešenie tohto prípadu? 
„Áno, to je asi najhoršie,“ zamyslela sa Madelene. „Nevedieť. Je takmer lepšie dostať zlé správy, než žiť celý život v neistote.“
(Beatrice: Lina Bengtsdotter; Preklad: Anna Chelemendiková)
Lina dokázala svojim čitateľom sprostredkovať aj tretiu časť v rovnako prepracovanej forme, v ktorej excelovala zložitá dejová línia. Okrem pohľadu Charlie sa nám opäť naskytá aj iný pohľad, tentokrát Sáry, ktorú sme spoznali už v predchádzajúcich dvoch častiach. Spočiatku mi priestor, ktorý jej bol vyčlenený, do kontextu príbehu nesedel a spôsoboval zmätok, no vzhľadom na to, že už autorkinu tvorbu poznám, vedela som, že Lina nenecháva nič na náhodu. Všetko má totiž premyslené, každý kúsok svojej skladačky, ktorá po vložení posledného dielika nadobudne famózny a obdivuhodný obraz. 
Myslím, že človek má šťastie, ak sa narodí v prostredí, v ktorom je slobodný a môže konať podľa seba. Môžeš mať šťastie, že máš gény, ktoré ti uľahčia byť v niečom zručný, mať šťastie, že netrpíš vážnymi chorobami a nedeje sa ti nič hrozné.
(Beatrice: Lina Bengtsdotter; Preklad: Anna Chelemendiková)
Beatrice je výborná kniha, napínavá, plná záhad a šokujúcich odhalení až mi to pri finále vzalo dych. Avšak, ako som v súvislosti s knihami Liny Bengtsdotter spomínala aj v predchádzajúcich recenziách (TU a TU), neočakávajte výnimočný štýl písania či umelecké vsuvky tvoriace krásne opisy. Lina sa nezaraďuje k autorom, ktorí si potrpia na hru so slovami. Skôr sa zameriava na svoje postavy, na ich vnútorné rozpoloženie, na ich krehkú a doráňanú myseľ ovplyvnenú životnými udalosťami. V jej knihách síce nenájdete oslnivý jazyk, ale napriek tomu vás očarí to, čo s citom detailne ukrýva medzi riadkami. Preto nepátrate len po zločincoch, ale aj po odpovediach na Linine skryté otázky týkajúce sa nás, nedokonalých a chybujúcich ľudí, a práve to ma na jej knihách fascinuje. Ukrýva v nich slovami nevypovedaný pohľad na život, v ktorom vládnu morálne úpadky či na našu slobodnú vôľu, ktorá je tak ovplyvnená druhými až sa napokon za slobodnú nedá pokladať. Lina však najväčšmi vo svojej trilógii poukazuje na utrpenie žien majúcich smolu na zlých mužov, ktorí z nich spravili trosky či terč posmechu, no najmä uspokojenie svojich živočíšnych túžob. Knižné diela Annabelle, Francesca i Beatrice sú venované ženám, ktoré doplatili na svoju vieru v pravú lásku, ktorú nanešťastie venovali tým nesprávnym osobám.
Nebolo také ľahké sa len rozhodnúť. Vlastná vôľa človeka je silno obmedzená, najmä ak je pod vplyvom depresie. Ak sa to niekomu podarilo, väčšinou to asi bolo...o šťastí.
(Beatrice: Lina Bengtsdotter; Preklad: Anna Chelemendiková)
Beatrice je skvelým ukončením série (teda, aspoň mne prišla ako ukončená, no je možné, že sa ešte nejakých častí dočkáme, čomu by som sa veru nebránila), ktorú považujem za jednu z najlepších, aké som doposiaľ mala možnosť si prečítať. Avšak, ak ste nečítali predchádzajúce dve časti, určite odporúčam začať čítať chronologicky vzhľadom k tomu, že je dôležitý vývoj hlavných hrdinov. 
Ak milujete ľudské príbehy, v ktorých je bravúrne vykreslená psychológia postáv, v ktorých sa autor snaží svojim čitateľom priniesť omnoho viac akoby čakali, ktoré majú hĺbku, zmysel a posolstvo, tak táto výnimočná krimi séria je pre vás tou pravou...môžem ju len odporučiť.
Ale pocity nie sú iba pocity, pomyslela si Charlie. Pocity dokážu úplne zničiť ľudskú bytosť. Dokážu stiahnuť ľudí dolu do priepasti a nikdy im nedovoliť sa odtiaľ vyhrabať.
(Beatrice: Lina Bengtsdotter; Preklad: Anna Chelemendiková)
Určite si prečítajte prvý diel tejto brilantnej série, ktorý nájdete pod názvom Annabelle (moju recenziu nájdete TU) a nezabudnite hneď siahnuť aj po druhom, ktorý zas nesie názov Francesca (moju recenziu nájdete TU)...a napokon vás bude čakať Beatrice, prajem príjemné čítanie! ❤
Ak vás kniha zaujala, tak si ju môžete zakúpiť napríklad aj TU.
Veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Cosmopolis - Grada za poskytnutie knihy na recenziu ♥.
•••
• Moje hodnotenie: 5/5 • Vydavateľstvo: Cosmopolis - Grada (2020) • Diel: tretí • Originálny názov: Beatrice • Preklad: Anna Chelemendiková • Goodreads: 3,68 (95%) • Žáner: krimi • Väzba: pevná s prebalom • Jazyk: slovenský • Počet strán: 288 • ISBN: 9788080901066 •

10 komentárov:

 1. Ahoj :) Máš nádherné fotky :-) Tato série v ČR také vychází, škoda, že nakladatelství nezůstalo u původních názvů :-( Zatím u nás vyšly první dva díly a oba se mi moc líbily, autorka píše moc dobře. Těším se i na ten závěrečný díl, který dle tvého názoru je také moc povedený.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jéj, ďakujem krásne, som veľmi rada, že sa fotky páčia, to ma nesmierne potešilo 😍.
   Áno, zaznamenala som ju aj u vás a má tiež pekné ohlasy, takže pevne verím, že sa čoskoro preloží aj tretí diel u vás...je sa na čo tešiť! 😊
   Maj sa krásne! ❤

   Odstrániť
 2. Přestože tenhle žánr tolik nečtu, tato kniha, potažmo série, mě zaujala. :) A můžu jenom souhlasit s Marcelou - tvoje fotky jsou opravdu úžasné.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ide o úžasnú krimi sériu, ktorá je viac zameraná na psychológiu postáv a o to väčšmi ma zaujala a nadchla...mohla by sa páčiť! 😊
   Júj a ďakujem veľmi pekne! 😍
   Maj sa krásne...❤

   Odstrániť
 3. Líbí se mi nápad a také myslím, že jsem ještě neviděla takhle propojenou "krimi" trilogii. Jako jasně, jsou série s jedním komisařem, ale že spolu souvisí i příběh.. :)

  Díky, že pořád píšeš, tvoříš a doporučuješ krásné knihy! Měj se krásně! :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ach, táto séria je pre mňa výnimočná...a je prepojená naozaj nevšedne a zaujímavo z toho psychologického hľadiska, jednoducho môžem len odporučiť! 😉
   ...a ja ďakujem za to, že ku mne vždy zavítaš a zanecáš mi tu krásne komentáre, ktoré ma vždy potešia a povzbudia, ĎAKUJEM! 😍
   Maj sa krásne! ❤

   Odstrániť
 4. Na tuto sérii se chystám hlavně kvůli tvým recenzím, které mě na ni moc nalákaly. :)
  Přeji ti krásný den. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Awww, to si mi spravila neskutočnú radosť! 😍 Tak sa teším...kiežby sa zapáčila! 😇
   Maj sa krásne! ❤

   Odstrániť
 5. Veľmi podarená recenzia a tie fotky sú skvelé :) ako vyššie píšeš o autorkinom štýle tak mi napadala otázka či je dôležitejšie mať nejaký vypeckovaný štýl písania alebo je lepšie mať skvelo vystavaný dej. Asi dobrou knihou robí určitá kombinácia týchto dvoch a čitateľ potom rád prehliadne pár nedostakov, pokiaľ sa vie začítať do príbehu :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem krásne, veľmi si to vážim! ❤😊❤
   Premýšľam nad tvojou otázkou a myslím, že máš pravdu - kombinácia oboch víťazí...ale síce Lina nemá na prvý pohľad úchvatný štýl písania, no v tej hĺbke cítiš veľký cit, pretože to so slovami naozaj vie (rovnako ako prekladateľka), takže aj preto jej knihy zbožňujem...šedá myška, ktorá v skutočnosti ukrýva veľkú krásu 💕.
   Maj sa krásne! 🤗

   Odstrániť