3. decembra 2020

Biela ruža, Čierny les/Eoin Dempsey

Pretože nacisti si uvedomujú, že ich skutočný nepriateľ je človek s nezávislým myslením, ozajstný nemecký vlastenec, ktorý spochybňuje ich správanie a dvíha hlas proti neprávostiam, čo páchajú. 
(Biela ruža, Čierny les: Eoin Dempsey; Preklad: Beata Horná)
P
íše sa rok 1943. Pred nástupom Hitlera k moci bola horská chata rodiny Gerberovcov miestom radosti a rodinnej pohody. Teraz, keď Čierny les prikryla hrubá snehová prikrývka, sa v nej odporkyňa fašistického režimu Franka Gerberová cíti osamelá a zúfalá. Cez jej domovinu sa prehnala vlna brutality, ktorá jej vzala milovaných ľudí aj zmysel života.
Všetko sa zmení, keď v snehu náhodou objaví letca v uniforme Luftwaffe. Muž je zranený, v bezvedomí a vedľa neho leží padák. Franka, vyštudovaná zdravotná sestra, ho napriek svojmu odporu k režimu dovlečie do osamelej chaty v horách. Čoskoro však zistí, že muž nie je tým, za koho sa vydáva, a začne pátrať po jeho skutočnej identite. Z ich krehkého vzťahu sa v hroziacom nebezpečenstve vyvinie nevyhnutné spojenectvo.
Dokážu si s gestapom v pätách dôverovať natoľko, aby spojili sily a dokončili misiu, ktorá by mohla zmeniť priebeh vojny aj ich život? (zdroj)
Hustý sneh padal na jej zhrbené plecia a zakrýval posledné stopy, ktoré mala na tomto svete zanechať. Krok za krokom, krčiaca sa pod náporom silného vetra, sa bezcieľne potulovala tmavým lesom, aby v ňom napokon našla smrť. Túžila ju objať, pretože len jej náruč sľubovala vyslobodenie z tohto sveta plného bolesti a straty, ktoré už nevládala ďalej niesť úplne sama. 
Myseľ ju trápila spomienkami na rodinu, na Hansa, na Bielu ružu...všetci boli mŕtvi, len ona žila, a práve preto mala pocit akoby zlyhala. Zlyhala ako dcéra, sestra, priateľka, dokonca aj ako občianka nemeckého národa, ktorému nedokázala otvoriť oči. Nedokázala viac nájsť vieru v seba a vieru vo vlastnú krajinu, a tak hľadala východisko v podobe ukončenia svojho bytia v horách, ktoré tak veľmi milovala. 
Krok za krokom, pomaly, pomaličky kládla nohu pred nohu v ústrety koncu, keď v tom zbadala v záveji obrys ľudského tela. Sebecká túžba zomrieť bojovala s túžbou pomôcť, no napokon, so skrehnutými nohami, sa predsa len vybrala k bezvládnemu telu. 
Snehová prikrývka ukrývala vojaka v uniforme, ktorá prezradila, na akú stranu sa hlásil. Nacista, vrah, tyran, niekto, koho z duše nenávidela. Ale i tak, napriek vlastnému odporu voči tomuto bezvládnemu mužovi a strane, ku ktorej sa prikláňal, sa mu rozhodne pomôcť, čím zmení svoj osud a zároveň aj osud celého sveta. On a ona, ani jeden z nich nie je tým, za koho ich druhí pokladajú...a tak sa začal ich príbeh. 
Musíme sa stať svedomím Nemecka. Musíme hovoriť v mene Židov, homosexuálov, kňazov a ďalších údajných nepriateľov štátu, ktorí zmizli. Treba oznámiť našim občanom a celému svetu, že sú tu Nemci, ktorí sú z konania nacistov zdesení a žiadajú, aby s tým okamžite prestali. 
(Biela ruža, Čierny les: Eoin Dempsey; Preklad: Beata Horná)
Biela ruža, Čierny les je historický román odohrávajúci sa v období druhej svetovej vojny na pozadí skutočných udalostí, ktoré si však autor upravil tak, aby mohol vytvoriť výnimočný príbeh s dôrazom kladúcim na otázky týkajúce sa ľudskosti a morálnych zásad. 
Franka Gerberová je stelesnením utrpenia nemeckého ľudu vtedajšej doby. Cíti potrebu otvoriť oči svojim krajanom, aby nahliadli za oponu na pohľad dokonalého nacistického režimu, ktorý však ukrýva hnisajúce a zapáchajúce rany. Pravdu im sprostredkováva prostredníctvom rozosielania protinacistických letákov zásluhou hnutia odporu s názvom Biela ruža, ktoré jej životu dodá zmysel a nádej v krajšiu budúcnosť
Nanešťastie, zlo je prisilné a Biela ruža odhalená, členovia zatknutí a následne po súde popravení, vrátane jej milovaného priateľa Hansa. Franka ostáva nažive vďaka naivnému gestapu, ktoré nemôže uveriť tomu, že by taká krásna Nemka s blonďavými vlasmi bola schopná vlastizrady. Franke sa však zrúti svet opäť, keď kvôli vojne príde o otca aj brata. Ostáva sama s temnými myšlienkami, ktoré jej nahovárajú, že mohla spraviť viac nielen pre národ, ale aj všetkých tých, ktorých milovala. Zlyhala. Oni zomreli, zatiaľ čo ona žila, a preto uverila vlastným temným myšlienkam, ktoré jej našepkávali, že sa voči nim dopustila zrady z vlastnej sebeckosti. Všetko sa však zmení záchranou vojaka, ktorý nie je tým, za koho by ho ktokoľvek pokladal. Franka sa oňho stará vo svojej horskej chate a práve z tohto miesta sa k čitateľovi dostávajú veľmi zaujímavé otázky a podnetné myšlienky, nad ktorými sa jednoducho musí pozastaviť. 
Vo vojne možno len ťažko nájsť dobrých či zlých, hrdinov či zloduchov, keď obe strany berú životy tisíckam obyčajných nevinných ľudí za cieľom dosiahnutia vyššieho dobra a krajšej budúcnosti. Dá sa to považovať za víťazstvo? Skôr je to chaos, v ktorom nemožno nájsť začiatok ani koniec, v ktorom nemožno nájsť morálnu odpoveď - názory sa rozchádzajú, argumenty vyvracajú a celý ten zmätok sa snaží ukryť za chrbát potenciálneho víťaza, ktorý umlčal vlastné svedomie. 
Premýšľala o spojeneckých letcoch, ktorí zhadzujú bomby, a kládla si otázku, či vedia, čo robia a koho ich bomby zabíjajú. Naozaj sú to vojnoví zločinci, ako tvrdí väčšina ľudí v kryte? Alebo o zodpovednosti za vojnové zločiny vždy rozhoduje víťaz? Pochybovala, že väčšina zločincov tejto vojny sa bude zodpovedať za svoje činy. Víťaznú stranu budú oslavovať ako hrdinov, jej zločiny označia za príkladné skutky. 
(Biela ruža, Čierny les: Eoin Dempsey; Preklad: Beata Horná) 
Biela ruža, Čierny les je veľmi zaujímavým knižným titulom, ktorý na mňa pôsobil minimalistickým dojmom. Prostredie chaty a hôr naplnených tichom vytvárali komornú atmosféru, ktorá zvýrazňovala pocity našich hrdinov a ich bolesť vo vyrozprávaných príbehoch. Obaja bojujú za šťastné konce, no v skutočnosti ich myšlienky vedú k nejasnej budúcnosti - je správne to, čo chcú vykonať? To, čomu veria? 
Dlho som nečítala historický román z čias druhej svetovej vojny zameraný na druhú stranu mince. Na nemecký národ, ktorý zohráva zápornú rolu v tomto období, no pri pohľade zblízka poukazuje na jeho neutíchajúci strach. Autor nezabúda na odporcov šialeného nacistického režimu a veľmi citlivo sa snaží aj prostredníctvom Franky poukázať na to, aké ťažké bolo vzoprieť sa zlu, ktoré priniesol Hitler, a akým náročným sa stalo bojovať s krajanmi, ktorí sa nechali zaslepiť ideológiou tohto šialenca, a pritom mohli byť v srdci láskavými ľuďmi. Strach z každého nového dňa, či vyrieknutého slova, strach z vlastného suseda či dokonca z každého pohybu a gesta viedol nemeckých občanov k tichej vojne dobra a zla, ktorá veľmi ubližovala mysli, srdcu i duši. 
Premýšľala, čo všetko mohol v živote dosiahnuť, keby sa nenakazil nacistickou ideológiou. Kým by sa asi stal, keby svoje schopnosti venoval správnej veci? Podobných tragédií sa v Nemecku v tom čase odohrávali milióny. 
(Biela ruža, Čierny les: Eoin Dempsey; Preklad: Beata Horná) 
Eoin Dempsey si ma získal a obdivujem jeho snahu priblížiť aj inú stranu vojny, čo sa mu podľa mňa skutočne vydarilo. Ale nezameral sa len na stiesnenosť a bolesť, ktorú vojnové obdobie prináša. Všetko to zlé prekrýva jemným citom lásky, ktorá sa dokáže prebudiť aj v tých najtemnejších okamihoch ľudskej histórie. Krehká romantická línia nebola do príbehu vložená násilne, ale vyvíjala sa krôčik po krôčiku, a to sa mi nesmierne páčilo. Stala sa vedľajšou postavou tohto na pohľad smutného príbehu, no jej prítomnosť robila knihu predsa len krajšou. 
Avšak nemôžem knihu iba chváliť. Dlho som premýšľala nad tým, čo mi na tomto knižnom diele prekážalo. Na jednej strane som bola nadšená, ale to nadšenie mi neustále kazil nejasný pocit, ktorý som dlho nedokázala identifikovať. Myslím, že tým pocitom bolo uvedomenie si, že nech už kniha pôsobí akokoľvek zaujímavo a zložito, i tak jej chýba moment prekvapenia. Mne osobne prišla kniha predvídateľná, a to už od prvej stránky. Autor často naznačuje, aké postavy sa podpíšu na zamotaní deja a akým smerom sa príbeh napokon vyberie. Možno si myslel, že čitateľ nič nezbadá, no v skutočnosti išlo o priamočiare napovedanie, čo nás čaká a tým sa spomínaný moment prekvapenia z diela úplne vytratil. 
Bol príliš dobrý, príliš nevinný pre tú stoku zloby a nenávisti, ktorou sa ich krajina stala. Pre anjelov v nej nebolo miesto. Prosperovali v nej len ľudia s charakterom pokriveným od zloby a strachu. 
(Biela ruža, Čierny les: Eoin Dempsey; Preklad: Beata Horná) 
Ale tento zápor nemožno považovať za tak veľmi rušivý, akým sa napokon stalo abnormálne množstvo preklepov, gramatických chýb, chýbajúcich slov, či dokonca vloženie neexistujúcich, čo ma osobne iritovalo až do špiku kosti. Korektúry boli jednoducho povedané odfláknuté a to teda na plnej čiare! Ale tento zápor sa nepodpisuje pod zníženie hodnotenia knihy, za to autor nemôže, vinníkom sa v tomto smere stáva slovenské vydanie, na ktorom si mohli dať omnoho väčšiu námahu. 
Keď si to zhrnieme, kniha ma nadchla aj navzdory predvídateľnému deju. Ide o vydarený vojnový román, ktorý ponúka nevšedný pohľad na trápenie ľudí počas tohto ťažkého a temného obdobia druhej svetovej vojny. Hlavní hrdinovia musia čeliť sami sebe, stanovenému režimu a morálnemu presvedčeniu, čo je podnetom pre mnoho zaujímavých a ťažkých otázok, na ktoré len s námahou nájsť odpovede. Nejedná sa o knihu, ktorá do hĺbky rozoberá hrôzy druhej svetovej vojny, aj keď cítime prítomnosť zla a jeho dopad na životy ľudí. Skôr ide o nazretie do ľudskej mysle, ktorá bojuje s otázkami smerujúcimi k dobru a zlu a zamýšľaním sa nad tým, kto je a kto nie je skutočným hrdinom. Knihu Biela ruža, Čierny les vám s radosťou odporúčam. Má moc podmaniť si vás svojou atmosférou, svojimi myšlienkami či postavami bojujúcimi o budúcnosť a lásku. Ak máte radi knihy venované tomuto obdobiu, tak neostanete sklamaní, teda až na tie príšerné preklepy, ktoré predsa len dojem z prečítaného kazili...ale skúste v tomto ohľade prižmúriť očko, alebo radšej obe, nech si tento vzácny príbeh vychutnáte plným dúškom. 
Po dlho čase, takom dlhom, že sa jej zdal ako večnosť, opäť pocítila čosi ako víťazstvo. Naposledy sa takto cítila, keď uvidela prvé letáky Bielej ruže a ovládlo ju vzrušenie, že sa angažuje za správnu vec, keď sa nádej na lepšiu budúcnosť pre nemecký národ po prvý raz za celú generáciu zdala reálna. 
(Biela ruža, Čierny les: Eoin Dempsey; Preklad: Beata Horná)
S veľkým potešením vám odporúčam svoju najväčšiu srdcovku, ktorej príbeh vás zavedie práve do obdobia druhej svetovej vojny a ktorý pokladám za jeden z najlepších z tohto hľadiska. Zachráňte Amelie od Cathy Gohlkovej ponúka spletitý a nesmierne originálny, nepredvídateľný a pútavý príbeh, z ktorého som nadšená do dnešných dní. Ak hľadáte pohľad na toto vojnové obdobie opäť z iného uhla, tak určite siahnite aj po tejto knihe - je dokonalá! Moju recenziu na Zachráňte Amelie si môžete prečítať TU.
Veľmi pekne ďakujem @monika_t298  za možnosť prečítať si tento titul vrámci projektu, ktorý organizuje @knizny_klub_pre_baby .
•••
• Moje hodnotenie: 4/5 • Vydavateľstvo: Ikar (2020) • Originálny názov: White rose, Black forest • Preklad: Beata Horná • Goodreads: 4,08 (93%) • Žáner: historický román, vojnový • Väzba: pevná s prebalom • Jazyk: slovenský • Počet strán: 280 • ISBN: 9788055172477 •

12 komentárov:

 1. Za okny je černá tma a bílé stromy a střechy na jejím temném plátně. První sníh letošní zimy...
  Čtu tvoji recenzi a připadá mi stejně křehká a krásná jako samotná kniha. Některé knihy jsou jako motýlí křídla, že? Ale Ty jsi tohoto motýla opatrně vzala do dlaní a nesetřela mu ani špetku pelu. A za to Ti děkuji, protože ,,Bílá růže ´´ je moje srdeční záležitost.

  Moc se mi líbilo přirovnání ,, lásky ´´- romantické dějové linky v tomto příběhu - k ,, vedlejší postavě ´´.

  Ještě jednou tedy děkuji a přeji Ti krásný Advent.

  Blanka

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Moja zlatá Blanka, ty si jednoducho poetka 😍, ĎAKUJEM za tvoj nádherný komentár, neskutočne si ma ním potešila! ❤😊❤ Ide o nádhernú knihu a ja som ti veľmi vďačná, že si ma na ňu nalákala...patrí k mojim TOP knihám za rok 2020❤...
   Maj sa nádherne všetko dobré v novom roku! 🤗

   Odstrániť
 2. Častokrát jsem narážela na tuto knihu. Avšak jsem se k ní nikdy nedostala, nevím, co mě od ní odrazovalo. Avšak po tvé recenzi vím, že by mi Bílá růže, černý les perfektně sedla. :)
  Přeji ti krásný Advent. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak to som vééééľmi rada! 😍 Ide o krásnu knihu, ktorá ponúka pohľad na druhú svetovú vojnu opäť z iného uhla, naozaj odporúčam! 😊
   Prajem ti krásny deň a všeto dobré v novom roku! 😘

   Odstrániť
 3. Krásná recenze. :) Tahle kniha mě už dlouhou dobu láká, a to i přesto, že knihy z období války příliš nevyhledávám. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem veľmi pekne! 😍 Je to skvelá kniha a podľa mňa dokáže nadchnúť aj tých, ktorý sa tomuto žánru vyhýbajú 😉...
   Maj sa krásne a všetko dobré v novom roku! 😊

   Odstrániť
 4. No tak toto ma neskutočne zaujalo - o tejto knihe počujem / čítam prvý raz a pritom mi už veľmi dlho behá po mysli námet na príbeh o chate v lese, kde by sa ukrývali nemecký vojak a žena-kresťanka, ktorú zachránil pred smrťou, pretože jej sila viery v ňom niečo pohla a chce o tom vedieť viac... Takže, keď som si prečítala o čom je táto kniha, tá podobnosť mi vyrazila dych a zároveň ma potešilo, že myšlienky na motív príbehu, ktoré ma prenasledujú, si konečne môžem prečítať v takmer rovnakej podobe. Knižku mám už v čítačke, ale radšej v češtine - snáď bude na tom preklad lepšie, dám ti potom vedieť. :) Krásna, citlivá recenzia, ďakujem. ❤

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Júj, tak to sa ti tento príbeh veľmi zapáči 😍 (a zvolila si správne, čeština je určite na tom lepšie ako ten náš slovenský preklad, ktorý fakt odflákli 🙈)...a myslím, že túto knihu aj sfilmujú! 😊 Niečo som niekde zahliadla...
   Ďakujem ti veľmi pekne za pochvalu, veľmi si to vážim! 😍
   Maj sa nádherne a prajem ti všetko dobré v novom roku! 😌

   Odstrániť
 5. Mám pocit, že takhle kniha se dotýká hodně citlivých témat a klade zajímavé otázky (soudě dle úryvků, anotace a tvých poznámek). To by se mi líbilo. Knih s tematikou druhé světové jsem přečetla už hodně a musím se přiznat, že někdy mi to přijde už takové.. vyčerpané (jakože jen málokterá kniha má přesah a nečerpá jen z lidského utrpení). Bílá růže, černý les však má zjevně potenciál. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ánooo, je to úžasná kniha plná silných myšlienok a k tomu podaná inak, mňa tým absolútne nadchla! 😍 Takže vrelo odporúčam, mohla by sa zapáčiť! 😉
   Maj sa krásne a prajem všetko dobré v novom roku! 😊

   Odstrániť
 6. Knihu jsem četla v létě a moc se mi líbila - ráda si od autora přečtu i Najdi Rebeccu - četla jsi ju?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Som veľmi rada, že si aj teba autor získal❤...Nájdi Rebeccu som nečítala, no kedže už autorovu tvorbu poznám, určite sa na spomínanú knihu pozriem bližšie...maj sa krásne! 😘

   Odstrániť