29. októbra 2020

Úzkosti a jejich lidé/Fredrik Backman

Ale taky se mu chtěla  svěřit, že ekonomický systém, kterému zasvětila svůj život, je největší problém světa, protože jsme ho vybudovali příliš silný. Zapomněli jsme, jak jsme chamtiví, a především jsme zapomněli, jak jsme slabí. Teď nás to drtí.
(Úzkosti a jejich lidé, Fredrik Backman; Preklad: Helena Matocha)
Fredrik Backman, autor románu Muž jménem Ove, je zpět a s ním jeho zatím snad nejvtipnější kniha. 
Úzkosti a jejich lidé je skrznaskrz bláznivá komedie o skupince rukojmích zajatých den před silvestrem při prohlídce bytu. Za zamčenými dveřmi se ocitají individuum v lupičské kukle, které uteklo po neúspěšném pokusu vyloupit banku, párek důchodců závislých na nákupech v Ikee, jízlivá milionářka trpící depresemi, posmutnělá stařenka libující si v popíjení vína, dvě lesbičky čekající každým dnem narození miminka a otravný chlápek s králičí hlavou. Nakonec to lupič vzdá a všechny propustí, jenže když pak dovnitř vpadne policie, byt je… prázdný.
V následné sérii zmatených výslechů všichni líčí svou verzi událostí a před čtenářem vyvstává přímo detektivní záhada: Jak se individuu v lupičské kukle podařilo utéct? Proč místo výkupného požadovalo ohňostroj? Jakou roli v příběhu hraje most, na nějž je vidět z balkonu prodávaného bytu? A hlavně — co se to dnes se všemi děje? (zdroj)
Fredrik Backman na literárnu scénu prichádza s ďalším rafinovaným príbehom, ktorý sa síce prezentuje ako bláznivá komédia, no vo svojej hĺbke ukrýva dokonalú analýzu ľudských pocitov a ich vplyv na krehký vnútorný svet každého z nás. Fascinuje ma, aké si autor zvolil hlavné postavy, a aké im vytvoril obyčajno-neobyčajné životné príbehy. Ich charakterové črty z nich tvarovali osoby pôsobiace neraz bláznivo, smiešne, zmätene, možno hlúpo, no zakaždým sa tým najdôležitejším rysom stala ich ľudskosť, neha, láska, no najmä dobro, ktoré odhaľovali vo svojich finálnych rozhodnutiach. 
Jeho netypickí protagonisti zobrazujú každodenné starosti obyčajných smrteľníkov pútavým a originálnym spôsobom, čo je podľa mňa aj dôvod, pre ktorý je nielen táto kniha od Fredrika Backmana taká obľúbená po celom svete. Vždy totiž píše o živote, ktorý sa často nepekne zahráva s každým z nás; o spoločnosti, ktorá na nás vyvoláva prehnanú, priam neznesiteľnú záťaž; o rodine, ktorá dokáže byť našim oporným stĺpom, no i domom postaveným na piesku; o láske, mnohokrát neopätovanej, zabudnutej, skrytej či prenášajúcej hory. 
Zásluhou diel tohto talentovaného spisovateľa sa možno väčšina vo svojich problémoch necíti tak sama. Jeho knihy majú v sebe cit a dokážu nazrieť až do hĺbky duše. Niekedy mám dokonca pocit, a mala som ho aj v spojitosti s týmto knižným titulom, akoby sa jeho knihy miestami zmenili na zvláštnu prozaickú motivačnú literatúru plnú hĺbavých myšlienok podnecujúcich myseľ k rozjímaniu nad banálnymi situáciami, ktoré však môžu byť kľúčovými aj k nášmu vlastnému príbehu.
Bůh nechrání lidi před noži, chlapče. K tomu nám dal bližní, abychom se chránili navzájem.
(Úzkosti a jejich lidé, Fredrik Backman; Preklad: Helena Matocha)
Veľkoleposť diel Fredrika Backamana sa zobrazuje v tej šialenosti, ktorú ponúka, a ktorá sa mení na dokonalú logickú následnosť s pointou berúcou dych. Priznám sa, mala som mierne pochybnosti, či autor svoje rozprávanie dokáže podať tak, aby sa nakoniec nezmenilo na umelo vygradovaný záver, čím by sa stratila všetka jeho ľahkosť a výnimočnosť. Ale obavy boli zbytočné, pretože tu máme opäť výbornú knižnú publikáciu premyslenú do posledného, i toho najmenšieho, detailu. 
Okrem iného je kniha napísaná bravúrnym vyspelým štýlom ponúkajúcim obdivuhodné hry so slovami, za čo patrí obdiv nie len Backmanovi, ale aj pani prekladateľke, Helene Matocha. Dovolím si tvrdiť, že toto dielo je profesionálnou ukážkou poctivej práce zo strany prekladateľa a všetkých, ktorí sa podieľali na jeho vzniku. Jednoducho povedané, radosť čítať a radosť sa k takýmto titulom vracať. 
Pravda je, že kdyby lidé byli opravdu tak šťastní, jak to vypadá na internetu, netrávili by na něm sakra tolik času, protože ten, kdo prožívá krásný den, ho z poloviny nevyplácá na focení seba sama.
(Úzkosti a jejich lidé, Fredrik Backman; Preklad: Helena Matocha)
Avšak niečo mi predsa len prekážalo. Fredrik Backman vo svojich knihách rád filozofuje, presne ako aj v tomto prípade. Po istom čase vo mne práve dialógy týkajúce sa svetonázoru vzbudzovali pocit, že sa k ich pointe nikdy nedopracujeme. 
Niet pochýb o tom, že konverzácie oplývali jeho svojským, a preňho charakteristickým, tragikomickým sarkastickým humorom, no ako sa hovorí, menej je niekedy viac. A tu bolo nikdy nekončiacich rozhovor miestami až priveľa, čo spôsobovalo pokles záujmu pokračovať v čítaní. Ale inak nemožno knihe nič vytknúť, je to ďalší knižný skvost. 
„Umírání bude úžasně velké dobrodružství!“ Možná pro toho, kdo umírá, pomyslela si Estelle, ovšem ne pro tu, která tady po něm zbude. Na ni čeká už jen tisíc úsvitů, v nichž život bude krásným vězením. Chvěly se ji tváře, připomínaly jí, že je stará, kůži měla teď tak tenkou, že se neustále třásla ve větru, který nikdo jiný nevnímal. Neměla nic proti stáří, pouze proti samotě.
(Úzkosti a jejich lidé, Fredrik Backman; Preklad: Helena Matocha)
Knižný titul Úzkosti a jejich lidé je perfektnou komédiou plnou šialených situácii, konverzácii a postáv. Bláznivé rozprávanie o viac-menej nešikovnom lupičovi, o viac-menej čudných rukojemníkoch a o viac-menej zmätených policajtoch. Ale tento knižný klenot nám predloží omnoho viac, čo v súvislosti s menom autora nie je nič nevšedné. Je to nádherné a veľmi hodnotné dielo, v ktorom vládne ľudskosť a dobrota srdca. 
Fredrik Backman dokáže zaujať už od prvých strán, vďaka čomu nás bez námahy vtiahne do svojho netypického príbehu plného absurdít, ktoré však napokon odhalia geniálnosť tohto spisovateľa. Fredrik opäť raz napísal knihu pred ktorou snímam z hlavy pomyselný klobúk. Výborné, výborné, výborné dielo, ktorému určite skúste dať šancu. Nejde len o príbeh, ide aj o hlbokú myšlienku dotýkajúcu sa nášho vnútra, našej mysle, našej duše, nášho ja. Príbeh poukazujúci na to, aké je dôležité načúvať, milovať, pomáhať. Príbeh s krásnym posolstvom, ktoré vám z celého srdca prajem odhaliť.
Proto jedna máma, která dělala farářku, kladla na svou rodinu jediný prostý požadavek: snažit se, jak nejlépe umíme. Zasadit dnes jabloň, i kdybychom věděli, že zítra bude konec světa.
Zachraňovat, koho můžeme.
(Úzkosti a jejich lidé, Fredrik Backman; Preklad: Helena Matocha)
Ak vás kniha zaujala, môžete si ju zakúpiť napríklad aj TU.
Veľmi pekne ďakujem internetovému kníhkupectvu KNIHCENTRUM.sk za poskytnutie knihy na recenziu.
•••
• Moje hodnotenie: 5/5 • Vydavateľstvo: Host (2020) • Originálny názov: Folk med ångest • Preklad: Helena Matocha • Goodreads: 4,36 (97%) • Žáner: román, humorné • Väzba: pevná s prebalom • Jazyk: český • Počet strán: 376 • ISBN: 9788027502035 •

12 komentárov:

 1. Věřím, že kniha může být dobrá. Ale jaksi se od autora držím dál po přečtení Muže jménem Ove. Jeho styl psaní a příběh mi moc nesedl, tak se obávám, že by to s jeho dalšími knihami bylo obdobné. :/
  Přeji ti hezký den. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Chápem to, nie každému ako autor sadne, no ja zbožňujem ten jeho humor, sarkazmus, netypické príbehy, osudy postáv a ten jeho štýl písania osobne považujem za bravúrny♥♥♥. Jój, ja toho autora skrátka milujem! 😊 Táto kniha je iná v tom, že humorom vážne nešetrí a konečne mi pri čítaní nepuklo srdce! To teda oceňujem 😄...
   Aj ty sa maj krásne! ❤

   Odstrániť
 2. Se skvělými autory mám trochu problém. Vždycky jsem z první knihy nadšená, ale čím víc knih přečtu, tím... méně nadšená jsem. Ne proto, že by psali hůř, spíš proto, že jsou si ty knihy hodně podobné a jednou se prostě přesytím... Měla jsem to tak i třeba s Mornštajnovou.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To poznám, u niektorých autorov som na tom podobne, ale u Backmana to neplatí, ten píše úžasne a tie príbehy sú zakaždým svojim spôsobom originálne 😊. Napríklad aj taká Riversová, už toľko kníh som od nej prečítala, no zakaždým ma dokážu nadchnúť 😍.

   Odstrániť
 3. Mě zatím autor a všechny jeho knihy míjí. Doteď mě vlastně ani žádná příliš nezaujala. :) Úzkosti... ale vypadají zajímavě.
  Moc pěkná recenze a opět musím zmínit nádherné fotky. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Júj, to musíš napraviť! 😀 Nikdy nevieš, možno ťa Backman rovnako pohltí a budeš na ňom závislá, ako ja napríklad 😄. Úzkosti a jejich lidé je výborná, naozaj výborná kniha, vtipná, plná myšlienok a postáv s krásnym srdcom, rozhodne odporúčam❤.
   Ó, a ďakujem krásne, veľmi si ma potešila! 😍
   Prajem ti krásny deň!

   Odstrániť
 4. Jéé super, toto vyzerá ako zábavné čítanie a mám pocit, že prepracované a vtipné príbehy nie sú dnes už až také bežné :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vnímam to rovnako, takéto vtipné a zároveň hodnotné knihy, hm, tých je ako šafranu - tak sa to myslím hovorí 😅.
   Knihu ti vrelo odporúčam, verím, že by si ťa mohla získať...vyšla aj v slovenčine pod názvom Obhliadka bytu, no ja som bola s českým prekladom veľmi spokojná 😊.
   Maj sa krásne!♥

   Odstrániť
 5. Komediím se většinou tak nějak vyhýbám, většinou mi tam ten humor přijde spíš vynucený, ale tohle podle popisu vypadá velice dobře. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Je to výborné, vrelo odporúčam...všetko to má logickú následnosť a ten humor je dokonalý, inteligentný a prirodzený, v tomto prípade sa netreba báť 😁. Backman je jednoducho skvelý! 😊
   Prajem ti krásny deň!♥

   Odstrániť
 6. Mě Backman opět nezklamal. Sice jsem ze začátku v knize trochu tápala. ale pak vše do sebe zapadlo a dostala kniha to celistvé kouzlo, které v sobě skrývá. Backman má dar ve svých knihách nechat hlubokou myšlenku a jejiž jen na čtenáři, zda ji tam najde a vezme si z ní to, co je třeba. Mě tahle kniha svým "duchem" velmi okouzlila a díky tomu se dostala i do mých TOP knih (přečtených za r. 2020).

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tiež som bola spočiatku trošku zmätená, no potom to bola čitateľská jazda! 😁 Backman je jednoducho skvostný autor (súhlasím so všetkým, čo si napísala) a zakaždým ma dokáže prekvapiť a nadchnúť...a rovnako sa s touto knihou u mňa zaradil medzi TOP za minulý rok 😊...ďakujem za tvoj nádherný komentár!💕

   Odstrániť