15. augusta 2020

Ve stínech/G. R. Halliday

Horizont pohltily bouřkové mraky a zakryly vše, co se venku dosud nacházelo. Mrtvé chlapce i pachatele, kteří je měli na svědomí.
(Ve stínech, G. R. Halliday; preklad: Ema C. Stašová)
Našli ho uprostred samoty na kraji Škótskej vysočiny, kde voda z prielivu presakovala do pôdy, aby ju premenila v bahno. Jeho nahé, umučené telo bez duše, ktoré chlácholili len trsy tráv chvejúce sa v chladnom vetre, bolo uložené do zvláštnej polohy vzbudzujúcej rituál, ktorého význam poznal iba jeho vrah. Úbohý chlapec sa stal obeťou šialenca, ktorého kroky sa opäť ozývajú v strácajúcich sa tieňoch, pohltené prichádzajúcou nocou. Temnota mu poskytuje možnosť nenápadne sa vkradnúť do ďalšieho domu v odľahlej dedinke ležiacej na vysočine, aby zopakoval svoj ohavný čin. Noc napokon vystrieda deň, temnotu porazí svetlo a vrah behom troch dní prináša ďalšiu krvavú stopu. Dve identické vraždy a všetko nasvedčuje tomu, že vyčíňanie násilníka sa neskončí tak skoro. 
V rovnakom čase, kedy sa polícia snaží odhaliť totožnosť potenciálneho masového vraha, sa pokúša sociálny pracovník Michael Bach nájsť svojho klienta, 17-ročného Nichola Morgana. Cíti ťarchu viny drviacu jeho myseľ výčitkami z toho, že v deň Nicholovho zmiznutia mu chlapec túžil povedať niečo súrne, no pre Micheala sa stali prioritou iné záležitosti. Na stretnutie napokon mešká, no už je neskoro - Nichol je nenávratne preč. Jediná stopa vedúca k chlapcovi je podivná sms-ka, ktorú si Michael nečakane nájde v mobile. V obavách, že by mohol byť Nichol ďalšou obeťou kriminálnika sa pretnú jeho kroky s hlavnou vyšetrovateľkou Monicou Kennedyovou. Obom sa podarí nájsť súvislosť medzi Nicholom a vrahom, a tak sa pre nich začína súboj nie len s časom, ale i s tieňmi, ktoré ukrývajú pravdu o niekom, kto sa vyžíva v utrpení, len aby docielil vyššie zámery plné temna...
✦✦✦
...celú moju recenziu si môžete prečítať na stránke KNIHCENTRA, konkrétne na tomto → odkaze ←...
Oficiálna anotácia
V mlhách Skotské vysočiny, která se převaluje nad hrbolatými poli a průlivem Minch, se na horizontu ztrácejí ostrovy a z osamělých domů mizejí lidé…
Šestnáctiletý Robert přijde domů pozdě, jako obvykle se pohádá s otcem a zavře se v pokoji. Pak beze stopy zmizí. Stejně jako před několika týdny jeho matka. 
Inspektorka Monica Kennedyová zatím vyšetřuje případ těla, které bylo nalezeno na severozápadním pobřeží Skotské vysočiny. Intuice jí napovídá, že jednou smrtí tento případ rozhodně neskončí. 
Sociální pracovník Michael Bach si zase dělá starosti o svého mladého klienta Nichola Morgana. Už sedm dní ho nikdo neviděl a Michaelovi od něj přišla podivná esemeska. 
Monica se snaží chytit vraha, který číhá ve tmě, a Michael pokračuje v zoufalém pátrání po Nicholovi. Doufá, že ho najde dřív, než děsivý vrah znovu udeří. (zdroj)
•••
• Moje hodnotenie: 3/5 • Vydavateľstvo: Host (2020) • Originálny názov: From the Shadows • Preklad: Ema C. Stašová • Goodreads: 3,63 (87%) • Žáner: krimi • Väzba: pevná s prebalom • Jazyk: český • Počet strán: 392 • ISBN: 9788027501472 •

10 komentárov:

 1. Moc pěkná recenze a fotka :) Knížku neznám, ale nevypadá špatně, asi se po ní kouknu v knihovně :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem veľmi pekne!♥♥♥
   Je to zaujímavý titul, určite mu treba dať šancu, no nebudem klamať, čakala som od neho viac - viac napätia a šokujúcich udalostí...nevadí, verím, že autor sa v tomto smere zlepší ;)
   Maj sa krásne!

   Odstrániť
 2. Na mě je to až moc děsivý thriller. :) Souhlasím, že recenze i fotky jsou vážně povedené.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Skôr je drsný, desivý ani nie, no tá atmosféra istým spôsobom naháňa husiu kožu, to je pravda...a ďakujem krásne!♥♥♥
   Prajem ti nádherný deň! ;)

   Odstrániť
 3. Nádherné fotky :-) A kniha vypadá taky lákavě :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem krásne♥♥♥ Verím, že by sa mohla páčiť ;)
   Maj nádherný deň!

   Odstrániť
 4. Tak táto tvoja neoficiálna anotácia je absolútne úchvatná, rovnako, ako aj zvyšok recenzie. Škoda, že knihe niečo chýbalo a zaradila sa k priemerným dielam, no ak autor píše tak zručne, ako hovoríš, tak možno postačí počkať si na jeho ďalšie diela, v ktorých nám môže priniesť symbiózu skvelého písania aj príbehu. Každopádne po jeho prvotine asi nesiahnem, ale som zvedavá, ako bude v písaní napredovať.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem veľmi pekne, nesmierne si to vážim!♥♥♥ Myslím, že autor sa vypracuje na skvelého spisovateľa...píše výborne, teda preklad sa skutočne vydaril, no ten príbeh, hmm, tomu veru niečo chýbalo...každopádne, určite odporúčam mať tohto spisovateľa v hľadáčiku ;)
   Maj sa krásne!

   Odstrániť
 5. Už dlouho jsem žádné krimi nečetla a ta anotace od nakladatelství by mě asi tak moc nenadchla, ale tvůj text... mohla by ses tím živit. ;) A ty fotky <33

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jéj, Vlasta, ty si poklad, neopísateľne si ma potešila, ďakujem ti veľmi pekne♥♥♥
   Prajem ti nádherný deň! ;)

   Odstrániť