23. augusta 2020

Posledný pojedač hriechov/Francine Riversová

Dokonca nemal ani meno; volali ho iba podľa toho, čo robil. Pojedač hriechov.
(Posledný pojedač hriechov, Francine Riversová; preklad: Zuzana Vengliková)
Obľúbená autorka Francine Riversová v knihe Posledný pojedač hriechov ponúka pútavý príbeh o utrpení, hľadaní a vykúpení, ktorý sa odohráva v polovici 19. storočia v Apalačských horách. 
Po hmlistých kopcoch a údoliach Apalačských vrchov sa potuluje pojedač hriechov – mýtus a zároveň živá osoba, ktorej na pleciach leží neúnosné bremeno zbavovať zosnulých ich hriechov. Keď malé dievčatko odhalí temné tajomstvo zrodu tejto tradície, zaumieni si, že zvyšku dediny ukáže pravdu. 
Desaťročná Cadi Forbesová sa za každú cenu usiluje nájsť toho, kto by ju zbavil hriechu, ktorý ju trápi vo dne i v noci... hriechu, ktorý ju okradol o matkinu lásku a vnukol jej túžbu ujsť pred životom a jeho strašnou nespravodlivosťou. Vie, že nadviazať kontakt s pojedačom hriechov je zakázané – tým by na seba uvalila kliatbu –, ale čosi v jej vnútri ju nabáda konať aj napriek výstrahám blízkych. Cadi aj pojedač hriechov musia čeliť najprv sami sebe, potom jeden druhému a napokon tomu, kto od nich výmenou za odpovede, ktoré potrebujú, žiada úplne všetko. 
Autorka desiatok kníh Francine Riversová si získala nielen srdcia čitateľov na celom svete, ale aj pozitívny ohlas kritiky. K jej najúspešnejším dielam patria romány Vykúpená láska, Dieťa zmierenia, trilógia V znamení leva či Šarlátová niť. (zdroj)
Cadi mala iba 10 rokov, keď stála na mohutnom spadnutom kmeni stromu ležiacom nad vodopádom, pohltená myšlienkami smerujúcimi k pádu. Postačil by len jediný krok vpred, aby sa nechala unášať prázdnotou končiacou v náruči rozbúrenej rieky, ktorá by si s radosťou premieľala jej nevládne telo. Unášaná silným prúdom v ústrety istej smrti by pocítila neopísateľnú bolesť, no zároveň s ňou i vytúženú úľavu od ťarchy hriechu, ktorý sa usídlil hlboko v jej srdci. Trýznil ju dňom i nocou, každým nádychom aj výdychom, aby mala na pamäti, čo sa stalo, a prečo ju mamička už nemilovala.
Útechu od bolesti nachádzala najmä u svojej babičky. No jedného dňa, keď stará žena nasala do unavených pľúc čerstvý vzduch hôr, aby s posledným výdychom napokon odišiel aj jej duch, Cadi ostala sama s neutíchajúcou vinou, ktorá pohlcovala jej myseľ. Jediný únik videla v konci svojho pozemského života, od ktorého ju nakoniec nenápadne zachránila malá Lilybeth. Dievčatko s plavými vlasmi, ktoré sa zjavilo znenazdajky v tej pravej chvíli, aby ponúklo úbohej a osamelej Cadi vzácne priateľstvo. Cadi sa ho chopí ako záchranného lana rovnako ako aj novej myšlienky na záchranu seba a maminej lásky. V horách totiž žije Pojedač hriechov. Muž, ktorého zavolajú iba vtedy, keď je potrebné pojesť hriechy zosnulého, čím sa prinesie odpočinok jeho duši, no na oplátku Pojedač tú svoju prenechá samotnému peklu. 
Malá Cadi túži nájsť Pojedača za každú cenu, no cestou za vykúpením sa zmení napokon nie len jej život, ale aj všetkých ľudí horského údolia. Akú cenu si vyžiada Cadina smelosť a neochvejnosť v splnení svojho cieľa? Prinesie svojej duši vykúpenie alebo iba ďalšiu bolesť? 
„Život nie je spravodlivý, je ťažký. Od prvého nádychu až po posledný.“
„Prečo to tak musí byť?“
„Pretože ľudia sú tvrdohlaví. Chcú si robiť všetko po svojom a Boh im to dovolí.“
(Posledný pojedač hriechov, Francine Riversová; preklad: Zuzana Vengliková)
Posledný pojedač hriechov je historický román zasadený do polovice 19. storočia odohrávajúci sa v Apalačských vrchov severnej Ameriky. Rozpráva príbeh o živote a smrti a ceste za poznaním pravdy a skutočného Boha. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o jednoduchú a nevýraznú dejovú schému, ktorá sa bude odohrávať v lineárnej rovine, no v skutočnosti vám kniha ponúka spletitý román plný temných tajomstiev a ich odhalení, ktoré vám zaručene vezmú dych. 
Francine Riversová je spisovateľka, ktorej tvorba po štylistickej stránke nadchne každého náročného čitateľa vďaka zručne použitým slovným spojeniam zasluhujúcich si obdiv (a tým pádom aj prekladatelia jej diel, teraz konkrétne Zuzana Vengliková, ktorej preklady kníh sú zakaždým famózne). No ešte väčšmi vás upúta dejovými líniami svojich príbehov, ktoré si podmanili srdcia už miliónov čitateľov po celom svete, rovnako ako aj to moje. Pretože Francine už dlhé roky prináša dokonalé príbehy plné citu, ľudskosti, dobra a lásky, v ktorých má vždy svoje miesto aj obetavý a milujúci Boh. 
Pán je pri tých, čo majú srdce skrúšené, a zachraňuje zlomených na duchu. 
(Posledný pojedač hriechov, Francine Riversová; preklad: Zuzana Vengliková)
Kniha Posledný pojedač hriechov bola pre mňa ako modlitba. Modlitba utrápeného malého dievčatka trpiaceho kvôli nedostatočne opätovanej láske, strate blízkej osoby, nepochopeniu, či osamelosti. Keď malé dieťa túži po samovražde, akú obrovskú ťarchu musí znášať! Kniha je plná túžby po slobode srdca i duše, aby boli ľahké ako vtáčie pierko, ktoré si vietor uchopí a vezme ho až k nebesiam. Plná vzdychov utrápenej detskej dušičky túžiacej po spáse. Takže áno, bola to zvláštna modlitba, bohatá na vyznania smerujúcich k Bohu, aj keď to Cadi ani len netušila. A Boh počúva, a preto posiela odpoveď. Šokujúcu pre niekoho vychovávaného v myšlienke, že Boha sa musí báť, pretože neodpúšťa chyby a s nimi späté hriechy, s čím súvisí potreba existencie Pojedača hriechov, no zároveň v tom šepote neutíchajúcej pravdy prichádza i vytúžená sloboda.
Posledný pojedač hriechov je kniha, ktorá je kresťanským románom, no ak by ste sa mu vyhli len pre  tento dôvod, tak by ste spravili veľkú chybu. Knihy sa nemajú posudzovať podľa obálky, rovnako tak ako aj podľa žánru. Konkrétne tento knižný titul je síce autorkin najväčšmi citeľný kresťanský román, no viera a spoznanie Boha sú opäť ponúkané nenútene, s prirodzenou ľahkosťou. Okrem toho príbeh malej Cadi je nielen o hľadaní pravého Boha, toho, ktorý je milujúcim otcom a nie strach naháňajúcim a trestajúcim tyranom, ale ide aj o strhujúci román plný dramatických a nepredvídateľných situácii, v ktorých sú hlavné postavy vykreslené tak živo, až máte pocit, že stránky knihy dýchajú. Fascinovala ma autentickosť danej doby a vykreslenie spôsobu života ľudí z horského údolia. 
Možno vo vás moje nadšenie vyvoláva nedôveru, no tejto knihe, úprimne, nemám čo vytknúť. Nadchla ma totiž natoľko, že ju smelo považujem za to najlepšie, čo som tento rok doposiaľ prečítala. 
Prečo je to tak? A musí to tak zostať? Vždy sa budeme báť toho, čo presahuje naše chápanie?
(Posledný pojedač hriechov, Francine Riversová; preklad: Zuzana Vengliková)
Posledný pojedač hriechov je ďalším majstrovským dielom z pera výnimočnej Francine Riversovej, ktorý prináša duchovný pokrm a zároveň šokujúci, prepracovaný príbeh vyrážajúci dych, z ktorého pri odhalení všetkých tajomstiev behá po chrbte mráz. Ide o výnimočné a vzácne dielo, krásne a plné citu, ktoré sa prepája s divokou a nádhernou prírodou zohrávajúcou svoju dôležitú rolu. Príroda, ktorá lieči a naplňuje myseľ pokojom, rovnako ako Boh zachraňujúci zranené ľudské duše. Je to nádherná kniha, ktorá v mojom srdci ostane už navždy.
Ak vás kniha zaujala môžete si ju zakúpiť napríklad aj TU.
Veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Kumran.sk za poskytnutie knihy na recenziu.
•••
Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com
•••
• Moje hodnotenie: 5/5 • Vydavateľstvo: Kumran (2019) • Originálny názov: The Last Sin Eater • Preklad: Zuzana Vengliková • Goodreads: 4,09 (94%) • Žáner: historické, kresťanská beletria • Väzba: brožovaná • Jazyk: slovenský • Počet strán: 296 • ISBN: 9788089993123 •

10 komentárov:

 1. Moc pěkná recenze. Kniha zní teda dobře, i když mě trošku odradilo to, že se jedná o křesťanský román. Převážně se těmto knihám vyhýbám, ale někdy udělám výjimku a přečtu si je. Ale jaksi u této mám pocit, že by mě moc nechytila. :/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jój, tak to je škoda! :( Poviem ti, že túto knihu čítalo mnoho ľudí, čo ku kresťanskej beletrii nemajú až tak vzťah, no im sa práve Pojedač hriechov veľmi páčil :) Je to neobvyklý a výnimočný príbeh zasluhujúci si šancu a kresťanská beletria je ako každá iná beletria, len skrátka má v nej miesto aj Boh :) Možno si ťa kniha raz pritiahne sama, ktovie...maj sa krásne a ďakujem za komentár!♥

   Odstrániť
 2. Mě naopak označení křesťanský román zaujalo na první pohled. :) Opět musím pochválit krásné fotky. Také bych ctěla takhle umět fotit. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jéj, tak to ma nesmierne teší!♥ Aj to, že kniha zaujala na prvý pohľad a nevadí zaradenie žánru a aj pochvala fotiek...takú mám radosť, veľmi si to vážim!♥♥♥
   Prajem ti nádherný deň a ďakujem za komentár...:)

   Odstrániť
 3. Obdivujem, ako krásne dokážeš narábať so slovami a vo svojich recenziách vďaka tomu navodiť úžasnú atmosféru. Úvody tvojich recenzií sú obzvlášť emotívne a vždy ma do seba úplne vtiahnu. Snáď to, čo píšem dáva zmysel ;) Táto kniha vyzerá úžasne a keďže si v nej nenašla žiadne negatívum, tak taká aj určite bude a ja sa už neviem dočkať, kedy si ju prečítam.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ♥♥♥♥...Blacky, ty si taký poklad, vždy ma neskutočne potešíš a nakopneš v tvorbe, posielam ti objatie a veľké ĎAKUJEM!♥
   Teší ma, že ťa kniha zaujala a chceš jej dať šancu, určite mi daj vedieť, ako sa ti nakoniec páčila...maj sa krásne a ďakujem za komentár!♥

   Odstrániť
 4. Opět krásné fotky a recenze! A na rozdíl od té minulé (to bylo krimi a to zkrátka není úplně můj šálek čaje), tohle mě vážně zaujalo v takové míře, že bych si to strašně ráda přečetla. <3

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Júj, taká som rada!♥ Kniha by sa ti mohla páčiť, je úžasná po všetkých stránkach a tá atmosféra, úžasná! Ďakujem ti krásne aj za pochvalu, nesmierne ma to teší♥
   Ďakujem za tvoj komentár a prajem ti nádherný deň! :)

   Odstrániť
 5. Francine Rivers patrí medzi obľúbené autorky, no túto knihu som ešte nečítala. Ďakujem za krásnu recenziu, určite sa po nej pozriem :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Júj, aj u mňa je Francine TOP autorka, zbožňujem ju♥♥♥. Najmä jej knihy odohrávajúce sa v minulosti a táto si ma neopísateľne získala, verím, že sa bude páčiť rovnako, je to výnimočný titul.
   Maj sa krásne a ďakujem za komentár! :)

   Odstrániť