5. júla 2020

Chlapec, krtko, líška a kôň/Charlie Mackesy

„Občas počúvaš iba o nenávisti, ale na svete je viac lásky, než si dokážeš predstaviť.“ 
(Chlapec, krtko, líška a kôň, Charlie Mackesy; ilustrácie: Charlie Mackesy; preklad: Lucia Halová)
I keď to málokto pokladal za možné, prišla doba, v ktorej akoby sa zastavil čas a do popredia sa dostávajú iné priority. Je to boj o prežitie a čas zamyslieť sa. Mnohí sa cítia vo svojom boji osamelí a opustení, potrebujú povzbudiť. Práve týmto čitateľom, ale nielen im, je určená kniha Charlieho Mackesyho. Nájde si cestu priamo do vášho srdca, zaujme vás a ukáže, že napriek všetkému bude svet v poriadku. Je to terapia v knižnej podobe, potvrdenie láskavosti, dobroty a lásky.
•••
Osamelý chlapec stretne krtka, ktorý má rád sladkosti. Spolu sa vydajú na dobrodružnú cestu. Čoskoro sa k nim pripojí líška s koníkom. Znie to ako obyčajný detský príbeh, je to však predovšetkým príbeh o priateľstve, o živote a dôležitosti citu, ktorému hovoríme láskavosť. V čase prehnaného konzumu nám Charlie pripomína to najdôležitejšie – potrebu zostať ľudskou bytosťou. Chlapec s krtkom sa pokúšajú nájsť odpovede, líška je skôr mlčanlivá, no aj to má svoju príčinu. Vnímame múdrosť a hĺbku ich otázok a odpovedí, nie sú to však múdrosti z kalendárov a pohľadníc, síce pravdivé, ale trochu povrchné.
•••
Príbeh prekvapuje jednoduchosťou a hĺbkou, je to symfónia každodenných, ale o to dôležitejších tém, dôkaz, aké prosté je pustiť sa do niečoho s jasným cieľom. Kniha právom očarila čitateľov v celej Amerike a v Anglicku, nadšene ju prijali aj v Nemecku. Je vhodná pre každú vekovú skupinu od 5 do 105 rokov. Aj ilustrácie rozprávajú silnou rečou, autorovi sa podarilo namiešať magickú kompozíciu ilustrácií a textu. Ilustrácie kreslené tušom pôsobia prirodzene, pravdivo a výrazne. Listovanie v knihe prináša číry pôžitok a radosť. Jednoznačne ju možno opatriť sprofanovanou visačkou „bestseller“. (zdroj)
Chlapec, krtko, líška a kôň je čarovná kniha, ktorú máte prečítanú behom pár minút, no dojem, ktorý vo vás vyvolá, pretrvá večne. Ide o príbeh - nepríbeh, v ktorom štyria priatelia putujú naprieč divokou prírodou netušiac, že sa im otvára nie len náruč matičky zeme, ale aj brána tajov života. Vďaka citlivým a hĺbavým otázkam smerujúcim práve k nášmu bytiu, ktoré si vzájomne pokladajú na ceste za nepoznaným koncom, prichádzajú úprimné, pravdivé, no najmä inšpiratívne odpovede, v ktorých sa usídli láska, pokora a neha. Náhle všetko nadobúda zmysel...
„Nie je to čudné? Vidíme iba svoj zovňajšok, ale takmer všetko sa odohráva vo vnútri.“
(Chlapec, krtko, líška a kôň, Charlie Mackesy; ilustrácie: Charlie Mackesy; preklad: Lucia Halová)
Knižný titul Chlapec, krtko, líška a kôň vás už od prvých stránok dokáže nie len rozcítiť, ale aj rozosmiať, a to zásluhou krtka, milovníka koláčov. Považuje ich za liek v ťažkých chvíľach až pokým neobjaví niečo cennejšie a trvalejšie. 
Krtko prináša do knihy humor a svojim spôsobom huncútstvo, zatiaľ čo chlapec vo svojich otázkach a pohľade na svoju vlastnú osobu vnáša do príbehu istý druh smútku. Kôň je stelesnením múdrosti a líška tichej pokory. Všetci štyria však tvoria výnimočný celok, vďaka ktorému je sprostredkovaný unikátny pohľad na našu existenciu, čím sa nejedno srdce čitateľa naplní radosťou, ale aj nádejou. Táto kniha nie je typickým príbehom, skôr ide o krátke útržky zo života pozliepané v pomyselnú mapu, ktorá nás má viesť tým správnym smerom k poznaniu samých seba a našej skutočnej hodnoty. Je to výnimočná kniha, prepracovaná do detailov a vhodná naozaj pre všetky vekové kategórie. 
„Čo treba spraviť, keď nás bolí srdce?“ opýtal sa chlapec. 
„Zavinieme ho do priateľstva spoločných sĺz a času, až kým nie je opäť plné nádeje a šťastia.“
(Chlapec, krtko, líška a kôň, Charlie Mackesy; ilustrácie: Charlie Mackesy; preklad: Lucia Halová)
Charlie Mackesy zachytil v tejto majstrovsky spracovanej knižnej publikácii akoby pieseň života, ktorá každou pretočenou stránkou nôti svoju nádhernú melódiu meniacu sa podľa emócie zachytenej v danej ilustrácii sprevádzanej slovami. Občas začuť clivé a ťahavé tóny prameniace z hĺbky duše človeka, ktorá sa cíti stratená a osamelá. Alebo sa, znenazdajky, zatúla do melódie nesprávny tón, pretože skutočná dokonalosť si stanovuje vlastné pravidlá. Rytmus sa stále mení, presne ako aj naše zistenia o živote, o nás samých. 
Zásluhou tejto publikácie, ako som už spomínala, môže každý zbadať neopísateľnú krásu vychádzajúcu z vnútra každého jedného z nás. Všetci máme pre tento svet výnimočnú a nenahraditeľnú hodnotu. Charlie vdýchol svojim nenápadným postavám život, aby práve svojou skromnosťou zatienili povrchnosť ľudí zabúdajúcich na pravé hodnoty, ktorými je láska, priateľstvo, obeta a túžba po dobre. 
„Občas sa bojím, že si uvedomíte, aký som obyčajný,“ povedal chlapec. 
„Láska nepotrebuje, aby si bol neobyčajný,“ odvetil krtko.
(Chlapec, krtko, líška a kôň, Charlie Mackesy; ilustrácie: Charlie Mackesy; preklad: Lucia Halová)
Myslím, že najkrajším a najvýstižnejším záverom tejto recenzie budú autorove slová, citujem: „Dúfam, že vás táto kniha povzbudí, aby ste žili odvážnejšie a boli milší k sebe aj k druhým. A aby ste sa nebáli požiadať o pomoc, keď ju potrebujete, lebo aj to chce odvahu.“ (Chlapec, krtko, líška a kôň, Charlie Mackesy; Tatran (2020); preklad: Lucia Halová)
„Čím chceš byť, keď vyrastieš?“ 
„Chcem byť láskavý,“ povedal chlapec. 
(Chlapec, krtko, líška a kôň, Charlie Mackesy; ilustrácie: Charlie Mackesy; preklad: Lucia Halová)
Veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Tatran za poskytnutie knihy na recenziu .
• Moje hodnotenie: 5/5 • Vydavateľstvo: Tatran (2020) • Originálny názov: The Boy, The Mole, The Fox and The Horse • Preklad: Lucia Halová • Ilustrácie: Charlie Mackesy • Goodreads: 4,64 (97%) • Žáner: motivačná literatúra • Väzba: pevná • Jazyk: slovenský • Počet strán: 128 • ISBN: 9788022211024 •

18 komentárov:

 1. Ach, milujem príbehy so zvieratkovskými hrdinami ❤ trošku mi to pripomína Ezopove bájky, ale s oveľa väčšou dávkou nežnosti a citlivosti, ktoré si zdôraznila svojimi krásnymi slovami. ❤ :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jéj, Aly, ĎAKUJEM krásne♥♥♥. Táto kniha by si ťa isto podmanilo, je nádherná, pútavá a prináša do života toľko povzbudenia, lásky a nehy :)
   Maj sa mi krásne a ďakujem za tvoj komentár♥♥♥.

   Odstrániť
 2. Souhlasím, knihy se zvířecími hrdiny jsou vždycky fajn a tahle nevypadá vůbec špatně. :) Navíc i po grafické stránce působí kouzelně.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Je to absolútne nádherná a čarovná kniha, nevšedná...vrelo odporúčam♥♥♥.

   Odstrániť
 3. Hrávaš na husle? Tak to závidím, ak áno ;) Každopádne ja vždycky trávim čas väčší než malý nad Tvojimi fotkami, fakt obdivujem Tvoj cit na fotenie, vyzerá to extrémne profesionálne, až skoro tak ,,americky" :) som rada, že som našla Tvoj blog😊

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aj ja závidím tým, ktorí vedia hrať na husle...ja nehrám, sestra trošku :D No rada ich využívam na fotenie, fotky pôsobia tak čarovnejšie :) Júj a ĎAKUJEM krásne za kompliment, to si nesmierne vážim, veľmi-preveľmi♥♥♥ Taká som rada, že sa fotky páčia...ja sa priznám, že mne sa najprv nepáčili, nevedela som sa s nimi stotožniť, no mama so sestrou ma presvedčili, že sú pekné a také iné ako som mala doteraz :D Ešteže som na ne dala :D
   Prajem ti krásny deň a ešte raz vďaka♥

   Odstrániť
 4. Krásna kniha, tú chcem rozhodne zaradiť do svojej knižnice. :) Ďakujem za krásny článok a inšpiratívne fotky. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To ma veľmi teší, táto kniha si podmaní tvoje srdce ;) A ďakujem krásne♥♥♥
   Prajem ti nádherný deň!

   Odstrániť
 5. Moc krásná recenze. :) Vypadá to na naprosto pěknou knihu. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem veľmi pekne, je to skutočne nádherná a výnimočná kniha♥♥♥, určite by sa páčila ;)
   Maj sa krásne!

   Odstrániť
 6. Jé, první kniha mě úplně upoutala, už se těším, až si ji přečtu 🌹

  Máš můj follow a pokud by ses chtěla vzájemně podporovat, najdeš mě na:

  Shades of Silvie

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem...táto kniha je čarovná, určite sa bude páčiť♥♥♥
   Maj sa krásne!

   Odstrániť
 7. Knihu som zachytila vďaka instagramu, tak som si o nej našla trochu viac a tvoja recenzia mi iba potvrdzuje, že to vyzerá ako skvelý titul :-) Och a navyše tie tvoje krásne fotky k tomu, naozaj klobúk dolu.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Je to výnimočný titul, určite si ťa získa ;) A ďakujem krásne, veľmi si to vážim♥♥♥.
   Prajem ti nádherný deň!

   Odstrániť
 8. Jé, z knihy i z recenze úplně čiší ta jemnost, naděje a moudrost života!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak to ma veľmi teší, ďakujem♥♥♥.
   Maj sa krásne! ;)

   Odstrániť
 9. Moc krásný článek a fotky :) Knížka mě hned zaujala, je nádherně graficky zpracovaná a k tomu miluju zvířecí příběhy, hrdiny a tak :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem krásne, nesmierne ma to teší!♥♥♥ Knižka by sa ti určite páčila, je neskutočne čarovná a hodnotná :)
   Prajem ti nádherný deň...

   Odstrániť