22. júna 2020

Půvab pomsty/Victoria Helen Stone

Možná zničím jeho rodinu. Nebo na něj narafičím zpronevěru. Nebo ho zabiju. Zjistím, co je pro něj v životě nejdůležitější, a pak ho o to připravím. A je mi jedno, co to bude. 
(Půvab pomsty, Victoria Helen Stone; preklad: Klára Kolinská)
Jane si na ulici nevšimnete. Chodí v laciných šatech do nudné práce, nemá žádné ambice a útěchu hledá v kostele. Takhle nějak ji vidí její nadřízený Steven, který ji snadno zařadí do sbírky svých trofejí. Netuší přitom, že je to ona, kdo určuje pravidla této ponižující hry. Aby ochránila své tajemství, musí být přesně takovou, jakou ji chce Steven mít. Skutečná Jane je ale mnohem prozíravější, nebezpečnější… a nikomu není podezřelá. (zdroj)
Autorka ľúbostných románov Victoria Dahl nám pod literárnym pseudonymom Victoria Helen Stone prináša lákavé dielo, ktoré sa odlišuje od jej obvyklej tvorby. Victoria sa v tejto knihe zamerala na ťažkú tému psychického týrania žien páchaného mužmi a na následky toxického vzťahu, v ktorom môže spolunažívanie dvoch ľudí viesť k fatálnym následkom. Ide o príbeh ženy prichádzajúcej na scénu s novou identitou, a to len z jediného dôvodu načrtnutého už v českom názve - pomsty. Na priblíženie problému si autorka vybrala neobvyklú hrdinku, ktorá necíti strach, lásku a už vôbec nie hanbu, presne ako je o sociopatoch známe. Už v úvode tohto diela nás Victoria vrhne do hurikánu pretvárky a tajomstiev a oboznámi nás s dôvodom, prečo sa Jane úmyselne zmenila na zraniteľnú, krehkú a naivnú osôbku, a pritom niečo také nemá v povahe. Ide o skvelo premyslenú elegantnú hru, do ktorej táto inteligentná postava vkladá všetok svoj ženský pôvab. 
Tahle lidská marnivost a pošetilost mi výrazně usnadňuje život. Stačí říct ve správny čas tu správnou věc, stisknout správný knoflík, a pokaždé dostanu to, co chci. 
(Půvab pomsty, Victoria Helen Stone; preklad: Klára Kolinská)
Pohnútky našej hrdinky sa veľmi nezhodujú s morálnymi zásadami, a preto môže na čitateľa pôsobiť nesympatickým dojmom a svojim správaním ho iritovať. No autorka iba ponúka čistý prierez temnou mysľou sociopata, ktorý zmýšľa jednoducho inak, ako okolitý svet. Podľa mňa sa Victoria snaží prostredníctvom tohto diela pochopiť, čo práve ľudia trpiaci absenciou empatie môžu skutočne cítiť a kam až ich svedomie, ak sa tak dá nazvať, môže zaviesť. Dokážu sa zmeniť? Dokážu si uvedomiť svoje chyby? Dokážu do svojho života vpustiť niekoho iného bez sebeckých úmyslov? Aké sú ich skutočné životné hodnoty? Victoria sprostredkováva svoj pohľad na tento psychický problém vierohodne a precítene, čím dokáže aj v príbehu bezcitnej ženy poukázať na množstvo vzácnych skrytých citov. 
Co to se mnou bylo? Proč jsem nemohla být normální? Jako každá puberťačka jsem netoužila po ničem jiném, než abych zapadala. Tehdy jsem to ještě neuměla předstírat, protože jsem nechápala, co se pokouším předstírat: že mám duši. 
(Půvab pomsty, Victoria Helen Stone; preklad: Klára Kolinská)
Autorka má písanie v krvi a vďaka tomu ste v otázke pomsty na strane Jane, spisovateľka totiž vykreslila charakter záporného hrdinu veľmi precízne a vy iba s napätím sledujete, či bude pomsta úspešne zavŕšená. Ak by ste však čakali triler, z ktorého vám bude tuhnúť krv v žilách, tak by ste ostali sklamaní. Úprimne povedané, Půvab pomsty je vzhľadom k riešenej problematike pokojná kniha. Dôvodom je najmä postava Jane, ktorej sociopatické správanie skrátka nedovoľuje pripustiť si chybu a strach z prehry. Ona je totiž vždy víťazom. Preto ide všetko ľahko, priamočiaro a predvídateľne, čo po čase na tvár čitateľa privádza znudený výraz. Kniha sa číta výborne, ale problémom je, že deju chýba zápletka, dychberúci a neočakávaný zvrat. Celkovo sa v príbehu odohráva dookola stále to isté, len podané v rôznych obmenách. 
My sociopati možná nemáme duši, ale to ještě nutně neznamená, že jsme úplně prázdní. Něco se v nás děje. A to něco bohužel dost bolí. 
(Půvab pomsty, Victoria Helen Stone; preklad: Klára Kolinská)
Príbeh nie je zlý, dokonca oplýva prekvapivým humorom a toto dielo ma tak dokázalo rozosmiať, ale aj rozcítiť, zamyslieť sa, dokonca vo mne vyvolať spravodlivý hnev. No nemožno poprieť skutočnosť, že každou pretočenou stránkou sa kvalita vytrácala a pomaličky kniha skĺzala k priemernosti. Kniha tak nepatrí medzi tie najlepšie psychologické trilery, no i tak ide o zaujímavý literárny počin, ktorý za pozornosť určite stojí aj navzdory výhradám, ktoré sa našli. Victoria Helen Stone má talent, o tom niet pochýb a aj keď nie som z knihy nadšená tak, ako som očakávala, nemôžem ani tvrdiť, že by som bola sklamaná. Zaujme najmä ženské publikum hlavne vďaka citlivej téme, ktorú autorka zvládla spracovať so všetkou cťou. 
Na záver si dovolím citovať Wendy Crutcher z blogu Criminal Element, ktorej slová nájdete aj na prebale tejto knihy: „Dámy, konečne sme sa dočkali presne takej knihy, akú si všetky zaslúžime.“ Tak, čo myslíte, mohol by vás tento triler osloviť natoľko, že by ste mu dali šancu?
Třeba bych dokázala milovat a být milována. 
(Půvab pomsty, Victoria Helen Stone; preklad: Klára Kolinská)
Veľmi pekne ďakujem internetovému kníhkupectvu KNIHCENTRUM.sk za poskytnutie knihy na recenziu.
• Moje hodnotenie: 3/5 • Vydavateľstvo: Motto (2020) • Originálny názov: Jane Doe • Preklad: Klára Kolinská • Goodreads: 4,04 (94%) • Žáner: psychologický triler • Väzba: pevná s prebalom • Jazyk: český • Počet strán: 320 • ISBN: 9788026717270 •

8 komentárov:

 1. Moc pěkná recenze a ještě fantastičtější fotky. :) Věřím, že by se mi velmi líbila, přece jen začínám objevovat thrillery a ze začátku se mi dost líbí i ty slabší kousky. :)
  Přeji krásný den. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ĎAKUJEM krásne! 😍 Myslím, že by ti sadla, je výborne napísaná/preložená a k tomu ani ten príbeh nie je zlý, no isté výhrady sú...pre trilerového začiatočníka je to však skvelá voľba! Prajem ti, aby sa k tebe knižka jedného dňa dostala a páčila sa ti 😊.
   Maj sa nádherne!❤

   Odstrániť
 2. Nádherná recenze. A ty fotky? Proč jsem na tebe nenarazila už dřív? :) Bomba. Díky za tip na knihu, která by mě jinak minula :)

  Gabux | Poslední článek

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Júj, ĎAKUJÉM! 😍 Som veľmi rada, že som mohla inšpirovať, verím, že by sa mohla kniha páčiť! 😊
   Maj sa krásne!❤

   Odstrániť
 3. Vykreslit reálného záporného hrdinu není snadné, je fajn, že tady se to autorovi povedlo. :) Souhlasím, že fotky jsou moc krásné. ;)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Musím uznať, že celkovo si autorka dala záležať na vykreslení všetkých postáv, takže ďalší plusový bod! 😀 A ĎAKUJEM veľmi pekne! 😍 Prajem ti krásny deň❤...

   Odstrániť
 4. Moc krásné fotky, to je vážně nádhera :) A i podle recenze vypadá kniha docela zajímavě :) Sice toasi nebude nejlepší thriller, ale ani nejhorší :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ó, ĎAKUJEM veľmi pekne! 😍 Knižka určite stojí za pozornosť, aj keď nemôžem povedať, že by som bola na 100% nadšená, no i tak je to zaujímavý titul...odporúčam! 😉
   Prajem ti krásnu nedeľu!❤

   Odstrániť