29. júna 2020

Kde raky spievajú/Delia Owensová

Možno len mesiac rozumie samote. 
(Kde raky spievajú, Delia Owensová; preklad: Marianna Bachledová)
Ako dlho si uchrániš srdce? Neuveriteľný príbeh o samote zúfalstve, odvahe prežiť, vytrvalosti, boji s predsudkami, ale aj o láske a nádeji.
V pokojnom mestečku Barkley Cove na pobreží Severnej Karolíny dlhé roky kolujú strašidelné historky o Dievčati z močiara. Keď sa v roku 1969 pod požiarnou rozhľadňou objaví mŕtvola miestneho krásavca Chasea Andrewsa, obyvatelia mestečka z jeho vraždy hneď upodozrievajú Kyu Clarkovú, prezývanú Dievča z močiara. Vraj mala s Chaseom nejaké pletky a keď sa oženil s „dobrou partiou“, nedokázala sa cez to preniesť a siahla po pomste. V osudnú noc navyše zmizol prívesok s mušľou, ktorý Kya darovala Chaseovi a stále ho nosil na krku.
Lenže Kya nie je taká, ako sa o nej hovorí. Je citlivá a inteligentná, roky žije v rozľahlom a ťažko prístupnom močiari odkázaná sama na seba a nazýva ho svojím domovom. Zbiera slávky, loví ryby, údi ich a vymieňa za iný tovar. Priatelí sa s čajkami a snaží sa žiť v súlade s prírodou. Od zvierat sa učí vyhýbať nebezpečenstvu, zaobstarávať si potravu a šikovne unikať pred tými, čo by ju chceli pripraviť o slobodu. V škole sa ukáže len jeden jediný raz – za prísľub dobrého jedla. Keď však zažije výsmech, šikanovanie a nepochopenie, zanevrie na všetkých a utiahne sa späť do chatrče v barinách. No aj v jej živote príde chvíľa, keď zatúži po spoločnosti ľudí, po láske a dotykoch. Jej nespútaná krása očarí dvoch mladých mužov z mestečka a Kya sa pomaly začne otvárať novému životu – keď sa zrazu stane čosi nepredstaviteľné.
Román Kde raky spievajú je prekrásna óda na nedotknutý svet prírody, dojímavý príbeh o osamelom dospievaní mladej dievčiny a zároveň prípad záhadnej vraždy s prekvapujúcim koncom. Owensová nám pripomína, že detstvo nás formuje na celý život a príroda pred nami stále ukrýva tajomstvá – krásne a neraz aj kruté. (zdroj)
Famózny debut americkej prírodovedkyne Delii Owensovej s názvom Kde raky spievajú sa odohráva v 50.-70. rokoch minulého storočia. Dej situovaný do močiarov Severnej Karolíny rozpráva príbeh „dievčaťa z močiara“, ktoré každý pokladá len za chamraď, čudné a hlúpe stvorenie, nehodné pozornosti, opatery, no najmä lásky. Pre zaslepenosť a pýchu, z ktorých vzišlo mnoho predsudkov vedúcich k rozdeľovaniu ľudí do istých spoločenských tried, odsúdili toto mladé dievča k doživotnej samote. 
Mala len šesť rokov, keď rozpadajúce sa rodinné hniezdo ako prvá opustila jej vlastná matka. Neobzrela sa, nezakývala, len rýchlo kráčala vpred, bez rozlúčky. Jej príklad po niekoľkých dňoch nasledovali najstaršie deti a nakoniec sa pridal aj jej milovaný brat Jodie. Nik nevzal Kyu so sebou. Ponechali ju nepriazni osudu a násilnému otcovi, ktorému fľaša s omamujúcou jantárovou tekutinou prirástla k ruke, čo bola aj jedna z príčin odchodu členov rodiny. Spomienka na hrejivú matkinu náruč a smiech bratov a sestier sa rokmi strácala v chladnom a hlbokom zármutku. Kya osamela. Jedného dňa sa nevrátil domov napokon ani jej tyranský otec a ona bola vo svojich 10-tich rokoch prinútená prežiť úplne sama v chatrči ukrytej v močiari, odkázaná na svoju vynaliezavosť a odhodlanosť nevzdať sa. 
Po večeri pozostávajúcej z varených slávok, ktoré sa naučila rozpučiť na kašu a natrieť na slané keksy, si prezerala mamine obľúbené knihy a predstierala, že si číta rozprávky. Mala desať rokov a stále nevedela čítať.
(Kde raky spievajú, Delia Owensová; preklad: Marianna Bachledová)
Kde raky spievajú je nádherný knižný titul, ktorý nezachytáva iba životnú púť osamelého dievčatka strácajúceho detstvo, ale aj samotu ako takú a jej vplyv a dopad na krehkosť duše. Autorka majstrovsky vykresľuje jednoduchú túžbu po ľudskej prítomnosti, ktorá však v tomto románe nadobúda pocit nedosiahnuteľného cieľa najmä pre zatrpknutosť ukrytú v srdci človeka. 
Kya cítila vo svojom vnútri prázdnotu, ktorú dokázala zaplniť len blízkosť druhej osoby. Nechcela niekam patriť, ale túžila patriť niekomu, aby s ním mohla zdieľať veľké i malé radosti dňa, života. Radosť z každého nájdeného vzácneho pierka, prekrásnej mušle, ale aj zistenia, že život v prírodnom spoločenstve sa javí často kruto, no má význam, ktorý pochopia len bystré mysle. A ona bola bystrá, inteligentná a krásna. Ľudia však často nechcú vidieť pod povrch, nesnažia sa chápať. Radšej sa prikláňajú k väčšine, aby nebodaj nevyčnievali z radu a neodsúdili ich za rovnakého blázna ako obvinenú osobu. 
Časť z nej túžila dotknúť sa jeho ruky. Čudná túžba, jej prsty ju odmietali. Namiesto toho si zapamätala mapu modravých žíl na vnútornej strane jeho zápästia: ponášali sa na komplikovaný vzor osích krídel.
(Kde raky spievajú, Delia Owensová; preklad: Marianna Bachledová)
Našťastie sa našla hŕstka ľudí, ktorý Kyi pomohli ako najväčšmi sa dalo a k tomu ju mali aj úprimne radi, no láskou, útechou a opaterou ju zahrnula najmä matička príroda. Kya sa tak stala jej dcérou. Spávala pod krídlami čajok, rozprávku jej rozpovedali cikády, uspávanku zaspieval dážď tíško si klopkajúc do rytmu o okenný rám. Ťarchu jej sĺz si často vzalo more, objatie jej venovali slnečné lúče a pohladenie zas vietor. 
Občas v noci začula neznámy zvuk alebo podskočila, keď sa blízko zablyslo, no vždy, keď zakopla, bezpečne ju zachytila náruč zeme. Nakoniec, v nestráženej chvíli, bolesť v srdci zmizla, ako keď sa voda vpije do piesku. Stále prítomná, ale hlboko ukrytá. Kya položila ruku na dýchajúcu, mokrú zem a močiar prijala ako matku.
(Kde raky spievajú, Delia Owensová; preklad: Marianna Bachledová)
Kya je postava, ktorá svojim správaním, životom a vystupovaním pripomína nadprirodzenú vílu, no túžba po blízkosti človeka ju zakľaje na obyčajné naivné dievča, ktoré sa nič netušiac vrhá do pascí prízemných tvorov, ku ktorým tak veľmi chcela patriť. Delia Owensová skvelo zachytila vývoj Kyinho vnútorného sveta ovplyvneného životnými skúsenosťami. Keďže o ľuďoch nevie takmer nič, snaží sa ich správanie pochopiť pozorovaním ríše zvierat, a tak sa čitateľovi naskytá možnosť nahliadnuť do jej myšlienkového pochodu, ktorý prináša šokujúce závery týkajúce sa prepojenia ľudí a zvierat a ich podobnosti. 
Vo všetkých svetoch biológie hľadala vysvetlenie, prečo matka opúšťa mláďatá.
(Kde raky spievajú, Delia Owensová; preklad: Marianna Bachledová)
Príbeh dievčaťa z močiara, plachého ako srnka, nespútaného ako vietor, poddajného ako zranené vtáča, ma silno zasiahol. Ide o prekrásny, citlivý, hlboký a obdivuhodne zvládnutý príbeh, ktorý v sebe ukrýva malebný jazyk autorky odkrývajúci sa najmä v opisoch prírody a vyzdvihnutím jej veľkoleposti a dôležitosti, čo prekladateľka Marianna Bachledová skvelo zvládla a postarala sa tak o výborný preklad. Už len samotný prológ vám napovie, že v rukách držíte výnimočné dielo. 
Tento román je okrem iného zaujímavou kombináciou niekoľkých knižných žánrov. Vďaka autorkinej láske k prírode je kniha obohatená o množstvo fascinujúcich poznatkov o močiari, vtákoch či hmyze a zásluhou jej vnímavosti a vcíteniu sa do životných osudov postáv prináša aj spletitý román lásky. Okrem toho kniha ponúka aj tajomstvo v podobe kriminálnej zápletky, v ktorej hlavnú úlohu zohráva smrť mladého, príťažlivého a elitného muža z mesta, ktorý sa vraj zaplietol s dievčaťom z močiara. Čo myslíte, koho obvinia z podozrivého úmrtia? Odpoveď je zjavná, a preto chcú úzkoprsí obyvatelia mesta vziať Kyi to jediné, na čo jej doposiaľ nedokázali siahnuť - slobodu. 
Otvorila ústa v plytkom vzlyku: „Možno by som mala ísť do mesta a odovzdať sa úradom. Aspoň by mi dali najesť a poslali by ma do školy.“ 
Po minúte si to však rozmyslela: „Nie, nemôžem tu nechať čajky, volavku a chatrč. Močiar je moja jediná rodina.“ 
(Kde raky spievajú, Delia Owensová; preklad: Marianna Bachledová)
Kde raky spievajú je bolestný príbeh, ktorý však v sebe ukrýva viac krásy a svojim spôsobom i radosti, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Osobne som mala počas čítania akýsi oslobodzujúci pocit, aj navzdory téme, ktorú autorka zručne spracováva. Myslím, že najväčšiu zásluhu v tom má práve divoká príroda a harmonický vzťah medzi ňou a Kyou. Jednoducho, bol to príbeh, ktorý v sebe niesol myšlienku, hĺbku, hodnotu, a to všetko vo veľkých rozmeroch zasluhujúcich si pozornosť. Milujem túto knihu, milujem Kyu, milujem Deliu Owensovú a pevne verím, že i vy si tento dojemný a precítený príbeh rovnako zamilujete. 
Zdalo sa, že príroda je jediný kameň, ktorý rieka neodnesie. 
(Kde raky spievajú, Delia Owensová; preklad: Marianna Bachledová)
S veľkou radosťou vám odporúčam dva nádherné tituly, ktoré, tak ako v knihe Kde raky spievajú, ponúkajú príbehy mladučkých hlavných hrdiniek s ťažkým životným údelom, kde príroda zohráva veľkú úlohu a atmosféra, ktorú autorky vytvorili, je neopísateľná! Posledný pojedač hriechov od mojej obľúbenej autorky Francine Riversovej (recenziu si budete môcť čoskoro prečítať aj tu na blogu) a Kde sa les dotýka hviezd od talentovanej Glendy Vanderah (moju recenziu nájdete TU) sú knižné poklady, ktoré by vám spoločne s Kde raky spievajú od Owensovej nemali chýbať v knižnici...
Veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Tatran za poskytnutie knihy na recenziu.
• Moje hodnotenie: 5/5 • Vydavateľstvo: Tatran (2019) • Originálny názov: Where the Crawdads Sing • Preklad: Marianna Bachledová • Goodreads: 4,49 (98%) • Žáner: svetová beletria • Väzba: pevná s prebalom • Jazyk: slovenský • Počet strán: 300 • ISBN: 9788022210232 •

14 komentárov:

 1. Och, touto recenziou si ma len presvedčila, že si toto potrebujem prečítať! Po tomto románe som poškuľovala už veľmi dlho a už teraz viem, že toto chcem mať doma. :D vyzerá to velmi zaujimavo, ja taketo knihy obzvlast mozem :D :)) A tie fotky- nádhera. Dokonale sa hodia ku knihe. Milujem ich. Rovnako ako recenziu- vždy to všetko vieš tak zaujímavo popísať a cloveka navnadiť. neviem sa dockat na recenziu Posledny pojedač hriechov (som rada ze sa ti tato pacila) Musim sa pozriet aj na Kde sa les dotýka hviezd. Dakujem za krasne tipy. Maj sa pekne :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Gabi, túto knihu ti veľmi prajem - je prekrásna!♥♥♥ Určite by si ťa rovnako získala, má nezabudnuteľnú atmosféru a ten príbeh je rovnako fascinujúci ;). Vrelo odporúčam, aj Kde sa les dotýka hviezd, ďalší skvost! Och, rovnako ako aj Posledný pojedač hriechov - pre mňa momentálne naj kniha roka♥ Rovnako ma teší, že sa táto Francinina kniha páčila aj tebe :D.
   Ďakujem z celého srdca za pochvalu recenzie aj fotografií, preveľké ĎAKUJEM♥, veľmi si to vážim...aj keď teraz fotila sestra a ja som len pózovala, no určite na vzniku fotografií mám zásluhu aj ja :D Tá moja sestrička je neskutočný talent♥.
   Maj sa nádherne ;)

   Odstrániť
 2. Moc krásná recenze. :) Kniha zní dokonale, jen pro mou náladu by se teď nehodila. Ale věřím, že jinak bych si ji moc ráda přečetla. :) Navíc ty tvé fotky jsou naprosto dokonalé. :)
  Přeji ti pěkný den. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jéj, Enthu, ty si poklad, ĎAKUJEM krásne♥♥♥. Tentokrát fotila sestra, ja som bola bezhlavý model :D Musím povedať, že fotky sa páčia aj mne, sestra má veľký talent♥.
   Dúfam, že si ťa táto knižka nájde v správny čas, bola by škoda, keby ťa minula ;).
   Prajem ti rovnako krásny deň!

   Odstrániť
 3. Recenze je dokonalá. Fotky, text, zpracování. Skvělé. Krásně jsi mě uvedla do děje a do atmosféry knihy. Vypadá to na velmi kvalitní knihu s krásným příběhem. Ale musím se přiznat, že číst ji nebudu. Ne proto, že by mě nelákala. Spíše proto, že teď bylo v životě tolik těžkostí, že mám spíše chuť na něco milejšího a méně smutného.

  Gabux | Poslední článek

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veľká-preveľké ĎAKUJEM♥♥♥ za tvoje slová, nesmierne si ma potešila, vážim si to♥. Knižočka sa síce javí smutno, téma aj smutná je, no podľa mňa je v knižke viac toho krásneho ako toho žalostného...dúfam, že sa ťa k tebe knižka aj navzdory všetkému raz dostane, možno by si ťa vedela získať ;)
   Maj sa krásne!

   Odstrániť
 4. Hlavně musím pochválit krásné fotky a celkové zpracování recenze. :) Ale ani kniha samotná nevypadá vůbec špatně.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ĎAKUJEM♥ krásne aj v mene sestry, keďže tentokrát fotila ona, ja som sa pričinila iba pózovaním :D Veľmi ma teší, že sa recenzia a celkové spracovanie páči, túžila som knižku prezentovať v čo najkrajšom podaní, lebo si to vážne zaslúži...takže za mňa jedno veľké odporúčanie! ;)
   Maj sa nádherne!

   Odstrániť
 5. Váu. Tak toto je absolútne dokonalá recenzia, ktorá ma dojala a zároveň nadchla. Slová, ktorými si opísala túto zaujímavú knihu sú plné citu, majú v sebe hĺbku a dokonale vykresľujú atmosféru. Z recenzie som nadšená a dúfam, že budem aj z knihy, ktorú som sa vďaka tvojím krásnym slovám rozhodla prečítať hneď, ako dokončím knižku, ktorú mám momentálne rozčítanú. Naozaj úžasná recenzia a pravdaže aj fotky.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ...ja sa asi rozplačem, Blacky, ty si NESKUTOČNÁ!!!♥♥♥♥♥♥♥♥ Ja...odpusť mi, ale ja nenachádzam slová, a to sedím za PC už dosť dlho so zámerom odpísať ti...takže ti posielam aspoň jedno veľké-preveľké ĎAKUJEM za tvoj komentár a vzácne slová, ktoré si z celého srdca vážim, si poklad♥♥♥
   Verím, že si ťa táto kniha podmaní, určite sa zapáči ;)
   ĎAKUJEM ešte raz a prajem ti nádherný deň :)

   Odstrániť
 6. Knižku som si hneď šupla do čítačky a už sa teším ako ma aspoň príbeh prenesie do náruče prírody... ☀ Verím, že bude minimálne z polovice taký úchvatný ako tvoja recenzia a fotky, na ktorých si očarujúca. ❤ Nádherná pieseň prírody, ktorú spievajú raky. ♪❤♫

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Alenka, ty mi dnes robíš takú radosť!♥♥♥ ĎAKUJEM za tvoje krásne komentáre a slová, ktoré si mi venovala, nesmierne si to vážim♥♥♥ Dúfam, že si ťa knižka získa, je to nádherný titul, zaujímavý, nevšedný a plný prírody :) Nech sa dobre číta ;)
   Ďakujem krásne, prajem ti nááádherný deň...

   Odstrániť
 7. Mony, se mi nějak zatoulal z hledáčku tvůj blog. Tak tu dneska pročítám recenze na knihy, které m+ nečím zaujaly, chystám se na ně, nebo jsem je také četla. Raci patří do té kategorie knih, které mi doma leží na kopě knih k přečtení. A tvá recenze mě přesvědčila, že už tam dlouho ležet nebude a že se co nevidět do knihy pustím.
  Také bych Ti chtěla pochválit nádherné fotky - máš můj velký obdiv. Ty kompozice a zátiší jsou prostě dokonalost. A i psaný text je takový - poutavý. Myslím, že jsi jediná slovenská blogerka, kterou čtu (vyhledávám), protože občas se ve slovenštině ztrácím a přijde mi jako "cizí jazyk". (P.S. doufám, že na tohle nenarazí mé příbuzenstvo - by mě hnali.. :-D)
  Děkuji za krásné texty od srdce, fotky které lákají k článkům.
  Jsem ráda, že jsem tě "znovu" objevila.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jéj, Monika, ty si poklad! 😍 Veľmi si vážim tvoje slová a taká som rada, že si ku mne zavítala 😊. Táto kniha je čarovná, smutná a krásna zároveň, pre mňa bola TOP za minulý rok, úplne ma pohltila, ach, nádherná kniha! ❤
   Ešte raz ďakujem za tvoj komentár a pochvalu, tak sa tu teraz vytešujem, pretože si ma neskutočne nakopla...ĎAKUJEM a prajem ti krásny deň!❤

   Odstrániť