8. júna 2020

Čipkárka/Laura Frantz

Budem hádať. Dala si sa na čipkárstvo a vyšívanie, nemám pravdu? Vždy som si vravela, že tvoj talent je neobyčajný, ale nikdy by mi nenapadlo, že ho využiješ takýmto praktickým spôsobom. 
(Čipkárka, Laura Frantz; preklad: Lucia Sekerová)
V kolóniách nastáva nová éra slobody. Akú má však nádej na nezávislosť pravá anglická lady? Lady Elisabeth „Liberty“ Lawsonová má takmer všetko, čo by si žena jej postavenia mohla želať. Je dcérou britského viceguvernéra Virgínskej kolónie a miláčikom vyberanej spoločnosti tejto drsnej krajiny. Okrem toho ju čaká výhodné manželstvo. Na tom, že jej nastávajúci je nehanebník a ich vzťahu chýba láska, až tak nezáleží – alebo si to aspoň nahovára. Jej život síce pôsobí usporiadane, ale koloniálny Williamsburg je ako sud s pušným prachom, čo onedlho vyletí do vzduchu. Bratranec jej snúbenca Noble Rynallt nosí v srdci povstalecký zápal. Tí, ktorí majú dočinenia s britskou šľachtou, sú podozriví zo špionáže a Liberty čoskoro zistí, že stojí pred strašnou voľbou. Zostane verná svojim anglickým koreňom? Alebo sa pridá k Nobleovi a radikálnym revolucionárom?
•••
Nový román Laury Frantzovej vďaka svojim detailným historickým opisom čitateľa doslova vtiahne na miesto a do obdobia, v ktorom sa príbeh odvíja. Je popretkávaný výjavmi, zvukmi, vôňami a atmosférou koloniálnej Ameriky v roku 1775. A ten príbeh! Vzťah, ktorý sa rodí medzi Liberty (Elisabeth) a Nobleom, čitateľovi vyrazí dych a spôsobí zimomriavky na celom tele. Vďaka rôznym nebezpečným situáciám, podvodom a prekvapujúcim udalostiam dej neustále napreduje a vyvoláva otázky, ako sa to skončí.
•••
Obľúbená autorka historických románov Laura Frantzová prichádza s napínavým príbehom o láske, zrade a nových začiatkoch. Znova očarúva čitateľov historickej beletrie svojím citom pre detail a schopnosťou vytvoriť živé, uveriteľné postavy. (zdroj)
Čipkárka je historický román z pera čitateľmi obľúbenej autorky Laury Frantzovej, ktorý sa odohráva v 18.storočí, konkrétne v roku 1775. Zobrazuje túžbu po slobode obyvateľov severnej Ameriky vedúcej k Americkej vojne za nezávislosť, ktorá sa nakoniec podpísala pod vznik USA a vymanenie sa z Britskej nadvlády. 
Práve historická časť tejto knihy, v ktorej zásadnú úlohu zohráva autorkou exaktne zachytená politická situácia vtedajších čias, sa stala aj hlavným pilierom celého príbehu. Knihy Laury Frantzovej zakaždým dýchajú históriou, ktorá je fascinujúcim zdrojom informácii, podaných laikom nekomplikovanou formou. Jej knihy sa javia ako vierohodný historický prameň dávnych čias, ktoré s láskou opisuje. Nanešťastie, jej diela ma poväčšine sklamú z pohľadu vykreslenia postáv a ich vzájomných vzťahov, čo bol problém aj v Čipkárke. 
Autorka nezachytáva iba zlomový prevrat v histórii vzniku USA, ale dovoľuje si načrtnúť aj tému obmedzovania ženských práv, ktorých hlavnou a takpovediac jedinou úlohou bolo stať sa matkou, dobrou manželkou, príjemnou spoločníčkou. Všetky ich sny, snahy preukázať svoj potenciál či nebodaj pohľad na svet, sa javili ako rebelský a poburujúci zámer. 
Tvoja mama je možno krehká, ale má zdravší rozum než tvoj otec. On len nedokáže zniesť jej politické názory. Čo je to za muža, ktorý o svojej žene tvrdí, že je šialená, a vyhráža sa jej zvieracou kazajkou, ak nezmení svoje názory?
(Čipkárka, Laura Frantz; preklad: Lucia Sekerová)
Naša hlavná hrdinka Elisabeth bola poslušnou dcérou britského viceguvernéra Virgínskej kolónie, pripravená žiť otcom predurčený život, avšak pre vyhrotené politické vzťahy toryovcov a patriotov prišla o všetko. Otec ju opustil a prenechal samu v neriešiteľnej situácii, snúbenec ušiel ako zbabelec, majetok rozkradli, neostalo jej nič a tak sa ocitla na úplnom konci spoločenského rebríčka. Nik z priateľov či známych jej nepodal pomocnú ruku, iba patriot Noble Rynalt, bratranec jej bývalého snúbenca, aj navzdory tomu, že ona sama bola toryjka. Ale Elisabeth, rozhodnutá vziať svoj osud do vlastných rúk, nechcela byť na ťarchu tomuto šľachetnému mužovi, a preto sa rozhodla postaviť na vlastné nohy ako čipkárka. Zmenila si meno na Liberty, čo znamená sloboda, a práve tento nenápadný krok v nej rozdúchal chuť tak i žiť - slobodne, nezávisle od druhých. 
Osobne som čakala, že príbeh Liberty, alebo aj, ako krásne ju oslovoval Noble, Libby, bude v knihe rozvinutý väčšmi a stane sa tak prioritným. Žiaľ, autorka všetko ohľadom čipkárstva a nového života Libby prinášala v náčrtkoch, ktoré pôsobili ako nedokončené skice. Laura sa nechala až priveľmi uniesť hrdým opísaním cesty za nezávislosťou amerického národa a ďalšie aspekty knihy tak išli chtiac-nechtiac do tmavého kúta. 
Žiadalo sa mu vysloviť množstvo ďalších slov. Del. Pekná. Calon. Srdce. Rwy'n dy garu di. Milujem ťa. 
A jeho obľúbené - anwylyd. Drahá. Milovaná.
(Čipkárka, Laura Frantz; preklad: Lucia Sekerová)
Čo sa týka vzťahov, tak romantické duše, ktorou som i ja, určite láka vykreslenie vzájomnej lásky protagonistov. Na pozadí tohto príbehu sa črtá krehká, no najmä zakázaná láska medzi Noblem a Elisabeth. Ich vzťah bol spočiatku ako puk nádherného kvetu, ktorý časom mohol ukázať svoje jemné a dokonalé lupene. Zo začiatku som bola nadšená z milého vzťahu a rodiaceho sa vzácneho citu medzi hrdinami, ale čím väčšmi som ho spoznávala, tým väčšmi som si uvedomovala, že tu niečo nesedí. Premýšľala som, prečo ma romantická linka knihy nedokázala v konečnom dôsledku zaujať, nadchnúť, vziať mi dych aj navzdory tomu, že to vyzeralo tak nádejne. Myslím, že najväčším kameňom úrazu sa stala strojenosť hrdinov. Uvedomujem si, že v danej dobe platila istá etika a morálne zásady, a preto konverzácie vyznievali prehnane slušne, dôsledne, priam predpísane, ale čo sa nemohlo vyjadriť slovne, mohlo sa vyjadriť v myšlienkach. Hrdinovia ma však nedokázali o svojich pocitoch presvedčiť ani vo forme vlastných myšlienok, do ktorých im nemohla zasahovať spoločenská konvencia. Osobne som nepostrehla žiadnu úprimnosť a celý vzťah mi prišiel vynútený, ba dokonca zbytočný. Protagonisti príbehu sa stali v mojich očiach iba obyčajnými figurínami pre okrasu. Neverila som ich príbehu lásky a cesty k šťastiu. Chýbala im iskra, jednoducho niečo, čo možno považovať za čarovné a hodné zapamätania. 
Čipkárka bola viac politickým románom, ako románom o nádeji, láske a viere, ktorá bola vyobrazená rovnako silene ako aj vzťah hrdinov. Autorka týmto literárnym počinom získala v roku 2018 v prestížnej kresťanskej súťaži The Christy Award ocenenie za najlepšiu kresťanskú historickú romancu, ale čím si ho zaslúžila, tak to skutočne netuším. Boh bol len ďalšou vedľajšou záležitosťou, ktorej sa nedostalo veľkého priestoru. 
Slnko zapadalo nad riekou James a ona cítila, že zapadá aj nad jej starým spôsobom života. Vstupovala do niečoho nového a viac farebného, než bol jej predošlý čiernobiely svet. 
Ach, Pane, ďakujem ti za toľkú krásu. Nové možnosti. Krásne spomienky na minulosť. Ochraňuj nás. Veď nás. Prosím.
(Čipkárka, Laura Frantz; preklad: Lucia Sekerová)
Ďalším negatívom sa u mňa stala pričastá chýbajúca logika v deji, čo sa podpísalo pod nesúrodosť celého textu. Nadobúdala som pocit, že sme sa ocitli, z nepochopiteľných dôvodov, z bodu A v bode C a na bod B sa úplne zabudlo. Viem, príbehy poväčšine neopisujú do detailov každý krok hrdinov, čo je pochopiteľné, ale bez značného logického vysvetlenia sa premiestňovať z ničoho nič časom a priestorom pokladám za veľmi rušivý fakt. Z toho dôvodu na mňa dejová línia pôsobila sekane, nepremyslene, nedotiahnuto do potrebných detailov a okrem iného som mala pocit, že záver, nanešťastie, ako v každej jednej knihe tejto autorky, bol priveľmi urýchlený. 
Nie je to zvláštne, že slnko vždy vychádza a zapadá na to isté miesto, zatiaľ čo pre nás neexistuje nijaký kompas, ktorý by nám ukázal, akým smerom sa vydať?
(Čipkárka, Laura Frantz; preklad: Lucia Sekerová) 
Čipkárka od Laury Frantzovej nie je zlá kniha, istým spôsobom sa mi páčila a sprvu som sa od nej dokonca nedokázala odtrhnúť, to nepopieram. Lucia Sekerová svojim prekladom krásne zachytila talent autorky, ktorý tak mohol byť sprostredkovaný slovenským čitateľom. Ale kniha sa napokon stala v mojich očiach priemerným ľúbostným románom, na ktorý už teraz spomínam iba v hmlistých odtieňoch. 
Námet knihy má všetky predpoklady k tomu, aby si získal mnoho nadšencov historických románov. Veď príbehy o zakázanej láske v dobe, v ktorej muselo byť volanie srdca často potlačené následkom hlúpych spoločenských pravidiel, nikdy neprestanú vábiť čitateľov. Zlákať som sa nechala aj ja, no nadšenie, ktoré som očakávala neprišlo. 
Lauru Frantzovú si vážim nie len ako spisovateľku, ale aj ako ženu. Má láskavé srdce, ale jej príbehom práve to srdce často chýba a v Čipkárke mi chýbalo najväčšmi. I keď sa kniha vyznačuje originálnym nápadom na spracovanie, po historickej stránke je zvládnutá vierohodne, no všetko stroskotáva na postavách. Ich vykreslenie je podľa môjho úsudku chabé, ich charaktery nezaujímavé, ich vzťahy silené. A síce sa našli aj krásne momenty či myšlienky, no čo z toho, ak vo vás príbeh zanechal pocit prázdnoty? 
Ak vás kniha zaujala môžete si ju zakúpiť napríklad aj TU.
Veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu i527.net za poskytnutie knihy na recenziu.
i527.net - vydavateľstvo kníh #KdeDobroViťazí
•••
Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com
• Moje hodnotenie: 3/5 • Vydavateľstvo: i527.net (2020) • Originálny názov: The Lacemaker • Preklad: Lucia Sekerová • Goodreads: 4,21 (95%) • Žáner: historický román • Väzba: tvrdá • Jazyk: slovenský • Počet strán: 392 • ISBN: 9788089822447 •

12 komentárov:

 1. Tohle vypadá skvěle. Nádherna obálka (a krásně si ji nafotila!), a celkově i téma. Ó můj bože, miluju historické romány. Akorát se trochu bojím slovenštiny. Četla jsem pouze dvě knihy ve slovenštině. Šlo to poměrně dobře, ale přece jenom to není úplně ono. Budu doufat, že jednou vyjde v češtině, protože tuhle bych si chtěla fakt na sto procent užít. :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Historické romány sú aj mojou šálkou kávy, milujem ich!♥♥♥ Síce z tohto som nebola na 100% nadšená, ale aj tak, istým spôsobom sa mi predsa len páčil...dúfam, že raz vyjde aj u vás 😉.
   A ďakujem veľmi pekne, fotenie tejto na pohľad nádhernej knihy som si skutočne užila 😊...maj sa krásne a ďakujem za komentár!

   Odstrániť
 2. Zní to moc dobře. Hlavně ta obálka je naprostá dokonalost. :)
  K historickým románům jsem si zatím nedokázala najít cestu, ale jednou bych tuto knihu zkusila a objevila tak kouzlo tohoto žánru. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Touto knihou by som v tomto žánri asi nezačínala, ale určite sa nájde taká, ktorá by ťa isto do tohto knižného sveta vtiahla 😉. Počula som veľa chvály na knihu Panství Edenbrooke od Julianne Donaldson, na tú sa chystám aj...a moja najobľúbenejšia v tomto žánri je Vykúpená láska od Francine Riversovej (vyšla aj v češtine), to je jednoducho srdcovka ❤😊❤...ako aj všetky jej ostatné knihy! 😁

   Odstrániť
 3. O_O

  Toť vše, co na tuhle recenzi můžu říci. :-)

  Blanka

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ha-há! 😅 Ja som ti to vravela, radšej nečítaj moju recenziu, lebo ťa sklamem...mňa to fakt mrzí, ale Laura si ma teraz vôbec nezískala 🙁. Viem, ako sa ti táto kniha páčila a preto ma to mrzí o to viac, ale nedá sa inak, mňa kniha žiaľ viac sklamala ako nadchla 😕...

   Odstrániť
 4. Rozhodla som sa, že od dnešného dňa budem tvoje recenzie volať FOTORECENZIE, pretože v nich dochádza k dokonalej symbióze fotografií a textu (ktorého grafické spracovanie je tiež eňo ňuňo :D). Cez fotografie sa do knihy na prvý pohľad zamilujeme a cez text ju lepšie spoznáme :). Keď som klikla na túto recenziu, podľahla som neodolateľnému čaru tvojich fotiek a kniha ma úplne okúzlila, ale po prečítaní fotorecenzie sa potvrdilo, že dávať na prvý dojem je nerozumné a kniha by pre mňa nebola dobrou voľbou. Takže som rada, že som sa mohla pokochať vizuálom fotorecenzie, ale aj za to, že som vďaka tvojím slovám mohla zistiť, že by sme s knihou kamarátkami pravdepodobne neboli ;)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. 😍😍😍😍😍😍😍😍...óóóó, Blacky, ty si úžasná! Ja odpadnem z tohto komentára! 😱 Júj, neskutočné veľké ❤ĎAKUJEM❤! Teraz mám takú obrovskú radosť, si poklad! 😊
   Rovnako som sa do knihy zamilovala najmä vďaka obálke, nebudem klamať, no príbeh ma až tak nezaujal...ale človek nikdy nevie, možno by sa ti páčila alebo možno iná kniha od tejto autorky. Avšak, ja osobne jej šancu asi nedám, už po tretíkrát som mala s jej dielom problémy...no ako sa hovorí 100 ľudí, 100 chutí.
   Ešte raz veľké ďakujem za tvoj komentár a pochvalu, neskutočne si to vážim...maj sa krásne! ❤

   Odstrániť
 5. Obálka je nádherná a líbí se mi, že chválíš dobře vykreslenou historii. Proto mě mrzí, že i tak je to hodnocení příliš nízké na to, abych se do této knihy pustila, když to není žánr, který normálně čtu :) Třeba příště :)

  Gabux | Poslední článek

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ach, tá obálka je prekrásna, žiaľ, mňa si teda príbeh nezískal tak, ako som si priala...myslím, že v tomto žánri by si našla určite lepšie tituly, teda aspoň podľa mňa 😀, lebo väčšine sa tento titul veľmi páčil - 100 ľudí, 100 chutí, všakže...maj sa krásne!❤

   Odstrániť
 6. To je veľká škoda, keď sklame príbeh pod takou krásnou obálkou... I napriek tomu mám túžbu prečítať si každú knihu z dielne tohto vydavateľstva - majú v sebe niečo pôvabné a hodnotné. :) ❤

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To veru škoda je :( Sama som z toho smutná, ale čo nesadlo mne, neznamená, že nesadne druhým...takže knihe šancu určite treba dať :)
   Ja by som tiež najradšej prečítala všetky knihy z tohto vydavateľstva a síce nie každá mi sadne, ale aj tak ide väčšinou o moju šálku kávy :D

   Odstrániť