11. mája 2020

Francesca/Lina Bengtsdotter

Čo tým chceš vlastne povedať, Francesca? 
Pravdu, pomyslela si. Chcem len povedať pravdu.
(Francesca, Lina Bengtsdotter; preklad: Jana Boberová)
Inšpektorku Charlie Lagerovú naďalej prenasleduje temná minulosť. Keď sa dozvie, že pred tridsiatimi rokmi v jej rodnom mestečku Gullspång zmizlo ďalšie mladučké dievča Francesca, je odhodlaná vypátrať, čo sa mu stalo. A tak sa Charlie vracia do miest, kde vyrastala a kde na ňu doliehajú tiene minulosti. Podozrenie zo zmiznutia Francescy padá aj na jej matku. Je možné, že by jej nejako ublížila? A čo keď žije v mestečku niekto, komu prešla chladnokrvná vražda?
Charlie nenachádza pokoj v duši, a tak radšej pátra vo veciach, ktoré by sa podľa všeobecnej mienky nemali viac otvárať. Do popredia okrem iného pomaly vystupuje samovražda chlapca, ktorý mal kedysi blízko k Francesce. Zrazu je jasné, že závisť aj vzájomná blízkosť, túžba zapadnúť medzi ostatných a súčasne sa odlišovať vedú k mnohým krivdám a niekedy aj k zločinom...(zdroj)
Všetci tvrdili, že išlo o samovraždu. Že Paul Bergman dobrovoľne prenechal vlastný život jazeru, aby si ho vzalo do svojich temných hlbín. Nikto sa nezamýšľal nad inou alternatívou, veď predsa len, bol to zvláštny chlapec...šepkalo sa to. Francesca si však bola istá niečím, čo jej napokon prinieslo titul klamárka. 
Áno, bola vtedy opitá a krv sa jej v žilách zmiešala s upokojujúcou omamnou látkou. Z toho večera mala myšlienky kvôli otupenej mysli síce zahmlené, no i tak si pamätala detaily, ktoré Paulovu smrť, smrť jej najlepšieho priateľa, ukazovali v novom, desivom svetle. Čo sa v tú noc skutočne stalo? Otázka, ktorú si kládla jedine Francesca, no na ceste za odpoveďou a pravdou sa z ničoho nič stratila, čo žiaľ nikoho neprekvapilo. Bola totiž rovnako zvláštna ako on...šepkalo sa to.
O tridsať rokov neskôr sa príbeh Francescy Mildovej dostane k Charlie Lagerovej, detektívke zo Štokholmu. Šokuje ju spojitosť Francescy so svojim rodným mestom Gullspång, v ktorom len pred pár mesiacmi vyšetrovali prípad nezvestnej Annabelle. Dve nezvestné mladé dievčatá z rovnakého mesta a nik nehľadal medzi týmito prípadmi súvislosť. Charlie je rozhodnutá zistiť, čo sa stalo Francesce. Roky odložený prípad vyšetruje na vlastnú päsť, čím sa začne odkrývať príbeh mladého dievčaťa, ktorý sa nečakaným spôsobom uberá k samotnej Charlie. 
Možno je niekedy lepšie nechať minulosť minulosti, aby sme tak nezobudili démonov prítomnosti hltajúcich našu budúcnosť... 
Titul Annabelle, debut švédskej autorky Liny Bengtsdotter, sa stal odrazovým mostíkom pre vytvorenie krimi série, v ktorej hlavnú úlohu zohráva vyšetrovateľka zo Štokholmu, Charlie Lagerová. Túto sériu necharakterizuje krviprelievanie a ohavné skutky sériových vrahov, ako býva u severských detektívok zvykom, ale chlad a obrovský smútok vládnuci vnútornému svetu postáv. Druhý diel pod názvom Francesca sa nesie v rovnakom duchu, v ktorom nám Lina opäť dokazuje svoj spisovateľský talent. 
Detektívny podtón týchto kníh je zachytený jedinečne, pretože základ tvorí presvedčivé vykreslenie psychológie postáv, ktorých životné osudy z nich spravili drsných a utrápených ľudí neveriacich v šťastné konce. Preto môžete mať z druhej časti pocit akoby doň autorka nevložila dostatok citu, najmä v konverzáciách, no v skutočnosti vo svojom štýle písania iba odráža vnútorné rozpoloženie protagonistov. Keď sa prizriete bližšie, zbadáte veľmi krehké dielo, ktoré je vo svojej podstate istým volaním o pomoc všetkých nepochopených a utrápených ľudí túžiacich po láske a zmysle, ktorý by mohli konečne dať svojmu životu. 
Mňa vesmír desí, prizná Paul. 
Prečo? 
Pretože keď nad ním premýšľam, mám pocit, že sa zbláznim z toho, že nemá začiatok ani koniec. Je to desivé. 
Alebo upokojujúce, namietnem. Je upokojujúce, že človek je len malá bodka v obrovskom svete, a preto vlastne na ničom nezáleží.
(Francesca, Lina Bengtsdotter; preklad: Jana Boberová) 
Pocit chladu sa však prekvapivo stráca, len čo príde na rad príbeh rozpovedaný Francescou. Akoby ste čítali dve rozdielne knihy. Zatiaľ, čo kapitoly venované Charlie sa nesú v utiahnutej atmosfére, tie vyrozprávané Francescou v sebe ukrývajú akúsi živelnosť mladého ducha túžiaceho po poznaní a pochopení. Tieto pasáže boli napísané skvelo a autorka sa s touto tínedžerkou bojujúcou s rodičmi, sestrou, svetom a so sebou samou zžila tak presvedčivo, až som niekedy zatajovala dych. Fran mala v sebe zvláštnu temnú krásu, ktorá pôsobila na jednej strane hrozivo, no na druhej fascinujúco. K tomu prichádzajú nečakané útržky kapitol zobrazujúce vzťah medzi Paulom a Francescou, ktorý som si zamilovala pre jeho jednoduchosť a precítenosť. Nesú sa pod názvom Medzery v čase, čo je absolútne výstižné a famózne.
Lina Bengtsdotter sa vyzná v ľudských dušiach, o tom niet pochýb, a práve preto ma jej knihy nesmierne nadchli. Svojou vnímavosťou okolia a načúvaním hlasu postáv dodáva dielu vzácnu hodnovernosť, čím sa prehlbuje zážitok z čítania. Okrem iného, autorka skvelo graduje dej, pomaličky, trpezlivo čakajúc na vhodnú chvíľu predostrieť nový a šokujúci dielik zapadajúci do celého príbehu. Preto v knihe nechýba tajuplnosť, napätie a nečakaný záver. 
Ak by ste si chceli prečítať Francescu, no Annabelle vaše čitateľské cesty ešte neskrížila, tak vám túto voľbu neodporúčam. Druhý diel síce nesúvisí s predchádzajúcim prípadom týkajúceho sa Annabelle, no ohľadom medziľudských vzťahov je priamym pokračovaním, a preto by ste mohli zostať zmätený z toľkých mien a spojitostí medzi jednotlivými postavami. No nemusíte sa báť, Annabelle je dokonalá kniha, ktorú by ste si nemali nechať ujsť, pre mňa sa dokonca stala najlepšou za rok 2019! 
„Myslím, že v tomto svete je zdravšie byť blázon, než ním nebyť. Čo si myslíš ty, Francesca?“
„Myslím, že ani jedno nie je jednoduché,“ odpovedala som. „Ale najhoršie je asi byť niekde uprostred, viete, byť si vedomá svojho bláznovstva.“
(Francesca, Lina Bengtsdotter; preklad: Jana Boberová) 
Francesca od Liny Bengtsdotter je výborným pokračovaním neobvykle podanej severskej krimi série, ktorá vás naladí na ďalšiu časť (dúfam, že sa jej dočkáme čím skôr). Opäť ide o skvelo zvládnutý psychologický triler s prímesou detektívky zakladajúci si na presvedčivom vykreslení charakteru postáv, ich vzťahov, no najmä už toľkokrát opisovanej utrápenej mysle. 
Ak by som mala porovnať Annabelle s Francescou z pohľadu týkajúceho sa kvality, tak v nich nedokážem nájsť rozdiel. Obe sú napísané/preložené s precíznosťou a deju nechýba napätie a zložitá cesta k záveru, ktorý možno od istého okamihu začnete očakávať, no do poslednej chvíle dúfate, že sa vaše domnienky nenaplnia. Lina Bengtsdotter jednoducho dokáže prekvapiť, zaujať a priniesť svetu knižné diela, na ktoré ani s odstupom času len tak nezabudnete. 
Potom mi povie, že práve to moje meno znamená - slobodná. 
Francesca znamená slobodná.
(Francesca, Lina Bengtsdotter; preklad: Jana Boberová)
S veľkým potešením vám odporúčam prvý diel tejto krimi série, ktorý je skutočne výnimočný...moju recenziu na titul Annabelle si môžete prečítať TU.
Veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Cosmopolis - Grada za poskytnutie knihy na recenziu.
•••
• Moje hodnotenie: 5/5 • Vydavateľstvo: Cosmopolis - Grada (2020) • Diel: druhý • Originálny názov: Francesca • Preklad: Jana Boberová • Goodreads: 3,83 (96%) • Žáner: krimi • Väzba: pevná s prebalom • Jazyk: slovenský • Počet strán: 392 • ISBN: 9788080900649 •

12 komentárov:

 1. Ooohohoo tak toto si pisem pa wishlist. Popisala si to tak zuajimavo a dobre, az mam po tom chut chut prave teraz siahnut.😊 milujem knihy, ktore maju atmosku a tieto krimi detektivky ja veru mozem. Velmi pekne si to popisala❤️ dakujem za tip.😊

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ĎAKUJEM krásne Bleise!😍 Túto sériu ti môžem len a len odporučiť, Annabelle aj Francesca boli skvelými knihami a neskutočne sa teším na pokračovanie, to bude opäť zážitok! 😊
   Maj sa krásne a ďakujem za komentár...dúfam, že sa k tebe knižky dostanú čím skôr❤...

   Odstrániť
 2. Tak toto vypadá neskutečně dobře. Poslední dobou vyhledávám tento typ knih, takže píšu na seznam. :)
  Přeji ti krásný den. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To ma veľmi teší! 😊 Tieto knihy vyšli aj v češtine pod názvom Na okraji a V temnu, určite sa budú páčiť!♥
   Prajem ti nádherný deň a ďakujem za komentár♥...

   Odstrániť
 3. Děkuji za recenzi, detektivky čtu moc ráda. Zvlášť ve spojení se záhadami a dávnými případy.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tieto by si ťa určite získali, skvelé čítanie! 😊
   Ďakujem za komentár, krásny deň!♥

   Odstrániť
 4. Presne tak ako Anabell som si prečítala na zaklade tvojho doporučenia, určite si prečítam aj túto. Nie je to klasická krimi, ale skôr psychológicka sonda. A z času na čas potrebujem aj niečo také. Jaj, ty ma vždy navnadis na nejakú super knihu...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Presne tak, klasická krimi to určite nie je a asi aj preto sa mi tak obe knihy páčili♥♥♥. Určite si ťa získa aj druhá časť, už vopred prajem príjemné čítanie! 😊
   Ďakujem ti krásne za komentár, pekný deň ti prajem♥...

   Odstrániť
 5. Tak toto vyzerá ako kniha presne pre mňa, ale najskôr by som si chcela pravdaže prečítať Annabelle a verím, že ak budú mať atmosféru ako tvoje recenzie, určite sa mi budú páčiť.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Určite sa budú páčiť! 😊 Je to výborná krimi séria, zbožňujem túto autorku, ponúka niečo nové a k tomu skvelo spracované, takže verím, že si ťa obe knihy získajú♥♥♥.
   Prajem ti nádherný deň a ďakujem za komentár♥...

   Odstrániť
 6. Odpovede
  1. Rozhodne odporúčam! 😃 Okrem toho, knihy tejto autorky vyšli aj v češtine pod názvom Na okraji a V temnu 😊...
   Maj sa krásne a ďakujem za komentár♥...

   Odstrániť