29. apríla 2020

Spočítaj hviezdy/Lois Lowryová

„Takže,“ pokračovala Annemarie pomaly, „myslím, že teraz sa celé Dánsko musí stať osobnou strážou aj pre židov.“ 
(Spočítaj hviezdy, Lois Lowryová; preklad: Zuzana Gáliková)
Príbeh nás zavedie do Dánska v čase druhej svetovej vojny. Dve nerozlučné priateľky Annemarie a Ellen si vojnu plne neuvedomujú. Znamená pre ne len toľko, že v obchodoch nedostať ich obľúbené sladkosti. Hrôzy vojny ich zasiahnu až vtedy, keď nemeckí vojaci v Kodani začnú prehľadávať príbytky židovských obyvateľov a sústreďovať ich do transportov. Čitateľ očami mladého dievčaťa sleduje priebeh dánskeho odboja, vyrozprávaný s hrdosťou a nádejou, pretože celý národ sa zomkol, aby zachránil židovské obyvateľstvo. Dáni potajomky prepašovali takmer sedemtisíc ľudí cez more do slobodného Švédska. (zdroj)
Dánsko bolo v období druhej svetovej vojny síce okupované Nemeckom, no vďaka svojej kapitulácii v roku 1940 v operácii Weserübung, kedy Nemci napadli Dánsko a Nórsko z taktických dôvodov zachovania si prístupu ku švédskej železnej rude, získalo za svoju „poslušnosť“ vzácnu politickú samostatnosť. Preto bola táto krajina ušetrená od temného závoja smrti, ktorý zahaľoval mnohé iné krajiny. Dáni však s nacistickým Nemeckom nesympatizovali, a preto vznikli odbojové hnutia s cieľom škodiť tomuto nepriateľovi. Ich sabotáže rokmi silneli, čo nakoniec v roku 1943 podnietilo Nemcov, aby si tento malý škandinávsky štát podriadili celý a vzali mu práva, čo sa im nakoniec podarilo. Vďaka tomu mohli, okrem iného, transportovať doposiaľ chránené židovské obyvateľstvo vtedajšieho Dánska do vyhladzovacích táborov, do táborov smrti. Nemci však nepočítali s veľkou odvahou a ľudskosťou Severanov, ktorí sa opäť raz postavili pyšným nacistickým zástavám plápolajúcich v chladnom morskom vetre. Nielen muži a ženy z odboja, ale aj obyčajní civilisti spojili sily a behom pár týždňov sa im podarilo zásluhou dokonalého systému prepašovať, a tým zachrániť, do neutrálneho Švédska takmer celé židovské obyvateľstvo. A práve v tomto prelomovom období tohto severského štátu sa odohráva aj príbeh americkej autorky Lois Lowryovej, ktorý nesie názov Spočítaj hviezdy.
Peter sa k nej naklonil. „Je to spôsob, ako ich trápiť. Z nejakého dôvodu chcú trápiť židov. Deje sa to aj v ostatných krajinách. Tu im to nejaký čas trvalo – chvíľu ich nechali na pokoji. Ale zdá sa, že sa to začalo aj tu.“
(Spočítaj hviezdy, Lois Lowryová; preklad: Zuzana Gáliková)
Spočítaj hviezdy je krátka historická novela venovaná prevažne detským čitateľom, ktorá im citlivou a pre ich vek aj vhodnou formou približuje ťažkú a bolestnú tému holokaustu prostredníctvom 10-ročnej hlavnej hrdinky Annemerie. Autorka svoj príbeh vyskladala najmä na základe skutočných reálií Dánska a rozprávania svojej dánskej priateľky, ktorej spomienky na druhú svetovú vojnu, ako aj ona sama, sa stali predlohou na vytvorenie odvážnej Annemarie. Malej výnimočnej hrdinky, ktorá sa rozhodne čeliť strachu a nebezpečenstvu skrytom v lese, aby tak mohla zachrániť svoju najlepšiu priateľku a jej rodinu, ktorí pri svojich srdciach nosia Dávidovu hviezdu. Ide o nádherný príbeh skutočného priateľstva, súdržnosti, odvahy a túžby vrátiť svetu ľudskosť.
„Takže,“ pokračovala Annemarie pomaly, „myslím, že teraz sa celé Dánsko musí stať osobnou strážou aj pre židov.“
(Spočítaj hviezdy, Lois Lowryová; preklad: Zuzana Gáliková)
Lois Lowryová získala touto novelou množstvo literárnych ocenení a aj navzdory tomu, že bola knižka publikovaná po prvýkrát pred 31 rokmi, i tak si neustále nachádza množstvo nadšených priaznivcov a to nie len vo vekovej kategórií, ktorej je pôvodne určená. Myslím, že čaro tohto diela spočíva v jednoduchosti slova prispôsobeného detskému čitateľovi, čím príbeh nadobúda krehkosť a nevinnosť, ktoré kontrastujú s tichým nepriateľom v pozadí. Tichým preto, pretože detičky si naplno neuvedomujú následky vojny, všetku krivdu, utrpenie, bolesť a strach, pred ktorými ich chráni rodičovská láska. Ale, čo ak sa barikáda medzi dobrom a zlom začne rúcať a cez vzniknuté štrbinky deti začnú rozlišovať skutočnú tvár nenásytnej príšery hltajúcej ľudské životy a šliapajúcej po snoch, predstavách, no najmä nádeji? Dokážu uniesť bremená pravdy, pod ktorými sa zlomil nejeden dospelý človek?
Všetko jej bolo také známe, cítila sa príjemne. Hrozby akoby boli len čudnými výmyslami, ako príbehy o duchoch, ktoré si vymýšľajú deti, aby sa navzájom strašili. Nič z toho sa v skutočnosti nemôže stať.
(Spočítaj hviezdy, Lois Lowryová; preklad: Zuzana Gáliková)
Autorka má pre svojich čitateľov pripravenú krásnu odpoveď. Jej zachytenie detského sveta a presvedčivé zobrazenie dopadu vojny na charakter práve týchto mladučkých postáv prináša nezabudnuteľný príbeh mapujúci len pár dní zo života všetkých hlavných protagonistov, dospelých aj detských, ktorí za tak krátky čas ukážu odvahu a silu postaviť sa zoči-voči neprávosti, a to aj za cenu ohrozenia vlastných životov. Životov, ktoré sú ochotné obetovať za prísľub nového, krajšieho zajtrajška.
„Myslím, že si ako tvoja mama a tvoj ocko, ako ja. Vystrašená, ale odhodlaná. A keď príde čas preukázať odvahu, som si celkom istý, že budeš veľmi, veľmi odvážna.“
(Spočítaj hviezdy, Lois Lowryová; preklad: Zuzana Gáliková)
Spočítaj hviezdy je drobná knižka, do ktorej Lois Lowryová vložila svoje veľké srdce. Ide o príbeh rozpovedaný jednoduchým jazykom, no práve v tej jednoduchosti je ukrytá krása obrovských rozmerov aj navzdory tomu, že zachytáva bolestné a temné obdobie druhej svetovej vojny. Autorka však svojich detských čitateľov chráni pred surovosťou danej doby, no zároveň im jemne vykresľuje aj jej skutočnú tvár, a preto dejová línia nadobúda množstvo strastiplných zachádzok, v ktorých nachádzame strach a beznádej, čím dielo nadobúda vážnosť. No v konečnom dôsledku je to práve odvaha a láska k blížnemu, ktorá vyhráva nad nepriateľmi, a práve preto som si knihu zamilovala. Verím, že si táto nádherná, podmanivá a výnimočná novela získa aj vás, môžem ju len odporučiť.
„...jedného dňa sa vojna skončí,“ odvetil strýko Henrik. „Všetko sa raz skončí.“ 
(Spočítaj hviezdy, Lois Lowryová; preklad: Zuzana Gáliková)
Dnes mám pre vás opäť odporúčanie na filmový snímok. Tentokrát ide o majstrovsky podaný film z obdobia druhej svetovej vojny, ktorý je vyrozprávaný taktiež očami dieťaťa - chlapca, hrdého na to, že môže byť Hitlerovým stúpencom, ktorý je dokonca jeho najlepším imaginárnym priateľom. Všetko sa zdá perfektné až do chvíle, kým neobjaví v podkroví skryté dievča, židovku. Ako sa zachová tento malý chlapec, prezývaný ako Králiček Jojo, ktorý slepo dôveruje nacistickému režimu a strašidelným historkám o židoch? 
Tento film je dokonalý, precítený, vtipný, no aj nesmierne smutný...osobne ho môžem len odporučiť, bol to skutočný filmový zážitok...hodnotný a nevídane krásny♥.
Veľmi pekne ďakujem♥ vydavateľstvu Tatran za poskytnutie knihy na recenziu.
• Moje hodnotenie: 5/5 • Vydavateľstvo: Tatran (2019) • Originálny názov: Number the Stars • Preklad: Zuzana Gáliková • Goodreads: 4,15 (95%) • Žáner: vojnové, deti a mládež • Väzba: pevná s prebalom • Jazyk: slovenský • Počet strán: 136 • ISBN: 9788022209915 •

10 komentárov:

 1. Říká se, že nikdo není tak hluchý, jako ten, kdo nechce slyšet… A přestože jsou Dánové národem, ke kterému tíhnu ze všech severských zemí nejméně – skutečnost, že odvážně naslouchali pravdě a podle pravdy se pak také náležitě ,, zařídili ´´ ( v době, kdy vládl strach a lidé si raději zacpávali uši ) - to jim nikdo nevezme. Trvalým a nesmazatelným důkazem jsou nové generace tisíců zachráněných Židů, kteří díky Dánům unikli peklu.

  Z tvojí recenze na mě dýchá jaro, naděje a útulná vůně horkého čaje. ( Čímž se snažím napsat – abych se stále neopakovala – že je krásná a moc se ti povedla. :-) )

  ( A ten čajový servis… tak ten je dokonalý. Ideální na empírový piknik. :D )

  Blanka

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Blanka, ĎAKUJÉM za prekrásny komentár!♥♥♥ Ja som vôbec netušila, akú odvahu a ľudskosť prejavili Dáni...videla som len film Pod pieskom a tam práve nie sú vykreslení najlepšie, keďže sa dopustili ťažkého vojnového zločinu proti Nemeckým zajatcom - vojna sa už skončila, no pre Nemcov nie :( Bol to krásny film, vrelo odporúčam! No čo chcem povedať, každá minca má dve strany, všakže, nik nie je ani dobrý, ani zlý, preto som vďačná za túto knihu, ktorá ma oboznámila s novými skutočnosťami a ukázala mi krásu ľudských sŕdc♥

   Z celého srdiečka ďakujem za pochvalu a veľmi sa teším, že sa recenzia páčila...a čo sa týka čajového servisu, tak ten dostala moja mamina ako svadobný dar a celé roky ho obdivujem a zbavujem prachu :D Je nádherný a veľmi rada ho používam ako dekoráciu pre fotografie ;)
   Maj sa krásne!♥

   Odstrániť
 2. Děkuji za milý tip na knihu - sice jsem si řekla, že knihy s touhle tematikou už nechci tolik vyhledávat, protože jeden čas jsem jich četla opravdu hodně a pak to na mě nějak doléhalo, ale už jsem dlouho v ruce žádnou nedržela a vlastně bych měla celkem chuť. :)

  Mimochodem, krásný nový vzhled! <3 Doufám, že se máš dobře, že jsi zdravá a že máš v životě spoustu drobných radostí! :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Táto knižočka je nádherná (vyšla aj v češtine!) a máš ju prečítanú behom jedného dňa - okrem toho v človeku zanechá krásny pocit a nádej v dobro♥.

   Júj, ďakujem veľmi pekne, tak sa teším, že sa páči - veľmi ma bavilo opäť sa hrať s CSS a HTML kódikmi aj keď po týždni kukania do obrazovky a malých technických nehôd som bola už fakt unavená a myslela si, že to asi vzdám :D Našťastie sa tak nestalo...a mám sa dobre, ďakujem za opýtanie, dúfam, že i ty♥...
   Prajem ti pekný deň!♥

   Odstrániť
 3. Krásna recenzia a ešte krajšie fotky :) Mám rada knihy z vojnového žánru, takže túto jednohubku si píšem na wishlist. Ďakujem za tip. Vyzerá to veľmi zaujímavo a tvoje slová to len potvrdili.

  Králička Jojo som akurát minule videla s priateľom! Veľmi dobrý film, páčilo sa mi to prevedenie a forma, akou to bolo podané.
  Nádherný vzhľad! Síce som ti to už písala, ale aj tak musím pochváliť. Veľmi pekné. Maj sa krásne :))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem krásne Bleise, veľmi si to vážim!♥♥♥ Táto knižočka by sa ti isto veľmi páčila, môžem len odporučiť! :)

   Teraz si ma tak potešila! Tiež milujem spôsob, akým je tento film "prerozprávaný", bolo to úžasné, nevšedné, skrátka skvelé!
   Opäť raz veľké ĎAKUJEM, nesmierne si to vážim...aj ty sa maj krásne!♥

   Odstrániť
 4. Vypadá to na moc hezkou knihu. Zrovna nedávno jsem z pohledu dítěte na válku četla Chlapce v pruhovaném pyžamu. A teda kniha mě dost dostala.
  Děkuji ti za připomenutí, zrovna Králíčka Joja jsem chtěla s přítelem vidět. Ale jaksi se na to opomnělo, takže už vím, na co se v brzké době mrkneme. :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Je to nádherná a výnimočná kniha, u vás dokonca vyšla už v roku 2015 :). A som veľmi rada, že som takto Králička Jojo pripomenula, verím, že sa bude páčiť!
   Prajem ti pekný deň!♥

   Odstrániť
 5. Úplně parádní recenze!! A ta kniha , nemám dech.

  Píšu si na seznam :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ĎAKUJEM veľmi pekne!♥♥♥ Knižka je úžasná, určite by sa páčila :)
   Maj sa krásne!♥

   Odstrániť