12. apríla 2020

Múdra pani/George MacDonald

Štyri krátke fantazijné príbehy pre deti aj dospelých – Lux a Luna, Múdra pani, Ľahkovážna princezná a Zlatý kľúč. Klasická alegória vezme všedné veci a snaží sa ich čitateľovi zatraktívniť tým, že z nich spraví princezné a goblinov. George MacDonald verí, že ľudia sú princezné, princovia, goblinovia či dobré víly a prezlieka ich za obyčajných ľudí. Rozprávkovosť nie je na povrchu príbehu, ale v jeho srdci. Preto si dokonca aj všedné predmety, javiskové kulisy príbehu, ponechávajú presne to nevýslovné čaro, aké majú v rozprávkach.
George MacDonald (10.12.1824 – 18.9.1905) bol škótskym kazateľom, mystikom, básnikom, spisovateľom a filozofom. Je považovaný za otca žánru fantasy a bol blízkym priateľom a literárnym mentorom Lewisa Carrola a Marka Twaina. Jeho dielo hlboko oslovilo a tvorivo inšpiroval aj osobnosti ako G. K. Chesterton, J.R.R. Tolkien, C.S. Lewis a E. Nesbitová. (zdroj)
Knižné dielo Múdra pani a iné fantazijné rozprávky pre deti aj dospelých od majstra spisovateľa Georga MacDonalda, mnohými pokladaného za otca žánru fantasy, je zbierka príbehov (Lux a Luna, Múdra pani, Ľahkovážna princezná a Zlatý kľúč), ktoré síce v sebe nesú nádych klasicky vyrozprávaných rozprávok, no v skutočnosti ide o niečo sofistikovanejšie.
Spojitosť so spomínaným literárnym útvarom je na prvý pohľad zrejmá. Na stránkach knihy sa rozvíjajú príbehy, v ktorých ako hlavné postavy figurujú krásne princezné a ušľachtilí princovia, vznešené víly, múdre stvorenia či zlé čarodejnice, a kde, samozrejme, nesmie chýbať súboj dobra a zla. V pozadí každého jedného príbehu však môžeme zbadať zámer autora poukázať na problematiku sveta ako takého, no najmä na hlúposť ľudí a ich rôznorodých povahových čŕt, ktoré sú stredobodom záujmu tohto spisovateľa.
„Čo sa s tebou deje, dievča?“ zasmial sa Lux s nadutosťou, ktorou trpia všetky mužské stvorenia, kým im ženské stvorenia nepomôžu zbaviť sa jej.
(Múdra pani a iné fantazijné rozprávky pre deti aj dospelých/George MacDonald; preklad: Igor Čonka a Eva Baloghová; ilustrácie: Eva Baloghová)
George MacDonald dokáže na pár stránkach do detailov rozobrať to najhoršie, ale aj najlepšie z nás. Dokáže dokonalo vykresliť všetky možné abstraktné vlastnosti od pýchy až po skromnosť, od hnevu až po pokoj, od nenávisti až po lásku. Dokáže obdivuhodne precítiť charakter postáv, darovať im do vienka nezabudnuteľné ľudské črty a ich kroky v príbehu nasmerovať s logickou následnosťou, čo vo vás umocní reálnosť týchto hrdinov. No najmä vo vás dokáže vzbudiť pocit a chuť po budovaní dobra a skutočnej krásy vo vlastných srdciach, aby ste sa mohli, tak ako autor často spomína, stať ľúbeznými bytosťami. A to je nádherný zámer.
Ale všetci astronómovia sveta by mohli závidieť extázu, ktorú cítilo toto šestnásťročné dievča, keď po prvýkrát uvidelo nočnú oblohu. Hľadela totiž na svet tak, ako sa hľadieť má, a hoci jej poznanie nebolo dokonalé, zrak ju neklamal – videla to, čo mnohým ľudom uniká, lebo sú príliš „múdri“, aby to videli.
(Múdra pani a iné fantazijné rozprávky pre deti aj dospelých/George MacDonald; preklad: Igor Čonka a Eva Baloghová; ilustrácie: Eva Baloghová)
Ako všetky rozprávky na svete, tak ani tieto nie sú ochudobnené o morálne ponaučenia, množstvo ponaučení (najmä pri rozprávke Múdra pani, tú mám najradšej...a verte mi, každý z nás by potreboval múdru pani 😊), s ktorými sa spisovateľ hrá a cesta k ich poznaniu ide často cez sarkazmus, uštipačný humor či výsmech odkazujúci najmä na typické ľudské slabosti a chyby, ktoré sú s nami späté už od vekov. Táto publikácia uzrela svetlo sveta pred 145-timi rokmi, no čas jej nedokázal ubrať na aktuálnosti, a preto ju smelo môžeme považovať za nadčasovú.
Do upratovania sa však nemienila pustiť z jediného dôvodu – že jej to niekto prikázal. Sú totiž na svete ľudia – akokoľvek čudne vám to možno znie – ktorí odmietnu urobiť niečo len preto, že sa to od nich vyžaduje.
(Múdra pani a iné fantazijné rozprávky pre deti aj dospelých/George MacDonald; preklad: Igor Čonka a Eva Baloghová; ilustrácie: Eva Baloghová)
Diela tohto spisovateľa sú zamerané, okrem iného, aj na duchovnú stránku života, rovnako ako aj Múdra pani a iné fantazijné rozprávky pre deti aj dospelých. Protagonisti sú nástrojom, vďaka ktorému nám autor predostiera svoj pohľad na život s Bohom či bez Neho, v temnote či vo svetle a svoje vnímanie posmrtného života. Spirituálna stránka je v knihe veľmi zreteľná, badať množstvo odkazov týkajúcich sa kresťanskej viery podanej však nenásilne, v skrytosti, v krásnych metaforicky vzatých obrazoch berúcich dych.
Rozdiel medzi klasickými rozprávkami a tými, ktoré prezentuje George MacDonald spočíva aj v prepracovanosti nie len emočného stavu hrdinov, ale aj pozadia, ktoré dotvára atmosféru dejovej línie. Ide o prekrásne a pestré opisy prírody, tajomných tvorov a miest, ktoré oplývajú autorovou obdivuhodnou fantáziou.
Bola to skutočne zvláštna krajina. A čuduj sa svete, rodičia tohto dievčatka spolu s celou rodinou neboli ani za mak múdrejší od kráľa a celého kráľovského dvora: aj oni sa usilovali presvedčiť svoje dievčatko, že je Niekto. A tiež sa im to darilo tak dobre, že dievčatko napokon zabudlo, že okrem nej sú na svete aj iní ľudia, ktorí sú Niekto.
No povedzte, nebola to prečudesná krajina?
(Múdra pani a iné fantazijné rozprávky pre deti aj dospelých/George MacDonald; preklad: Igor Čonka a Eva Baloghová; ilustrácie: Eva Baloghová)
Preto musím vyzdvihnúť skvelú prácu prekladateľov tejto knihy, Igora Čonku a Evy Baloghovej (pozn.: pani Eva prekladala aj rozprávkovú dilógiu tohto autora – Princezná a goblin a Princezná a Curdie), ktorá im musela dať poriadnu námahu. Okrem toho, pani Eva Baloghová obohatila texty aj nádhernými autorskými kresbami (pozn.: ilustrovala aj knižku Princezná a Curdie), ktoré som si absolútne zamilovala. Čítať knihy tohto autora je zážitok, za čo vďačíme nie len Georgovi, ale aj samotným prekladateľom jeho diel.
Keď sa hnevala, oči jej svietili na modro; keď niekoho nenávidela, metali žlté a zelené blesky. Ako vyzerali, keď niekoho milovala, to vám neviem povedať, lebo som nepočul o nikom, koho by mala rada okrem seba. A myslím, že ani toho by nebola schopná, keby si časom na seba nezvykla.
(Múdra pani a iné fantazijné rozprávky pre deti aj dospelých/George MacDonald; preklad: Igor Čonka a Eva Baloghová; ilustrácie: Eva Baloghová)
Múdra pani a iné fantazijné rozprávky pre deti aj dospelých je nádhernou publikáciou patriacou medzi klenoty literatúry. Ak milujete príbehy s hlbokými myšlienkami, s dokonalou atmosférou a prepracovanosťou postáv, no zároveň obdivujete jednoduchosť zlúčenú so skrytou zložitosťou, táto kniha je pre vás tou pravou. Nadchne vás svojim jazykom, príbehmi, opismi, smerovaním, ale aj prekrásnymi umeleckými ilustráciami umocňujúcimi čarovný nádych.
Možno vám to bude znieť čudne, ale iba tí bývajú pyšní na to, že si splnili povinnosti, ktorí si ich plnia len zriedka. Tí, ktorí si ich plnia každý deň, na to vôbec nie sú pyšní – vlastne by to pokladali za také hlúpe, ako pýšiť sa zjedením obeda.
(Múdra pani a iné fantazijné rozprávky pre deti aj dospelých/George MacDonald; preklad: Igor Čonka a Eva Baloghová; ilustrácie: Eva Baloghová)
Knihy Georga MacDonalda sú vzácnymi a obdivuhodnými klasikami, preto sa niet čomu diviť, že svojou tvorbou ovplyvnil množstvo spisovateľov, ktorým tak radi pridávame prívlastok velikáni literatúry, J.R.R. Tolkien, C.S. Lewis, G.K Chesterton, Lewis Carroll...no myslím, že často sa zabúda na ich mentora, ktorého meno by sme si mali už navždy zapamätať. George MacDonald, otec žánru fantasy a praotec, ako povedala spisovateľka Madeleine L'Engle (autorka známej knižnej série Struny času) nás všetkých, ktorý sa zmierujeme s pravdou prostredníctvom predstavivosti...
S veľkým potešením vám odporúčam aj nádhernú a čarovnú autorovu rozprávkovú dilógiu, ktorá si získala a podmanila moje srdce - Princezná a goblin a Princezná a Curdie. K týmto dielam by som sa rozpísala viac, ale moje nadšenie by nemalo konca kraja, preto vám pridávam aspoň linky na svoje recenzie↠TU a TU↞v nádeji, že vás aspoň trošku nalákajú 😊.
Veľmi pekne ďakujem prekladateľom tejto knihy za možnosť prečítať si ďalšie skvostné dielo Georga MacDonalda.
Moje hodnotenie: 5/5
Vydavateľstvo: Porta Libri (2019)
Originálny názov: The Wise Woman and Other Stories
Preklad: Eva Baloghová a Igor Čonka
Ilustrácie: Eva Baloghová
Goodreads: 4,15 (94%)
Žáner: klasika, rozprávky
Väzba: brožovaná
Jazyk: slovenský
Počet strán: 192
ISBN: 9788081561443

8 komentárov:

 1. Tak toto si ihneď zapisujem do zoznamu kníh, ktoré si musím prečítať. Takéto fantazíjne príbehy - rozprávky s poučením, ja môžem. Neviem, trochu mi to pripomína knihu Oscara Wilda Šťastný princ, až na to, že to nie sú fantazíjne príbehy ale poučné rozprávky pre dospelých, deti tomu ešte nerozumejú. Ale ja si ich zas užívam, plačem pri nich aj sa hnevám.
  Ďakujem za úžasný tip na čítanie aj za krásnu recenziu a nádherné fotky. Ostatne, ako vždy :-D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Júj, tak to sa neskutočne teším!♥♥♥ Tieto rozprávky sú skôr pre staršie deti a najmä dospelých, ukrývajú skutočne veľa ponaučení a úžasných myšlienok...tento autor je jednoducho majster! Dúfam, že sa ti bude páčiť, ja naňho nedám dopustiť :D
   A ĎAKUJEM krásne, nesmierne vďaka, veľmi si vážim tvoje slová♥♥♥...prajem ti nádherný deň! ;)

   Odstrániť
 2. Ty jo, je to možná trochu ostuda, ale tohoto autora jsem doposud neznala. :O Znám akorát Betty MacDonaldovou, ale to je úplně jiný žánr, že ano... :D

  Opět krásná recenze jako vždy, díky za zajímavý tip na čtení! Doufám, že se máš v rámci možností dobře. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ále, žiadna hanba...priznávam sa, že ani ja som tohto autora nepoznala - avšak, vďaka náhode z pred niekoľkých rokov sa všetko zmenilo a teraz sa neviem nabažiť príbehov tohto autora!♥♥♥ Vrelo odporúčam jeho diela...a ĎAKUJEM veľmi pekne za tvoje slová♥ A mám sa dobre, vďaka...dúfam, že aj ty :)

   Odstrániť
 3. Moc krásná recenze. :) Rozhodně se jedná o něco, co by se mi líbilo. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ĎAKUJEM♥ krásne! To ma veľmi teší, dúfam, že si ťa autor taktiež podmaní, prajem ti nádherný deň! ;)

   Odstrániť
 4. Krásna recenzia a kniha vyzerá tiež úžasné! Zapísala som si ju na zoznam kníh, ktoré by som si chcela prečítať, spolu s dilógiou od tohto autora, ktorú spomínaš. Tá bude asi u mňa na prvom mieste, lebo pri poviedke mi bude ľúto, že príbeh tak rýchlo skončil... no ale určite dostane prednosť to, že sú tie poviedky také pekné a tiež si ich prečítam :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ĎAKUJEM krásne!❤ A nesmierne ma teší, že knihy od MacDonalda zaujali natoľko, že sa ocitli na tvojom wishliste, takú mám radosť!❤ :) Síce je pravda, že tieto poviedky skončia rýchlo, no zanechajú v srdci obrosvkú stopu a neopísateľne nádherný pocit...maj sa krásne!

   Odstrániť