8. marca 2020

Divy sveta/Daniela Celliová a Giulia Lombardová

Táto kniha je venovaná najúžasnejším svetovým pamiatkam. Chceme vám porozprávať príbeh, každej z nich tak, aby vás skutočne zaujal. Preto sme si pri každej pamiatke vybrali osobu, ktorá je s príbehom, či legendou úzko spojená. Každý príbeh je tak iný podľa osoby, ktorá ho rozpráva – môže byť poetický, rozprávkový alebo aj technický.
Skvelé ilustrácie Giulie Lombardovej vás ohromia a priblížia vám atmosféru každého miesta. Spoločne tak navštívime šikmú vežu v Pise, Karlov most v Prahe, chrám Sagrada Familia v Barcelone, Machu Picchu v Peru aj Operu v Sydney. (zdroj)
Daniela Celliová už ako malé dievčatko milovalo spoznávanie sveta. Často si vzala starý rodinný atlas, vyšplhala sa s ním na bukovú skriňu a tam si v tichosti listovala stránky staručkej knihy, ktorá jej ukázala svoju múdrosť. Rozprávala jej o našej zemi a jej čarovných miestach, ktoré by mohla jedného dňa navštíviť aj ona sama. Zožltnuté stránky tohto bystrého atlasu v nej prebudil fantáziu, vďaka ktorej si k rôznym starobylým pamiatkam vymyslela vlastné príbehy plné dobrodružstiev. 
Jej záľuba v spoznávaní sveta rástla až si napokon v dospelosti splnila svoj sen, ktorý jej múdry atlas dovolil snívať. Stala sa z nej vášnivá cestovateľka a bádateľka, ktorá túžila svoje nadobudnuté poznatky zdieľať s verejnosťou a priblížiť im tak nádheru a rozmanitosť národov oplývajúcich rôznymi zvykmi a obdivuhodnou architektúrou. Nakoniec sa jej vyplnilo aj toto želanie a spojením síl s ilustrátorkou Giuliou Lombardovou vznikla prekrásna a hodnotná knižná publikácia venovaná detskému publiku pod názvom Divy sveta.
Sleduj guľôčku (...pozn.: perlička o Koloseu...)
Aby si cisár Titus získal priazeň divákov, zvykol do hľadiska hádzať malé drevené guľôčky. Guľôčky boli vyzdobené rôznymi kresbami: jedlom, šperkami, dobytkom, otrokmi atď. Tí, čo mali šťastie a guľôčku chytili, mohli zájsť do štátnej pokladnice a nárokovať si darček, ktorý zodpovedal kresbe na ich guľôčke.
(Divy sveta, Daniela Celliová; Ilustrácie: Giulia Lombardová; Preklad: Danka Hrúziková)
Daniela ponúka svojim mladým čitateľom množstvo famóznych poznatkov a šokujúcich perličiek o 31 dych berúcich miestach roztrúsených po celej zemi. Všetko je podané jazykom prislúchajúcim odporúčanej vekovej kategórii, ktorý v sebe nesie ľahkosť, sviežosť a humor. Nuda v tomto diele rozhodne nemá priestor, práve naopak, je to atraktívna edukačná publikácia, ktorú podľa mňa deťúrence nedokážu len tak pustiť z rúk. 
Autorka sa však nepohrala len s textom, ale aj so spôsobom ako ho lákavo ponúknuť deťom. Preto ju, ako rozprávačku knihy, nestretneme. Namiesto nej nás historickými miestami a ich pamätihodnosťami sprevádzajú archeológovia, architekti, králi, spisovatelia a množstvo ďalších zaujímavých a svetu známych postáv z histórie, ktoré majú blízky vzťah k opisovanému divu sveta. Deti si tak rozšíria obzory aj v tomto smere a spoznajú „celebrity“ minulosti 😊.
Praženica alebo varené vajcia? (...pozn.: perlička o Karlovom moste...)
Počas stavby mosta dal kráľ Karol IV. príkaz, aby všetci v krajine posielali vajíčka. Mohli tak žĺtky primiešať do malty, ktorú pri prácach potrebovali, a spevniť ju. Obyvatelia jednej malej dedinky mali strach, že by sa vajcia pri prevoze rozbili, preto sa rozhodli, že ich pošlú uvarené!
(Divy sveta, Daniela Celliová; Ilustrácie: Giulia Lombardová; Preklad: Danka Hrúziková)
Ale to nie je všetko! Za zmienku stojí aj skutočnosť, že autorka deti vzdeláva aj v oblasti cudzích jazykov. Každá jedna postavička sa totiž najprv slušne pozdraví vo svojom rodnom jazyku, a potom začne rozprávať históriu danej pamiatky. Bonjour, guten morgen, privet, sabah el-kheir...
Avšak, má to jeden nedostatok. Osobne sa mi tento nápad nesmierne páčil a text pôsobil živšie, ale chýbala mi výslovnosť týchto fráz. Okrem toho, v knihe sa objavilo aj niekoľko ďalších slovných spojení v cudzom jazyku, pri ktorých opäť chýbala výslovnosť, no najmä význam slova, z čoho môžu byť deti podľa mňa zmätené. Samozrejme sa môžeme vynájsť a všetko si vyhľadať v online slovníkoch, dokonca si aj vypočuť správnu artikuláciu, no osobne pokladám toto jazykové okienko v knihe za nedostačujúce. Našťastie ho vnímam za jediné malé negatívum, inak knihu chválim a s radosťou odporúčam.
Presný ako hodinky (...pozn.: perlička o Big Bene...)
Vedeli ste, že pri udržiavaní presnosti mechanizmu hodín londýnskeho Big Benu pomáhajú mince? Hodiny vo veži, ktoré navrhol sir Edmund Beckett, sú známe svojou presnosťou. Na kyvadle hodín sú poukladané staré pence a päťlibrové mince. Fungujú ako závažie, ktorým sa reguluje rýchlosť kývania kyvadla. Jedna minca môže zmeniť jeho rýchlosť o približne 0,4 sekundy za deň!
(Divy sveta, Daniela Celliová; Ilustrácie: Giulia Lombardová; Preklad: Danka Hrúziková)
Divy sveta od Daniely Celliovej nadchnú nejedného malého cestovateľa nedočkavého po objavovaní nových miest, ale aj všetkých tých, ktorí milujú nadobúdanie vzácnych vedomostí. Okrem toho je kniha prekrásna aj po grafickej stránke, najmä zásluhou talentovanej a kreatívnej ilustrátorky Giulie Lombardovej vzbudzujúcej v mojich očiach obdiv. Vďaka jej fantázií kniha ožila nádhernými farbami rozprávajúcimi vlastný príbeh, ktorý si isto budete chcieť vypočuť...alebo teda skôr pozrieť 😄. 
Divy sveta od Daniely Celliovej a ilustrátorky Giulii Lombardovej hodnotím veľmi kladne a s obrovskou radosťou ju odporúčam deťúrencom aj ich rodičom, či dokonca dospelým, prečo nie? Je to nádherné dielo, ktoré by ste určite chceli mať doma. Veď vďaka nemu precestujete a spoznáte celý svet! A taká príležitosť sa veru neodmieta 😉.
Veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Bambook - Grada za poskytnutie knihy na recenziu.
Moje hodnotenie: 5/5
Vydavateľstvo: Bambook - Grada (2019)
Originálny názov: Wonders of the World
Preklad: Danka Hrúziková
Goodreads: 5 (100%)
Žáner: populárno-náučná, deti a mládež
Väzba: pevná
Jazyk: slovenský
Počet strán: 104
ISBN: 9788080900441

6 komentárov:

 1. Odpovede
  1. Je skutočne nádherná💕, skvelá správa je, že vyšla aj v češtine! 😊

   Odstrániť
 2. Vypadá to naprosto kouzelně. :) Takovou knihu bych i měla ráda doma. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veľmi ti ju prajem, nie je len oku lahodiaca, ale má priaznivé účinky aj pre myseľ 😄...táto kniha je jednoducho skvelá voľba! 😊

   Odstrániť
 3. Pôvodne som chcela napísať, že sa neviem dočkať dňa, kedy budem mať deti ja alebo môj brat, aby som im takéto publikácie mohla kupovať jednu po druhej, ale načo čakať dovtedy?:D
  Tie ilustrácie vyzerajú božsky a fakt, že kniha neobsahuje iba mechanicky spracované fakty, no autorka sa s tým takto krásne vyhrala...nemám slov. Škoda toho jazykového okienka, dávam Ti za-pravdu už len z toho dôvodu, že som mala problém pri čítaní aj tých zopár výrazov, ktoré si spomenula vo svojej recenzii. Avšak na celkovom dojme to napokon neuberá.:)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Presne, načo otáľať! :D Ja by som sa takýmito knihami zásobovala neustále :D. Človek musí myslieť na budúcnosť, no nie?...a okrem toho, vôbec sa nestratia a potešia aj dospelého čitateľa :) Toto je naozaj nádherná publikácia, ktorú s radosťou odporúčam♥ Tie ilustrácie, text...jednoducho celá je nádherná!

   Odstrániť