29. februára 2020

Knižno-blogový súhrn za rok 2019 alebo „...áno, opäť meškám...“

Za päť rokov blogovania by som od seba čakala, že budem v oblasti publikovania článkov spoľahlivejšia, no ako u mňa býva nemilým zvykom, moje načasovanie, napríklad takých blogovo-knižných súhrnov, nikdy nie je práve ideálne. Presne ako aj tentokrát. Pomaly máme obľúbený mesiac kníh a ja len teraz prichádzam s rekapituláciou udalostí za rok 2019. Ale aj navzdory opätovnému meškaniu som si polepšila, keďže zhrnutie roka 2018 sa šokujúco neobjavilo a blog dlho zíval prázdnotou, pokým som bola schopná niečo napísať. No dosť bolo mojich momentálne nikam nevedúcich a nanešťastie aj nudne podaných riadkov. Poďme sa radšej začítať do príspevku, v ktorom vám konečne zhrniem svoj predošlý rok v slovách a číslach, ale aj v pocitoch a emóciách.
Počet publikovaných článkov: 14
Počet zobrazení stránky blogu za rok 2019: 15 078
Počet novo pribudnutých komentárov (vrátane mojich) za rok 2019: 108
Článok s najväčším počtom zobrazení v roku 2019: Keď si váš mozog zmyslí, že má právo na dovolenku
Článok s najmenším počtom zobrazení v roku 2019: Žena v kajute 10/Ruth Ware
•••
Celoročná hibernácia
Minulý rok sa stal tým najchudobnejším v ohľade prispievania článkov. Publikovala som ich len 14, čo ma však osobne veľmi nešokovalo vzhľadom na predchádzajúci rok. Rok čo rok príspevkov ubúdalo, takže bola len otázka času, kedy moje kvázi vyhorenie ukáže svoju pravú tvár, ech! 😒 Preto prvý článok minulého roku hovoril o tom, prečo som sa k ničomu nemala (a žiaľbohu sa to nezlepšilo ani najbližšie mesiace...a to som sa snažila spomínaným článkom, mimochodom, nájdete ho TU, vniesť svetlo do svojej vlastnej temnej blogovej budúcnosti!). Zvalila som to na svoju myseľ, ktorá si nečakane vzala dovolenku, no medzi riadkami sa črtala pravda o strate chuti do tvorby článkov a fotografií alebo čítania kníh a ich následného recenzovania. Avšak, po zverejnení spomínaného príspevku som sa cítila...hm, motivovanejšie? Áno, dalo by sa tak povedať. Nanešťastie môj mozog, napriek všetkému, hibernoval takmer počas celého roka, čo sa nakoniec odzrkadlilo aj v mojej aktivite.
•••
Zázraky sa dejú
Konečne! Konečne som objavila spôsob písania recenzií, ktorý mi nie len vyhovuje, ale zároveň ma aj nesmierne baví 😊. Ak ste čítali moje minuloročné recenzie, tak ste si isto všimli, že začínajú buď príbehovým prerozprávaním deja, samozrejme bez spoilerov, (napr.TU) alebo básňou (napr.TU) či „veršovačkou“ (napr.TU), ktoré taktiež súvisia s dejom. Chcela som svoje názory oživiť a práve tento spôsob som si zamilovala natoľko, že v ňom budem pokračovať i naďalej. Síce sa tu naskytá možnosť, že nie každý tieto úvody článkov pochopí alebo mu prídu skrátka čudné a s nimi aj moja maličkosť, no mne osobne sa to páči, a preto si asi po prvý raz v živote budem stáť za svojim a nenechám sa odradiť 😎. Okrem toho mám už niekoľko mesiacov akýsi zvláštny, priam až motivujúci, pocit, vďaka ktorému túžim písať a písať, aj keď to tak momentálne nevyzerá 🙈. Myslím však, že tento rok bude kľúčovým k opätovnému vzkrieseniu mojej duše tvorilky a po dlhej dobe zaznie aj pravá pieseň fantázie. Ej, bolo aj na čase!
•••
Nečakané spolupráce a pád zo stoličky - niekoľkokrát!
Splnil sa mi jeden veľký blogový sen – s ponukou spolupráce ma oslovilo internetové kníhkupectvo KNIHCENTRUM.sk! Doteraz si pamätám ten pocit počas čítania e-mailu od pani Janky, ktorá má na starosti, okrem iného, aj komunikáciu s recenzentmi. Cítila som vlnu úžasu, prekvapenia, nadšenia (plus pád zo stoličky), ale aj pochybností (tie nasledovali po tom páde zo stoličky 😂), že sa určite pomýlili a poslali e-mail na nesprávnu adresu. Moja milovaná sestra ma musela uisťovať, že sa určite nezmýlili a skutočne mi ponúkli možnosť spolupráce...a tá je absolútne úžasná! 😍Vážia si svojich recenzentov, ponúkajú odozvu, komunikujú s nimi, dávajú im priestor na FB stránke, na svojom blogu...takto som si vždy predstavovala spoluprácu snov!  A po piatich rokoch sa mi tento sen splnil, za čo som im veľmi-preveľmi vďačná ❤.
∾∾∾
Vlna prekvapení však ešte neskončila. Ani si neviete predstaviť môj údiv z toho, keď som o mesiac našla v e-mailovej schránke novú ponuku na spoluprácu. Tentokrát mi písala pani Janka z vydavateľstva Grada! No nespadnite pri takýchto šokantných okolnostiach opäť zo stoličky! Ja som spadla, vážne! Tentokrát však išlo len o jednorazovú záležitosť týkajúcu sa prezentovania ich novinky Annabelle od Liny Bengtsdotter. Nedokázala som túto lákavú ponuku odmietnuť, a tak som sa s pani Jankou dohodla na tom, že z knihy uverejním úryvok (TU), napíšem recenziu (TU) a nakoniec na ňu spravím súťaž (TU)...keď už prezentovať, tak poriadne! 😁 Na moje prekvapenie pani Janke sa páčila moja recenzia natoľko, že mi ponúkla dlhodobejšiu spoluprácu...aww, toto už bolo na infarkt spôsobený neúnosným šťastím ❤.
∾∾∾
Avšak šokujúce udalosti pokračovali...tentokrát prišli z vydavateľstva Tatran! V tomto prípade mi písala Peťka, ktorá mi ponúkla jednu knižku...a nakoniec som od nich dostala ďalšie tri! 😍 Okrem toho sa mi ozvala aj spisovateľka Simonka Kutišová, ktorá mi ponúkla svoj najnovší YA román Srdce pre Mirku na recenziu  (ďakujem za ňu ešte raz, z celého srdca...bola to nádherná kniha a môj názor nájdete TU) a nakoniec som si našla aj správu od prekladateľov knihy Múdra pani od Georga MacDonalda. Písali mi, že sú nesmierne radi za moje predchádzajúce recenzie (TU a TU) na knihy tohto autora a veľmi sa im páčili, preto by sa potešili, ak by som si skúsila prečítať aj najnovší preklad jeho diela (inak, táto kniha je majstrovským dielom, už čoskoro bude recenzia!). Och, bola som v siedmom nebi a keďže Georga MacDonalda milujem, neváhala som a s radosťou prijala ich ponuku (z celého srdca im ďakujem za túto príležistoť ❤). Takže aj tieto okolnosti sú momentálne mojou  euforickou drogou, ktorej účinok neutícha.
•••
Novoobjavený nepriateľ alebo inak povedané, už za to nemôže hibernujúca myseľ
Viem, že som len malý bloger, dosť lenivý, často nezodpovedný, no predsa, ak vám niekto dá šancu, ocení vašu prácu, tak vás to posúva vpred a k tomu je to nezaplatiteľný pocit radosti a vďačnosti. Nuž, má to však háčik, ktorý si uvedomujem už dosť dlhú dobu – nedokážem si efektívne rozložiť čas (alebo sa s ním skamarátiť, a tak sme sa stali nepriateľmi 😭), preto je tých článkov pomenej, a preto som nebola doteraz schopná na poväčšinu recenzných výtlačkov, z ktorých som sa tak tešila, spraviť recenzie, čo na mňa vrhá veľmi zlé svetlo 🙊. Ale už mám plán, v ktorom na prvom mieste figuruje disciplína, sebazaprenie a pomenej spánku! Pravdupovediac sa na to teším, takže už čoskoro sa začne blog, dúfam, poriadne prebúdzať.
Počet prečítaných kníh: 25
Počet zrecenzovaných kníh: 8
Najviac zobrazovaná recenzia: Srdce pre Mirku/Simona Kutišová
Najmenej zobrazovaná recenzia: Žena v kajute 10/Ruth Ware
Najlepšia kniha roku 2019: Annabelle/Lina Bengtsdotter
Najväčšie knižné sklamanie roku 2019: Žena v kajute 10/Ruth Ware
•••
Minulý rok som konečne prečítala celú sériu Harryho Pottera ❤, a to v rekordne krátkom čase – zvládla som ju za dva týždne! Táto séria bola skvostná, majstrovsky podaná, napísaná, premyslená, až sa na seba hnevám, že som ju tak dlho odkladala. Všetky knihy zo série hodnotím plným počtom bodov, a preto si ani nedokážem vybrať, ktorá je mojou obľúbenou.
Inak som prečítala 25 kníh (z toho ma poväčšina sklamala 😞), no recenzie sa dočkalo len osem z nich, avšak aj to je úspech vzhľadom na spomínané vyhorenie 😅.
∾∾∾
Ak by ste si chceli prečítať môj názor na nejakú z recenzovaných knižiek, tak postačí len kliknúť na obrázok a budete presmerovaný na požadovanú recenziu (↠ zoradené sú od tej najlepšej knihy za rok 2019 až po tú, ktorá ma najväčšmi sklamala ).
•••
1.miesto - Annabelle od Linny Bengtsdotter
2.miesto - Srdce pre Mirku od Simony Kutišovej
3.miesto - Tichá pacientka od Alexa Michaelidesa
4.miesto - Veterinářka od Gillian Hickovej
5.miesto - Kráľovskí bojovníci od Priscilly Shirerovej a Giny Detwilerovej
6.miesto - Motýľ a husle od Kristy Cambronovej
7.miesto - Hrob kolibříka od Jennifer Skutelsky
8.miesto - Žena v kajute 10 od Ruth Ware
Čo sa týka môjho života, nie je sa čím chváliť. Som dosť samotárska, utiahnutá, takže búrlivých zmien a udalostí sa u mňa nedočkáte 😅. No za zmienku aspoň stojí príležitosť pracovať v mestskej knižnici na pol roka ako dobrovoľníčka, čo bolo absolútne úžasné. Zakladať knižky, obaľovať ich, zaraďovať, vyhľadávať...ach, aj mi to chýba.
∾∾∾
Stalo sa mi niečo, čo som si myslela, že sa mi nikdy nemôže prihodiť - vyvrtla som si členok! Pánabeka, to máte tak, keď niekto nevie normálne klásť nohu pred nohu (bežala som dolu schodmi a  zaplietli sa mi obe nohy a už som ležala na zemi ako nejaká dlhá špageta 🙈). Takže som bola dva mesiace PN, z toho mesiac rehabilitácií, ktoré aj tak nikam neviedli. Z môjho členka sa stala takpovediac rosnička, pretože dokáže predvídať zmenu počasia a hlási ju, ako inak, bolesťou...no ďakujem pekne 😐.
∾∾∾
Vďaka blogovaniu som spoznala množstvo úžasných ľudí, ktorých môžem smelo označiť za svojich priateľov a tieto vzniknuté priateľstvá sú absolútnym požehnaním❤. Nuž a minulý rok sa môj okruh spriaznených duší rozrástol o ďalšie, medzi ktoré patrí aj jedna láskavá, neskutočne talentovaná a výnimočná osôbka, vďaka ktorej som objavila čaro empíru – pozdravujem! 🙋
∾∾∾
Koncom leta sa nám narodili mačiatka! Neplánovane 😸. Totižto, začiatkom júna k nám zablúdila cca polročná vyhladovaná a vychudnutá čierna mačička, ktorú sme si (po mojom dobiedzaní a presviedčaní rodinných členov) rozhodli nechať. Avšak, najprv som si musela získať jej priazeň, keďže k nám chodila vždy so západom slnka (preto sme jej dali meno Zora) a cez deň sa nikdy neukázala. Nakoniec po mojom mesačnom trpezlivom a vzájomnom zoznamovaní sa rozhodla mačička ostať už natrvalo. Nuž a ako dar nám o mesiac na to porodila štyroch malých drobcov, ktorých sme nedokázali rozdať (srdcu nerozkážete), a tak sme si ich nechali všetkých 😊. Takže sme sa stali majiteľmi, vrátane nášho päťročného kocúra, šiestich mačiek 😻 (v krátkosti som o tom písala  v septembri aj na FB stránke blogu TU). Rozpovedala by som vám viac, ale je to naozaj dlhý a dramatický príbeh, o tom až inokedy...
∾∾∾
Inak sa v mojom živote nič nezmenilo. Stále vyzerám rovnako a nikto mi neverí, že už budem mať pomaly 26 rokov 😶. Jop, ani ja tomu nemôžem uveriť – cítim sa tak nedospelo, hlúpo a skrátka...a viete čo, veď vek je len číslo, kašľať na to či vyzerám alebo sa správam na svoje pribúdajúce roky, no nie? 😜
•••
Tak, práve sme ukončili jeden z povinných blogerských článkov, ktorý ma, prekvapivo, bavilo písať, aj napriek tomu, že sa k týmto súhrnom veľmi nesúrim 😂. Záverom vám aspoň prezradím svoje blogerské plány:
samozrejme neprestať písať knižné recenzie,
konečne spísať články, ktoré mi ležia v hlave poriadne dlho,
oživiť príspevky "Na návštevu u", kde som s vami zašla k rôznym knižným blogerom a trošku vám ich predstavila,
 možno skúsiť aj prispieť článkami do rubriky "Poďme sa hrať s blogerom", ale vzhľadom na to, že som sa s HTML a CSS kódmi už dlho nehrala, tak neviem, neviem...už som toho veľa pozabúdala 😳,
 vrátiť sa k DIY a možno aj "Potulkám prírodou",
 priniesť nejaké knižné tagy, ktoré sa mi vždy páčili, len som bola príliš lenivá sa do nich pustiť.
↠ zorganizovať narodeninovú súťaž (blog má už 5 rokov! 🎂),
 pustiť sa do článkov týkajúcich sa zážitkov, starostí a radostí s tými našimi šiestimi mačičkami 😊. Veru, je o čom rozprávať a s čím sa podeliť, tak dúfam, že sa im budem čoskoro aj venovať.
•••
Som zvedavá, aké prekvapenia, radosti a sklamania mi po rôznych stránkach tento rok pripraví a či sa blog dožije aj toho šiesteho roku. Dúfam však, že čo sa týka blogu, budem napredovať...a čo sa týka života, tak hádam už konečne spravím smelý krok vpred a najmä k lepšiemu.
Majte sa krásne a zanedlho sa vidíme pri nových knižných recenziách/článkoch/prekvapeniach.
•••
Aký bol váš knižný/blogový rok 2019? Aké prekvapenia, radosti ste zažili? Čítali ste nejakú z mojich zrecenzovaných kníh? Ako sa vám páčila/páčili? Aká bola vaša TOP kniha za rok 2019 alebo naopak, aká sa stala pre vás tým najväčším sklamaním? Máte radšej mačky alebo psy, alebo rovnako ľúbite oboje?

6 komentárov:

 1. Z počtu článkov si nič nerob, ono podľa mňa blogovanie by primárne malo byť niečo, čo človeka baví a nemá sa robiť “nasilu” iba preto, že musím, alebo mi ide o nejaký počet článkov. Vždy viac ocením kvalitné články, ktoré sú možno raz za čas ako veľa článkov, ktoré v podstate nemajú žiadnu výpovednú hodnotu. Gratulujem k spoluprácam a čo satýka času, ono to nejaký čas trvá, kým si človek nájde svoj systém a ako sama píšeš, je to aj určitá dávka sebadisciplíny ��

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja viem, kvalita je viac ako kvantita, len u mňa by tých článkov mohlo skutočne byť viac, nápady boli aj sú, ale problém je vo mne a v tom, že si neviem rozložiť čas, a to ma osobne dosť škrie -_- Ale tento rok sa budem držať svojho plánu, tak som zvedavá, čo z toho vznikne :D
   Ďakujem za komentár a prajem krásny deň!

   Odstrániť
 2. Pěkný souhrn. Já teď začínám mít též problém s časem, jak jsem začala dojíždět do školy, tak je to hodně znát. A na blog nemám tolik času co dříve. Ale snažím se urvat si v různých mezičasech pauzu. :)
  Jinak držím ti palce s plány pro blog. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem krásne! Tak hádam si obe nájdeme čas, aby tie naše blogy veľmi nestagnovali ;D. Držím palce v škole aj s blogom, prajem ti nádherný deň! ;)

   Odstrániť
 3. Skvelý súhrn Mony, kiežby som sa k takému niečomu dopracovala aj ja sama, avšak šance sú celkom nízke.:D Každopádne...Súhlasím s komentárom vyššie, kvalita nad kvantitu, určite sa netreba do niečoho tlačiť nasilu alebo mať zo seba zlý pocit. Pozri na mňa, koľko článkov pribudlo u mňa za minulý rok? :D Mám taký pocit, že by som ich zrátala na prstoch jednej ruky. Tak či onak, pevne verím, že sa Ti podarí splniť si svoje predsavzatia, ja budem len rada, lebo články od Teba vždy stoja za to!:) Čo sa týka nového 'vzhľadu' Tvojich recenzií, ja osobne ho zbožňujem. Originálne, precítené, krásne. Určite v tom pokračuj, máš moju plnú podporu Mony.♥ A na články o mačičkách či potulkách prírodou sa už teraz neviem dočkať, snáď ich zopár na tomto blogu pribudne!:) Silno držím prsty!
  P.S.: Ešte raz gratulujem k spomínaným spoluprácam a držím prsty, nech sa Ti takto darí aj naďalej.♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem-ďakujem-ĎAKUJEM♥♥♥ Ty vieš človeka vždy tak potešiť!♥
   Súhlasím, že kvalita nad kvantitu, no ako som spomínala, u mňa je problém v organizovaní času a neúspešnom porazení lenivosti, inak by tých článkov naozaj mohlo pribudnúť viac :D Ale snažím sa, konečne!, nájsť nejaký systém, ktorý by mi vyhovoval, pretože písanie/blogovanie/recenzovanie/fotenie milujem, aj keď sa s tým naozaj často trápim, no vždy som nadšená, keď sa mi predsa len niečo podarí publikovať a dá sa to aj čítať :D A to je naozaj krásny pocit :)
   Na články o mačičkách sa tešííím aj ja, len kedy budú, joj :/ A potulky, hm, skúšala som svoj nový foťák prevetrať, no v prírode mi to s ním stále akosi nejde...strašné! :D Ale posnažím sa...
   Aj tebe nech sa darí a ešte raz OBROVSKÁ VĎAKA!♥♥♥

   Odstrániť