3. februára 2020

Kde sa les dotýka hviezd/Glendy Vanderahová

Magický príbeh o nádeji a sile lásky, ktorý vás chytí za srdce. Nikto nevie, odkiaľ prišla. Odrazu je tu a čaká na zázrak. Po bolestnej strate matky a vlastnom boji s rakovinou prsníka si chce Joanna Tealová dokázať, že ju nedávne útrapy nezlomili, a vráti sa k doktorandskému výskumu, ktorý sa zaoberá hniezdením vtákov vo voľnej prírode v americkom štáte Illinois. Vrhne sa do práce a venuje sa jej od svitu do mrku, až kým jej osamelú rutinu nenaruší príchod tajomného dieťaťa, ktoré sa objaví pri jej chate bosé a posiate modrinami. Dievča tvrdí, že sa volá Ursa a prišlo z vesmíru, aby sa na Zemi stalo svedkom piatich zázrakov. Jo znepokojujú viditeľné znaky násilia na dieťati a keďže nevie, v akom domácom prostredí vyrastá, zdráhavo súhlasí s tým, aby u nej zostalo – aspoň dovtedy, kým sa nedozvie viac o jeho minulosti.
Jo požiada o pomoc osamelého suseda Gabriela Nasha a spoločne sa snažia vyriešiť záhadu tajomného vesmírneho dieťaťa. Čím viac času spolu trávia, tým viac otázok pribúda. Ako je možné, že dievča nielenže číta Shakespeara, ale mu aj rozumie? Prečo sa v jeho prítomnosti dejú samé pozitívne veci? A prečo Jo a Gabe prestali sledovať internetové stránky o nezvestných deťoch? Hoci trojicu spája neuveriteľné puto, všetci vedia, že ich čakajú ťažké rozhodnutia. Ako sa leto schyľuje ku koncu a Ursa sa blíži k piatemu zázraku, začína ju dobiehať nebezpečná minulosť. Keď ju napokon dostihne, na povrch vyplávajú mnohé bolestné tajomstvá. Ďalší osud týchto troch ľudí poznajú iba hviezdy. (zdroj)
Lesná pôda si privlastňovala teplo dievčatka cez jej bosé nôžky. Na oplátku si ono vzalo tiene stromov, aby sa do nich mohlo zaodieť. Tak ju Jo aj nájde. Nohy vnorené do mäkkej hliny, telo schované za stromom hikórie. To zvláštne stvorenie pripomínajúce prízrak, akoby stelesnenú hmlu, sa jej prekvapivo nebojí. Nemá v sebe plachosť lesných zvierat či vtákov, ktorým sa Jo rozhodla zasvätiť svoj život. Nie je dokonca ani ako to obozretné šteňa vychované divočinou, ktoré sa okolo jej chaty neustále motalo. Toto dieťa v človeku vyvolávalo pocit, akoby prišlo z iného sveta. Vlasy hnedé ako pôda pod jej nohami, pokožka bledá ako luna blúdiaca po nočnej oblohe a zreničky rozšírené do temných kruhov. Avšak bol to jej inteligentný pohľad, len ťažko patriaci malému deväťročnému dieťaťu, z ktorého naskakovala husia koža. 
Jo ju chce odohnať. Má dosť svojich problémov a zaoberať sa nejakým cudzím dieťaťom, pravdepodobne zo susedného pozemku, neprichádzalo do úvahy. Dohovára jej, aby sa vrátilo domov k rodičom, no ono s pokojom v hlase odmietne. Tvrdí totiž, že na zemi nemá domov, ale tam hore, vo hviezdach. Vraj prišlo na Zem, aby sa stalo svedkom piatich zázrakov. Len päť zázrakov a potom sa vráti na miesto, kde je skutočne doma. 
Takže malá mimozemšťanka. Žiadna mýtická bytosť, víla alebo bludička, ale návštevník z vesmíru. Smiešna, bláznivá detská fantázia, ktorú dievčatko začne predkladať s veľkým oduševnením. Dokonca tak presvedčivo, že by na malý moment hockto zaváhal a začal v sebe živiť myšlienku, že to malé stvorenie tvrdí pravdu. Môže to byť skutočné, avšak môže to byť aj dokonalá lož.
Jo sa však nevzdáva a malú mimozemšťanku neustále posiela preč, až pokým si nevšimne, že je oblečená len v špinavej pyžame a na kúskoch kože, ktoré nezahaľovalo chatrné oblečenie, badať modriny. Zaváha, asi by bolo predsa len lepšie prichýliť ju. Aspoň dovtedy, kým nezistí, o čo tu v skutočnosti ide. Netuší však, že tento súcit ju vrhne do príbehu, ktorý jej zmení život od úplného základu. Možno sa pýtate, ako to myslím. V dobrom či v zlom slova zmysle? Tak to už musíte zistiť vy sami a odhaliť tak pravdu o dievčatku z vesmíru, ktoré dokáže meniť ľudské osudy.
„Stále tvrdí, že je mimozemšťanka?“
„Áno, o jej planéte viem všetko. Volá sa Hemez a jej obyvatelia vyzerajú ako svit hviezd.“
(Kde sa les dotýka hviezd, Glendy Vanderah; Preklad: Simona Klimková)
Kde sa les dotýka hviezd je debutovým románom americkej autorky Glendy Vanderah, ktorý čitateľom prináša famózny príbeh o obyčajne-neobyčajnom živote. Vďaka malej hrdinke z vesmíru, Urse, sa čitateľovi naskytá príležitosť nazerať na svet spôsobom, ktorý by si mal osvojiť každý jeden z nás. Spôsob, vďaka ktorému by sme objavili množstvo zázrakov smerujúcich k tomu najväčšiemu – daru života. Práve životom prekypuje aj táto výnimočná kniha, v ktorej sa síce zrkadlia tmavé odlesky bolesti, strachu, straty, zúfalstva a choroby v rôznych podobách, no príchodom Ursy sa všetko stráca. Stránky knihy nadobúdajú nádherný rozprávkový nádych, kúzelný v každom ohľade. 
Hrdinovia tejto knihy na vlastnej koži okúsili trápenia kradnúce im radosť. Prebúdzanie sa do nového dňa nadobudlo všedný odtieň. Neuvedomujú si, že im niečo chýba, až pokým im hviezdy do cesty nepošlú niekoho, kto ich naučí, ako do pľúc opäť vdýchnuť slnečné lúče, spev vtákov, sviežosť vetra, chlad priezračného jazera, slobodu operencov plachtiacich vysoko v oblakoch. Vdýchnuť rozmanitosť života.
Autorka ponúka osudy hrdinov citlivo, nevzbudzuje v čitateľovi vynútený súcit, ale emócie prichádzajú prirodzene, priamo zo srdca. Glendy ma priam šokovala, ako dokázala spracovať smutnú životnú púť hrdinov, a s ňou úzko súvisiace ťažké témy, s toľkou nežnosťou, a pritom neskrývať krutú realitu. Kniha je síce vybudovaná na srdcervúcich životných príbehoch, ale dôležitejší je ľudský prístup k daným problémom.
Spomínaš si na ten pocit, ktorý si mi opísal - ten príšerný tlak ľudskosti na dušu? Možno je to len ďalší spôsob vyjadrenia strachu z toho, že ti ľudia ublížia, ak si ich pustíš k telu.
(Kde sa les dotýka hviezd, Glendy Vanderah; Preklad: Simona Klimková)
Všetky tieto neľahké bremená protagonistov, však naberajú nový, uzdravujúci smer aj zásluhou Ursy. Vzácnej a krehkej detskej duše učiacej nás, čo to znamená úprimná láska, priateľstvo, obeta a dôvera. Táto kniha je jednoducho skvost pripomínajúci rozprávku, v ktorej bojuje dobro so zlom. Na jednej strane idylické vzťahy budované na vzácnych hodnotách smerujúce k šťastnému koncu, no druhá prináša protiútok v podobe ľudskej podlosti, kvôli ktorej môže záver nadobudnúť neželaný smer.
Ako to napokon všetko skončí? Dosiahnu hrdinovia svoje šťastie alebo vyhrá temná stránka sveta?
Kde sa les dotýka hviezd je prvotinou, ktorá si zaslúži obdiv. Glendy Vanderah podáva nevšedné rozprávanie o trápeniach a radostiach každodenného života, napísané citlivou formou. Okrem toho prepracovaný dej a majstrovsky vykreslená psychická stránka hrdinov nadchne každého náročného čitateľa. Osobne považujem tento román za jeden z najlepších, ktorý som si mala možnosť prečítať aj zásluhou jeho nezabudnuteľného čara, ktorého dotyk budem cítiť ešte dlho po dočítaní.
Opäť mám pre vás hudobné odporúčanie ♪♩🎵. Tentokrát ide o jednu z najkrajších piesní, aké som kedy počula, a ktorá sa k tejto nádhernej knihe veľmi hodí. Skladba Saturn od skupiny Sleeping At Last má dychberúcu melódiu aj text a myslím, že sa do nej môžete bezhlavo zamilovať aj vy...rovnako ako aj do knihy Kde sa les dotýka hviezd od Glendy Vanderah.😍


Veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Tatran za poskytnutie knihy na recenziu.
Moje hodnotenie: 5/5
Vydavateľstvo: Tatran (2019)
Originálny názov: Where the Forest Meets the Stars
Preklad: Simona Klimková
Goodreads: 4,15 (95%)
Žáner: novodobý román
Väzba: pevná s prebalom
Jazyk: slovenský
Počet strán: 324
ISBN: 9788022210478

14 komentárov:

 1. Tak toto je skutočne podmanivá recenzia. Prvú časť (tá, v ktorej predstavuješ knihu) som si musela prečítať dvakrát. Je veľmi vzácne, ako jemne narábaš so slovami a skaldáš ich do viet, z ktorých priam vyžarujú silné emócie. Vidno, že si dávaš záležať na každom slove a spracovaniu každej recenzie určite venuješ veľa času a ja ti musím za to poďakovať lebo vďaka tebe si túto krásnu knihu určite prečítam a to čo najskôr. Nedá mi to a musím dodať, že už čítanie tvojich recenzií je umeleckým zážitkom, len tak ďalej!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. 😍😍😍...ó, ja asi odpadnem! Fú...ako len odpovedať na takýto prenádherný komentár, z ktorého som taká nadšená, že mi z hlavy vyšumelo úplne všetko!!! Blacky, neviem nájsť dostatočne vystihujúce slová vďaky, pretože svojim komentárom si mi dodala takú motiváciu a radosť do písania, ach ĎAKUJEM 💕 Z CELÉHO SRDCA - neopísateľne si to vážim!💕😊💕
   Verím, že sa ti knižka bude páčiť, je kúzelná, krásna a výnimočná...prajem príjemné čítanie!
   Krásny deň!

   Odstrániť
 2. Nádherná recenze. :) Kniha vyznívá kouzelným dojmem, a hodně mě láká, abych si ji přečetla. Možná si ji přečtu. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Júj, tak to ma neskutočne teší! 😊 Verím, že si ťa získa, skutočne je kúzelná a podmanivá💕.
   Ďakujem krásne za tvoj komentár a prajem nádherný deň!

   Odstrániť
 3. Knihu som si precitala na zaklade tvojho odporucania a skutocne nelutujem. Pribeh je uplne podmabivy a zaroven jemny. Čitatel musi citat stale dalej, drzi palce vsetkym hrdinom a stale fuga, ze pravda nakoniec nebude taka kruta ako sa javi. Fakt stoji za precitanie a musim priznat. ze som ani netusila ze ide o prvotinu. Autorka este urcite prekvapi �� Nádherna rezencia, ostatne ako všetko od teba.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jéj, Ali, takú mám radosť!!!😍😍😍 Ach, neopísateľne veľkúúúú...ani nevieš, ako sa teraz vytešujem, že si si knižku prečítala aj na základe môjho odporúčania, to je pre mňa obrovský dar💕 Veľmi sa teším, že sa ti knižka páčila, máš úplnú pravdu - príbeh bol podmanivý a jemný, prekrásny a skrátka musíš čítať, pretože ten príbeh je neskutočný! Inak aj mňa šokovalo, že je to autorkina prvotina, naozaj klobúk dole!
   ĎAKUJEM ešte raz, za všetko, maj sa krásne!😊

   Odstrániť
 4. O príbehu som už počula a veľmi ma potešilo, že je obsahovo kvalitný a stojí za prečítanie. Veľmi pekná recenzia a musím pochváliť krásne fotky, sú naozaj vydarené.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Je to skutočne krásny debut, po všetkých stránkach, môžem len odporučiť! 😊 A ďakujem krásne, veľmi si to vážim!❤❤❤

   Odstrániť
 5. úžasná recenze!!!

  Navíc já jsem se zamilovala do té obálky :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem krásne!💕😍💕 Obálka prirástla k srdcu aj mne, je nádherná...😊

   Odstrániť
 6. Nádhera :) Rozplývám se nadšením už nad tvojí úžasnou recenzí, takže je jisté, že knihu si musím taky přečíst :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem krásne, veľmi si to vážim!😍😍😍 Verím, že sa ti knižka bude páčiť 😊...je čarovná!💕

   Odstrániť
 7. Čítať Tvoje recenzie Mony je ozajstný umelecký zážitok. Nevychádzam z údivu.♥
  O knihe som zatiaľ nepočula, poznáme sa iba z videnia, keďže mi ju v jednom kuse na Martinuse /pekný rým :D/ odporúčajú ako niečo, čo by sa mi mohlo páčiť, nuž a po prečítaní tejto recenzie im dávam za pravdu. Naozaj sa javí ako kniha, ktorá by konečne mohla ulahodiť mojej duši, ale kde na ňu pomedzi všetky tie ostatné knihy vziať čas? Ach dilema...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Myslím, že táto kniha by pre teba mohla byť skutočne tou pravou voľbou :) Je to nádherný, nezvyčajný príbeh, ktorý je naozaj výnimočný♥ Vrelo odporúčam...a neboj, na dobré knihy sa čas aj miesto vždy nájde :D
   Opäť ďakujem♥♥♥ za nádherný a povzbudivý komentár, nesmierne si to vážim...maj sa krásne!

   Odstrániť