19. decembra 2019

Veterinářka/Gillian Hicková

Přežije mladá veterinářka na irském venkově? Jedině se smyslem pro humor! Prostě James Herriot v sukních!
Ať už kastruje koně v Dublinu nebo odřezává rohy skotu na wicklowském venkově, zachraňuje zraněné kočky před podvraťáky nebo se potýká se zdrogovanými hlídacími psy, veterinářku Gillian Hickovou humor nikdy neopouští. A právě její neutuchající smysl pro humor se promítá do této knihy, jež je jakýmsi záznamem náročných situací, se kterými se v práci jako čerstvě promovaná veterinářka setkává. Nejen že musí pomoci zvířatům od jejich neduhů, ale musí se vypořádat i s „lidskými“ nástrahami v podobě dohazovačských matek nebo šovinistických farmářů, nemluvě o chlapících, kteří se neustále ptají: „A kde je ten opravdickej veterinář?“
Humorem a energií nabitá sbírka příhod jedné neohrožené mladé veterinářky v Irsku. (zdroj)
Keď si žena zvolí povolanie vo sfére, ktorej, v často zaškatuľkovanom ľudskom ponímaní, vládnu muži, tak na seba chtiac-nechtiac privoláva pohľady okolia plné predsudkov či opovrhovania. V očiach konzervatívcov je len ženou parazitujúcou v mužskom svete, a pritom im môže pred nosom mávať ťažko dosiahnutým diplomom, môže ich horlivo presviedčať o svojej kvalifikácii a schopnosti zvládnuť nástrahy, ktoré prináša dané odvetvie. Všetku snahu však možno neraz prirovnať k starému známemu prísloviu ↠ akoby hrach na stenu hádzala.
Takýmto situáciám musí čeliť aj Gillian Hicková, odhodlaná splniť si sen a stať sa veterinárkou. Nadšenie však Gillian neopúšťa a nakoniec sa ako čerstvo promovaná zverolekárka chopí všetkého, čo toto krásne, no zato často fyzicky, ale aj psychicky náročné poslanie prináša. A tak sa írsky vidiek stane svedkom ženy kastrujúcej kone. Ženy, ktorá sama odrohuje dobytok. Ženy, ktorá pomáha pri rodení teliatok či jahniatok. Nanešťastie, ako to má život vo zvyku, nastane mnoho nepredvídateľných okolností, ktoré nehrajú veľmi v jej prospech a nenapomáhajú v snahe dokázať, že aj ona, ako žena, dokáže byť dobrou veterinárkou.
Ako si Gillian nakoniec poradí nie len s ťažkými prípadmi, ktorých riešenie by ste márne hľadali v učebniciach, ale aj s niektorými ľuďmi, ktorí sa len sťažka dokážu odkloniť od starých zaužívaných názorov? Odpovede vám ponúkne napohľad nádherná knižná publikácia, ktorá tento rok vyšla v Česku pod názvom Veterinářka (v orig. Vet on the Loose.). Síce bolo toto dielo po prvýkrát publikované pred viac ako desiatimi rokmi, no ako sa hovorí ↠ vek je len číslo a v tomto prípade sa k danému faktu môžeme stavať rovnako. Pretože, či je svet o desať rokov mladší, či naopak starší, popravde, nebadať až také veľké rozdiely, ktoré by sa dotýkali zmeny v ľudskom správaní voči druhým alebo zvieratám.
„Takže se do toho dáme?“ zkusila jsem znovu navázat hovor s co největší dávkou zanícení v hlase.
Nastala dlouhá odmlka. Tři bratři se nejistě ošívali, oči přilepené k zemi.
Koněčne prostřední z nich vzhlédl. S pohledem upřeným přes moje rameno zavrčel polovinou úst, která nedržela dýmku: „Kde je veterinář?“
(Veterinářka, Gillian Hicková; preklad: Věřa Kovářová)
Írska veterinárka Gillian Hicková je neuveriteľne charizmatická, milá a vtipná osôbka s dobrým srdcom, čomu nasvedčujú všetky stránky jej debutu. Svojim spôsobom ide o autobiografiu, aj keď príbehy, útržky zo života, sú poväčšine vymyslené, no vystavané na základe skutočných udalostí.
Dielo je rozdelené do niekoľkých kapitol, pričom každá je venovaná inému prípadu. Ako hlavná postava v ňom figuruje zvierací pacient a do vedľajších úloh sa zapája Gillianina šikovnosť či naopak nešikovnosť alebo ľudská múdrosť či naopak hlúposť. Osobne ma niektoré príbehy dokázali rozcitlivieť až do takého stavu, že som musela knihu odložiť bokom, pretože som cez zahmlený zrak nič nevidela. Plakala som ako malé dieťa, najmä pri jednom prípade, ktorý sa nápadne podobal na náš, spred jedného roka, ktorý sa žiaľbohu nedočkal takého krásneho konca ako v tomto titule. Ale dielo ponúka viac šťastných ako smutných príbehov, plných nádeje aj v zúfalých situáciách. Kniha vás dokáže potešiť, vyčarovať úsmev na perách, spríjemniť náročné dni. Ide o oddychovú, zábavnú, úprimnú publikáciu naplnenú láskou k zvieratám – čo viac si priať?
Nic moc neříkal, jen se ležérně zeptal: „Stáva se to běžně, že si musíš brát pacienty domů?“
„Proboha, to ne!“ odvětila jsem s jistotou. „Pravděpodobně se to už nikdy nestane...a je to jenom na dnešní noc.“
Dál už nic neřekl. Ve své moudrosti si daleko dřív než já uvědomil, že je to jen první z mnoha.
(Veterinářka, Gillian Hicková; preklad: Věřa Kovářová)
Autorka je skvelou rozprávačkou a ponúka svojim čitateľom veľmi sviežo a pútavo napísané dielo, ktoré si zamilujete aj vďaka jej osobitému humoru, ktorým na stránkach rozhodne nešetrí. Gillian sa nebráni vtipkovaniu na účet svojej vlastnej osoby a neskrýva pred nami ani svoje chyby či zlyhania často vyúsťujúce v strach, neistotu. Preto som sa do tejto knihy tak veľmi zamilovala. Sálala z nej úprimnosť a niečo podmanivé, čo sa ťažko opisuje. 
Autorka sa nevykresľuje v dokonalom svetle, ale vo svetle obyčajného človeka, ktorého prenasledujú problémy, pády a zlyhania. Krásne na tom všetko je ako sa Gillian s týmito prekážkami dokáže vysporiadať aj vďaka humoru, poučiť sa, zhlboka sa nadýchnuť a ísť skrátka ďalej.
Ak ste milovník zvierat, tak bude tento knižný titul neodmysliteľnou súčasťou vašej knižnice. Zamilujete sa doň a z rúk ho dokážete pustiť len s veľkým odopieraním. Knihe nemám čo vytknúť, je jednoducho nádherná po všetkých stránkach a s radosťou sa k nej budem vracať. Mnohé príbehy sa ma silno dotkli a rada si pripomeniem ušľachtilosť Gillian, ktorá svoju prácu vykonáva s obrovskou láskou.
Veľmi pekne ďakujem internetovému kníhkupectvu KNIHCENTRUM.sk za poskytnutie knihy na recenziu.
Moje hodnotenie: 5/5
Vydavateľstvo: Jota (2019)
Originálny názov: Vet on the Loose
Preklad: Věřa Kovářová
Goodreads: 4,08 (93%)
Žáner: humorné, autobiografia
Väzba: pevná s prebalom
Jazyk: český
Počet strán: 248
ISBN: 9788075654984

4 komentáre:

 1. Tohle rozdělování světa na mužský a ženský je dost náročné a bohužel dennodenně nevyhnutelné. Nedávno jsem třeba četla statistiku, že u právnických zkoušek mají se stejnými výsledky větší šanci na úspěch muži s typickým německým příjmením (jakože Meier, Fischer a tak) než ženy nebo cizinci nebo obojí. Docela děsivé.

  Krásná předvánoční recenze, díky za zajímavý tip! A přeji ti krásné Vánoce! :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak toto je už vážne diskriminácia, ktorá nemá logiku...svet je jednoducho nespravodlivý! 😤
   Ďakujem krásne a ja Ti prajem nádherný a úspešný rok 2020 a aby Ti priniesol množstvo radostných dní! 😊

   Odstrániť
 2. Myslím, že tato kniha pro mě moc není. Knihám týkající se veterinařiny se vyhýbám. Ale krásná recenze. :)
  Přeji ti nádherné Vánoce. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Joj, tak to je škoda, ale chápem...a ďakujem krásne! Síce meškám s prianím krásnych Vianoc, no zato stíham prianie k Novému roku - prajem Ti teda úspešný rok 2020 a mnoho dní, ktoré Ti prinesú úsmev na na tvári 😊...

   Odstrániť