12. decembra 2019

Dvanásť knižných tipov pod vianočný stromček

Už o dvanásť dní tu máme kúzelné Vianoce 🎄, preto som sa rozhodla priniesť vám symbolicky dvanásť vianočných knižných tipov, ktorými sa môžete inšpirovať pre svojich blízkych alebo aj pre seba. Vybrala som knihy, ktoré si podľa mňa zaslúžia veľkú pozornosť, a to nie len preto, že ma dokázali nadchnúť 😄. Poďme sa teda pozrieť, aké krásky by som vám rada odporučila...
Prvý knižný tip je pre zvedavé deťúrence milujúce spoznávanie nových miest a nadobúdanie nenahraditeľných vedomostí. Práve titul Divy sveta od Danieli Celliovej s rozkošnými ilustráciami Giulii Lombardovej je pre mladých bádateľov, ale aj ich rodičov (alebo pre mňa 😂...ponuka kníh na zrecenzovanie z vydavateľstva Grada bola pestrá, ale mňa lákal najmä tento titul, do ktorého som sa zamilovala na prvý pohľad! 😍) ako stvorená. Výborná knižka, tak ako po obsahovej, tak aj po vizuálnej stránke. Ide o jednoducho skvelú, pútavú a zábavnú edukačnú literatúru, ktorú si vaše detičky zamilujú!
Maja Lunde vo svojom diele Snehová sestra, venovanom mladým čitateľom, spracováva veľmi ťažkú a nesmierne bolestnú tému, ktorú však dokázala podať s profesionalitou skúseného spisovateľa. Vzhľadom na závažnosť námetu spôsobujúceho emočnú záťaž aj dospelým, sa knižka, podľa mňa, hodí skôr pre staršie deti, cca 13+. Publikácia je rozhodne nádherný umelecký kúsok, k čomu prispievajú i kúzelné ilustrácie Lisi Aisato.
Lois Lowryová prináša silný a veľmi pútavý príbeh odohrávajúci sa za čias druhej svetovej vojny, ktorý poukazuje na skutočné priateľstvo, odvahu a obetavosť. Americká autorka, ktorá sa nevyhýba zložitým témam, vo svojej kratučkej novele Spočítaj hviezdy ukrýva prekvapivo veľa. Pre mňa je to nevšedne krásna kniha, ktorá má potenciál stať sa aj vašou srdcovou záležitosťou.
Kniha Na pár krokov od trojice autorov, Rachel Lippincottovej, Mikki Daughtryovej a Tobiasa Iaconisa, zobrazuje veľmi smutný, no na druhej strane krásny príbeh plný hodnôt, v ktorom sa rozvíja krehká láska dvoch tínedžerov trpiacich závažným genetickým ochorením. Autori svojich čitateľov nešetria pred situáciami, ktoré vyvolajú emočnú búrku, no práve tým dokážu odkryť vzácne veci dotýkajúce sa sŕdc a životov nejedného čitateľa. Tento young adult román je skvelou voľbou pre milovníkov daného žánru, ktorý isto zaujme na prvý pohľad nie len svojou anotáciou, ale i čarokrásnou obálkou.
(Len pre zaujímavosť - tento titul vyhral prvé miesto v kategórií Najlepšia Young Adult Fikcia za rok 2019 v hlasovaní na obľúbenom a prestížnom Goodreads! ❤😍❤)
Simonka Kutišová nám tento rok priniesla prekrásny a vzácny príbeh, v ktorom sa aj navzdory tragickým okolnostiam ubíjajúcim vnútorný svet hlavnej postavy Mirky prediera svetlo nádeje. Osobne považujem Srdce pre Mirku (moju recenziu na tento titul nájdete ↠TU↞) za jednu z najlepších kníh zaradených do kategórie young adult, pretože v sebe nesie hĺbku, srdce aj dušu...a to je v súvislosti so spomínaným žánrom nesmierne cenné. Milujem tento precítený a precízne spracovaný príbeh, ktorý vám prajem nájsť si pod vianočným stromčekom 🎄.
Zlodejka z Korintu je ďalší prekrásny biblický príbeh (v poradí siedmy) z pera talentovanej Tessy Afsharovej ponúkajúcej i tentokrát nezabudnuteľný čitateľský zážitok. Ide o dielo, v ktorom sa vydáme na neľahkú cestu hľadania viery, spoznáme silu ukrytú v odpustení a pocítime hlbokú lásku. Kniha je ako stvorená pre všetkých túžiacich po kvalitnom románe s hodnotami. Ak po knihe/knihách Tessy Afsharovej siahnete, tak určite nebudete ľutovať!
Veterinářka od Gillian Hickovej je výborným titulom pre všetkých milovníkov zvierat, ktorý si ich podmaní svojou ľahkosťou prevedenia a úprimnosťou sálajúcou z každej jednej pretočenej stránky. Gillian sa s nami delí o svoje vlastné skúsenosti krásneho povolania zverolekárky. Jej útržky zo života sú podmanivé, pútavé, vtipné, radostné, avšak miestami aj smutné, čo iba potvrdzuje nevyspytateľnosť života. Pre mňa osobne je to jedna z tých kníh, ktoré považujem za naj tohto roka 😊.
Glendy Vanderah predkladá v knihe Kde sa les dotýka hviezd zaujímavé vykreslenie vzťahov postavených na dôvere, obetavosti a láske. Prekrásna kniha stvorená pre všetkých, ktorí obľubujú nežne podané príbehy na jednej strane vyvolávajúce úsmev na perách, no na druhej vám môžu spôsobiť aj nejednu vrásku na čele. Jedinečná kniha, ktorá rozhodne zaujme širokú škálu čitateľov.
Kde raky spievajú od Delii Owensovej zachytáva smutný, miestami tragický, život osamelého mladého dievčaťa z močarísk, ktorému materinskú náruč otvorila sama príroda. Mnohými nepochopená, odsudzovaná, posudzovaná...úbohá stratená duša, ktorej príbeh má moc pohltiť vás od prvých stránok. Výborné čítanie pre každého, ktorý si potrpí na kvalitnom románe s prioritou spočívajúcou vo vykreslení pozoruhodného vnútorného sveta postáv.
Annabellle od Liny Bengtsdotterovej (moju recenziu na tento titul nájdete ↠TU↞) je famóznym psychologickým trilerom, ktorý je odrazom drsného života obyčajných ľudí, ubíjajúci ich najmä po psychickej stránke. Autorka ma nadchla svojim nevšedným, priam majstrovským štýlom rozprávania, ale aj šokujúcou pointou celého príbehu. Pre mňa je to najlepšia kniha roku 2019 a neviem sa dočkať druhej časti tejto krimi série.
Tichá pacientka od Alexa Michaelidesa (moju recenziu na tento titul nájdete ↠TU↞) je psychologický triler skrz-naskrz. Autor vykreslil mentálnu stránku hrdinov s precíznosťou umelca a k tomu dielu, aj vďaka jednej gréckej tragédii kľúčovej k celému deju, dodal nezabudnuteľnú atmosféru. Ak ste priaznivcom kvalitných trilerov s nečakaným rozuzlením, tak je táto kniha pre vás ako ušitá na mieru.
Memorandum (prvá časť) a Ultimátum (druhá časť) tvoria drsnú duológiu z pera švédskeho autora Andersa de la Moottu, ktorá je pre milovníkov poctivej krimi ako stvorená. Síce sa nejedná o najnovšie tituly, no zato patria k tým kvalitným, ktoré by ste si nemali nechať ujsť. Výborne napísaná séria so šokujúcimi zvratmi, ktoré vám vyrazia dych a len s námahou nakoniec dokážete pokojne vydýchnuť.
✧🎄✧
Zaujala vás niektorá kniha z môjho výberu? Ktorou z nich by ste obdarovali svojich blízkych, prípadne seba? Aké knižné tituly by ste odporučili vy mne? Aj vy sa tak tešíte na Vianoce? 😊
✧🎄✧

6 komentárov:

 1. Žádný z tvých tipů jsem doposud nečetla, ale na některé jsem už (třeba i tady, že) viděla recenze a dost nadšené ohlasy. Takže díky za spoustu čtecí inspirace! ^^ Přeji ti krásný předvánoční čas a spoustu klidu, pohody a radosti během svátků samotných! :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veľmi ma teší, že som mohla inšpirovať❤😊❤.
   Ďakujem krásne za prianie, ty si neskutočne zlatý človek Vlasta❤. Rovnako ti prajem nádherné sviatky, šťastné a veselé Vianoce!🎄

   Odstrániť
 2. Vypadá to na samé krásné knížky. Tipy se ti moc povedly a člověk si v nich dokáže vybrat. :) Přeji ti krásné svátky a veselé Vánoce. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem krásne!❤😊❤ Rovnako ti želám nádherné prežitie vianočných sviatkov a najmä, aby si si pod stromčekom našla knihu alebo lepšie knihy! Veľa kníh! 😀
   Maj sa krásne!

   Odstrániť
 3. Ďakujem za ďalší skvelý článok! Každý z tvojich 12 tipov ma veľmi zaujal (k čomu dopomohli aj dychberúce fotky) a s radosťou si ich v blízkom čase (keď to povinnosti dovolia) prečítam. Dúfam, že takéto krásne vianočné odporúčania sa stanú na tvojom blogu tradíciou a o rok mi opäť ponúknu tipy na vianočné čítanie (a som si istá, že budú aj pochúťkou pre oči:)).

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ó, ďakujem krásne Blacky!😍 Veľmi si vážim 💕 tvoje slová a určite článoček bude! Už mám aj predstavu o tom, ako ho spracujem - budú to opäť tipy, no podané trocha inak 😀...sama sa na to veľmi teším.
   Ďakujem ešte raz a prajem nádherný víkend! 😊

   Odstrániť