28. novembra 2019

Tichá pacientka/Alex Michaelides

Vjeden horúci letný večer Alicia Berensonová, známa umelkyňa, namierila hlaveň pištole priamo na tvár svojho manžela, bezbranne spútaného na stoličke, a stlačila spúšť. Jeho osud pravdepodobne spečatila už prvým výstrelom. Brána do ríše mŕtvych sa otvorila dokorán, aby muž, ktorého tak veľmi ľúbila, mohol vstúpiť na neznámu, neprebádanú pôdu. 
Milovala ho. Tak to tvrdia, ale aj napriek tomu dovolila, aby zazneli ďalšie štyri výstrely.

Jeden. Dva. Tri . Štyri. Päť. 
Nastalo ticho.

Čo sa asi odohralo potom? Možno sa roztrasene nadýchla, vzduch uväznila v pľúcach. Ruka držiaca zbraň ochabla a dovolila, aby si ju zemská príťažlivosť k sebe pritiahla. Zatvorila oči, zapotácala sa a až potom si vydýchla. 
Možno.

S istotou však môžeme potvrdiť, že vzala nôž a hlbokými zárezmi otvorila svoje zápästia, aby nimi do jej tela mohla vstúpiť smrť. 
Opäť zvíťazilo ticho.

Čo sa asi odohralo tentokrát? Možno nasledoval výraz, v ktorom sa neodrážala ľútosť a možno to bol výraz, v ktorom sa zračilo poznanie.
Možno.

To sa však nedozvieme, pretože ide o Aliciin príbeh, ktorý má právo rozpovedať len ona sama. Iba ona pozná pravdu, holé skutočnosti, ktoré dokážu jej vinu potvrdiť či naopak vyvrátiť. Ale Alicia mlčí. Dokonca aj vtedy, keď ju nakoniec obvinia z brutálnej vraždy. Neprestáva strážiť svoj hlas. Neobhajuje sa. Nebojuje. Len jednoducho spočíva v tichu. 

Súd sa napokon priklonil k obhajobe a k názoru, že trpí hlbokou psychickou bolesťou, čo v preklade znamená šialenstvom. Pomätená myseľ, chorá, unavená. Jej nasledujúce kroky smerovali do psychiatrickej liečebne.

Aliciin prípad zláka mnoho odhodlaných psychológov, terapeutov, no nik nedokáže zlomiť kliatbu, ktorú na seba dobrovoľne uvrhla. Čas plynie ďalej, bez povšimnutia, až pokým nepríde Theo Faber. Zanietený psychoterapeut je presvedčený o tom, že dokáže úbohú Aliciu vyliečiť a odhaliť svetu pravdu o tragickej noci, ktorá sa stala pred šiestimi rokmi. No možno by bolo lepšie nechať pomyselnú Pandorinu skrinku zatvorenú, chránenú kúzlom mlčania. Pretože slová dokážu nie len liečiť, ale aj raniť či dokonca ničiť.

🍂🍂🍂

...moju celú recenziu si môžete prečítať na stránke Knihcentra, konkrétne na tomto odkaze ...
Oficiálna anotácia
Alicia Berensonová má napohľad dokonalý život. Je známa maliarka, vydatá za vychyteného módneho fotografa, ktorého nadovšetko miluje, a býva v nádhernom dome obklopenom zeleňou v luxusnej štvrti Londýna. A predsa jedného večera z neznámych príčin svojho muža chladnokrvne zavraždí. Do hlavy mu vypáli päť rán a odvtedy neprehovorí. Aliciino mlčanie premení obyčajnú rodinnú tragédiu na verejnú záhadu, ktorá Aliciu neslávne preslávi. Cena jej umeleckých diel prudko vzrastie, zatiaľ čo ona sama postupne upadá do zabudnutia za múrmi psychiatrického ústavu. Psychoterapeuta Thea Fabera Aliciin osud od začiatku fascinuje a keď dostane príležitosť s ňou pracovať, urobí všetko pre to, aby prehovorila. Terapia pomaly napreduje a vzťah medzi ním a pacientkou je čoraz dôvernejší. Hľadanie pravdy však na povrch vyplaví skutočnosti, ktoré môžu celkom rozvrátiť aj Faberov vlastný život...

Psychologický triler s detektívnymi črtami Agathy Christie, nádychom gréckej tragédie a hitchcockovsky pomaly gradujúcim napätím, ktoré vyústi do nepredvídateľného šokujúceho finále. Ambiciózny debut, ktorý žne úspechy po celom svete a chystá sa preniknúť aj na filmové plátna. (zdroj)

10 komentárov:

 1. Už dlouho mě nějaká anotace nezaujala tak jako ta tvá! Tuhle knížku bych strašně ráda viděla zfilmovanou (i proto, že teď na čtení moc čas nemám, ale příběh mě zaujal). I když asi by to ve filmu bylo ještě mrazivější a děsivější než ve skutečnosti. :D

  Měj se krásně a přeji nádherný advent! :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Oú, tak to som neskutočne rada!♥♥♥ Priznávam, asi po prvýkrát, sa niečo, čo som napísala, páči aj mne :-D Ten úvod ma neskutočne bavil písať, tak ma veľmi teší tvoja spätná väzba 😊.
   A tvoje prianie sa stane skutočnosťou - knižka bude aj sfilmovaná! Naozaj som zvedavá, ako sa s tým pohrajú, ale keďže Alex Michaelides je aj scenárista, takže v tomto prípade nevidím žiaden problém 😏.

   Aj ty sa maj krásne a ešte raz ďakujem ❤.

   Odstrániť
 2. To vypadá neskutečně zajímavě, takže děkuji za tip na čtení :) Po knize se určitě podívám :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak to ma véľmi teší 😍 - určite ťa nesklame, je to výborné čítanie!😊

   Odstrániť
 3. Tohle zní tedy moc moc dobře. Už jen od prvních vět mě to hodně zaujalo. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. A to je len začiatok...potom ťa čaká neuveriteľne dobrý psychologický triler, a k tomu je to debut - klobúk dole pred autorom! Hádam sa táto kniha jedného dňa dostane aj k tebe 😊...

   Odstrániť
 4. Kniha vypadá velmi lákavě. Koukala jsem, že je prozatím pouze ve slovenském jazyce, ale asi bych to zkusila i v něm :D I když to nebude zas tak lehké si myslím :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Podľa mňa čoskoro vyjde aj u vás, pretože je to veľká hitovka aj v zahraničí 😀, a k tomu bude z knižnej predlohy aj filmy, takže pravdepodobnosť je vysoká, také niečo si nemôžete nechať ujsť! 😊 Prajem ti, aby sa k tebe jedného dňa dostala - či už v slovenčine, či v češtine, či v originály...hlavne, aby ťa tento nesmierne pútavý a prepracovaný triler neminul 😉.

   Odstrániť
 5. Já vždy žasnu nad těmi krásnými fotkami.:-)
  Knihu jsem zatím vůbec nezaregistrovala a jestli se do ní budu pouštět zatím nevím, musím vždycky svůj výběr nechat chvíli rozležet. :-D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem krásne!❤😍❤
   Rozumiem, aj ja sama často zvažujem či je daná kniha pre mňa alebo nie, aj keď kladné ohlasy naozaj lákajú 🙂. Avšak, ak sa raz knižka k tebe dostane, tak už teraz prajem príjemné čítanie, dúfam, že sa bude páčiť 😊...

   Odstrániť