29. októbra 2019

Motýľ a husle/Kristy Cambronová

Záhadný obraz vdýchne nádej a krásu do najtemnejších kútov Osvienčimu a do jedného z najosamelejších sŕdc na Manhattane.

Súčasnosť: Obchodníčke s umením Sere Jamesovej sa pred dvomi rokmi pred oltárom zrútil svet. Túžba po rozptýlení v nej nanovo rozdúcha záujem o záhadný portrét, ktorý videla v detstve – obraz mladej huslistky s prenikavo modrými očami. 
Počas pátrania po ňom sa spoznáva s Williamom Hanoverom, vnukom bohatého kalifornského magnáta, ktorý môže byť kľúčom k nájdeniu strateného diela. Sera a William spoločne odkrývajú príbeh maľby: dramatické osudy rakúskej huslistky Adele von Bronovej. 

Viedeň, 1942: Keď obľúbenkyňa rakúskej aristokracie, talentovaná huslistka a dcéra vysokopostaveného predstaviteľa Tretej ríše Adele začne s pašovaním Židov z Viedne, riskuje všetko. Jej život oplývajúci bohatstvom a privilégiami sa v zlomku sekundy mení na realitu, kde vládne hlad a ostnatý drôt.

Sera postupne odhaľuje históriu obrazu a zároveň nachádza krásu na tých najnečakanejších miestach: v pochmúrnom osvienčimskom tábore a v hlbokých zákutiach svojho utrápeného srdca. (zdroj)
Vysloboď ma Pane z tohto trápenia,
v ktorom spočinula biedna duša moja.
V tele chradnúcom, strhanom a špinavom
myšlienka na slobodu je iba vzdialeným snom.
Každý deň musím husle k brade prikladať,
ťahom sláčika zvuk smrti nahrádzať.
Tón za tónom oberá ma o poslednú silu
vidieť tých, ktorých na istú smrť posielajú.
V popol sa ich ukonané telá nakoniec zmenia,
no predtým im slučka plynu kruto pľúca zviera.
Nič nezmôžem, len deň čo deň čakám
za ostnatým drôtom, ktorý mnohým život zmáral.
Ale ty mlčíš a ja väčšmi padám,
nádej po zrnkách neustále strácam.
Nevnímam už vietor zapletajúci sa do mojich vlasov,
cudzia mi je i melódia štebotajúcich vtákov.
A keď večer zahľadím sa na hviezdnu oblohu
nevidím nič, len čiernočiernu prázdnotu.
Vysloboď ma Pane z tohto trápenia,
v ktorom spočinula biedna duša moja.
Vezmi ju Abba nežne do svojich dlaní,
zaceľ tak všetky moje otvorené rany.
...
V debutovom románe americkej autorky Kristy Cambronovej sa prelínajú dva na pohľad pútavé príbehy. Prvý nás zavedie do obdobia druhej svetovej vojny, kde sa do popredia dostáva príbeh mladučkej talentovanej huslistky Adele von Bronovej, hviezdy hudobného sveta vtedajšieho Rakúska. Následkom vlastného vzdoru voči neprávosti páchanej na Židoch sa ocitá v pracovnom tábore Osvienčin – Brezinka, kde ju pred istou smrťou zachráni jej obrovský talent. Stane sa tak členkou väzenského orchestra, čo si však vyberá daň v podobe ubúdajúcich duševných síl. Každý deň počas vytvárania melódie husľovým slákom musí totiž čeliť nezvratnej pravde, že i dnes si smrť vezme do svojho náručia desiatky nevinných životov a ona nemôže spraviť nič, aby zabránila toľkej krutosti. Ostáva jej len poddať sa trpkej skutočnosti a hrať z jediného dôvodu - prežitia. Adelina nádej v slobodu sa rozplýva ako neuchopiteľná rednúca hmla rovnako ako aj jej dôvera v Boha.
Dokáže navzdory všetkému uvidieť Boha a krásu aj na jednom z najkrutejších miest, aké kedy človek stvoril?
„Ako môžem hrať uprostred takého utrpenia? Ako sa môžem tváriť, že nevidím, čo sa deje? Doteraz som to nevedela, ale to, čo robíme Židom je...“ tie slová nedokázala vysloviť nahlas, takže ich iba pošepla, „to je diabolské, mamička.“
(Motýľ a husle; Kristy Cambronová)
Dej odohrávajúci sa v súčasnosti zachytáva príbeh obchodníčky s umením Sery Jamesovej, ktorú priam posadla túžba nájsť originál obrazu zvečňujúceho mladú ženu, huslistku, s nádhernými hĺbavými modrými očami, ktorej krutý osud prezrádza vytetované číslo na predlaktí. Vďaka intenzívnemu hľadaniu po tomto umeleckom diele sa pretnú Serine cesty s mladým a bohatým Williamom Hanoverom, ktorý rovnako ako aj Sera kráča po stopách záhadného obrazu. Oboch však popri pátraní postretne aj nečakaný cit lásky, ktorý Seru v minulosti ranil natoľko, aby si pred mužmi uzamkla srdce na tisícky zámkov. 
Dokáže ešte niekedy milovať a veriť nie len mužom, ale i Bohu, ktorému sa vzdialila srdcom aj mysľou?
Pri ich prvom stretnutí nemohla tušiť, že má také krásne srdce.
(Motýľ a husle; Kristy Cambronová)
Krása - slovo, ktoré možno považovať za kľúčovým k celému príbehu. Krása slova, krása umenia, krása lásky, krása nádeje, krása viery...krása. Hlavným sprievodcom za spoznaním myšlienky tejto knihy je zbadať, áno, krásu. Tú, ktorá dokáže vyklíčiť aj bez pomoci slnečných lúčov. Tú, ktorá sa vzoprie temnote a jej sile a preukáže tak nemožné - rásť, vyvíjať sa, žiť. Naplniť svet farbami meniacimi sa v emócie a pocity pretvárajúce zmýšľanie ľudského srdca. Nádherný zámer, čo poviete? Avšak (až mi je ľúto napísať to, ale →) autorka podľa mňa vo vlastnom posolstve, ktoré ukryla na stránkach knihy pomedzi čierne písmenká, zlyhala. 
Pevne zovrela mreže, až sa jej zachveli ruky. A hoci ich zvierala veľmi kŕčovito, nedokázala uchopiť nočný vzduch za nimi. Už necítila slobodu a spolu s mŕtvolne mrazivým tichom ju to príšerne desilo.
Ticho.
Ich verný spoločník.
(Motýľ a husle; Kristy Cambronová)
Napísať kresťansky ladený vojnový román je pravdepodobne veľmi náročné, pretože autorov cieľ spočíva najmä v tom, aby zachytil už toľkokrát skloňovanú krásu, ktorá nakoniec smeruje k jedinej osobe - Bohu. Kristy Cambronová sa snaží prostredníctvom svojich postáv tlmočiť čitateľom odpovede na otázky prameniace zo situácií, v ktorých len ťažko badať Boží úmysel. 
Vydala sa na skutočne neľahkú cestu, no zároveň obdivuhodnú v mojich očiach, ktorá, ako sa nakoniec ukázalo, bola nanešťastie nad jej spisovateľské sily. Tlak, ktorý sama na seba privolala, akoby ubíjal jej myšlienky, drvil ich a miesil, až sa nedokázala z toho chaosu vymaniť, a preto napísala príbeh, v ktorom Boh pôsobí ako tieň bez možnosti odhaliť svoju skutočnú podstatu. 
Ako kresťanovi mi kniha neponúkla pokrm pre dušu a pravdepodobne, ak by som bola ateistom, tak by som sa len utvrdila v názore, že Boh jednoducho neexistuje. Avšak nepopieram, niekoľko sľubných zábleskov vzťahujúcich sa ku viere som predsa len postrehla. Týkali sa najmä Adele a jej túžby zotrvať pri Pánovi aj navzdory vlastnej slabnúcej viere, pretože všetka neprávosť a zloba, ktorej bola svedkom, jej v súvislosti s existenciou Boha nedávali zmysel. Dúfala v povzbudzujúce odpovede na svoje otázky najmä od Omary, svojej vernej priateľky vo väzenskom orchestri. Žiaľbohu, ako som už písala, Boh bol len tieň a odpovede plné odbočiek, ktoré aj tak viedli do slepej uličky.
Bolo to ako smutný tanec, ako vtieravý zvuk huslí, ktoré jej nariekali v ušiach. Jej jediná útecha. Jediná istota, ktorej sa v tej chvíli mohla chopiť. Boh. Existuje vôbec? Ak naňho zavolá, bude tým blatistým chodníkom kráčať spolu s ňou? Dá jej silu, aby zvládla to, čo ju čaká?
(Motýľ a husle; Kristy Cambronová)
Kniha Motýľ a husle je ako kresťanský román neskutočne slabulinkým odvarom, ktorý vo mne nezanechal žiadnu stopu. Ale dielo ma sklamalo aj z iného hľadiska. Jedno, ktoré ma nesmierne iritovalo, bolo autorkine, povedzme, akési zľahčovanie reálií týkajúcich sa diania v koncentračných táboroch. 
Odievať holú pravdu do predstáv, ktoré nebudú v čitateľovi vzbudzovať odpor, zdesenie a nekonečný smútok nemožno považovať za správne. Prečo mlčať o skutočnostiach? Prečo ich skrývať za, ak to tak môžem napísať, menej bolestné? Ešte nikdy som nečítala príbeh vsadený do obdobia druhej svetovej vojny, ktorý by pôsobil tak chabo, neúprimne, a to nie len zvláštnym postojom ohľadom diania v koncentračných táborov, ale celkovo vykreslením tohto obdobia. Dielo preto, napriek závažnej téme, nadobudlo odtieň oddychovej literatúry, čo je absolútny nonsens.
„Neverím vám,“ zavrtela hlavou. „Ľudia nemôžu byť takí krutí. To nie je možné.“
(Motýľ a husle; Kristy Cambronová)
Navzdory svojmu rozhorčeniu musím však uznať, že potenciál práve v línii minulosti bol veľmi zreteľný. Ale prečo nebol využitý? Prečo pôsobil len ako náčrtok, ktorý autorka mylne považovala za skutočný obraz? Prečo mu nebol venovaný väčší priestor a najmä čas? Odpoveď je jednoduchá - pretože autorka sa rozhodla skĺbiť Adelin príbeh s príbehom Sery, čomu doteraz nerozumiem. 
Príbeh našej druhej hrdinky bol do deja knihy vtlačený nie len zbytočne, ale aj násilne. Najhoršie však na tom je, že nadobudol príšerný gýčový nádych lacných ľúbostných románov, ktorým je lepšie vyhýbať sa. Čo z toho vyplýva? Nebola som svedkom symbiózy dvoch odlišných príbehov, ale naopak, nečakanej deštrukcie obrovských rozmerov.
Ale, aby som len nekritizovala, musím vyzdvihnúť slovenský preklad knihy, ktorý má na svedomí skvelá Zuzana Vengliková. Podľa zahraničných recenzentov je kniha po štylistickej stránke veľmi chudobná a spisovateľský talent autorky nevýrazný. Nuž, ak je to pravda, tak v tom prípade prekladateľka a všetci, ktorí stáli za slovenským vydaním, odviedli obrovský kus práce, pretože knihu premenili vo veľmi súco napísané dielo.
Povedz to. Povedz, že vieš, že som ti dôverovala vtedy a dôverujem ti aj teraz... Povedz mi, že lásku medzi nami som si iba nevysnívala.
Povedz mi to a ja z toho budem navždy žiť.
(Motýľ a husle; Kristy Cambronová)
Prvotina Kristy Cambronovej sa pre mňa stala veľkým sklamaním aj keď spočiatku všetko nasvedčovalo tomu, že si ma jej dielo získa po všetkých možných stránkach. Príbeh mal v sebe emóciu a nejednu krásnu myšlienku, ale ubúdajúcimi stranami sa vytrácali aj moje sympatie nie len voči Adelinmu príbehu, ale aj Serinmu. Ako som už písala, jednému chýbal potrebný priestor a čas a druhý bol do diela zakomponovaný vynútene, a preto harmóniu medzi nimi nebolo možné postrehnúť. Sama som prekvapená z toho, ako na mňa kniha nakoniec zapôsobila a aký postoj som voči nej zaujala. Síce ma to mrzí, ale Kristy sa k mojim obľúbeným autorkám nezaradí a po jej dielach pravdepodobne už nikdy nesiahnem...
Ak vás kniha zaujala môžete si ju zakúpiť napríklad aj TU.
Ak by ste si chceli prečítať skvost, ktorého príbeh sa odohráva práve v období druhej svetovej vojny, tak určite siahnite po famóznej knihe Zachráňte Amelie od Cathy Gohlkovej. Spisovateľka predkladá príbeh plný emócií, nečakaných zvratov a napätia od prvej až po poslednú stranu. Okrem toho ponúka vykreslenie tohto obdobia úplne z iného, nečakaného, uhla pohľadu. Pre mňa je to jedna z najlepších kníh ❤, aké som kedy v živote čítala; vrelo vám ju odporúčam!
Avšak, okrem Zachráňte Amelie vám dávam do pozornosti aj skutočný príbeh Mengeleho dievča, vďaka ktorému by ste pochopili, prečo som bola tak veľmi rozhorčená ohľadom autorkinho postoju voči dianiu v koncentračných táboroch. Netvrdím však, že Kristy mala zachádzať do brutálnych detailov, ale z jej rozprávania som mala pocit, akoby nosila zvláštne ružové okuliare, čo sa odzrkadlilo aj vo výsledku celého jej literárneho počinu.
Veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu i527.net za poskytnutie knihy na recenziu.
...
Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com.
Moje hodnotenie: 2/5
Vydavateľstvo: i527.net (2019)
Séria: Ukryté majstrovské dielo
Diel: prvý
Originálny názov: The Butterfly and the Violin
Preklad: Zuzana Vengliková
Goodreads: 4,06 (92%)
Žáner: romány, vojnový, historický
Väzba: pevná
Jazyk: slovenský
Počet strán: 402
ISBN: 9788089822331

4 komentáre:

 1. Je škoda, že to, co se dělo za druhé světové války, zde bylo zlehčeno. Jinak to vypadá na docela pěknou knihu. Ale určitě dám na tvé doporučení a zkusím Mengeleho děvče. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tiež ma to mrzí, pretože knižka mala potenciál; škoda :/
   Mengeleho dievča určite skús, je to jedna z tých kníh, ktoré v tebe vyvolá množstvo pocitov - jednoducho prehovorí až do duše :)
   Maj sa krásne a ďakujem za komentár♥...

   Odstrániť
 2. Už tradične musím pochváliť očarujúce fotografie, už len z pohľadu na ne mám chuť kúpiť si knihy, ktoré sú na nich zachytené :) Knihu si v recenzii krásne predstavila a musím vyzdvihnúť najmä báseň/modlitbu v úvode, ktorou sa ti podarilo zachytiť silné emócie, škoda, že sa to v rovnakej miere nepodarilo aj autorke.Viem si predstaviť tvoje sklamanie, keď si dočítala tak sľubne vyzerajúcu knihu, ktorej sa nepodarilo naplniť tvoje očakávania.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Blacky, ty ma vieš svojimi komentármi zakaždým tak potešiť!♥♥♥ Neskutočne veľké ❤ĎAKUJEM❤ za to...vážim si to a ďakujem z celého srdca❤😊❤.
   Je to pravda, bola som z toho strašne sklamaná, pretože ten potenciál, myšlienka knihy tam bola a bola skutočne krásna, no napokon to autorka podľa mňa nezvládla dostačujúco podať, čo ma veľmi mrzí 😔...

   Odstrániť