16. októbra 2019

Annabelle/Lina Bengtsdotter

Uprostred Švédska na hranici krajov Västergötland a Värmland leží v hlbokých lesoch mestečko Gullspång. V jedno horúce leto odtiaľ zmizne sedemnásťročná Annabelle. Jej rodičia sa idú zblázniť od strachu. Miestna polícia je bezradná a organizácia Missing People ju bezvýsledne hľadá. 
Na miesto činu sú vyslaní inšpektorka Charlie Lagerová a jej kolega. Charlie je skúsená policajtka a práca jej poskytuje upokojujúcu rutinu, ktorú jej chaotická duša potrebuje. Na tomto prípade pracovať nechce, ale nakoniec urobí to, čo vždy. Poslúchne rozkaz. 
Charlie Lagerová sa vydá na cestu do minulosti. Musí sa vrátiť tam, odkiaľ odišla, keď mala štrnásť rokov, do detstva, ktorému sa zo všetkých síl snažila uniknúť. Len čo sa vráti, všetky jej spomienky ožijú. Spomienky na vtedajšie obmedzené možnosti a veľkú túžbu utiecť.
Spomienky na matku, ktorá predstavuje všetko, čoho sa Charlie bojí: alkoholizmus a chorobu. 
Zatiaľ čo sa Charlie snaží nájsť stratenú Annabelle, odhaľuje desivé fakty zo svojej minulosti.
Musí čeliť aj svojej najhoršej spomienke – okamihu, keď nechala niekoho zomrieť. (zdroj)
Správa o nezvestnej Annabelle Roosovej zasiahne malé mesto ako ničivý víchor, ktorý každému neoblomne, priam násilne, klope na okná, len aby sa votrel do domácností a rozpútal tak chaos s prímesou strachu.

Obyvatelia sú zhrození. 
Necítia sa v bezpečí.

Premýšľajú nad strašnou zvesťou deň čo deň. Snažia sa dopátrať k odpovedi, preto sa rodia rôzne verzie, ktoré pokladajú za vlastnú pravdu.
↠ Určite jej nemohol ublížiť nik z miestnych, to neprichádza do úvahy.
Áno, niekto cudzí, krutý, niekto, kto s ich mestom a obyvateľmi nemá nič spoločné. ↞
Každý pozná každého a predstava, že by niekto z nich mohol byť násilníkom, únoscom či nebodaj vrahom je neprijateľná.
Nepredstaviteľná.

Ale každý má svoje tajomstvá, aj spomínané mesto, do ktorého sú pozvaní vyšetrovatelia až zo Štokholmu, aby pomohli pri pátraní po nezvestnom dievčati a objasnili tak jej nečakané zmiznutie. Avšak nič sa napokon nejaví tak, ako sa na prvý pohľad zdalo.

Tajomstvá minulosti.
Hriechy prítomnosti.
Nejasná budúcnosť.

Všetko sa začne odkrývať, vyplavovať ako bahno z dna močiarov, ktoré udúša svoje obete. Kto sa snaží ukryť pravdu za nánosom lží? Kto nakoniec stojí za zmiznutím krásnej Annabelle?
Kde si? pomyslela si. Kde si nám zmizla, Annebelle?
(Annabelle, Lina Bengtsdotter) 
Lina Bengtsdotter si podľa mňa právom zaslúži titul novej kráľovnej švédskej krimi. Síce to znie z moje strany opovážlivo, vzhľadom na to, že severské detektívne príbehy nemám dostatočne načítané, ale keď si vezmem do úvahy, že Annabelle je autorkiným debutom, tak si za svojim tvrdením neoblomne stojím. Pretože takýto dokonalý debut, ktorý vyniká po všetkých stránkach tvoriacich kvalitný literárny počin, je ako nájsť ihlu v kope sena...a to je skutočná vzácnosť.

Annabelle je psychologický triler, ktorý sa z časti zaraďuje aj do žánru detektívky, no väčšmi ho vystihuje práve prvé zmieňované začlenenie. Príbeh, ktorý sa odohráva na 320-stranách tejto knihy je veľmi presvedčivým obrazom znázorňujúcim vplyv toxického prostredia, stvoreného neraz odsúdeniahodnými činmi, na duševnú stránku človeka. Spisovateľka s obrovským citom ponúka náhľad do ubolenej a unavenej ľudskej mysle, ktorá pôsobením vonkajších ubíjajúcich faktorov podlieha žalostným rozhodnutiam, v ktorých sa v skrytosti často ukrýva žiadosť o pomoc. Okrem toho sa v príbehu črtá množstvo ťaživých spoločenských problémov, ktoré vás nenechajú chladnými.

Kniha je z pohľadu zachytenia vnútorného sveta postáv skutočne výnimočná. Núti nás zamyslieť sa nad životom hlavných protagonistov a premýšľať nad tým, aký dopad má sugestívnosť priateľov, rodičov, výchovy, prostredia a pochopiť tak dôvod ich činov, ktoré sú často nie len zúfalé, ťažko pochopiteľné, ale aj zvrátené či nepredstaviteľné. Lina Bengtsdotter študovala psychológiu a myslím, že nadobudnuté poznatky s radosťou aplikuje na svoje postavy. Preto je jej príbeh uveriteľný, precítený, majstrovsky zvládnutý. 
„Môj život nie je taký, ako som si ho predstavovala.“ Priznala Susanne. 
„Je vôbec niečí život taký?“ 
„Asi nie.“ Susanne sa zhlboka napila. „Ale bolo pekné, keď sme ešte mohli snívať.“ 
(Annabelle, Lina Bengtsdotter) 
Spisovateľka ma však nenadchla len vykreslením svojich postáv. Musím vyzdvihnúť jej nevšedný štýl písania, ktorý sa týka najmä podania dialógov medzi hrdinami. Ešte som sa nestretla s konverzáciami, ktoré často z priamej reči prešli do opisu, ktorý však vo vás vzbudzoval pocit, že rozhovor medzi postavami stále pokračuje. Neviem vám to vysvetliť lepšie, ale osobne ma fascinoval jej neobvyklý spôsob rozprávania príbehu, vďaka ktorému som sa ešte väčšmi utvrdzovala v tom, že držím v rukách skvost.

Príbeh je zaujímavý aj tým, že nesledujeme len hlavnú hrdinku Charlie Lagerovú, vyšetrovateľku zo Štokholmu, ale zachádzame aj do minulosti, konkrétne do dňa, kedy 17-ročná Annabelle zmizla. Tieto pasáže sú vyrozprávané práve z pohľadu Annabelle, ktoré vám ale veľa nenapovedia. Sú opradené tajomstvom, rovnako ako aj nečakaný, tretí pohľad patriaci dievčatku menom Alice. Charlie, Annabelle a Alice – tri ženy, tri príbehy, tri záhady, no len jeden koniec. 
V hlave jej začalo zvoniť neodbytné obohrané porekadlo. Pred svojou minulosťou neutečieš.
(Annabelle, Lina Bengtsdotter)
Nečakajte však od tejto knihy, povedzme, akčnosť. Musím uznať, že dejová línia pôsobí akýmsi monotónnym tempom, ale nenechajte sa oklamať prvotným dojmom. V skutočnosti sa v pozadí celého príbehu odohráva súboj, ktorý úzko súvisí najmä už so spomínanou psychológiou postáv. Práve ten vo vás zanecháva zvláštne pocity spôsobujúce zimomriavky. Pretože ako som už spomínala, táto stránka knihy je excelentne zvládnutá a čitateľ môže len žasnúť nad literárnym talentom autorky. 
Frederik sa zdvihol a prešiel k oknu. Chrbát mal ohnutý. Charlie si pomyslela, že takto vyzerá človek, ktorý sa vzdal, stratil nádej.
„Keď príde domov, nebudem na ňu kričať,“ zašepkal. „Len...len ju objímem. Len ju zovriem v náručí...“
(Annabelle, Lina Bengtsdotter)
Annabelle od Liny Bengtsdotter je výborným psychologickým trilerom obohateným o detektívne prvky, ktorý by ste si nemali nechať ujsť. Vyniká svojim osobitým podaním celého príbehu, ktorý je precítený až do hĺbky, čím vo vás zanechá množstvo protichodných pocitov – od údivu až po rozhorčenie, od smútku až po hnev, od úľavy až po zdesenie. Nechýba ani tajomno a zavádzanie čitateľa na ceste za rozlúštením celého príbehu. Pre mňa je to kniha s veľmi zaujímavou témou, ktorá svoju úplnú podstatu prezradí až na záver. Záver, ktorý je neobvyklý a ktorý ma donútil zhlboka sa nadýchnuť, zatvoriť oči a s výdychom nechať myšlienkam voľný priebeh – uvažovať, premýšľať, analyzovať až si napokon uvedomiť, že to všetko malo zmysel s prímesou horkej pravdy...
Začítajte sa do prvej kapitoly tohto úžasného knižného titulu! Ukážku z knihy nájdete ↠TU↞. 
Ak vás kniha zaujala, môžete si ju zakúpiť napríklad aj ↠TU.
Veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Cosmopolis - Grada za možnosť prečítať si tento skvelý titul .
Moje hodnotenie: 5/5
Vydavateľstvo: Cosmopolis - Grada (2019)
Séria: Charlie Lager
Diel: prvý
Originálny názov: Annabelle
Preklad: Jana Boberová
Goodreads: 3,67 (93%)
Žáner: triler, detektívka
Väzba: pevná s prebalom
Jazyk: slovenský
Počet strán: 320
ISBN: 9788080900465

6 komentárov:

 1. Musím povedať, že recenzia ma očarila ako po syntaktickej, tak aj po vizuálnej stránke (fotky sú očarujúce 😊). Zaujala ma štruktúra recenzie, ktorá postupne naberá na intenzite a výrazne tým upútala moju pozornosť. Vďaka tvojej nadšenej recenzii si Annabelle pripisujem na zoznam kníh, ktoré si chcem určite prečítať. Triler založený na psychológii postáv, kde môžem nahliadnuť do ich vnútorných pohnútok je ako stvorený pre mňa. Veľmi si cením originalitu , a preto moju zvedavosť rovnako prebudil aj spôsob rozprávania príbehu, ktorý spomínaš a na ktorý som ešte nikde nenarazila. Aby som to tu nejako uzavrela, vďaka za skvelé odporúčanie, bez tejto recenzie by som na túto zaujímavú knihu nemusela nikdy naraziť 😊.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ó, Blacky, ani neviem ako odpísať na taký krásny komentár, z ktorého mám viac ako obrovskú radosť!!! Normálne sa červenám :D
   ♥ĎAKUJEM♥ z celého srdca, nesmierne sa teším z tvojich riadkov a z faktu, že som ťa na knihu nalákala♥^.^♥. Takú mám radosť - určite po knihe siahni, podľa mňa nebudeš ľutovať...;)
   Ešte raz nesmierne ďakujem za nádherný komentár a prajem ti nádhernú nedeľu a úspešný štart do nového týždňa!♥

   Odstrániť
 2. Tento žáner nečítam veľmi často...vlastne, ak mám byť úprimná, nečítam ho vôbec. Nespomínam si totiž, že by som niekedy v rukách držala knihu, ktorá by sa uberala podobným smerom ako táto, odhliadnuc od Kariku, ktorý sa síce vyžíva v temnote a tajuplnej, priam desivej atmosfére, no v rámci hororového žánru. Tak či onak, Tvoj zámer sa Ti podaril a recenziou si ma na knihu rozhodne nalákala. Už len si zadovážiť jednu kópiu aj pre seba a dostatok času, ktorého je tak žalostne málo.

  P.S.: Ak by som mohla, tak dám komentáru nado mnou jeden obrovský LIKE, pretože slovami dokonale vystihla to, čo sa snažím povedať už roky. Že si TALENT a Tvoje recenzie sú jednoducho skvostné po každej stránke!♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veľmi by som ti priala, aby sa k tebe kniha dostala - predsa len, všetko je raz po prvý raz a možno by ťa psychologické trilery nesmierne zaujali. Osobne milujem tento druh kníh, pretože autori sa snažia nahliadnuť až do hĺbky svojich postáv, odkryť aj to dobré aj to zlé, a poväčšine ma šokujú odhaleniami, ktoré čitateľom ponúknu :)
   A opäť raz ďakujem, toľkú chválu si nezaslúžim, no ako vždy píšem, mňa tieto riadky neopísateľne tešia a povzbudzujú v tvorení i naďalej, sú ako pokrm pre moju Múzu :D - ĎAKUJEM z celého srdca!♥♥♥

   Odstrániť
 3. Název knihy ve mně vyvolal pocit hrůzy, kdysi jsem viděla stejnojmenný horor a brr, nesnáším ho. :D Ale tohle zní skvěle a protože posledních několik recenzí jsi měla dost negativních, mám radost, že tahle je tak pozitivní a pětihvězdičková a plná nadšení! Víc takových knih, řekla bych! :)

  Měj se krásně!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ach, Annabelle - tak ten horor som videla aj ja a neznášam ho rovnako :D Ale horšie je na tom V zajatí démonov, kde túto bábiku spoznáme po prvýkrát, uf, to bolo niečo - doteraz mám z toho nočné mory! Ale ku knihe...u vás tento titul taktiež vyšiel, volá sa Na okraji a už máte aj pokračovanie, čo vám naozaj závidím, pretože táto kniha je úžasná! A máš pravdu, mám akúsi smolu na výber kníh, tak som bola nadšená z toho, že mi aspoň jedna po dlhej dobe vyšla :))
   Aj ty sa maj krásne!♥

   Odstrániť