17. júla 2019

Kráľovskí bojovníci/Priscilla Shirerová a Gina Detwilerová

Xavier a Evan sa ako mnohí iní bratia neraz pobijú. Zistia však, že okolo nich prebieha oveľa väčšia bitka. A že sú na rade, aby sa do nej zapojili. Kniha Kráľovskí bojovníci je úvodným dielom novej série spisovateľky Priscilly Shirerovej, ktorá pred očami čitateľov oživuje neviditeľný súboj odohrávajúci sa v duchovnom svete. Xavier, Evan a ich priatelia žijú celkom obyčajný život, až kým nevstúpia do záhadnej krajiny zvanej Ahoratos. Tam stretávajú svojho sprievodcu Ruwacha, ktorého múdrosť a rady budú potrebovať, keď sa vrhnú do svojho prvého spoločného dobrodružstva. Dobrodružstva, v ktorom nechýba výzbroj, nebezpečenstvo a veľmi reálny nepriateľ. (zdroj)
Mesačný svit udatne bojoval s nocou temnejšou než havranie perá, aby mohol blúdiacim darovať svetlo, kúsok zo seba. Kraj sa tak ocitol v tichej vojne svetla a tmy, počas ktorej navštívil jednu detskú izbu tvor záhadný. 
Bytosť do purpurového plášťa odetá, avšak príliš malá na to, aby pod ním ukrývala človeka. Pri jeho pohybe dokonca bystré oko zbadalo, že horné končatiny dlhšie boli, než by sa čakalo. Tajomstvami neznámy hosť veru oplýval, čomu nasvedčovala i kapucňa zahaľujúca jeho tvár. Ale dôležité bolo zahľadieť sa na ten plášť fialový, na ktorom sa tkvel znak čarovný. Pripomínal prvé písmeno abecedy, čo bol aj kľúč k poznaniu, odkrytiu sveta za oponami. 
Z toho dôvodu prišiel do izby spiaceho chlapca, aby ho vzal do sveta, kde ho už výzbroj čaká. Výzbroj pre kráľovského bojovníka, ktorého neminie skutočný boj dobra a zla. Ale to predbieham naše rozprávanie, čo samozrejme vôbec nie je správne. Preto sa nebadane vzdialim z tohto príbehu, aby ste sami zbadali jeho hodnotu. Jeho skutočné poslanie a smer, jeho nevšedný zámer... 
Vitajte v Ahoratose, mladí princovia.
(Kráľovskí bojovníci; Priscilla Shirerová, Gina Detwilerová)
Kráľovskí bojovníci otvárajú bránu do sveta novej fantasy trilógie, ktorá svoj hlavný námet prekvapivo čerpá z Listu Efezanov (Ef 6, 10-18), v ktorom sa dočítate, v metaforickom ponímaní, o Božej výzbroji. Autorky, Priscilla Shirerová a Giny Detwillerová, tak stvorili sériu s duchovným zameraním, ktorého príbeh v skrytých obrazoch odkazuje na kresťanskú tematiku, čím sa podujali ponúknuť detským čitateľom Božie slovo, pre nich, na pohľad v pútavej a predovšetkým lákavej forme.

Deti milujú príbeh o tajomnej krajine Ahoratos a hlavných hrdinov, Evana, Xaviera, Leviho a Briannu, bojujúcich proti nástrahám padlého kniežaťa, čomu nasvedčujú veľmi priaznivé odozvy nie len v zahraničí, ale aj u nás na Slovensku. No nie je to fyzický boj, aký by asi väčšina z nás čakala. Súboje, ktoré musia detskí hrdinovia zvládať sa týkajú ich mentálnej stránky, čím sa do popredia dostáva myšlienka duchovného boja, ktorý musíme zvládať každý jeden deň i my sami. Každý jeden deň s dôverou odovzdať Bohu, veriť Jeho slovu, láske a dobrote a obliecť si kráľovskú výzbroj, ktorá nás má nie len chrániť, ale i viesť v našom živote tým správnym smerom. Postačí len tak málo...veriť. 

Autorky sa snažia poukázať na túto skutočnosť a detičkám odovzdať vzácne hodnoty. Samozrejme, táto kniha bude pravdepodobne pre nich len ďalšou zaujímavou zastávkou vo fantazijnom svete a s Bohom si ho spájať nebudú, čo im nemožno zazlievať. Preto si myslím, že by sa séria mohla stať skvelým nástrojom k zblíženiu rodičov s ich deťmi. Po večeroch by si spoločne čítali o dobrodružstvách hlavných protagonistov a k tomu hľadali skutočný poklad skrytý medzi riadkami, ktorý tam zanechali spisovateľky. Dospelí ho predsa len skôr odhalia a radi sa oň podelia so svojimi potomkami. 
Áno, máš pravdu, Ponéros to dobre vie. Jeho jedinou nádejou je obrátiť celý svet proti Zdroju. A takých, ako ste vy – ktorí si zvolili cestu výzbroje -, chce zmiasť a obrať ich o radosť z víťazstva Zdroja. Preto treba proti nemu postaviť viac vojakov. Každé víťazstvo vybojované tu sa totiž odrazí aj v živote na zemi.
(Kráľovskí bojovníci; Priscilla Shirerová, Gina Detwilerová) 
Nuž, a ja by som sa s vami rada aj naďalej delila o kladný názor na túto knihu, ale práve som všetky pozitíva vyčerpala. Preto nasleduje ten neželaný úsek, ktorý vám prezradí, prečo mi tento príbeh, milovaný takmer všetkými, nedokázal prirásť k srdcu.

Oceňujem obrovskú snahu oboch autoriek stvoriť detskú kresťanskú fantasy, ale nečakala som, že by sa niesla v takom fádnom a nevýraznom tempe. Síce nie len prvý diel, ale celkovo celá séria (ktorej, len tak medzi rečou, u nás minulý mesiac vyšla tretia časť) sa môže pochváliť pozitívnymi ohlasmi, pretože mladých čitateľov príbehy nadchli (a myslím, že aj mnohých dospelých), ja si aj tak neustále lámem hlavu nad tým, v čom to čaro spočívalo.

Snažila som sa na dejovú líniu pozerať detskými očami, stať sa osemročnou malou Mony, no i tak som ostala rovnako sklamaná, s pochmúrnym výrazom na tvári. Myslím, že najväčším problémom sa v mojom prípade stala atmosféra knihy, ktorá ma iritovala až do špiku kostí. Neviem, či to bol zámer autoriek, ale mala som pocit, akoby sa hlavní hrdinovia ocitli v počítačovej hre. Nanešťastie graficky veľmi biedne spracovanej a k tomu s chabým a nudným dejom. 
Nepriateľ urobí, čo bude v jeho silách, aby vás zmiatol, znechutil, spomalil a porazil. V Ahoratose je vždy nablízku. Toto je jeho sídlo. V Ahoratose vidno jeho pôsobenie oveľa silnejšie ako na zemi, a preto musíte byť v tejto ríši správne vyzbrojení. Víťazstvá, ktoré dosiahnete tu, rozhodnú o výsledku bojov, ktorým budete čeliť tam.
(Kráľovskí bojovníci; Priscilla Shirerová, Gina Detwilerová)
Hlavní hrdinovia, len čo sa prenesú do krajiny Ahoratos, musia totiž spĺňať úlohy zadané Ruwachom, ich sprievodcom. Dostanú výzbroj, pokyny a informáciu o cieľovom mieste, teda ich misii. Plnením úloh sa pomaly približujú k odhaleniu samotného sveta, jeho tajomstiev, a spoznaniu nie len seba, ale aj tajomného Zdroja, ktorý je očividne vládcom tejto zeme. K tomu všetkému ich výzbroj nie je úplná, a preto zdokonaľovaním svojich síl a trénovaním mentálnej stránky sú k úplnosti výzbroje bližšie, čo je jeden z ich cieľov
Neznie to zle, viem, ale háčik je v tom, že dobrodružstvá boli, ako som aj naznačila vyššie, jednoducho nezaujímavé. 
Nosíte obuv pokoja, aby ste priniesli dobrú zvesť väzňom, ktorí sa potrebujú dostať na slobodu. A každý väzeň by mal dostať šancu zažiť slobodu.
(Kráľovskí bojovníci; Priscilla Shirerová, Gina Detwilerová)
Spojitosť s klasickými adventúrami je podľa mňa veľmi badateľná, čoby vôbec nemuselo byť považované za zápor, no mňa tento moderný nádych odrádzal, a k tomu som sa nedokázala preniesť cez spracovanie príbehu, ktorému jednoducho chýbala fantázia. Ahoratos bol vykreslený akoby v zahmlených farbách, preto nebolo možné postrehnúť jeho skutočný potenciál. Kiežby sa autorky väčšmi pohrali s vlastnou obrazotvornosťou, vďaka ktorej by ponúkli originálnejší svet oplývajúci nevšednými zákutiami, tvormi a skrytými nástrahami či tajomstvami. Žiaľ, Ahoratos považujem za jeden z najchabejších fantasy svetov, aký som kedy navštívila a popravde sa doň už nikdy viac nechcem vrátiť. 
Jednoznačne nešlo o bitky, o akých čítal, aké strávili s bratom alebo aké hrával na počítači. V nich mal nepriateľ vždy podobu príšery, draka alebo temného rytiera na koni. Takýto druh nepriateľov je oveľa ľahšie odhaliť aj proti nemu bojovať. Ale toto...toto bolo oveľa ťažšie.
(Kráľovskí bojovníci; Priscilla Shirerová, Gina Detwilerová) 
Čo k tomu dodať? Možno som zvláštna, neviem, ale na Kráľovských bojovníkov sa nedokážem pozerať detskými očami, v ktorých by sa odrážalo nadšenie a chuť po dobrodružstve a ani dospelými, v ktorých by sa ukrýval obdiv voči autorkám a ich spisovateľskom talente. Je mi to ľúto, ale jediné pozitívum vidím v zaujímavých skrytých odkazoch týkajúcich sa kresťanského sveta a morálnych hodnotách, ktoré môžu byť deťom do života krásnym príkladom. Inak prvý diel trilógie bol aj mojim posledným, pretože pochybujem, že by sa niečo zlepšilo a autorky by ponúkli od srdca napísaný pútavý príbeh oplývajúci fantáziou, krásou písaného slova a jeho ľahkosťou, čím by sa všetko zmenilo a dej by náhle mal v sebe to, čo mu chýbalo – dušu...
Ak by ste chceli svojim ratolestiam, alebo aj sami sebe, dopriať fantasy s duchovným zameraním, tak vrelo odporúčam prekrásnu dilógiu od majstrovského Georga MacDonalda❤️ - Princezná a goblin a Princezná a Curdie
A ak by ste im, alebo opäť aj sebe 😊, chceli dopriať fantasy príbeh plný nádherných hodnôt, v ktorom nechýba skutočné priateľstvo a dychberúce dobrodružstvá, tak siahnite po sérii Hraničiarov učeň od Johna Flanagana❤️. Síce sa skladá až zo 14 častí, ale určite vás táto skutočnosť neodradí, ba naopak, skôr poteší! Pretože prvý diel je dokonalý, tak si predstavte, aké musia byť aj tie ďalšie 😉...
Ak vás kniha Kráľovskí bojovníci zaujala, môžete si ju zakúpiť napríklad aj TU.
 Veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Kumran.sk za poskytnutie knihy na recenziu♥ a zároveň sa nesmierne ospravedlňujem za moju nedochvíľnosť, ktorá sa podpísala po dlhé čakanie na odovzdanie recenzie, čo ma obzvlášť mrzí 😟.
...
Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com.
Moje hodnotenie: 2/5
Vydavateľstvo: Kumran (2018)
Séria: Kráľovskí bojovníci
Diel: prvý
Originálny názov: The Prince Warrios
Preklad: Zuzana Vengliková
Goodreads: 4,36 (97%)
Žáner: fantasy, kresťanská beletria
Väzba: brožovaná
Jazyk: slovenský
Počet strán: 272
ISBN: 9788089487950

12 komentárov:

 1. Tak nad touto knihou váhám už rok. Tak nějak se ne a ne přimět do čtení. Čtení miluji, ale moje oči jsou zrádci, které čtení unavuje. Proto mne to nutí volit si mezi knihami opravdu pečlivě... Záměr autorek je rozhodně chvalitebný a chápu, že mnoho lidí určitě dokáže zaujmout... jenže já mezi ně bohužel patřit nebudu.

  Myslím, že z ,, křesťanské fantasy ´´ pro mne navždy zůstane nepřekonatelným Tolkienův ,, Pán prstenů ´´ ( a Lewisova ,, Narnie´´ ). V České republice před pár lety vyšla skvělá knížka ( bohužel dnes již vyprodaná ) ,, Tolkienovo vidění světa - Křesťanská filozofie Pána prstenů ´´ od Petera Kreefta. Svého času mě hodně oslovila a ,, posunula dál ´´.
  Měj se krásně. :-)

  Blanka

  P.S.: Ta fotka s blesky je moc hezká. ( Zrovna dnes jsme tu měli také pěknou bouřku. :-))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Po tejto knihe som túžila hneď, ako vyšla, pretože milujem fantasy venovanú deťom...žiaľ, moje očakávania neboli naplnené, čo ma nesmierne mrzí :/ Čo už no...ale zámer autoriek ma skutočne nadchol :))
   Ach, Lewisa si chcem prečítať čím skôr, aspoň budem mať s čím porovnávať. Nad Tolkienom váham, lebo si nie som istá, či ma jeho štýl písania osloví - uvidím...
   Joj, tá fotka je vážne krásna (kiežby som aj ja raz takú spravila :D...inak pekne vystihuje istú časť z knihy) a keď sa tak na ňu dívam uvedomujem si, že búrky majú v sebe skutočne krásu, aj keď dokážu priniesť aj skazu...no i tak, je v nich niečo podmanivé...
   Aj ty sa maj krásne a veľmi pekne ďakujem za tvoj komentár Blanka♥^.^♥

   Odstrániť
 2. Popravdě, tato kniha mě díky tvé recenzi hodně zaujala. A věřím, že bych ji i ráda zkusila, ale odrazuje mě, zda bych to dokázala vidět dětskýma očima. No, myslím, že tuto knihu zatím vynechám, ale budu ji evidovat. Třeba po ní jednou šáhnu. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak to ma veľmi teší, že knižka zaujala...možno by si ťa získala...tak teda, ak sa k nej raz dostaneš, tak prajem príjemné čítanie a hádam sa ti zapáči :)
   Prajem ti krásny deň a ďakujem za komentár♥^.^♥

   Odstrániť
 3. Pro mě je vrcholem tohoto žánru asi to, že jsem přečetla Hraničářova učně. Nemůžu říct, že by mě fantasy, dětská/dobrodružná literatura a podobné náměty nebavily, naopak mé nejoblíbenější série patří právě k podobným žánrům, ale poslední dobou raději na uvolnění sahám po beletrii, tak nějak obyčejně dobrodružné, bez draků a princezen. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak ti závidím, že si Hraničiara už prečítala♥...joj, to musela byť "knižná jazda"! :D A chápem ťa...ja v tomto prípade vítam YA, pri nich si človek fajne oddýchne...alebo úplne nenáročný romantický príbeh, ale zas musí byť aspoň trocha zaujímavý, nejaká tá originalita nezaškodí :D
   Ďakujem za tvoj komentár a nech máš krásny deň!♥^.^♥

   Odstrániť
 4. Mony, ty by si vážne mala napísať knihu. Nemusí to byť žiaden 500 stranový román, úplne by stačilo, keby to bola drobná knižôčka, skladajúca sa z viacerých krátkych príbehov a ja by som išla do kolien.
  Zakaždým, keď sa začítam do jednej z Tvojich recenzií, je to akoby som čítala ...nechcem sa opakovať a stále používať tie isté výrazy a popravde ja ani vlastne neviem vyjadriť slovami, ako dokonale je napísaná tá časť tejto recenzia, ktorá je pod označením - môj názor-. Akoby to bol príbeh sám o sebe. Aj keby sa jednalo o najhoršiu knihu pod Slnkom, ty by si ju dokázala tým malým úryvkom na začiatku pretlačiť do mysle každého z nás natoľko, že by sme si ju všetci do jedného kúpili! :D Ale vážne Mony ...žasnem.♥ Vau. A to sa pritom jednalo o (nazvime to) negatívnu recenziu.
  Prepáč, až som sa zakoktala, také to bolo dobré.:D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Joj, Veronka, ty ma vždy dostávaš do kolien svojimi komentármi, pretože sú také krásne a povzbudzujúce a zakaždým ma tak posmelíš do ďalšej tvorby♥^.^♥ Taká som rada, že sa úvod páči - popravde som sa bála, že ho nik nepochopí :D Ja sa s tým rada hrám, len mi potom písanie recenzií trvá strašne dlho, pretože pokiaľ nemám úvod, s ktorým som ako tak spokojná, tak sa nedokážem posunúť ďalej...
   Z celého srdca ĎAKUJEM za tvoj nádherný komentár a slová, ktoré si nesmierne vážim...inak, ak by som sa konečne rozhýbala a porazila lenivosť, ale i strach, tak by som mala niekoľko poviedok napísaných - avšak zas dlhýýýých, čo by sa nikomu nechcelo čítať :D No toho písania sa pokúsim držať, aspoň nech to mi prináša aký taký zmysel do môjho života - bez neho by bol strašne fádny...
   Maj sa krásne a ešte raz ďakujem♥♥♥

   Odstrániť
 5. Jé, já knihu zatím jen zahlédla, ale nic o ní nevěděla a jak tak čtu, asi by nebyla nic pro mě. Škoda, že tě neuchvátila. Ale další přečtená kniha bude určitě lepší kousek. :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tiež ma to mrzí, lebo som od nej čakala naozaj veľa, no nakoniec som ostala sklamaná :/ Nuž, uvidíme, aká knižka sa ku mne dostane najbližšie, ale verím, že to bude lepšie :))
   Maj sa krásne!

   Odstrániť
 6. Moc hezká recenze :) Knihu neznám a podle obálka bych ji asi přehlédla. Podle tvé recenze mě ale dost zaujala :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem krásne♥, som veľmi rada, že knižka zaujala :)

   Odstrániť