31. mája 2019

Srdce pre Mirku/Simona Kutišová

Nádejná huslistka Mirka pilne cvičí na koncert v orchestri. Jediné, čo ju naozaj trápi, je, že nevyzerá ako modelka. V jeden deň sa však všetko zmení a jej doterajší bezstarostný život sa po maminej smrti rúca. Zostáva žiť s babinou a s tetou, s ktorou sa nedokážu naladiť na spoločnú vlnu. Jej svet sa mení na temný, nič jej nevychádza podľa predstáv, prenasleduje ju smola a dopúšťa sa mnohých chýb. Tá posledná ju zničí a ona sa ocitá na dne. Už neverí, že by sa z neho dokázala pozbierať... Keď vtom zasiahne osud a odrazu pochopí, že život vie byť aj krásny a problémy predsa trápia každého. 
Ako sa vyrovnať so stratou blízkej osoby a so situáciou, na ktorú nás nikto nepripravil?
Ako rozoznať pravú lásku?
Ako sa mať rada, aj keď máš pár kíl navyše?
A kto sú praví priatelia?
Simona Kutišová dáva svojím románom nepriame odpovede na množstvo pálčivých otázok. (zdroj)
Dievčenský román Srdce pre Mirku od talentovanej slovenskej autorky Simony Kutišovej v sebe ukrýva príbeh opisujúci stratu osoby, ktorá je pre mnohých srdcu najbližšia.

Spisovateľka svoju hlavnú hrdinku, osemnásťročnú Mirku, vrhla do krutej hry osudu, v ktorej sa svet mení v temné miesto plné hladných démonov bažiacich po výčitkách, hneve, zúfalstve a bolesti. Mirka totiž prichádza o človeka, ktorého milovala najväčšmi na svete – o svoju mamu. Nanešťastie, deň pred smrťou jej v hneve vykričí kruté slová prameniace zo sebeckých túžob. 

Mirka si je vedomá ich nepodstatnosti, no v jej vnútri aj tak spôsobujú búrku nespokojnosti. Ničivú búrku podpisujúcu sa pod zbytočnú hádku, vedúcu k zranenej pýche, zatrpknutosti a nechuti odpúšťať. Urobila tak jednu zo svojich najväčších chýb, pretože netušila, že práve zraňujúce slová budú tými poslednými, ktoré si od nej mama vypočuje. 
Kiežby som smela vrátiť čas. Kiežby som sa ráno zobudila a toto bol len sen. Príliš živý, príliš bolestivý, ale stále iba sen...
(Simona Kutišová, Srdce pre Mirku) 
Úbohá Mirka sa s tým nedokáže zmieriť a v nekonečnom smútku sa uzatvára pred svetom a ľuďmi, ktorým na nej záleží. Všetku ťarchu spôsobenú žiaľom za matkou chce uniesť sama, čím sa vrhá do objatia spomínaných démonov vysávajúcich z nej dušu a radosť zo života. Zanovito mlčí o svojich pocitoch a len stránky denníka premočené od sĺz, ukrývajú jej najtemnejšie myšlienky a hnev na tetu, ktorá sa po matkinej smrti nasťahovala k nej a babke. Všetko sa jednoducho rúca a Mirka sa dopúšťa množstva omylov, ktoré ju pomaličky vedú až na okraj útesu. Postačí spraviť len krok vpred, aby sa nechala pohltiť nepoznaným, ktoré sa javí ako jediný únik pred všetkým, čo ju oberá o duševnú silu. Akú podobu nakoniec nadobudne tento na pohľad tragický príbeh? Dokáže Mirka nájsť aj v temnote farby, ktorými život oplýva, alebo ostane navždy uväznená vo svojich skľučujúcich pocitoch? 
Pri každom prebudení som si ihneď spomenula, čo sa udialo. A napuchnuté oči znovu zaliali horúce slzy. Snažila som sa stlmiť zúfalé vzlyky paplónom, ale bolo to nemožné. Tá bolesť ma rozožierala ako kyselina, ničila ma, rozpadávala som sa na márne kúsočky, na prach. Stávala sa zo mňa obyčajná ruina, ktorá ostala aj z môjho života.
(Simona Kutišová, Srdce pre Mirku) 
Strata mamy je podľa mňa pre mnohých jednou z najboľavejších strát, cez ktorú je ťažké preniesť sa. Potvrdila mi to aj moja babička, ktorá mi raz povedala: „Monička, váž si, že máš ešte mamu. Čo by som dala ja za to, keby tu bola moja mamička, ktorej by som sa mohla vyžalovať, vyplakať. Ktorá by mi poradila, povzbudila, pomohla. Ktorá by tu jednoducho pre mňa bola a vždy by som sa mala ku komu vrátiť. Tak veľmi mi chýba,“ povzdychla si a oči jej zvlhli od zadržiavaného plaču.

Mamy sú vzácne. Tak nesmierne vzácne, že nás ich strata bude intenzívne bolieť do konca našich dní, ktoré nám boli nadelené tu na zemi. Pretože ani čas nedokáže dokonalo zaceliť ranu spôsobenú prirodzeným kolobehom života. Ranu, ktorá sa síce zmení na takmer neviditeľnú jazvu, no bude i naďalej ostro pulzovať pravdou neustále pripomínajúcou, že mama tu už nie je. Už sa nevráti. Neobjaví sa na prahu našich dverí. Odišla a s ňou aj hrejivé objatia, vrúcne bozky na líca, vzácna pomoc. Stala sa len spomienkou, ktorú márne túžime zhmotniť, márne sa pokúšame vrátiť čas.

Osobne ma predstava straty mojej mamy neopísateľne desí. Preto sa snažím, aj vďaka úprimným slovám mojej babky, každú hlúpu hádku medzi mnou a maminou zahodiť za hlavu a ešte v ten deň všetko napraviť. Zakopať vojnovú sekeru, potlačiť ranenú hrdosť, kým máme čas, pretože práve ten je drahocenný. Žiaľ, Mirka o svoj čas s mamou prišla predčasne, čo ju hlboko zasiahlo. Cítila som jej nekonečný žiaľ, udúšajúce výčitky a chápala jej správanie, ktoré bolo často akýmsi trestaním sa a zároveň únikom pred realitou, ktorej sa zbytočne pokúšala utiecť.
Občas mám aj ja pocit, že niektoré životné problémy sú väčšie ako ja...či ty. Dokážu nám prerásť cez hlavu, nevieme si s nimi rady a všetci od nás čakajú, že budeme silní a všetko zvládneme akoby nič a nič si nepripustíme k srdcu, akoby sme ani neboli ľuďmi. Ale to sa nedá. Veď práve tá citlivosť z nás robí človeka, nemyslíš?
(Simona Kutišová, Srdce pre Mirku)
Keď sa pozrieme na príbeh o tomto zlomenom dievčati zo psychologickej stránky, zbadáme excelentne odvedenú prácu, za ktorú si autorka zaslúži ohlušujúci potlesk. Osobne ma nadchlo, ako sa dokázala zžiť so svojimi postavami, hlavnými alebo vedľajšími, a ich charakter dokonalo vykresliť, čím dielo nepôsobilo umelo ani strojene. Práve naopak, tento príbeh mal v sebe srdce a dušu...život.

Veľkým plusom knihy je aj poukázanie na ľudskú sebeckosť, kvôli ktorej vidíme často len samých seba, a preto prehliadame druhých rovnako sa trápiacich s úskaliami, ktorými ich život nešetrí. Spoločne s Mirkou si čitateľ nakoniec uvedomí množstvo skutočností a svoj zrak upriami na pravé hodnoty. A aj keď je príbeh venovaný najmä tínedžerom, svojou témou a spracovaním určite zaujme všetky vekové kategórie. 
Never tomu, že tí, ktorí vyhlasujú, že nemajú žiadny problém a sú so všetkým spokojní, takými naozaj sú. Každý má svoju slabinu, niečo, čo ho trápi a čo skrýva pred svetom. A pri čom si myslí, alebo vie, že by druhí nerozumeli.
(Simona Kutišová, Srdce pre Mirku) 
Ak by som mala porovnať autorkin najnovší literárny počin s jej predchádzajúcimi dvoma dielami, Adonis v tričku a Šepot dúhy, a zhodnotiť, ktorý považujem za najlepší, tak by som bez zaváhania vybrala práve Srdce pre Mirku.
Oproti predošlým knihám sa táto novinka vyznačuje prepracovanosťou postáv a s dôrazom kladúcim na vykreslenie  ich charakteru a vnútorného sveta, čo mi viac menej chýbalo v spomínaných predchádzajúcich tituloch. Okrem toho príbeh napredoval veľmi prirodzene, necítila som žiadne umelo vyvolané situácie, ktoré by mali pomôcť autorke docieliť, čo si naplánovala už dávno a za každú cenu to chcela do príbehu zahrnúť aj na úkor logického správania sa postáv. 

V tomto diele malo všetko hlavu aj pätu a čítanie som si neskutočne užívala. Bolo cítiť autorkin obrovský progres v písaní a už teraz sa neviem dočkať ďalších jej príbehov, ktoré nám ponúkne. Len ma mrzia dve veci – po prvé, autorka opäť použila rovnaký scenár týkajúci sa romantickej stránky knihy. V tomto smere nepriniesla originálnosť. Znova stvorila trojuholník lásky, v ktorom si našlo miesto sympatické dievča, tínedžerka, a dvaja chlapci usilujúci o jej pozornosť, z čoho je jeden vekovo starší a druhý sa radí k jej rovesníkom.
Zdalo sa mi, že bojuje sám so sebou, trochu zvraštil obočie, v tvári sa mu zračila búrka emócií, a potom, skôr než som sa spamätala, mi dal krátky bozk na pery. Jemný ako motýlie krídla. Ako prvá snehová vločka...
(Simona Kutišová, Srdce pre Mirku)
Viete, použiť už po tretí krát ten istý nápad mi prišlo nezaujímavé a najmä predvídateľné, keďže autorkinu tvorbu poznám a vedela som, čo môžem aj v tomto prípade očakávať. No väčšmi mi prekážalo, čo je druhý záporný bodík, ako niektoré kľúčové situácie, ktoré posúvali dej vpred, boli opísané veľmi stroho a poniektorým sa dostalo priestoru až k záveru. Ale inak považujem celé dielo za veľmi vydarené a určite sa radí medzi YA s hodnotami, ktoré v tomto konzumnom a povrchnom svete priam vynikajú svojou odlišnosťou.
Simona Kutišová svojim čitateľom zakaždým prináša príbehy, v ktorých nájdete smútok i radosť, hlúposť aj múdrosť, lásku či nenávisť. Jej diela sú plné krásnych myšlienok a hodnôt, ktoré mladým čitateľkám  dokážu do života veľa dať. Avšak nepopieram, osobne som sa neraz pristihla pri tom, ako od nespokojnosti mraštím čelo, pretože nie vždy mi sadli postavy po ich charakterovej stránke alebo ma priam vytáčalo ich konanie. Našli sa aj logické chyby, občas sa vyskytla nuda a podobne, ale aj tak som si autorkine diela užila a s radosťou vám ich odporúčam: Adonis v tričku, Šepot dúhy, no najmä Srdce pre Mirku. Ak máte doma mladú slečnu, tak by sa jej príbehy z pera Simony Kutišovej mohli páčiť. Ale verte, že sa zapáčia aj nám starším 😊.
Veľmi pekne ďakujem autorke za poskytnutie knihy na recenziu.
Moje hodnotenie: 4/5
Vydavateľstvo: Vydavateľstvo Maxim (2019)
Goodreads: 4,40 (100%)
Žáner: young adult
Väzba: pevná
Jazyk: slovenský
Počet strán: 232
ISBN: 9788089967254

13 komentárov:

 1. Ten příběh určitě je vynikající. :) Jinak mohu jen a jen s tebou souhlasit s tím, že hádky je lepší v ten samý den napravit. Popravdě, i mě ta představa hrozně děsí. Jen ta představa je hrozná.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veru je...je prekrásny! Odporúčam! ♥^.^♥ A to je pravda, tá predstava je horšia ako nočná mora :(
   Maj sa nádherne!

   Odstrániť
 2. Nádherná recenzia:). Milujem tvoj blog, lebo píšeš nádherne a tá atmosféra, ktorá tu je je strašne upokojujúca.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jéj, ĎAKUJEM z celého srdiečka Lucka, veľmi si ma potešila a nesmierne si vážim tvoje slová ♥^.^♥...prajem ti nádherný deň!

   Odstrániť
 3. Krásná recenzia,túto knihu si chcem rezervovať v knižnici lebo čítam na ňu sámé pozitívne recenzie :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem veľmi pekne♥^.^♥ Určite zarezervuj, nebudeš ľutovať - je to nádherná kniha! Maj sa krásne ;)

   Odstrániť
 4. Úplně to znám - myslím tím ta náhlá změna v životě, která ti pak všechno zamotá a znepříjemní a najednou se nic nedaří. Ale to trvá jen tak dlouho, než si člověk začne znovu trochu věřit. Než začne vnímat to hezké spíš než to špatné. Což je těžké, když člověk přijde o někoho blízkého.
  Pěkná recenze, od téhle autorky jsem ještě nic nečetla, i když její jméno mi není úplně neznámé. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Krásne si to zhrnula - ale je to naozaj ťažké, začať odznova, znova vidieť farby života, opäť sa slobodne nadýchnuť bez zvieravého pocitu na hrudi...myslím, že väčšina z nás to pozná, preto je postava Mirky čitateľom taká blízka.
   Ďakujem veľmi pekne ♥^.^♥ a možno by si ťa autorka získala ;) Maj sa krásne!

   Odstrániť
 5. Krásna recenzia Mony.:) V časti, kde si spomínala svoj vzťah k mame a celkovo ich nenahraditeľnosť v našich životoch, si ma dokonca...teda, nechcem použiť výraz -dohnala k slzám-, lebo to znie trošku drasticky a nechcem, aby si sa kvôli tomu cítila zle, ale brnkla si na citlivú nôtu, keďže si to napísala naozaj veľmi pekne a hlavne výstižne. Pre mňa je moja mama všetko, takže podobné scenáre si ani nechcem pripúšťať, i keď to asi neslúži k môjmu dobru. Každopádne, príbeh pôsobí zaujímavo. Síce pojednáva o dosť pochmúrnej téme, ktorá človeka zrejme nenaladí na pozitívnu vlnu, no aj tak by som to zaradila k oddychovému čítaniu. Myslím, že niečo také by sa mi teraz hodilo. Čokoľvek, len nech to je niečo, čo zaujme. :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem krásne! ♥^.^♥ Maminky sú jednoducho vzácne, čo by sme si bez nich len počali...
   Kniha síce pôsobí pochmúrne, no inak je to milé, miestami vtipné a ako aj ty píšeš ide skôr o oddychové čítanie - síce ťa núti premýšľať nad mnohými vecami, no človek si pri tom dokáže aj oddýchnuť :) Prajem ti nádherný deň a dúfam, že ťa knižka zaujme, ak sa raz k tebe dostane ;)

   Odstrániť
 6. Vážně moc pěkně napsaná recenze :) Zní to jako originální a dojemný příběh, a přesně takové mám ráda :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem krásne!♥^.^♥ Je to nádherný príbeh, určite by zaujal :)

   Odstrániť
 7. good post 😊 would you like to follow each other? if the answer is yes, please follow me on my blog & i'll follow you back. https://camdandusler.blogspot.com

  OdpovedaťOdstrániť