30. decembra 2018

Tajomstvo domu na Foster Hille/Jaime Jo Wrightová

Pre Kaine Prescottovú smrť nie je cudzím pojmom. Keď jej pred dvoma rokmi zomrel manžel, na jej naliehavé prosby o hlbšie prešetrenie jeho podozrivého úmrtia nikto nedbal. V zúfalej túžbe po novom začiatku si Kaine naslepo kúpi starý dom v rodnom meste svojho starého otca vo Wisconsine. Jediný pohľad na strašidelný, opustený dom v nej však okamžite rozpúta pochybnosti, či jej rozhodnutie nebolo unáhlené. A keď na svetlo sveta pomaly vychádza temná história starého domu, Kaine je nútená čeliť desivému poznaniu, že nemá kam ujsť. 
O storočie skôr nepredstavuje dom na Foster Hille pre Ivy Thorpeovú nič iné, iba bolestné spomienky. Keď sa na jeho pozemku nájde neznáma mŕtva žena, Ivy cíti potrebu odhaliť jej identitu. Pátranie ju však vženie do nebezpečných vôd, oživí bolestné spomienky a vyžiada si spoluprácu s mužom, ktorý jej zlomil srdce. Podarí sa Ivy objasniť záhadu a nájsť novú nádej skôr, než vyhasnú ďalšie životy – vrátane jej vlastného? (zdroj)
Ten opustený dom na Foster Hill 
vo vetchého starca sa zmenil. 
Kedysi oslnivou krásou oplýval, 
no neúprosný čas mu ju všetku vzal. 
Nik naň už ani len úkosom nepozrie, 
veď čo ak by si tým privodil prekliatie? 
Ľudia totiž tíško šepkajú si, 
že duše mŕtvych tam prebývajú v noci. 
Ich nemé tváre uväznené v obločnom skle, 
v pohľade túžba po nezlomnej slobode. 
No len čo zaznie Sonáta mesačného svitu 
obličaj im skriví des – už niet kam úniku! 
Ach, ako sa len ľudia mýlia a zároveň pravdu majú, 
netušia, čo zaprášené útroby domu skutočne ukrývajú. 
Avšak tok času osudy dvoch žien oddelil, 
aby ich na prahu tohto miesta opäť spojil. 
Dva príbehy nečakane v jeden sa preklenú, 
hrozivé tajomstvá na svetlo sveta privedú.
....
Tajomstvo domu na Foster Hille je debutom americkej autorky Jaime Jo Wrightovej, ktorý v sebe ukrýva spletité príbehy dvoch silných a zároveň zlomených žien, ktorých osudy sú si veľmi podobné. Obe okúsili trpkosť života, pocítili obrovský žiaľ za stratou milovanej osoby, stretli sa s nepochopením, uzavreli si srdcia pred láskou, čelili smrti i životu a rovnako vo svojom príbehu prekročia prah domu na Foster Hille. V onom okamihu, ako ich tento na pohľad desivý dom pohltí, začína sa rozvíjať nenápadne tretí príbeh venovaný práve tomuto tichému strážcovi, ktorý celé roky uchovával nielen desivé tajomstvá, ale i jeden vzácny poklad. 
Dom, ktorý ukrýva nevyriešené tajomstvá o Gabriele a jej praprastarej mame Ivy. Dom s násilnou históriou. Dom, ktorý, ako sa zdalo, toho skrýva ešte oveľa viac.
(Jaime Jo Wright, Tajomstvo domu na Foster Hille) 
Dej knihy plynie v dvoch časových líniách - minulosti a prítomnosti – ktoré sa, aj navzdory tomu, že je medzi nimi celé storočie, krásne dopĺňajú. Autorka vie, kedy ukončiť jedno rozprávanie a vzápätí začať nové tak, aby nepôsobilo rušivo. Okrem toho má čitateľa, ako sa hovorí, v hrsti, pretože si dokáže získať jeho pozornosť a pútavým ukončovaním kapitol ho podmaniť natoľko, že nedokáže len tak ľahostajne odložiť knihu bokom. Významnú rolu v tomto smere nepochybne hrá autorkin obrovský cit pre písanie, ktorý aj vďaka nádhernému slovenskému prekladu vyzdvihuje krásu písaného slova. Jaiminin štýl písania je zmesou poézie, jemnosti, citu a hravosti, čo príbeh jej diela povyšuje na absolútny vrchol spisovateľského umenia. Viem, možno preháňam, no tak nádherne napísané a precítené dielo od debutujúceho autora som ešte nečítala. Autorka dokázala s jemnosťou zachytiť krehkosť a krásu života, umeleckými opismi priblížiť neuchopiteľný spev vtákov, ševelenie vetra v korunách stromov, vŕzgajúce pánty starého domu. Do slov preniesla množstvo ľudských emócií a zachytila ich podstatu - s ňou viete, aké je to ľúbiť, nenávidieť, smiať sa, radovať, cítiť slobodu i strach z neznámeho. Pre mňa je Jaime umelkyňou, ktorej knihy si nájdu pravdepodobne veľa priaznivcov. Avšak, aj keď ju obdivujem, nemôžem tvrdiť, že som z tohto mysteriózneho trileru stopercentne nadšená. 
Chcem vidieť krásu. Nie tmu. Nie smrť. Ale život a nádej, prísľub.
(Jaime Jo Wright, Tajomstvo domu na Foster Hille) 
Najväčším kameňom úrazu sa pre mňa stala chýbajúca logika v deji. Ako som spomínala, ide o zložitý príbeh, teda príbehy, ktoré majú výborný základ, skvelý nápad a zaujímavú zápletku. Lenže, podľa mňa, aj keď Jaime rozhodne písať vie, táto stránka knihy bola akoby nad jej sily.
Chcela toho skĺbiť priveľa. Túžila sa hrať s mysľou čitateľa. Oklamať ju, zavádzať, desiť, no jej pokusy pôsobili veľmi chabo, priehľadne a dokonca, v mnohých prípadoch, násilne. Príbeh sa zmenil v predvídateľný, občas otravný a od poklesu nálady ho nezachránili ani miestami celkom vydarené situácie, ktoré vám, v dobrom, zdvihli krvný tlak. Po dočítaní som videla v knihe mnoho nedostatkov a najmä, ako som už spomínala, chyby, ktoré mali za následok chýbajúcu logiku v diele. 
Jedným z veľkých záporov sa stala i "vata" podlo udúšajúca priebeh príbehu, ktorá sa vyskytla najmä v častiach týkajúcich sa Ivy, teda v línií minulosti. Jednotlivé pasáže sa mnohokrát, namiesto napredovania deju, venovali len minulosti hrdinov, aby si tak vydiskutovali to, čo bolo zle pochopené. A určite viete, ako to chodí – kým si všetko rozpovedajú a uveria jeden druhému prejde véľa premárnených strán, ktoré mohli byť využité na hlbšie priblíženie toho, čo každého zaujíma - tajomstvá, záhadná vražda, napredovanie v prípade a nie dookola stále to isté v podobe nepochopených slov. Čo z toho vyplýva? Ako tu už odznela - vata, veľa vaty na úkor samotného príbehu! 
Aj keď to možno bolo hlúpe, Kaine z nejakého dôvodu verila, že táto žena, nech už to bol ktokoľvek, vedela, čo znamená, keď ohromné ticho omámi svoju obeť ilúziou pokoja, len aby ju čoskoro zmiatol podlosťou číhajúcou niekde v prítmí.
(Jaime Jo Wright, Tajomstvo domu na Foster Hille) 
Od mysteriózneho trileru, ktorý dokonca vyhral prvé miesto v kresťanskej literárnej súťaži The Christy Award práve v kategórií Mystery/Napätie/Thriller, som čakala omnoho viac. Najmä premyslený príbeh, v ktorom by nechýbalo napätie, tajomno, atmosféra naháňajúca hrôzu, nečakané zvraty a šokujúce odhalenia. Takto na mňa pôsobil ako priemerný román obohatený o detektívne prvky, ktorý síce nie je výslovne zlý, no ani prevratný a dychberúci. 
Osobne ma zaujala najmä štylistická stránka tohto diela, ktorá bola naozaj skvostná. Aj keď ma mrzelo, že sa v knihe vyskytol "malý zákerný škriatok", ktorý si pochutnával na písmenkách slov či prekrúcal celé slovíčka alebo pozmenil významy viet. Našťastie nemal priveľkú moc, no i tak narúšal zážitok z čítania. 
...nikto si nezaslúži upadnúť do zabudnutia...
(Jaime Jo Wright, Tajomstvo domu na Foster Hille)
Tajomstvo domu na Foster Hille je knihou, ktorá má aj navzdory nejednému záporu, predsa len čo ponúknuť. Nie len nevídaným spôsob, akým je napísaná, ale aj pokladom, ktorý si ten chátrajúci dom dobre strážil. Práve spomínaný poklad v podobe zožltnutých stránok z knihy Veľké nádeje od Charlesa Dickensona, ktoré mali po okrajoch napísané myšlienky zavraždenej úbohej dievčiny, boli tou najväčšou vzácnosťou tohto diela. Teda aspoň pre mňa, pretože práve v slovách, takých skromných, no napísaných od srdca a s veľkou dôverou venovaných Bohu, sa ukrývala nádej a silná viera, ktoré dokázali vyklíčiť aj v tej najväčšej temnote navzdory tomu, že šťastný koniec nebol na dohľad. Bolo to dojemné, bolestné, no najmä neopísateľne krásne. 
Moje oči vidia ďaleko za hranice dneška, za hranice mojej situácie v tomto svete otrávenom a poznamenanom hriechom. Vidím až do neba. A je nádherné. Je dobré. Je to moja budúcnosť. Vo večnosti, v Božej prítomnosti, v jeho dokonalosti neexistuje žiadne zúfalstvo. Tam žije len nádej. On je moja nádej.
(Jaime Jo Wright, Tajomstvo domu na Foster Hille) 
Tak, práve sme sa dostali k záveru tejto recenzie, ktorá sa niesla v pozitívnom i negatívnom duchu. Na jednej strane som z knihy očarená, na druhej sklamaná. Autorku by som mohla ospevovať za jej spisovateľský talent, nádherné myšlienky, ktorými obohatila svoje dielo a emóciami, ktoré zachytila do slov, no zároveň aj smutne dumať nad tým, prečo deju nevenovala väčšiu pozornosť, nepremyslela všetky detaily, čím ukrátila príbeh o pútavosť, hodnovernosť, no najmä kvalitu. Škoda, v tomto ohľade som skutočne čakala niečo fenomenálne, keďže si vyslúžila autorka toľko chvály, no vždy je to o pocitoch jednotlivca. Každý má svoj vkus a mne kniha po príbehovej stránke jednoducho nesadla, no vynahradila mi to zas z iného hľadiska. Takže, ako znie konečný verdikt? Čítať, či nečítať? Hm, podľa mňa si autorka zaslúži pozornosť, no ak ste milovníkom tohto žánru, tak knihu musíte čítať s rezervou, pretože podľa môjho skromného úsudku potenciál v sebe má, no nebol využitý naplno.
....
Milujem mysteriózne trilery, pretože ich tajomná atmosféra je podmaňujúca a nikdy neviete na čom vlastne ste. A keď si už myslíte, že ste konečne prišli na koreň veci, tak príde niečo šokujúce, čo možno prirovnať k  nečakanému úderu do brucha, ktorý vás oberie takmer o všetok vzduch z pľúc. A presne to mi chýbalo v knihe Tajomstvo domu na Foster Hille. Poriadny úder, z ktorého sa len tak ľahko nespamätám. Atmosféra, ktorá mi spôsobí zimomriavky po celom tele. Nepredvídateľné zvraty a fenomenálny záver. Nuž, asi som v tomto smere príliš náročná, ale tento žáner je mojou srdcovou záležitosťou. Avšak, aj keď mňa osobne kniha nezaujala tak, ako som dúfala, možno by sa vám páčila, šancu jej určite treba dať. A ak ste rovnako milovníkom tohto žánru, či už v knižnom alebo filmovom spracovaní, tak vám vrelo odporúčam síce nie najnovší, no za to veľmi kvalitný mysteriózny triler s názvom Prekliaty ostrov v hlavnej úlohe s Leonardom DiCapriom. Nad týmto filmom dumám  dodnes, pretože ten záver...hm, stále pátram po tom, ako si ho vysvetliť, no len v dobrom slova zmysle. Okrem toho vám do pozornosti dávam ešte jeden, opäť starší film, s názvom Osada. Je to taktiež veľmi vydarený snímok, ktorý na tajomne, napätí a atmosfére určite nepostráda - a najmä na tom spomínanom "údere". I keď má v sebe zopár chybičiek, aj tak ho považujem za jeden z najlepších.
Veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu i527.net za poskytnutie knihy na recenziu.
Moje hodnotenie: 3/5
Vydavateľstvo: i527.net (2018)
Originálny názov: The House on Foster Hill
Goodreads: 3,95 (90%)
Preklad: Mgr. Lucia Mosorjaková
Žáner: mystery, triler
Väzba: pevná
Jazyk: slovenský
Počet strán: 312

12 komentárov:

 1. Priznám sa, že táto kniha ma zaujala, no najmä skrz jej obálku, ktorá pôsobí sľubne. Viackrát som ju držala v rukách a obzerala ju... Anotácia ma napokon taktiež celkom nalákala, no ťažko povedať, či sa k nej niekedy dostanem. I keď rada by som. Nemusí to byť beznádejné. Chápem však tvoje pocity, ktoré sú aj pozitívne, aj negatívne. Každopádne krásne fotky a recenzia :).

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mňa nalákala rovnako - aj obálkou, aj anotáciou. Ach, tak som sa na ňu tešila, no nakoniec to dopadlo takto. Síce nie tragicky, no ani najlepšie :D Avšak som vďačná za to, že som si ju mohla prečítať už len kvôli tomu krásnemu štýlu písania a nádherným myšlienkam...autorke šancu určite ešte dám, ale nebudem až tak veľmi čakať, skôr budem opatrná...inak, ak by si chcela, na stránke storpic.com si môžeš o túto knižku požiadať na recenziu ;) Je tam okrem nej ešte mnoho parádnych titulov, odporúčam. Júj, a ♥ĎAKUJEM♥ krásne, veľmi si to vážim ^.^ Prajem ti krásny a úspešný rok 2019!

   Odstrániť
 2. Ahoj Mony.

  Na tuto recenzi jsem se moc těšila. Byla jsem zvědavá, zda budeš citovat právě tyto věty: ,,Moje oči vidia ďaleko… ´´( Pro mne jsou to ty nejsilnější myšlenky z celé knížky.)A báseň na začátku této recenze je KRÁSNÁ.

  Můj první dojem z románu byl: Gabriela. A s odstupem času můžu říci, že třebaže ostatní děj knihy v mojí paměti pomalu bledne, Gabriela v ní zůstane už navždy. Oceňuji, jak Jaime v prvních kapitolách popsala smrt a zrodivší se pouto mezi Ivy a mrtvou dívkou. Líbily se mi popisy starého, opuštěného sídla, zajímavé informace z Kaininy práce… Asi jediné, co mne v ději překvapilo, bylo konečné zjištění o domu na Foster Hille. Ivy ve mne po úvodních kapitolách začala vzbuzovat velice silné antipatie... a zcela mne odrovnal její ,, únos´. Tento thriller byl vlastně někdy tak hrozivý, až byl směšný… Nebo ty ,, dva krvavočervené otlačky rúk na zadnom skle´´- když si zpětně vybavím, kdo a co udělal… Překvapuje mne, že to přežil ve zdraví :-).

  Nicméně - přes všechny nedostatky – tato kniha patří mezi tři nejlepší romány z ,,křesťanské fikce´´, které jsem tento rok přečetla. ( Ráda vzpomínám na ,, Zachráňte Amelie ´´... K Rachel Dekkerové jsem se zatím bohužel nedostala.)

  ,,Prekliaty ostrov´´ jsem viděla. Co se týče konce – jsem ráda, že je jen naznačen a je na divákovi, jak si ho domyslí. DiCaprio je velice charizmatický herec.

  Přeji ti štastný nový rok 2019. Kéž je bohatý na kvalitní četbu a recenze:-).( To druhé přání je trošku sobecké:-).

  Blanka

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Moja zlatá Blanka, práve si sa stala mojou spriaznenou dušou!♥^.^♥ Máme na knihu absolútne rovnaký názor a ja sa z toho tak teším, pretože som sa bála, že budem opäť jedinou, ktorej kniha nesadla :D
   Ach, Gabriela, jej príbeh bol nesmierne silný. Ak by autorka o jej živote spravila krátku novelku, tak by som po nej hneď siahla! Ako i ty spomínaš, aj mne práve ona najväčšmi utkvela v pamäti, a pritom sa v príbehu objavila len vďaka spomienkam a tým vzácnym popísaným stránkam knihy. Ivy mi začínala byť nesympatická hneď v momente, keď sa sama vydala do domu na Foster Hille, a potom robila jednu hlúposť za druhou, bola otravná a strašne sebecká -_- Mňa tiež prekvapilo, o čo vlastne v dome šlo, no i tak, bola to len malinká záchrana tohto príbehu, ktorý pomaličky mieril do hlbín priemernosti :/ Joj, a to s odtlačkami na zadnom skle, ach, ja som sa tiež divila, že kto to nakoniec spravil a najmä, ako to mohol spraviť :D Ale bolo tam toho viac na zváženie...ách, bola to občas aj komédia :)
   Vďaka tej hĺbke ukrytej v Gabrielinych listoch a jej živote, táto kniha ako kresťanská beletria má čo ponúknuť, aj keď premena oboch hrdiniek k Bohu bola taká, no neviem, ako šibnutím čarovného prútika - avšak, skúsim prižmúriť očko. Ale nedokážem ho prižmúriť vo všetkom - táto kniha bola fajn, no čítala som omnoho lepšie, no autorke určite ešte šancu dám, pretože písať vie, a to veľmi dobre!
   Zachráňte Amelie sa pre mňa stala jednoznačne knihou roka 2018!♥♥♥ To bolo také nádherné a skrátka skvostné ^.^ (...inak Blanka, mohla by si písať recenzie, v tomto komentári si spravila skvelú mini recenziu! ;)...)
   Rovnako prajem krásny, úspešný a požehnaný rok 2019! Nech sa darí a ♥ĎAKUJEM♥ z celého srdiečka za nááádherný komentár!

   Odstrániť
 3. Mám ráda knížky, které se odehrávají ve dvou dějových liniích, v přítomnosti a minulosti, nebo třeba i v několika liniích, klidně to může vyprávět dvacet osob. Ale musí se to zvládnout. A ne každý autor to dokáže. Někdy se prostě stává, že mě k postavám nic nepřipoutá, nejsem schopna si je zapamatovat a nebaví mě o nich číst. Někdy nechápu, jak je příběh propojený, a někdy to zas pochopím moc brzy a to je taky špatně.
  Inu, krásná recenze jako vždy! ♥ Přeji ti krásný vstup do nového roku! ♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak v tomto prípade to autorka zvládla skvelo, len škoda, že v iných častiach tohto príbehu to bolo úplne naopak :/ Nuž, a postavy, hm, niektoré mi už začínali liezť na nervy...avšak, ako debut je to dobrá kniha, ale i tak má mnoho chýb. Myslím, že autorka sa časom vypracuje, držím jej palce - talent rozhodne má! :)
   ♥ĎAKUJEM♥ krásne za tvoj komentár i pochvalu a rovnako prajem úspešný rok 2019!

   Odstrániť
 4. Já u tebe pokaždé slintám nad těmi fotkami <3
  A ta kniha? Ona by mě hned zaujala obálkou. No a to že jde o tajemný dům, to já prostě můžu. Mrzí mě, že se ti líbila tak na půl... Ale hodně si mě nalákala tím "citlivým" jazykem, mohla by to být s mysteriozní knihou zajímavá kombinace. No, jsem ráda že o knize vím. Jde na seznam (a to jsem si chtěla letos knih kupovat míň! :-D) a jsem zvědavá, jestli ode mě dostane víc hvězdiček. :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aww, ♥ĎAKUJEM♥ krásne, veľmi si to vážim ^.^
   Ten cit autorky pre písané slovo bol naozaj kúzelný, len škoda, že to nakoniec dopadlo takto. Avšak, ako som písala, nie je to zlá kniha, no potrebovala by dotiahnuť, ešte sa jej venovať, nech to má šmrnc! :D Ten príbeh mal naozaj veľa nedostatkov...ale som zvedavá, akoby zaujala teba ;)
   Maj sa krásne!

   Odstrániť
 5. Moc pěkná recenze a fotka :) Ta se povedla :) Knížku neznám, ale rozhodně mě zaujala :) Jen mám ted seznam knih, které chci číst, tak dlouhý, že vůbec netuším, kdy na ni dojde řada :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ♥ĎAKUJEM♥ veľmi pekne, nesmierne si ma potešila ^.^ A to chápem, som na tom podobne, tie knižné zoznamy nemajú konca kraja :D Maj sa krásne ;)

   Odstrániť
 6. Krásne spracovaná recenzia i fotky, celý článok vyzerá naozaj super. :) Na knižku sa chystám a musím sa priznať, že aj celkom teším i napriek tomu, že dej je náročný a chýba v ňom logika. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem krásne, veľmi si to vážim♥^.^♥ Každému kniha sadne inak, mne osobne veľmi nie, ale zas na druhej strany som doteraz nadšená z prekladu a niektorých pasáží, ktoré boli v príbehu. Má to potenciál, len škoda, že nebol, podľa mňa, až tak dotiahnutý...hádam sa bude knižka páčiť viac ako mne, ale ako vravím, 100 ľudí, 100 chutí - možno si ťa získa. Maj sa krásne ;)

   Odstrániť