4. novembra 2018

Farebný knižný tag (...aby sychravý deň aspoň na chvíľu pominul...)

Jeseň nám začína odkrývať svoju temnejšiu stránku, ktorá asi u väčšine z nás vyvoláva clivotu za tou nádhernou sýtosťou farieb, ktorou oplývali krehké listy stromov, či hrejivými lúčmi slnka, ktoré prinieslo čarovné babie leto. Nastáva obdobie sychravých a uplakaných dní, avšak, ako knihomoľovi mi veľmi neprekážajú, pretože sa pred nimi môžem ukryť v nejakom z knižných svetov, kde panuje idylka letných, alebo i jarných dní. Prípadne sa zapojiť do knižného tagu, ktorý mi stratenú farebnosť jesene rád vynahradí. Preto vás po dlhšom čase opäť vítam pri novom článku, ktorý sa prekvapivo neradí medzi recenzie, a dúfam, že sa vám bude aspoň málinko páčiť. Prajem príjemné čítanie!
...
BIELA
Farba nevinnosti a čistoty. Kto stelesňuje tieto hodnoty lepšie než dieťa? Poznáš nejakú knihu s detským rozprávačom? 
...
Najmladší knižný hrdina, s ktorým som mala tú česť stretnúť sa vďaka knižnému svetu, bolo dievčatko s menom vŕby. Dvanásťročnú Willow nájdete v čarokrásnom príbehu od skvelej autorky Holly Goldbergovej Sloanovej, ktorý nosí názov Šťastná sedmička. Je to výnimočný príbeh priateľstva, lásky, obety, ktorý si zakladá na hodnotách rodiny, čo robí túto knihu o to vzácnejšiu. Toto dielo si ma podmanilo a zanechalo vo mne len krásne pocity, ktoré sa zmenili v nezabudnuteľné spomienky. Vďaka nim len pri pomyslení na túto knihu pociťujem, ako sa mi pery skrúcajú do radostného oblúčika a všetky starosti dňa sa vytrácajú.
ŽLTÁ 
Predstavuje optimizmus, radosť a veselosť. Ktorá kniha ťa vždy rozosmeje alebo vyčarí úsmev na tvári?
...
Kníh, ktoré ma dokážu rozosmiať a úsmev na tvári sa mi zjaví zakaždým, keď si na ne spomeniem, je viacero. Napríklad taká Rubínová žatva od Tessy Afsharovej, Middlestone od Pavla Hornu, či Muž menom Ove alebo Tu žila Britt-Marie od Fredrika Backmana...
Vybrať len jednu knihu bolo ťažké, ale nakoniec padla voľba na titul Láska spod klobúka od Jen Turanovej. Myslím, že toto dielo asi málokto pozná, čo je škoda, najmä, ak ste romantická zasnená duša, rovnako ako aj ja.
Kniha Láska spod klobúka bola príjemným spestrením dňa aj navzdory tomu, že príbeh bol často predvídateľný, miestami gýčový alebo presladený, čo teda môže odradiť nejedného čitateľa. Avšak Jen Turanová je talentovaná spisovateľka, ktorá svoj príbeh podala skvelým sarkasticko-humorným spôsobom, čím si ma získala na plnej čiare.
ČERVENÁ 
Farba odjakživa spájaná s láskou a vášňou. Aký je tvoj obľúbený knižný pár? 
...
Uf, tak na túto otázku nedokážem odpovedať ani teraz, pretože je to nemožné (teda aspoň pre mňa). Prečítala som množstvo romantických kníh, a keď sa to vezme, tak takmer v každom knižnom diele postretnete pár, ktorý sa môže plynutím deja stať vašim obľúbeným. Ako teda odpovedať na túto otázku? Ach, "babo, raď!" 😂
Nakoniec som sa pre jeden, konečne, predsa len rozhodla (a určite to nie je preto, že obálka knihy krásne ladí s domácimi jabĺčkami (určite ste aj vy mali takú nádhernú úrodu♥), ktoré sa stali základným podkladom pre vytvorenie tejto fotky...to niééé...no dobre, nebudem klamať, hrá v tom rolu aj estetickosť, ale aspoň mi to uľahčilo rozhodovanie 😅). Je ním knižný pár zo série Prorok od talentovanej Rachelle Dekkerovej, konkrétne Carrington a Remko. Ich vzťah, no najmä ten vzácny cit lásky, bol taký nežný, čistý, jednoducho nádherný a skutočný, a preto je v mojom prípade nemožné si ich nezamilovať...
MODRÁ 
Studená farba, predstavujúca chlad a ľad. Pri čítaní ktorej knihy ťa až mrazilo a po chrbte ti behali zimomriavky?
...
Kniha Ví o tobě od Sarah Pinboroughovej je pre mňa zvláštnou srdcovou záležitosťou. Bol to môj prvý psychologický triler, ktorý ma absolútne nadchol, pohltil a spôsobil mráz behajúci po chrbte. Autorka sa dokonalo vyhrala s vnútorným svetom postáv a ich charaktery vykreslila s najväčšou precíznosťou. Príbeh si ma podmanil od prvej po poslednú stranu, ktorý priniesol famózny a pre mňa osobne aj nepredvídateľný, desivý záver.
ZELENÁ 
Svieža jarná farba prebúdzajúcej sa prírody. Ktorá kniha opisuje krajinu alebo prírodu?
...
V tomto prípade nechám prehovoriť majstra spisovateľa, ktorý ma svojimi dielami opantal a bezhlavo som sa do nich zamilovala. Nech sa páči, úryvok z knihy Princezná a Curdie (prvá časť sa volá Princezná a goblin) od skvostného Georga MacDonalda: 
„...na samotnom výzore hory je čosi úžasné: z najtemnejšej temnoty, z horúčavy, z nekonečného hluku vriaceho nepokoja vystreliť hore smerom k nebesiam a dostať sa na vietor a chlad, pod svit hviezd a perinu snehu, ktorý ako mäkký hermelín pokrýva modrozelené brnenie ľadovcov; dostať sa pod lúče slnka, ktoré ako láskavý prastarý rodič pozerá z oblohy; dostať sa pod žiaru luny, ktorá je ich prastarou tetou a prechádza sa po dome len v noci; dostať sa do nekonečného ticha rušeného len vetrom preháňajúcim sa skalnými škárami a jaskyňami, ktoré mení na duniaci organ, čo znie, akoby mladí anjeli skúšali vyspievať chválu, od ktorej im ide srdce roztrhnúť; dostať sa do ticha, ktoré prehlbuje veselý zurkot novorodených potôčikov vyvierajúcich z náručia ľadovcov – to musí byť zvláštne!“ (Princezná a Curdie, George MacDonald)
ČIERNA 
Farba temnoty a smútku. Ktorý knižný svet je taký temný, že by si v ňom nechcel/a žiť? 
...
Ako už poniektorí viete, mojou obľúbenou autorkou je Francine Riversová, ktorej tvorbu obdivujem s otvorenými ústami a zakaždým pred ňou skláňam pomyselný klobúk. Je neopísateľne brilantnou rozprávačkou a práve jeden z jej románov, konkrétne prvý diel z majstrovskej série V znamení leva, knižný titul Hlas vo vetre, sa pre mňa stal tým najtemnejším, najdojímavejším a zároveň najkrásnejším príbehom, aký som kedy v živote čítala (dokonca mám pocit, že prekonal aj moju srdcovú záležitosť Vykúpenú lásku, ale keďže aj tento titul je z pera Francine Riversovej, tak z toho nemám až také výčitky).
Dej knihy sa odohráva v prvom storočí v dekadentnom Ríme, ktorý je jedným z najtemnejších knižných svetov, v akom som sa kedy ocitla (a žiť by som v ňom rozhodne nechcela). Najdesivejšie však na tom je, že svet, ktorý Francine opísala neuveriteľne živo a realisticky, skutočne jestvoval a skutočne bol taký zvrátený, pokrytecký, plný bolesti, morálneho úpadku a povrchností (smutné je, že v ňom nájdete mnoho podobností aj s našou prítomnosťou – ľudia sa skrátka nikdy nepoučia 😔). Ak ste toto dielo nečítali, tak mu určite skúste dať aspoň šancu. Síce ide o kresťanskú fikciu, čo môže niekoho odrádzať, no spôsob, akým je napísaná, prevedená, podaná, je nezabudnuteľný. Ach, Francine Rivesrová je jednoducho majsterkou svojho remesla!♥
FIALOVÁ 
Predstavuje tajomno a mágiu. Magické prvky ktorej knihy ťa najviac zaujali?
...
Obdivujem všetkých fantasy spisovateľov, pretože vytvoriť svet kúziel a mágie je podľa mňa veľmi náročné. Autori sa síce môžu inšpirovať rôznymi zdrojmi, no i tak musia zapojiť svoj dôvtip a fantáziu, aby čitateľovi priniesli predsa len niečo nové. A ak aj nie, tak aspoň napísané na vysokej spisovateľskej úrovni. Marissa Meyerová dokázala oboje – stvorila úchvatný svet s prvkami nie len sci-fi, ale i fantasy, a k tomu všetkému opísaný pútavo a excelentne. Jej séria je jedna z tých, ktorá by mohla zaujať aj odporcov YA žánru, pretože v sebe nesie inosť a podmanivé čaro (dokonca aj moja mamina miluje túto sériu, vážne...všetky knihy prečítala za dva týždne!!! Ešte sa so mnou dokonca aj vadila, pretože som jej ich nedala prečítať skôr 😂). Aj keď som osobne nebola z Cinder, prvej časti tejto série, až tak paf, nechcem tým povedať, že ma kniha sklamala. Práve naopak, teším sa na pokračovanie a neviem si ani predstaviť, čo ma čaká v ďalších dieloch.
SIVÁ 
Vyblednutá a fádna farba. Ktorá kniha ti prišla nudná alebo nezaujímavá?
...
Kniha Hodiny strachu od Gin Phillipsovej nebola sprvu nezaujímavá, ale prekvapivo pútavá. Autorka dokázala čitateľa vtiahnuť do deja a vyvolať v ňom množstvo otázok, no ako stránky ubúdali, tak ubúdalo i moje nadšenie. Kniha mala potenciál, no podľa mňa ho autorka nedokázala využiť, čo je veľká škoda. Avšak, na knihu si musí spraviť názor každý sám. Možno vás by si tento titul získal, človek nikdy nevie. Preto, ak máte záujem, momentálne si oň môžete zasúťažiť TU.
...
Otázky tohto úžasného tagu vytvorila veľmi talentovaná Terka z blogu Strana 36., do ktorého sa určite zapojte, ak vás nadchol tak, ako i mňa. Ak by ste boli zvedaví, ako krásne sa s ním pohrala ona sama, tak ho nájdete konkrétne na tomto odkaze (odporúčam!).
...
Aká knižka vo vás vyvoláva pocity šťastia či smútku? V akom knižnom svete by ste nechceli žiť vy? Aký je váš obľúbený knižný pár? Máte taktiež problém vybrať si len jeden? A ako na vás vplývajú sychravé jesenné dni? Užívate si ich taktiež s knihou v ruke alebo na knihu v tomto počasí nemáte náladu?
Určite sa so mnou podeľte o svoje pocity a názory v komentároch, už teraz sa na ne veľmi teším! 😊
...
Majte sa krásne a prajem vám príjemnú nedeľu! 🍵🍂📚

8 komentárov:

 1. Krásný tag! ♥ Nevím, jestli to stihnu, ale někdy si ho případně vypůjčím a vyplním. Možná ne letos na podzim, ale někdy na něj stoprocentně dojde. ^^
  Co se týče výběru (odpovědi na všechny otázky), jednoho favorita prostě vybrat nedokážu. Těch knížek, smutných, veselých, věčných, nevděčných... všech je tolik, že by bylo nefér plácnout teď jednu. Co se knižních párů týká.. mám třeba dost ráda Rona a Hermionu, Harryho a Ginny, Lenku a Nevilla. Můj přítel pořád říká, jak je to hrozné, že to Rowlingová udělala takhle, prý měla dát Harryho k Hermioně, Rona k Lence a Nevilla k Ginny. Tak se kvůli tomu čas od času "hádáme". :D
  Měj se krásně! ♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. S tými knižnými pármi je to vždy ťažké, to úplne chápem :D A určite si tento tag vypožičaj (budem rada nie len ja, ale určite aj Tess, ktorá ho vytvorila - šikovnica je to!♥), už teraz sa veľmi teším na tvoje odpovede ^_^...
   ♥ĎAKUJEM♥ ti krásne a rovnako ti prajem nádherný deň! ;)

   Odstrániť
 2. OMG ty máš tak nádherné fotky!!!
  Bohužel jsem četla jen fialovou, za to tu sérii fakt můžu, ale ještě jsem nečetla poslední - Winter. :-D
  Já mám u těhle tagů vždy hrozný problém vybrat jen jednu knihu...:-D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Awww, ♥ĎAKUJEM♥ krásne, veľmi si to vážim! ♥^_^♥
   Ja som čítala len prvý diel, ale už by som sa mohla konečne pustiť do celej série! Inak mi to nedá spávať :D
   Som na tom podobne...kým som sa predsa len pre jeden titul rozhodla prešiel viac ako týždeň a keďže tých otázok bolo až osem, tak si vieš asi predstaviť, kedy som s ním začala, aby som ho vôbec na jeseň stihla :D
   Maj sa krásne!♥

   Odstrániť
 3. Veľmi zaujímavý tag. aj prínosný - keďže som žiadnu z nich nečítala :D a robím si nový zoznam kníh na prečítanie.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak to ma veľmi potešilo♥♥♥ Dúfam, že aspoň jedna zo spomínaných kníh prirastie k srdiečko ^_^...
   Prajem krásny deň!

   Odstrániť
 4. Ako stale Mony tak aj teraz, úžasný výber. Vskutku zaujímavý tag a ešte krajšie fotky.
  Pravdou je, že ani jeden z titulov skm nečítala, avsak zas som. o. nieco mudrejsia.
  Určite si pozriem aj originalny tag a tiez sa necham inspirovat inymi titulmi. Dobrych clankov a knih predsa nikdy nie je dost.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Júj,♥ĎAKUJEM♥ krásne Ali, veľmi-preveľmi si to vážim♥^_^♥!
   Tieto tagy sú v tomto smere najlepšie, čitateľ tak získa nové tipy na čítanie, takže viem, o čom hovoríš :D.
   Terkin tag je krásny♥ a som veľmi rada, že ťa niektoré knihy inšpirovali...to je taký parádny pocit!
   Maj sa krásne!♥

   Odstrániť