7. septembra 2018

Studený výstrel/Dani Pettreyová

Štyria najlepší priatelia, a potom jeden zmizne.
Griffin McCray a jeho traja najlepší priatelia si celý život naplánovali už na univerzite. Griffin a Luke Gallagher sa pridajú k baltimorskej polícii, Declan Grey sa stane riaditeľom FBI a Parker Mitchel kriminalistickým technikom. Ale tesne pred promóciou Luke zmizne a ich svet sa zrúti a priateľstvo rozpadne.
V súčasnosti už Griffin nepracuje na polícii a svojich priateľov dávno opustil. Stal sa strážcom parku v Gettysburgu a snaží sa zabudnúť na starý prípad, keď ako ostreľovač zásahovej jednotky spravil chybu. Jeho pokojný život naruší nález kostry blízko Little Round Topu, a nie sú to ostatky z obdobia Občianskej vojny.
Griffin sa chce prípadu rýchlo zbaviť, ale očarujúca forenzná antropologička Finley Scottová nájde dôkazy, že vrahom je elitný ostreľovač. A keď prípad prevezme agent FBI Declan Grey, stretne sa minulosť s prítomnosťou. Griffin si uvedomí, že zhubnej špirále zločinu, nebezpečenstva a vraždy sa vyhne len vtedy, keď sa vysporiada s najtemnejšími morami svojho života. (zdroj)
Tvorba Dani Pettreyovej sa z môjho skromného pohľadu na seba kompozične až priveľmi ponáša. Zakaždým nadobúdam dojem, akoby autorka písala podľa prísne stanovenej šablóny zameranej na romantickú zápletku a charaktery postáv, ich postoja voči životu, láske, priateľstvu a Bohu, ktorá nedovoľuje priveľké zmeny. Preto až priveľmi často pri čítaní jej kníh prichádza tajomný pocit, déjà vu. Aj keď uznávam, že máme zakaždým dočinenia s vyšetrovaním nového a tajuplného prípadu, čím sa náznaky odlišností a originálnosti predsa len vyskytnú, no osudy hrdinov a ich charakterové črty tieto znaky narúšajú a všetko náhle podozrivo splýva v niečo, čo už Dani ponúkla.
Ale napriek tomu tvorba Dani Pettreyovej dokáže prekvapivo zaujať. Jej knihy totižto v sebe ukrývajú prekrásne a vzácne hodnoty, ktoré si u tejto pani spisovateľky veľmi vážim. Vďaka Dani mám nádej v dobro, v spravodlivosť, v šťastné konce a vieru v pravú lásku, skutočné priateľstvo a milujúceho Boha. 
Rovnakými hodnotami je obdarená aj ďalšia jej detektivka s romantickou zápletkou nesúca názov Studený výstrel, ktorá je prvou zo štyroch kníh tvoriacich sériu Chrabrosť z Chesapeaku.
Cestou zo strelnice jej Griffin vysvetlil, že studený výstrel je prvý výstrel z pušky ostreľovača. Bez prípravy, bez nástrelu. Iba "chladná" strela. Tento výraz tomu pridal nový krutý význam - bez zľutovania, chladnokrvne.
Dani Pettreyová, Studený výstrel
Tentokrát autorka ponúka príbehy štyroch najlepších priateľov, Griffina, Parkera, Declana a Luka, ktorých jedna príšerná a bolestná tragédia takmer pripravila o priateľstva, no Luke, ako jediný z nich, ich dokázal aj navzdory všetkému udržať pohromade. 
Vďaka vzájomnej chuti po spravodlivosti si spolu naplánovali budúcnosť v policajnom odvetí, v ktorej by pracovali spoločne. No nečakaným a nevysvetliteľným zmiznutím Luka sa naštrbené priateľstvo rozpadá a cesty kedysi najlepších kamarátov sa rozchádzajú. Avšak kvôli jednému zložitému prípadu sa trojica po rokoch neplánovane stretáva opäť, aby spoločne vyšetrili vraždu mladej ženy. Tým sa minulosť stretáva s prítomnosťou. Rany na srdci sa otvárajú a napätie stúpa. Tajomstvá, ktoré nik nechce odkryť, démoni, ktorí menia sny v nočné mory, spomienky, ktoré by mali byť naveky pochované, a k tomu túžby, láska, Boh...všetko základné piliere ďalšieho skvelého trileru od tejto sympatickej americkej spisovateľky z Marylandu.
Vždy ma šokuje, že niekto dokáže zobrať inému život.
Dani Pettreyová, Studený výstrel
Studený výstrel v sebe nesie výborný, ťažko predvídateľný prípad, ktorý dokáže ohúriť. Dani mala všetko premyslené, pričom bolo cítiť jej sebavedomie, s ktorým ho čitateľom ponúkala. 
Opäť sa vyhrala s konverzáciami, ktoré majú zakaždým prevahu nad opismi, a pomaličky vás nimi posúvala k rozlúsknutiu záhadnej vraždy. No tentokrát svoju pozornosť, čo ma aj milo prekvapilo, väčšmi zameriavala na vnútorný boj postáv, v ktorých rany minulosti ešte stále krvácali. 
Bolo úžasné sledovať vývin protagonistov, spoznávať ich, aj keď sa od predchádzajúcich Daniných kníh veľmi nelíšili, takže ste ich smerovanie dokázali predvídať, no i tak v sebe niesli niečo nové. Ten pocit inakosti spočíval práve v hlbšom vykreslení ich pocitov a osobnejšom vzťahu k Bohu, ktorému sa protagonisti zverovali so všetkými trápeniami i radosťami. Ich viera v Pána bola povzbudivá a krásna, rovnako ako aj láska, ktorá si našla v tomto trilery miesto a pošteklila vás v žalúdku.
Prehltol, po tele sa mu rozlialo teplo. Ako to robí, že sa len jednoducho usmeje? Jej úsmev rozhodne nebol obyčajný.
Dani Pettreyová, Studený výstrel
Studený výstrel je výborným a najmä pútavým začiatkom novej série (len ma mrzí množstvo gramatických a štylistických kníh, ktoré v knihe postrehnete, a ktoré zážitok predsa len trocha kazia), ktorej ďalšie časti budem nedočkavo očakávať. Osudy nových hrdinov mi nie sú ľahostajné, preto ma nesmierne zaujíma odkrytie ich tajomstiev, spoznanie životných údelov a čo sa im, vrátane Luka, vlastne stalo. Aké záhady si pre nás Dani ešte prichystala?
Myslím, že nie len fanúšikovia Dani Pettreyovej si prídu na svoje. Dani síce nevyniká v originálnosti týkajúcej sa opisov prostredia a vymýšľaní nových zaujímavých vzťahov a charakterov postáv, no zato exceluje v tvorení ťažko rozlúštiteľných a nepredvídateľných prípadov, ktoré si zaslúžia obdiv rovnako ako aj samotná Dani Pettreyová.
 Ak vás kniha zaujala, môžete si ju kúpiť napríklad aj na stránke vydavateľstva konkrétne TU.
Dani Pettreyvá si srdcia slovenských čitateľov, vrátane mňa, podmanila svojou sériou o sympatických súrodencoch McKennanovcov nesúcu názov Aljašská odvaha, preto vám ju musím na 100% odporučiť! 😍
Ak vás zaujíma môj názor na túto sériu, tak recenziu, trocha inak podanú, na prvé štyri časti nájdete TU a na posledný diel, Sabotáž, TU.
 Veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu i527.net za poskytnutie knihy na recenziu.
Moje hodnotenie: 5/5
Vydavateľstvo: i527.net (2018)
Séria: Chrabrosť z Chesapeaku
Diel: prvý
Originálny názov: Cold Shot
Goodreads: 4,23 (95%)
Žáner: triler, detektívne, krimi
Väzba: pevná
Jazyk: slovenský
Počet strán: 288

4 komentáre:

 1. Neznala jsem ani autorku ani tento titul, ale zaujalo mě to. Vždycky mě zaujme, když má knížka tak pozitivní hodnocení od jednotlivce i na goodreads. :)
  Mimochodem, už jsem ti chválila nádherný formát recenzí? ♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dani je skvelá, má osobité čaro; ju si je skrátka ťažké neobľúbiť :D
   Jéj, a ĎAKUJEM krásne, teraz si ma veľmi potešila, som taká rada, že sa páči ^.^
   Maj sa krásne♥♥♥

   Odstrániť
 2. Páni, už jsou pročetla několikátou tvou recenzi a musím číst, že píšeš skutečně nádherně:) Kniha se mi velmi líbí, určitě se po ni poohlédnu (otázka je, kdy ji přečtu, ten seznam je nekonečný) :D Přeji ti hezký den :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ó, ♥ĎAKUJEM♥^.^♥KRÁSNE♥ Veľmi preveľmi si to vážim♥♥♥
   Dani mám rada, aj keď jej knihy majú chybičky, no i tak ma dokáže vždy zaujať, šokovať, prekvapiť :) A to poznám, aj ja mám toľko kníh na zozname až sa bojím, či sa k niektorým titulom vôbec dostanem O.o
   Maj sa krásne a ďakujem za tvoj komentár ;)

   Odstrániť