24. septembra 2018

Návrat/Rachelle Dekkerová

Od chvíle, keď Carrington a Remko Brantovci boli nútení nechať svoju dcérku Elise vo vládnom meste, uplynulo dvadsať rokov. Hoci spolu s ostatnými prorokmi utiekli ďaleko mimo dosahu vlády, nikdy sa nevzdali nádeje, že ju z rúk zradcu zachránia. Ten sa medzitým stal prezidentom a mesto voviedol do novej éry „pokoja“, navodenej sérom Genezis, ktoré z ľudskej pamäti vymazalo všetky spomienky na city aj vzburu. 

Tajuplný Aaron a jeho proroci však ešte nepovedali posledné slovo a pokúšajú sa zničiť ilúziu, ktorú vláda krvopotne budovala. Keď proroci vyšlú vyvolených Siedmich, aby zachránili Elise a priniesli do mesta prebudenie, medzi svetlom a temnotou sa rozpúta posledná bitka. Je možné, že kľúč ku konečnému víťazstvu drží v rukách dievča s podivnou mocou, ktoré sa odjakživa cítilo opustené, hoci jeho ľud naň nikdy nezabudol. V boji proti silám temna bude jej jedinou zbraňou práve táto pravda. (zdroj)
Návrat je treťou a zároveň poslednou časťou kresťanskej dystopickej série s názvom Prorok od talentovanej spisovateľky Rachelle Dekkerovej. Primárne je určená veriacim a tínedžerom, no prvé dva diely sa niesli v akomsi univerzálnom duchu, preto si myslím, že majú potenciál osloviť širšie publikum, ako len spomínanú skupinu. Avšak záverečný diel je úplne inou kategóriou, z ktorej sa vytratila mnohostrannosť, a tým pádom i potenciál zaujať rozmanitú škálu čitateľov.
Nebudem však hneď začínať negatívne, pretože tento tretí dystopický román od Rachelle Dekkerovej sa nezmenil v prach, ktorý odvial vietor sklamania do diaľav, aby som si naň už nikdy nespomenula. Tak to nie je a určite naň nechcem zabudnúť, pretože bol napriek prevažujúcim negatívam predsa len krásny. 
O tom je možno napokon život. Človek sa každé ráno zobudí a musí si odpustiť. Odpustiť svetu, ktorý ho obklopuje. Pozerať sa na veci čistým pohľadom a vzdať sa pocitov krivdy, ktorých sa tak kŕčovito drží. Možno to je jediná cesta k pravému pokoju.
(Návrat, Rachelle Dekkerová)
Rachelle opätovne dokázala svoje kvality a jej dielo je napísané (musím vyzdvihnúť vynikajúci slovenský preklad) dokonalo, no najmä precítene. Podarilo sa jej emotívne zachytiť pocity matky, ktorú odlúčili od jej vlastného dieťaťa, ešte len bábätka. Preto nemohla cítiť teplo jeho malého telíčka, započúvať sa do tlkotu srdiečka. Nemohla vidieť jeho prvé krôčiky, začuť prvé slová. Nemohla ho objať, utíšiť, zaspievať mu uspávanku plnú nehy. Bolo to také bolestné, dojímavé a zároveň nádherné, pretože láska matky k dieťaťu je neutíchajúca a najmä nekonečná, čo autorka dokonalo preniesla do slov, čím vyzdvihla tento nádherný cit.

Rachelle ma dojímala k slzám aj uchopením pocitov človeka, ktorého kŕmia lžami sveta, v ktorých zaznieva, že nemá hodnotu. V očiach spoločnosti je zbytočný, nepotrebný. Stal sa pre nich len odpadom, o ktorý nik nestojí. No opak je pravdou. Každý z nás je výnimoční, nádherní...vyvolení. Autorkine knihy sú práve o rozpomínaní si na našu vlastnú hodnotu a o tom, že niekto tam hore nás vidí, počuje, ale predovšetkým ľúbi. Je tu pre nás, aj keď veriť v jeho obetu, starostlivosť alebo v Neho samého je niekedy až priveľmi ťažké.
Trvalo mi dlhý čas, kým som pochopil, že cieľom viery nie je oslobodiť ťa od životných skúšok. Viera ti dáva silu vidieť skúšku v jej úplnosti a uvedomiť si, že sa raz skončí. Dáva ti silu nehnevať sa na svet ani na súženia, ktorým prechádzaš. Dáva ti silu skutočne odpustiť.
(Návrat, Rachelle Dekkerová)
Spisovateľka vykonala skvelú prácu aj svojimi nádhernými a obohacujúcimi myšlienkami týkajúcich sa viery, Boha, nádeje, lásky alebo života. Čitateľovi tak mohla do srdca vniesť hrejivý pocit. V tomto smere nemôžem autorke nič vytknúť, ale predsa je tu niečo, čo ma šokujúco iritovalo.

Uznávam autorkinu snahu priblížiť nám lásku Boha a jeho neustály boj za nás, ale práve v tomto poslednom diele ohľadom viery, ľudovo povedané, priveľmi tlačila na pílu a z toho hluku mi spôsobila nové vrásky na čele. Irónia, všakže? Kresťanskú fikciu vyhľadávam najmä kvôli posilneniu vlastnej viery a uvedomení si, aký vzácny je Boh a ako dokáže v mojom srdci i živote pôsobiť uzdravujúcim spôsobom. Tak prečo ma autorka v tomto smere tak sklamala?
Presne to bude nasledovať. Súboj medzi svetlom a temnotou.
(Návrat, Rachelle Dekkerová)
Titul Návrat je tentokrát čisto zameraný len na boj temnoty a svetla, zla a dobra. Spisovateľka skúma vnútorný svet postáv a ich démonov, ktorí ich sužujú a nedovoľujú im slobodne sa nadýchnuť. Zároveň sa im snaží pomôcť rozpamätať sa na to, kým sú, kým by boli, ak by ich dokázali zo svojho života vyhnať a veriť tomu, že Boh má moc uzdraviť a zmeniť ich v skutočne slobodných ľudí. Všetko krásne zámery, ktoré dokážu nadchnúť, no ako som spomínala Rachelle to začínala preháňať. 

Vykreslenie Nebeského Otca bolo často podané až fanatickým spôsobom, kvôli ktorému som mala pocit, akoby sme sa opäť ocitli v náboženskej sekte, a to sme sa v prvom diele z jednej vyslobodili. Dokonca hlavní hrdinovia boli (pozor, malinký spoiler) „obdarení“ nadprirodzenými schopnosťami, ktoré sa mi akosi priečili. Ale, aby sa nepovedalo, rozumiem, prečo hrdinovia „svetielkovali“. Malo to zmysel i význam, no mne to prišlo také...silené? Nepáčilo sa mi autorkine podanie týchto vlastností, ktoré vo mne len väčšmi vzbudzovali pocit, že sme skutočne v akejsi radikálnej náboženskej sekte. Bolo toho na mňa skrátka priveľa a k tomu všetkému sa v knihe dialo dookola stále to isté. 
Život je cyklom rozpomínania sa a zabúdania. Otec je vo všetkých a so všetkými a hovorí mi, že som svetlom sveta. Takže ak verím, že jeho slová sú pravdivé a že sme všetci rovnakí, stvorení ako vzájomne si rovní, a že som svetlom sveta, tak ním musíš byť aj ty. Keď začnem zabúdať, kým si ty, začnem zabúdať aj na to, kým som ja. Preto sa cvičím v rozpomínaní sa.
(Návrat, Rachelle Dekkerová)
Život je o zabúdaní a rozpomínaní sa, spomína sa v knihe niekoľkokrát. Áno, úchvatná a výstižná myšlienka, s ktorou sa dokážem stotožniť, no autorka sa jej držala zubami nechtami a na 288 stranách neponúkla nič nové – len sme zabúdali, že Boh má moc uzdraviť a zbaviť nás temnoty, a zároveň sa rozpamätávali, že s ním sme skutočne silní a slobodní. A k tomu všetkému to „zurčanie píly“, cez ktorej hluk bolo počuť neustály krik – pokús sa neveriť temnote, prijmi svetlo, pokús sa neveriť temnote, prijmi svetlo... Uf, asi som teraz zákerná, ale mňa to až priveľmi odrádzalo. Viete, kresťanská fikcia väčšinou ponúka obraz Boha nenútene, preto nemáte pocit, že vás autor silou-mocou do niečoho tlačí. No v tomto prípade som nadobudla úplne iný dojem, ktorý sa mi vôbec nepozdával. Preto si osobne myslím, že posledný diel je skutočne len pre kresťanov (a možno niektorých nemilo šokuje rovnako ako i mňa, ktovie...), iných, aj napriek nádherným a povzbudivým myšlienkam, nezaujme. Bolo to skrátka extrémne.
Obávam sa, že ťa teraz sýtia rovnakou stravou. Klamstvami o tom, že tvoja hodnota sa dá zmerať a je obmedzená. Klamstvami o tom, že si slabá a sama, ale pravda je taká, že si silná ako samotný vietor.
(Návrat, Rachelle Dekkerová)
Ale aj navzdory tomuto záporu nemôžem tvrdiť, že je kniha zlá. Ako som spomínala, je to kvalitne napísané dielo, s ktorým sa autorka vyhrala a celkovo je celá séria výborne premyslená, pútavá, hodnotná a miestami šokujúca. 
V každej časti sa objaví mnoho postáv, mien, s ktorými sa autorka dokázala vysporiadať s najväčšou eleganciou a všetky, staré, či nové, priblížila nenúteným a šikovným spôsobom. Okrem toho musím vyzdvihnúť jej zámer ukotviť v nás pocit, že sme skutočne výnimoční aj navzdory tomu, čo si myslia iní, čo si myslí svet. Osobne ma jej prvé dva diely (najmä prvý) obohatili na srdci a na duši. Síce posledný diel vo mne nevyvolal ohlušujúce nadšenie v aké som dúfala a skôr mi spôsoboval sklamanie, i tak sa k tejto sérií rada vrátim...
Zapamätaj si, že láska využíva všetky okamihy na to, aby ťa priviedla späť k sebe samej. Iba ak zabudneš, máš možnosť spomenúť si.
(Návrat, Rachelle Dekkerová)
1.diel: Vyvolenie ↠ 5/5=100% ♥️
2.diel: Povolanie ↠ 4,5/5=90%
3.diel: Návrat  3/5=60%
↡↡↡
Celkové hodnotenie série: 83%
Ak vás kniha zaujala, môžete si ju zakúpiť napríklad aj TU.
Veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu i527.net  za poskytnutie knihy na recenziu.
 Moje hodnotenie: 3/5
Vydavateľstvo: i527.net (2018)
Séria: Prorok
Diel: tretí
Goodreads: 4,17 (95%)
Preklad: Zuzana Vengliková
Originálny názov: The Returning
Žáner: young adult, sci-fi, fantasy
Jazyk: slovenský
Počet strán: 288
Väzba: pevná

4 komentáre:

 1. Rozhodně jsi mne neodradila :-) Citáty, které jsi vybrala jsou moc krásné. Tento žánr jsem nikdy moc nečetla ( podobně jako detektivky ), ale určitě to zkusím příští měsíc ( další přírůstek na seznam ,, čekajících ´´ knih :-). Líbí se mi, že je to něco jiného, než na co jsem zvyklá a zdá se, že tato série je nabitá zajímavými myšlenkami... Za ty roky, co čtu, mám už spoustu papírů a sešitů s vypsanými citáty z knih. Ráda se tím jednou za čas probírám a pátrám ve své paměti, kdy jsem tu, či onu knihu četla a jakou ve mně zanechala stopu.

  Blanka

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Och, určite nikoho nechcem od tejto knihy odhovárať. Síce my dve sme si "nesadli", ale verím, že dokáže zaujať, len si nemyslím, že až také veľké publikum ako jej predchodkyne. Avšak séria Prorok, čo sa týka myšlienok, je v rebríčku číslu jeden a ak sa k nej niekedy dostaneš, tak budeš potrebovať najmenej dva zošity :-D Toľko nádherných, hlbokých a povzbudivých citácií sa nečíta tak často. Osobne milujem prvý diel, Vyvolenie - to je moja srdcovka, pretože príbeh tejto knihy sa ma neskutočne dotkol a do života mi veľa ponúkol. Rovnako aj dvojka bola skvelá, len tá posledná časť...no...hmmm...keď prižmúrim obe oči, tak by to šlo :D Každopádne knihy odporúčam, sú prekrásne, hodnotné, pútavé a nezvyčajné. Rachelle je veľký talent a jej knihy radosť čítať :))
   Opäť ďakujem za krásny komentár a prajem ti krásny deň :)

   Odstrániť
 2. Já to mám s vírou takové komplikované, nedokážu říct, jestli jsem nebo nejsem věřící. Vím, je to asi divné, prostě to by měl člověk vědět. Ale já se občas modlím a občas mám pocit, že nic jako Bůh a duše neexistuje... Nicméně, chtěla jsem se tím dostat k tomu, že možná bych si tuhle sérii na svůj seznam přidat mohla. Nejsem asi úplně stoprocentně cílová skupina, ale minimálně mám pro křesťanství (a jiná náboženství) pochopení a jsem schopná číst o věřících lidech a o biblických příbězích a tak. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nie je to divné, to určite nie :) Osobne aj mňa niekedy "prepadnú" otázky typu, či Boh skutočne existuje, no ako náhle si ich položím, ihneď ich aj zavrhnem, pretože si spomeniem na toľko milostí, malých aj veľkých zázrakov, ktorých sa mi dostalo a ktoré skrátka nemôžu byť len akousi náhodou, že jednoducho si v takej chvíli uvedomím, že Boh musí jestvovať, inak si to neviem vysvetliť :) Ale rozumiem aj tým, ktorí v Boha neveria...každý má k tejto téme iný postoj, iný názor a je to naozaj diskutabilná téma. Avšak veľmi sa teším, že nad sériou premýšľaš. Podľa mňa zaujme širokú skupinu čitateľov bez ohľadu na vierovyznanie, teda, až na ten posledný diel, no inak sú knihy tejto série vážne skvelé :) Prajem ti teda príjemné čítanie, ak sa k tebe knižky raz dostanú, a aby ťa aspoň spolovice zaujali tak, ako mňa. Maj sa krásne a ďakujem za tvoj komentár♥♥♥

   Odstrániť