7. júla 2018

Spútaní časom/Martin Repa

Mysteriózny príbeh, kde hlavnú úlohu zohráva láska ako hnací motor na prekonanie všetkých prekážok, je zároveň odvážnou sondou do neznámych hlbín nášho podvedomia. Autor ponúka jednu z odpovedí na večné otázky ľudstva, či existuje aj iný život ako ten, čo poznáme. 
Emotívne silný a precízne vystavaný príbeh zaujme čitateľa od samotného desivého úvodu, až po veľkolepé vyvrcholenie. Spolu s autorom sa vyberieme za hranice reálneho sveta. Kniha Spútaní časom pozýva čitateľa na cestu, o ktorej bude ešte dlho premýšľať...(zdroj)
Slovenský spisovateľ Martin Repa vo svojom debute Spútaní časom ponúka čitateľom príbeh muža, ktorého neľahký životný údel nepochybne zasiahne nejednu citlivú dušu. Hlavný hrdina, Matt van den Bryll, je vedcom podieľajúcim sa na výskume reaktora, ktorý sa neskôr z nečakaných a nepochopiteľných dôvodov stane príčinou zmiznutia jeho milovanej manželky a syna, ktorí prišli za ním priamo do laboratória. Od toho okamihu sa všetko zmení a ocitá sa v pasci osamelosti, smútku, zúfalstva a ďalších emócií, ktoré poväčšine obývajú temné zákutia mysle. Matt je v spleti vlastných pocitov, a k tomu nenachádza oporu ani vo svojich priateľoch, kolegoch, ktorí neveria, že jeho žena so synom ešte žijú a bolo by ich tak možné zachrániť. Nehoda sa ututláva a peniaze začínajú preberať kontrolu nad pravdou, ktorú si pretvárajú vo svoj prospech. Len Matt, ako jediný, ostáva vo viere, že svojich blízkych opäť raz uvidí, objíme a už nikdy viac nepustí. A niečo mu našepkáva, že zvláštne sny, ktoré ho od osudného dňa neopúšťajú, a ktoré mu jediné dovoľujú znovu vidieť ženu i dieťa, sú kľúčom k ich nájdeniu.
Sedela so mnou vo väzenskej cele. Smiala sa, keď mi bolo clivo. Chcel som byť sám, ona tancovala. Sľúbila, že ak jej pomôžem, mreže zmiznú. Neklamala. Volá sa Nádej.
Spútaní časom, Martin Repa
Spútaní časom sa javí ako skvelý príbeh zakladajúci si na psychológii postáv obohatený o mysteriózne prvky, ktorý si dokáže vybojovať popredné miesta na slovenskom knižnom trhu. Už teraz, na túto novinku, nájdete veľa kladných názorov, z ktorých je cítiť nadšenie čitateľov. Nachádzajú v ňom mnoho hodnotných myšlienok, ktoré ich nútia premýšľať a k tomu aj príbeh skutočnej lásky, ktorá prekoná naozaj všetko. Takže, jednoducho povedané, majú tú česť so skvostom. Žiaľ, čo ma aj veľmi mrzí, asi budem prvá, ktorá nemôže zdieľať rovnaké nadšenie aj s ostatnými. Ale začnime najskôr z tej pozitívnej stránky, konkrétne prvou štvrtinou, ktorá ma zaujala, o zvyšku až neskôr.

Martin Repa je, ako autor, na slovenskej scéne nováčikom, no jeho kniha (teda aspoň tá časť, pokiaľ som si čítanie užívala) je napísaná, povedzme, vyzreto. V tomto smere som bola nadšená a uchvátená, pretože autor sa dokázal stotožniť s bolesťou hlavného hrdinu. Všetko to zachytil do slov tak živo, až sa vás emócie zo stránok knihy dotýkali a stávali sa vašimi vlastnými. 

Dychberúce boli úvody do jednotlivých kapitol, ktorými autor načrtol emóciu, ktorá mala mať v danej časti prevahu. Jeho slová vpletené do viet boli ako poézia pre dušu, ktorá žasla nad toľkým talentom. Ak by sa celé dielo nieslo práve v tomto duchu, kde vo vás len krátky precítený úryvok dokázal vyvolať nával emócií a prinútil sa nad ním zamyslieť, tak by som si tento titul čítala stále dookola, deň čo deň, a nachádzala v ňom zakaždým novú myšlienku. Nový obzor. Nové poznanie. Nový pokrm pre dušu i srdce. Ach, kiežby, no tu už nastáva viacero otáznikov.
Cesta k sebaspoznaniu vedie sálami osamelosti.
Spútaní časom, Martin Repa
Titul Spútaní časom má jednoduchú kompozíciu, v ktorej absentujú opisy a dôraz sa kladie na dialógy, takže môžeme povedať, že sa žánrovo radí medzi novelu. Nepoznáme totiž, kde presne hrdina pracuje, o aký reaktor ide, ako vlastne súvisí so zmiznutím jeho blízkych a podobne. Dejová línia sa zameriava na hlavného protagonistu a jeho úsilie nájsť ženu aj dieťa, popri čom spoznávame ich minulosť, prítomnosť, budúcnosť, nevyslovené túžby a pocity. Tým vznikajú jednotlivé obrazy, ktoré majú predkladať kúsky skladačky k hlbšiemu poznaniu autorových myšlienok a celkovému vysvetleniu, kam nimi mieri a čo svojmu čitateľovi túži predložiť.

Osobne zbožňujem minimalisticky ladené príbehy, ktoré sa na prvý pohľad javia jednoducho, s nevýraznou dejovou líniou, no práve spomínanými ukrytými obrazmi vám prinesú poznanie a obrovský zážitok. Niečo podobné mi priniesol i nedávno vzhliadnutý animovaný film Červená korytnačka (vrelo odporúčam), ktorý ma svojou jednoduchosťou a takpovediac „primitívnosťou“ deju predsa len dokázal obrať o srdce a rozbúriť vo mne mnoho emócií. Bolo to také krásne, podmanivé, plné citu, a myslím, že sa nad týmto jednoduchým príbehom v mysli ešte mnohokrát pozastavím, aby som si rôzne výjavy pripomenula a premýšľala nad ich posolstvami. Žiaľ, s rovnako nadšenými pocitmi nemôžem hodnotiť aj dielo, ktorému dnes venujem túto recenziu. 

Spútaní časom je istým spôsobom naozaj minimalistická púť po cestách podvedomia, vnútorného sveta postáv či dokonca posmrtného života, ale spracovaná nezáživne. Chýbal tomu skrátka elán a niečo, čo by sa navždy uložilo do šuplíkov v pamäti, odkiaľ človek ťahá krásne spomienky. 

Dojmy z knihy mi kazila aj charakterová stránka hlavného protagonistu. Spočiatku bol mužom, s ktorým som súcitila a veľmi mu priala, aby v tomto neľahkom boji vyhral. No ako stránky knihy ubúdali, tak aj moje sympatie voči nemu ustupovali, pretože som ho začínala vidieť v tom pravom svetle, ktoré som si sama tienila súcitom. Matt bol jednoducho namyslený, otravný, nerozhodný, arogantný sebec, s ktorým stráviť 176 strán bolo, viac-menej, utrpením. 

Ďalším záporom pre mňa boli konverzácie. Mali byť oporou celého príbehu a v čitateľovi vyvolať mnoho pocitov, rozvíriť predstavivosť a udržať si jeho pozornosť aj navzdory tomu, že chýbalo hlbšie vykreslenie situácií. Lenže ja som nepocítila nič, ani náznak citu alebo fantázie, ktoré by mi opantali myseľ a uniesli ma tak do samotného deja knihy. Dialógy v knihe na mňa pôsobili neúprimne, nereálne, nudne, bez náznaku citu a miestami dokonca chaoticky. A presne tak som vnímala aj celé dielo.

Niekto môže namietať, že logika tu nemá mať miesto. Veď ide o sny, nové svety, ilúzie – jednoducho svet chaosu, v ktorom neplatia pravidlá. Preto raz prichádza spomienka z detstva, za ňou len tak spomienka z nedávnej minulosti či prekvapivo túžba a sny budúcnosti. Malé kúsočky skladačky, čriepky osudu, života, ktoré sa rozbili, aby ich hrdina našiel, pospájal, a tak pochopil. Sila rodiny, lásky muža k žene, ženy k mužovi, rodiča k dieťaťu, či mnoho aspektov manželstva alebo charakteristických čŕt človeka, ktoré utvárajú osobu, to všetku tu nájdete a mnoho ďalších čriepkov patriacich k životu, spoločnej púti dvoch ľudí. Ale skrátka, nedokážem sa utvrdiť v tom, že som čítala výnimočné dielo. Kniha mi tematicky imponuje, no spracovaním a štýlom, akým je podaná vo mne zachovalo akúsi prázdnotu a nechuť niekedy sa k tomuto dielu ešte vrátiť. Jediné, na čo som sa dokázala úprimne tešiť boli tie nádherné úvody do kapitol, ktoré sa pre mňa stali jedinou svetluškou tohto príbehu.
Život je cesta. Straty a nálezy sú rázcestia.
Spútaní časom, Martin Repa
Svoje pocity dokážem vložiť do jedného jediného slova – sklamanie. Som sklamaná, pretože sa z tohto diela črtal emočne nabitý príbeh plný tajomstiev nie len podvedomia a snov, ale aj vzťahov, no nakoniec som dostala iba dialógmi presýtenú knihu, ktoré nikam neviedli a situácie, ktoré v sebe neniesli žiadnu črtu hodnú zapamätania. Nedokážem sa preniesť cez to spracovanie a zvláštny pocit, ktorý mi našepkáva, že mi tam niečo nesedí. Avšak prekvapivo viem, čo mi najväčšmi chýbalo.

Autor má, podľa mňa, srdce básnika. Bolo to cítiť v prekrásne opísaných emóciách, ktoré nemožno vidieť či uchopiť, ale svojou hrou so slovami ich čitateľovi podal čarokrásnym spôsobom. Preto sa stále zamýšľam nad tým, prečo sa atmosféra knihy neniesla v rovnako poetickom, nevšednom duchu, čím by v sebe niesla črty fenomenálnosti. Ak by to tak bolo, táto kniha by sa stala majstrovským dielom!

Keď si to zhrnieme, námet knihy má obrovský potenciál. Autor predviedol svoj talent, ktorý som aspoň chvíľočku dokázala obdivovať s otvorenými ústami. Dokázal poeticky vykresliť pocity a uchmatnúť vám tak reč. Všetko dokonalo dolaďovali prenádherné ilustrácie autorovho starého otca, Ladislava Štibrányiho, pri ktorých si čitateľ uvedomí, že talent sa v ich rodine určite musí dediť. Po grafickej stránke je kniha vyšperkovaná do dokonalosti, rovnako aj úvody do nových kapitol, len škoda, že týmto slovom chvály nemôžem hodnotiť príbeh ako celok. Ako som už v tejto recenzii spomínala, kniha ma nakoniec, kvôli mnohým aspektom, spracovaním a dejovou líniou nezaujala takmer po žiadnej stránke, a preto s privretým očkom hodnotím 2/5.
Titul Spútaní časom mi nesadol tak, ako by som si priala, ale to neznamená, že vám sa taktiež nebude páčiť. Preto, ak vás titul láka, odporúčam vám dve krásne recenzie, ktoré vás isto nalákajú. Jednu nájdete u Lili a druhú u Ali.
...
Okrem iného by som vám veľmi rada odporučila skvostný psychologický triler Ví o tobě od Sarah Pinboroughovej a dokonalý film Počiatok (síce nie je najnovší, ale ak ste nevideli, určite to napravte, nebudete ľutovať!). Oba spomínané tipy súvisia so snami, takže očakávajte skvelé mystery, plné záhad a šokujúcich rozuzlení...
Veľmi pekne ďakujem autorovi za poskytnutie knihy na recenziu♥.
Moje hodnotenie: 2/5
Vydavateľstvo: Forza Music (2018)
Goodreads: 4,13 (96%)
Žáner: spoločenské, filozofické, duchovné
Ilustrácie knihy: Ladislav Štibrányi
Väzba: pevná s prebalom
Jazyk: slovenský
Počet strán: 184

12 komentárov:

 1. Aj mne sa veľmi často stáva, že začiatok knihy ma veľmi nadchne a zaujme,ale potom sa tam niečo pokazí a celé to ide dolu vodou...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To je asi to najhoršie, čo sa môže stať :( Vkladáš do toho nádej a nakoniec ti ostane iba sklamanie...

   Odstrániť
 2. Mám pocit, že jsem nějaký komentář ke knize četla už na Goodreads, je to možné? Určitě pro mě totiž jméno autora není nové, ale nevím, kde jinde bych ho viděla. :D :)
  Mimochodem, opravdu nádherné fotky. Ty jsi prostě umělkyně! ♥

  Měj se krásně. Počátek jsem ještě neviděla, ale chystám se. ^^

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Júj, ĎAKUJEM krásne Vlasta, ty si taký poklad...veľmi si to vážim♥^_^♥
   Určite si ho mohla stretnúť na goodreads...teraz je u slovenských knižných blogeroch tento autor veľmi populárny, jeho knihu zbožňujú, žiaľ, u mňa je to opačne...škoda :/
   Aj ty sa maj krásne a verím, že sa ti film bude páčiť, je skvelý!

   Odstrániť
 3. Bola som zvedavá na tvoj názor na túto knihu a trochu som aj očakávala niečo v podobnom duchu. A hoc mne sa kniha páčila a hľadala som v nej niečo iné čo som našla, viem rovno povedať že ju neodporúčam každému. Pravdou je že sa nedá čítať ako klasická beletria a každý ju vidí úplne inak
  A presne toto sa mi na knihách páči že každá je pre niekoho iného. Už sa mi stalo nie raz nie dvakrát že mi niekto odporučil knihu že výborná, prečítala som si skvelé recenzie a keď som sa do knihy pustila tak som mala chuť ju rituálne upáliť uprostred námestia (naposledy u Vyvolenej). Ale to je v poriadku. Tvoja úprimná recenzia sa mi páčila. A tvoje fotografie... Ešte by som chcela vedieť ako robíš že sa ti tie fotky zväčšujú no je mi jasné že by som ten návod určite nepochopila. Ja žijem úplne na inej planéte kde je technika nepochopiteľná 😀.
  Prajem krásne slnečné dni a veľa krásnych titulov 😀

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. No, zatiaľ som asi jediná, ktorá ju vidí viac záporne ako kladne :D Avšak ako som písala, témovo sa mi kniha páčila, no spracovanie ma nedokázalo chytiť za srdce :/
   Síce som Spútaní časom nechcela rituálne podpáliť, ale ten pocit dôverne poznám, u mňa je to tvorba od Cassovej :D Ale som veľmi rada, že môj názor berieš a nehneváš sa na mňa, lebo už som sa stretla s naozaj nemilými reakciami, keď som napísala negatívny názor - prišli aj od vydavateľa, aj od autora (poviem ti, na také niečo sa musí človek obrniť, predýchať, a potom sa s odstupom času na tom už iba zasmiať...ale ich slová a správanie sa ma aj tak dotkli)...nuž, aj to patrí ku knižnému blogovaniu :)
   ♥ĎAKUJEM♥ krásne, veľmi ma potešilo, že sa ti aj navzdory tomu, že tebe si kniha získala a mňa nie, recenzia páčila, vážim si to, aj tvoju pochvalu♥^_^♥
   Čo sa týka toho zväčšovania, tak na to je CSS kód, našla som ho po potulkách internetom :D Ak by si chcela, môžem ti ho poslať na e-mail. A napadla ma ešte jedna vec - rada sa hrám s bloggerom a vytváram nové vzhľady blogu, už som pomohla vytvoriť trom šikovným blogerkám vzhľad stránky. Ak by si chcela, rada ti s blogom v tomto smere pomôžem, mňa to naozaj baví a je to taký relax :) Pokojne mi napíš na e-mail, ak by si mala záujem (lebo ja viem, každému sa páči niečo iné, avšak na všetkom sa dá dohodnúť)...
   Aj ja ti prajem nádherné slnečné leto a množstvo skvelých kníh! Ďakujem za komentár♥

   Odstrániť
 4. Knihu som vyhrala v jednej súťaži a už ju mám doma, takže sa chcem do nej čo najskôr pustiť (mala by som tú vetu prestať hovoriť, potom sklamem seba samú, že som to ešte nestihla prečítať).
  Tie ilustrácie a celkový vzhľad knihy je nádherný, uvidíme ako ma zaujme a dostane jej obsah :). Len sa bojím, že to asi nebude moc môj štýl, ale uvidíme.
  Krásna recenzia, hlavne fotografie ako vždy :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Gratulujem k výhre a veľmi ti prajem, aby si ťa kniha získala...a dúfam, že sa potom podelíš s nami o svoj názor! Ja som si naopak myslela, že to môj štýl bude, niečo na premýšľanie, zamýšľanie a tak, ale nakoniec som ostala nemilo sklamaná :/ Avšak po vzhľadovej stránke je kniha vskutku prekrásna, len škoda, že ma po príbehovej vôbec nenadchla, ale tie opisy k úvodu kapitolám sú naozaj úchvatné!
   ♥ĎAKUJEM♥ krásne, veľmi si to vážim ^_^...prajem ti nádherný deň!

   Odstrániť
 5. Překrásná recenze, Mony, hrozně obdivuju, jak dokážeš všecko poeticky popsat, aniž bys cokoliv vyzradila. Tvoje recenze jsou opravdu jazykově velmi velmi vyzrálé a je radost je číst :) Kniha mě tematicky hodně zaujala, ale jak tak vidím ze zpracování bych byla asi podobně zklamaná jako ty. Tyhle "netradiční" romány je totiž opravdu třeba umět uchopit a zpracovat je citlivě a vyváženě, aby nepůsobily křečovitě :) Pokud někdy najdeš knihu, které se to podaří, budu moc ráda, když mi dáš vědět :)
  Na Ví o tobě se chystám už delší dobu, tak jsem ráda, že ji vidím v tvých doporučeních. Nejspíš si ji vyslechnu jako audioknihu, tak dám pak vědět, jak se mi líbila :)
  Ještě jsem taky zapomněla pochválit naprosto nádherné fotky!
  Měj se moc krásně a ať se ti další kniha líbí o něco více :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Hanička moja, ty si taká zlatá; ach, ani si nevieš predstaviť, ako si ma teraz potešila♥♥♥ Z celého srdiečka ♥ĎAKUJEM♥, véľmi-preveľmi si to vážim♥^_^♥ Joj, som absolútne v šoku :D
   Určite ti dám vedieť a asi aj celému svetu, lebo to bude knižný skvost! :D Ono, táto kniha potenciál má, autor nám ešte ukáže svoj talent, len podľa mňa sa mu to teraz až tak nepodarilo...veľa vecí ma nezaujalo, sklamalo a ako aj ty spomínaš, pôsobilo kŕčovito :/
   Určite daj vedieť, ja som bola z tej kniha absolútne nadšená! Dúfam, že ťa taktiež zaujme...
   ĎAKUJEM ešte raz, neskutočne si ma svojim komentárom potešila a inšpirovala ma k ďalšej tvorbe♥ Rovnako ti prajem krásny deň a uži si leto s dobrými knihami :)

   Odstrániť
 6. Toto je asi najlepšia recenzia, akú som od Teba zatiaľ čítala Mony.:O♥ Normálne sa cítim, akoby som dostala facku (v dobrom slova zmysle :D). Niežeby som to od Teba nečakala, práve naopak, články od Teba sú zakaždým na veľmi vysokej úrovni, no táto recenzia sa od tých ostatných niečim líši. Budem sa trochu opakovať po Hanke, ale tá to vystihla úplne presne. Aj keď sa jedná o negatívnu recenziu (teda, nie som si istá, či ju možno vôbec zaradiť do tejto kategórie, pretože →...), dokázala si ju spracovať tak vyspelým, inteligentným, kultivovaným spôsobom, že ak by som bola na mieste autora ja, normálne by som Ti ešte poďakovala. Pretože TOTO je podľa môjho skromného názoru dokonalá ukážka toho, ako sa má správne interpretovať kritika. Klobúk dole Mony, ozaj si ma týmto dostala do kolien.♥
  No teraz ku knihe samotnej. Ilustrácie (aspoň to, čo môžem vidieť na tých krásnych fotografiách od Teba) naozaj pôsobia ako majstrovské dielo. Sú prekrásne a myslím, že už len ony samotné dokážu človeka opantať dostatočne na to, aby z knihy nespustil zrak, ani ruky. Aspoň u mňa to funguje na 100% a to aj po prečítaní Tvojej recenzie. Po tejto knihe pokukujem, odkedy sa začala objavovať u rôznych bloggerov a aj keď som sa k nej zatiaľ nedostala, mám to v pláne. Koniec koncov, času je stále dosť. Mrzí ma však, že u Teba tento debut veľmi neobstál, keďže podľa opisov na mňa pôsobil ako niečo naozaj zaujímavé, tajuplné a s brutálnym rozuzlením na záver. No ako sa hovorí - 100 ľudí, 100 chutí. U mňa napríklad aktuálne pohorela kniha Veľké maličkosti, ktorá taktiež mala emocionálne nabitý začiatok (a veľa pozitívnych recenzií), no ako sa stránky otáčali, aj jednotlivé pocity pomaly vyprchávali. Nie vždy to končí tak, ako si predstavujeme.:) Maj sa krásne Mony.♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veronikááá - ty si teda, ja vážne spyšniem! :-D Joj, ako ti len odpísať...páni moji, to sa ti naozaj až tak páčila? O.o ♥♥♥ĎAKUJEM Z CELÉHO SRDIEČKA♥♥♥ Ja som naozaj teraz v rozpakoch, najprv Hanka, teraz ty...dievčatá, toto mi nerobte! :-D
   Buď si istá, že ak by si čítala tých šesť recenzií, ktoré som napísala na toto dielo, tak by si sa chytala za hlavu a normálne by si sa za mňa až hanbila...ale vďaka zas patrí mojej sestre, pretože bez nej by moje výplody mali množstvo gramatických a štylistických chýb, a k tomu nedávali zmysel :D Tak to bolo aj s touto, tie prvé boli strašné, čo mi sestra dala poriadne najavo, takže som sa vyčerpaná pustila do novej (ale za to si môžem sama, musím sa jednoducho viac snažiť a bodka!), v poradí siedmej, a tá už konečne zostala, len sme ju doladili...takže najväčšia vďaka patrí jej♥
   Ale i tak, ja naozaj nemám slov, som vykoľajená!!! O.o
   Ilustrácie sú dokonalé! Knihe dodávajú čaro a tá obálka, ach, naozaj, v tomto smere je tento debut skvelo doladený a premyslený, len škoda toho príbehu :/ Aj mňa to mrzí, avšak pevne verím, že teba si kniha môže získať. Presne, 100 ľudí, 100 chutí...už teraz sa neviem dočkať tvojho názoru a pocitov, ktoré v tebe kniha vyvolá :)
   Aj ty sa maj krásne a ešte raz prevelikánska vďaka...júj, ja sa z tohto tvojho komentáru, rovnako aj Hankinho, vážne nespamätám ani rok :D Tak ste ma potešili!♥♥♥

   Odstrániť