26. júla 2018

Anjelský chlieb/Tessa Afsharová

Purpur. Významné odvetvie obchodu v Rímskej ríši, ktorému dominujú muži. Jedna žena sa však rozhodne uchopiť opraty úspechu a vydáva sa na neuveriteľnú cestu veľkej odvahy, pevnej vôle a skutočného priateľstva. A popritom zmení svet. 
Prv než sa Lýdia stala predavačkou purpuru, bola jednoduchou dcérou remeselníka, ktorá milovala tri veci: svojho otca, domov zdedený po predkoch a farbenie látok. Podlou zradou však prichádza o všetko.  
Lýdia uteká do Filíp s tajnými receptúrami otcových farbív, aby si tam založila vlastnú dielňu. Vďaka odhodlaniu a vzťahom, do ktorých občas vstupuje šťastnou náhodou – a, samozrejme, vďaka otcovmu vzácnemu farbivu – sa vypracuje na jednu z popredných obchodníčok v meste. Napriek tomu ju neustále prenasleduje strach. To sa však zmení, keď stretáva apoštola Pavla, vypočuje si jeho slová plné nádeje a stáva sa prvou európskou kresťankou. Pred tajomstvami minulosti však nemožno utekať navždy. Keď napokon vyplávajú na povrch, Lýdia sa musí rozhodnúť, či bude pevne stáť vo viere, alebo sa poddá strachu, ktorý ju celý život ovládal. (zdroj)
Lýdia, predavačka purpuru, je biblickou postavou, ktorá sa do dejín kresťanstva zapísala vďaka svojej silnej viere, keď ako prvá v Európe prijala kresťanstvo. No okrem toho utvárala aj históriu silných žien, keď sa navzdory všetkému rozhodla presadiť vo sfére, v ktorej panovali výhradne muži, a v ktorej pre ženu nebolo miesto.
Samotná Biblia nám o nej neponúka veľa informácii. Nájdete o nej len krátku stať, ktorá o jej živote neprezradí žiadne detaily, len základné údaje, preto je otázne, ako sa mohla krehká žena vypracovať na úspešnú obchodníčku v textilnom priemysle, no najmä, ako si našla cestu k Bohu. A presne tieto otázky sa stali kľúčovými pre vytvorenie ďalšieho prekrásneho biblického príbehu z pera Tessy Afsharovej, nesúcom názov Anjelský chlieb.
Si prvá v celej tejto ríši, povedal Pavol. Prvá, ktorá uverila a dala sa pokrstiť.
(Anjelský chlieb, Tessa Afsharová)
Tessa vďaka svojej fantázii dokáže aj z mála informácií stvoriť nezabudnuteľný príbeh, ktorý v sebe nesie vierohodnosť a autentickosť daných čias.
Pri pohľade na úspechy hlavnej hrdinky vzniká predstava smelej a sebavedomej ženy, avšak Tessa nám ponúka ľudskejší obraz Lýdie, ktorá sa potýkala s mnohými životnými ťažkosťami a “démonmi”, ktorý ju spútali okovami svojej temnoty. Jeden z najmocnejších, ktorý ju odmietal pustiť, sa volal strach...
„Myslíš si, že chyba je tvoj nepriateľ, niečo, čoho sa treba báť. Ale to nie je pravda. Chyba je tvoja priateľka, tvoja učiteľka. Naučí ťa také vzácne veci, aké víťazstvo nedokáže. Na ceste k úspechu si zvykni na horkú chuť zlyhania.“
(Anjelský chlieb, Tessa Afsharová)
V ten osudný deň v jej srdci vznikla otvorená rana, v ktorej sa ujalo semienko strachu. Časom, vyronené slzy, v ktorých sa odrážalo zúfalstvo, nedôvera i lži o jej vlastnej osobe, ktoré si Lýdia zamieňala s pravdu, podporovali jeho vývin až pomaličky začínalo na všetky strany vypúšťať svoje výhonky. Strach sa zmenil v popínavú rastlinu, ktorá bolestne obopla celé jej srdce a prebrala kontrolu nad jej činmi a myšlienkami.  
Ako roky plynuli, Lýdia sa viac a viac upínala na svojho otca, miesto, kde spoločne žili a prácu, v ktorej nechcela nič meniť. Každodenný zaužívaný rytmus plynúceho života jej vyhovoval. Aj keď jej otec svojimi múdrymi slovami túžil ukázať, že strach ju oberá o vlastnú budúcnosť a možnosť meniť svet, nepočúvala. Emócia vyrastajúca priamo zo srdca bola pre oboch silným protivníkom a jej moc vzrástla ďalšou hrou osudu nesúcou pachuť klamstva, zrady, smútku a smrti. Popínavá rastlina zosilnela svoj stisk na veľmi dlhý čas...
V jej vnútri zúrila však búrka. Ani ten najsilnejší mesačný svit nedokázal prežiariť temnoty strachu, ktoré ju obklopovali.
(Anjelský chlieb, Tessa Afsharová)
Spisovateľka okrem vyváženého a prepracovaného príbehu ponúka aj mnoho hodnotných a povzbudivých myšlienok o živote, láske, no najmä Bohu. Jej diela sú oslavou Božej lásky, ktorú ako umelkyňa dokáže jemným narábaním so slovami zväčniť v majstrovské dielo. Obohacuje nimi dušu a zosilňuje vieru v Pána. 
Svojim vyzrelým spisovateľským talentom premieňa postavy vytvorené predstavivosťou v žijúce a slobodne premýšľajúce osoby, ktorých charakter je vykreslený do najmenších detailov. A rovnako tak, ako svojim postavám, aj mne pomáha nachádzať krásu v každodennom živote, vidieť ju v skutočnom priateľstve, vo vrúcnej láske a poukazuje na vnútornú silu človeka, ktorý dokáže strach prekvapivo premeniť v dôveru vkladajúc ju do rúk Najvyššieho.
Prekvapilo ju, že ju Boh za to neodsúdil. Nepovedal: Si nečistá. Nemilovaná. Nehodná. Vidím, čo máš v srdci, a nemôžem ťa prijať. Poznám tvoje najtemnejšie tajomstvá, a preto tebou pohŕdam. Nie, Boh jej poslal pozvánku vstúpiť do slobody. Zašepkal jej do ucha, že túži, aby bola voľná.
(Anjelský chlieb, Tessa Afsharová)
Anjelský chlieb je hodnotným biblickým príbehom, v ktorom si každý nájde svoje. Nie je to iba príbeh o strachu a jeho prekonaní, či dôvere, ktorá nás naplňuje pokojom. Nie je to ani čisto príbeh len o Bohu a jeho láske k nám. Dejová línia sa zaoberá aj pohľadom na ženy, ktoré v daných časoch nemali právo byť samé sebou, nieto ešte uspieť vo svete, ktorému vládli muži. S tým všetkým úzko súvisí neprávosť, závisť, pretvárka, intrigy a zneužitie moci. Táto románová podoba o Lýdii, predavačke purpuru, prekvapujúco zachycuje aj mnoho ďalších osudov patriacich postavám, ktoré v konečnom dôsledku vytvoria ucelený a nezabudnuteľný príbeh o sile priateľstva, lásky a dobre ukrytom v každom jednom z nás. 
Tessine knihy sú skrátka jedinečné a mne neostáva nič iné, len vám ich s radosťou odporučiť a dúfať, že vás obohatia aspoň spolovice tak, ako mňa...
Možno chcel povedať, že to, čo sýti hlad anjelov, je dôvera. Dôvera v Božiu vernosť, starostlivosť a dobrotu. Túžby anjela sa možno naplnia až vtedy, keď všetku svoju dôveru vloží v Boha.
(Anjelský chlieb, Tessa Afsharová)
Ak vás kniha zaujala, môžete si ju zakúpiť napríklad aj na stránke vydavateľstva, konkrétne TU.
Tak ako Lýdiu sužoval strach, tak sužuje i mňa. Avšak, aj vďaka Tesse sa cítim silnejšia a odhodlanejšia tohto "démona" poraziť. Rovnako mi nádej a odvahu ponúkol prekrásny historický román od Tamery Alexanderovej, Nezmazateľný dojem a najmä jedna z mojich najobľúbenejších sérií Prorok od Rachelle Dekkerovej, ktorú tvoria tituly Vyvolenie, Povolanie a verím, že sa tretieho dočkáme čím skôr a bude rovnako kvalitným a hodnotným dielom ako jeho predchodcovia.
Na záver vám s veľkým potešením odporúčam všetky Tessine knihy. Sú nádherné nie len po vizuálnej stránke, ale i po tej príbehovej, pričom dokážu obohatiť srdce aj dušu. Ak by ste chceli spoznať môj názor na jej predchádzajúce diela, tak kliknite na obrázky nižšie a tie vás presmerujú na požadovanú recenziu. Výnimku tvorí kniha Krajina mlčania, ktorú som ešte nečítala, no moja mama ma neustále "naháňa", aby som sa do tohto titulu začítala, pretože je vraj nádherný - takže vám smelo odporúčam i ten, mojej mamine môžete veriť! 😊
Veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Kumran.sk za poskytnutie knihy na recenziu♥.
Moje hodnotenie: 5/5
Vydavateľstvo: Kumran (2018)
Originálny názov: Bread of Angels
Goodreads: 4,43 (98%)
Žáner: romány, historické, náboženské
Väzba: brožovaná
Jazyk: slovenský
Počet strán: 336

6 komentárov:

 1. Upřímně řečeno tohle není zrovna můj šálek kávy. Já si potrpím spíš na všemožné fantasmagorie nebo ráda sáhnu po klasice, historické romány tohoto ražení jsem popravdě zatím nezkoušela a nevím, nejspíš by to opravdu nebyla četba pro mě. Nicméně věřím, že podle toho, jak tenhle kousek líčíš a vzhledem k mistrným schopnostem autorky, může příznivce žánru mile překvapit :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nuž, s tým musím súhlasiť, asi by to nebol tvoj šálok kávy - usudzujem taktiež podľa toho, čo viem, že čítaš, ale človek nikdy nevie. Podľa mňa Rubínová žatva by mohla zaujať aj teba, táto kniha od Tessy je mojou najobľúbenejšou. Od ostatných sa odlišuje štýlom, akým je prevedená a je neskutočne pútavá, vtipná, ale samozrejme miestami i vážna...avšak celkový dojem je skvostný! Odporúčam všetkými desiatimi :D Tessa je jednoducho talent♥
   Veľmi pekne ďakujem♥ za tvoj komentár a prajem ti nádherný deň!

   Odstrániť
 2. Nieto že mám problém s dýchaním už len kvôli samotným horúčavám a dusnote, ktoré číhajú za oknom, ale ešte si zavarím aj tým, že po mesiacoch neaktivity zavítam na Tvoj blog, pričom viem, že mi zakaždým svojou dokonalosťou vyrazil dych.♥ Ale teraz vážne. Nielen že je prenádherný na pohľad (aesthetically pleasing- ako by niektorí podotkli), ale ešte aj jeho samotný obsah je neskutočný. Jeden by si myslel, že to už lepšie ani byť nemôže, no ty zakaždým presvedčíš o opaku. Viem že to hovorím skoro stále, no Tvoje recenzie sa niekedy naozaj čítajú lepšie, ako kniha samotná alebo teda aby som nikomu nekrivdila, minimálne pôsobia dojmom samostatného románu, čosi ako epilóg na záver. Človek prostredníctvom slov priam cíti, ako veľmi pre Teba daná kniha znamená a potom je naozaj ťažké odolávať. Navyše, bola si to práve ty, kto ma priviedol k románu Hlas vo vetre, ktorý je síce od inej autorky, no pointa ostáva. Bol to nádherný príbeh, ktorý mi dal veľmi veľa a ktorý by mi inak prekĺzol pomedzi prsty a rovnako tak na mňa pôsobí aj toto dielo spolu s tými, čo si spomenula v závere článku.♥ A tak sa teda týmto komentárom zaväzujem k tomu, že keď sa mi podarí vyviaznuť z môjho 'TBR vezenia', určite sa pustím aspoň do jednej zo spomenutých kníh.:) Už teraz viem, že neoľutujem a budem Ti ďakovať.

  Maj sa mi zatiaľ krásne a pomaličky sa pripravuj na spam, ktorý bude nasledovať. O:)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veronika, ja stále nechápem, ako môže niekto ako ty byť skutočný! Ty si jednoducho ♥úžasná♥ a ani si nevieš predstaviť, aká som teraz zo všetkých tvojich komentárov nadšená - cítim sa ako malé dieťa, ktoré dostalo mnoho nádherných darčekov a najbližšie roky sa z nich bude spamätávať :-D Takže čakaj odpoveď na každý jeden!
   ĎAKUJEM ti z celého srdiečka♥ Popravde, táto recenzia mohla byť aj lepšia, ale akosi som sa s ňou trápila a už mi horel termín odovzdania, avšak som neskutočne šťastná, že sa ti páči a dokonca nad knihou/knihami uvažuješ. To je odmena tých najväčších rozmerov! ^_^
   Tessa je skvelá, ani neviem, ktorú knihu by som ti odporučila skôr, ale myslím, že Rubínová žatva by ťa nadchla - na tento príbeh neustále myslím a stále sa drží v mojich rekordoch v čítaní na prvom mieste, pretože som ju mala prečítanú ani nie za deň!
   Ach, Francine, od nej si musíš prečítať aj Vykúpenú lásku - ten príbeh zbožňujem, už aby som si dala svoj piaty retelling :-D A samozrejme aj dočítala celú sériu V znamení leva - to je neskutočne kvalitná a hodnotná séria♥♥♥
   Ešte raz ďakujem a dúfam, že si ťa Tessa získa tak, ako mňa ;)

   Odstrániť
 3. Tessine knihy vyzerajú tak nádherne ^.^ o Lýdii som už čítala jednu knižku, volala sa Lýdia - obchodníčka s purpurom a tiež sa mi páčila. :) Úžasná recenzia, ktorá sa nečíta, ale počúva ako pieseň. ♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Moja zlatá Aly, ty si pre mňa stelesnením anjela♥♥♥ ĎAKUJEM ti krásne, veľmi si ma svojim komentárom potešila♥^.^♥
   Druhú spomínanú knihu o Lýdii som už zachytila a určite si ju chcem prečítať, budem mať aspoň s čím porovnávať :) A čo sa týka Tessiných kníh, tak tie sú nie len nádhernými navonok, ale i vo vnútri - jej príbehy sú skrátka pokrmom pre srdce i dušu♥
   Maj sa krásne a ešte raz ďakujem♥

   Odstrániť