2. júna 2018

Čarujeme bez prútika/09 (...knižné prívesky a tri prekvapenia...)

Vdnešnom handmade článku vám ukážem postup na výrobu vlastného knižného prívesku, ktorý sa tu mal objaviť už koncom minulého roka, ale čo vám poviem, to som skrátka ja 😅. No vráťme sa k spomínaným knižným príveskom. Vízia, že by som sa do ich výroby mohla pustiť sa z ničoho nič vkradla do mojej mysle cca pred dvoma rokmi a nič ma neteší väčšmi, ako fakt, že som svoj plán splnila a dotiahla ho až do víťazného konca! (alelujah! 😇) A tak si dnes môžete pozrieť nie len proces výroby, ale aj osem druhov knižných príveskov, ktoré som sa snažila vymyslieť tak, aby bol každý iný, osobitý (po dlhom čase som potrápila svoju tvrdú hlavu a snažila sa vymýšľať vlastné variácie - nechcela som kopírovať prívesky iných ľudí, ktorí sa s tým isto vytrápili, nebolo by to jednoducho fér)...dobre si ich obzrite. Pýtate sa prečo? Odpoveď sa dozviete na konci článku!
kancelársky papier
farebný papier
nožnice
ceruzku
tekuté transparentné lepidlo
štetec
očné tiene
lepidlo
netkanú textíliu/obväz
krabičku od čaju
látku
farebnú stuhu
ihlu
retiazku
komponety na ozdobu
1.
Odporúčam vám rozkliknúť si fotky, aby ste si mohli lepšie pozrieť detail výroby 😊...
a) Ako prvé si vyrobíme stránky knižočky, na ktorú budeme potrebovať 23 vystrihnutých častí kancelárskeho papiera s rozmermi 5×3.5cm + dve vystrihnuté časti farebného papiera s rozmermi taktiež 5×3.5cm. Všetky vystrihnuté časti prehneme na polovicu.
b) Teraz si budúce stránky knihy uložíme v poradí: prvý hárok tvorí farebný papier, potom nasleduje všetkých 23 častí kancelárskeho papiera a na záver opäť farebný papier.
c) Uložené papieriky si zachytíme štipcom, aby sme mohli prejsť k ďalšiemu kroku...
2.
a) Na vrch hárkov papiera nanesieme tekuté transparentné lepidlo, aby sa nám stránky zlepili a vytvorili tak základ knižky. 
b) Po nanesení lepidla si knižočku spevníme opäť štipcami po celej dĺžke chrbta, čím vytvoríme tlak vďaka ktorému sa zlepia všetky časti (tip: odporúčam vám konce štipcov obaliť fóliou, pretože bez nej vám hrozí prilepenie stránok na štipec, čo nemusí dopadnúť dobre).
c) Ak chcete stránky knižky ozvláštniť, môžete na ne pomocou štetca naniesť očný tieň (tip: samozrejme, ide o improvizáciu, pretože pre tento účel existujú rôzne prášky, ale myslím, že očný tieň spĺňa rovnakú úlohu a stránky knihy sa nám pekne zaligocú...osobne používam ružový v kombinácii s pleťovým).
3.
a) Posledný bod, vďaka ktorému budeme mať základ knihy hotový, je vytvoriť si akúsi oporu, aby nám stránky naozaj držali pohromade a to tým, že na ich chrbát a hlavné dve stránky (tie farebné) z oboch strán nalepíme buď obväz, netkanú textíliu alebo aj kancelársky papier.
b) Teraz si pripravíme obal knihy. Budeme naň potrebovať kartón, avšak nie ten klasický, pretože je príliš hrubý a neodporúčam ani tvrdý výkres, pretože ten je príliš tenký - tvrdosť kartóna, ktorý používam, je podobný tej, ktorú majú napríklad krabičky od čaju, len je o čosi tvrdší a pevnejší, avšak krabičky od čaju by mohli stačiť.
Vystrihneme si z tohto kartóna dve časti s rozmermi 4×2.7cm a jednu s rozmermi 4×0.6cm + z kancelárskeho papiera si vystrihnite dielik s rozmermi 4×5cm.
c) Na stred kancelárskeho papiera nalepíme najmenšiu vystrihnutú časť.
4.
a) Tento bod sa mi ťažko opisuje, ale hádam pochopíte, čo vám ním chcem povedať. Papier, na ktorom máme nalepený kúsok s rozmermi 4×0.6cm, ohneme v línii tohto pásika a tým pádom nám vznikne ryha...
b) ...ktorú si pomocou ceruzky zaznačíme. Rovnaký postup vykonáme aj na druhej strane.
c) Obe časti s rozmermi 4×2.7cm nalepíme presne podľa označenej línie.
5.
a) Tento dôležitý základ obalu knižky otočíme. Pre lepšiu manipuláciu (ohýbanie) nášho obalu si vytvoríme ryhy (viď obrázok), trebárs pravítkom.
b) Na tento otočený základ nalepíme látku s rozmermi cca 6×8cm a okraje zastrihneme tak, ako môžeme vidieť aj na obrázku. Obal knihy dokončíme tým, že najprv nalepíme hornú ostávajúcu časť a potom bočnú...
c) ...a tu máme výsledok.
6.
a) Z rovnakého farebného papiera, ktorý sme použili na tvorbu stránky knihy, si vystrihneme časť s rozmermi 5,5×3,5cm a nalepíme ju na spoje látky, čím ich zakryjeme.
b) Z farebnej stužky si vystrihneme dva malé pásiky, ktoré prehneme na polovičku a zlepíme. Takto vytvorené pásiky nalepíme z oboch strán na chrbát knižočky.
c) Na celú plochu farebného papiera, ktorý sme si predtým nalepili na obal knižky, nanesieme lepidlo. Do stredu nalepíme predpripravené stránky a knižku zaklapneme. Stránky sa tak pekne prilepia...
7.
a) Keď už máme knižku hotovú pomocou hrubej ihly si spravíme dierku pre spojovací krúžok, cez ktorý prevlečieme retiazku (cca 80cm dlhá).
b) Tak, a už iba doladíme...
c) ...a vyzdobíme...
d) ...môžeme sa pohrať aj s retiazkou. Ja som ju ozdobila príveskom pierka...nuž a máme HOTOVO!!!😍
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
...
Tak čo poviete? Páči sa vám aspoň jeden aj navzdory chybičkám a nedostatkom, ktoré človek objaví, až keď prívesok drží v ruke? (preto sú fotené len spredu 😂...) Aj napriek tomu hovoríte áno? Výborne! 😊 Mám pre vás totižto skvelú správu. Chystám pre vás až tri súťaže, v ktorých nebudú chýbať ani tieto ručne vyrábané prívesky, ktoré si budete môcť v dvoch prípadoch vybrať podľa vlastného výberu! Takže si ich poobzerajte, zapamätajte si číslo prívesku (každý má aj inak ozdobenú retiazku), ktorý vás najväčšmi oslovil a o ktorý by ste chceli súťažiť, pretože tu na blogu, FB stránke blogu a na mojom Instagrame sa objavia spomínané súťaže 😍...na každej stránke jedna!
Dúfam, že som touto správou a článočkom aspoň niekomu spravila radosť...mne k šťastiu postačí, ak sa aspoň jeden človek zapojí do súťaže o tieto prívesky, a tak budem môcť niekoho po dlhom čase obdariť a spraviť mu tak pekný deň.
Zatiaľ sa majte krásne a vidíme sa už čoskoro!
...
P.S.: Prezradím vám, že najbližšia súťaž sa bude páčiť najmä romantickým dušiam a objaví sa tu, na blogu...♥️♥️♥️

24 komentárov:

 1. Páni, to jsou vážně kouzla! Něco podobného by mě nikdy nenapadlo - a hlavně by se mi to nejspíš vůbec nepovedlo :D Všechny vypadají krásně, nejvíc se mi líbí asi ten poslední.
  A na soutěže se už opravdu těším!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ále prosím ťa, a kto vyrába tie úžasné korálikové skvosty? Na to musí mať človek pevné nervy a veľmi šikovné prsty, ty by si tieto knižočky dala ľavou zadnou! A bez chýb, nie ako ja (ako som spomínala aj v článku, preto sú fotené spredu, lebo tie stránky, no, pomlčím 😅)
   ❤ĎAKUJEM KRÁSNE❤ Veľmi si to vážim...
   Budem ti držať palce (prezradím ti, že tu na blogu bude len pre čitateľov so slovenskou doručovacou adresou, ale na FB a Instagrame už aj pre českých sledovateľov)...maj sa krásne!

   Odstrániť
 2. Lepšie neskoro ako nikdy! A robíš naozaj krásne spracované články, čiže sa ani nedivím, že to dá viac práce a zároveň viac času :). Tie prívesky sú nádherné, nemôžem ti ani povedať, ktorý sa mi páči viac, pretože sa mi páči naozaj každý jeden. A tie ich drobné nedokonalosti sú určite to, čo ich robí ešte krajšími a osobitejšími. A to, že ich chceš rozdať, aby potešili iných je ešte úžasnejšie, veľmi sa na súťaže teším!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jéj,❤ĎAKUJEM KRÁSNE❤ Alžbetka, veľmi si vážim tvoje krásne slová, ktoré ma nesmierne potešili 😊...budem ti v súťažiach držať palce, maj sa krásne a ešte raz z celého srdiečka ďakujem!

   Odstrániť
 3. Si strašne šikovná, je to nádherné! Ja mám handmade veci veľmi rada, veľakrát som sa o ich výrobu pokúšala aj sama, ale nikdy to moc nevyšlo podľa mojich predstáv :D.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ❤ĎAKUJEM KRÁSNE❤ Ono to chce tréning, keď si pozrieš moje prvé výtvory, tak pochopíš 😄 (a ja teda mám ešte čo zlepšovať, to bude dlhá cesta) Tie postupy, fotky a najmä výrobky neboli žiadna sláva, ale snažila som sa. Poviem ti, predtým by ma ani vo sne nenapadlo, že sa budem niekedy bavkať s papierom a lepidlom a vytvárať si vlastné vecičky, ktoré ma vážne bavia...a to ani nespomínam, že by ma v živote nenapadlo, že budem milovať knihy a písanie (to je dlhý príbeh 😀).
   Maj sa krásne a ešte raz veľmi pekne ďakujem...

   Odstrániť
 4. Ja milujem všetky tieto tvoje návody a rady, vždy píšeš o niečom hrozne zaujímavom a vždy to napíšeš tak, aby som tomu rozumela aj ja. Pretože niekedy som extrémne nechápavá. :)
  Naozaj ďakujem za tento návod. Aby som bola úprimná, pred nejakým časom jedna dievčina mala prívesok v tvare malej knižočky a vyzeralo to naozaj geniálne, len som nechcela byť príliš divná a pýtať sa jej na to uprostred ulice. Čo som odvtedy neraz oľutovala. Ale teraz už nemusím, pretože vďaka tebe mám k dispozícii super návod.
  Ešte raz ďakujem. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ❤ĎAKUJEM KRÁSNE❤ Teraz si ma tak potešila a najmä tým, že sa tomu postupu dá pochopiť 😄. Totižto, ešte hodinu pred zverejním mi sestra vytkla pár bodov, ktorým absolútne nerozumela, takže sme prerábali a dúfali, že to už bude OK!
   Nie je za čo ďakovať, som veľmi rada, že som ťa inšpirovala a že ťa knižočky a postup zaujal natoľko, že ho chceš skúsiť aj sama - tak sa tomu tešííím! 😊
   Aj ja ešte raz ďakujem a prajem ti krásny deň!

   Odstrániť
 5. Tak to vypadá vážně nádherně. :)) Děkuji za návod, určitě vyzkouším. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ❤ĎAKUJEM KRÁSNE❤ Som veľmi rada, že som ťa inšpirovala, prajem ti nádherný deň! 😊

   Odstrániť
 6. Ježíííš to je tak nádhernééééé!!! Já nevím zda bych to sama zvládla ale to je tak rozkošné a krásné. Jsi moc šikovná! ♥

  allaboutcandyslife

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Júj, moja zlatá Candy, ❤ĎAKUJEM KRÁSNE❤!!! Ale určite by si to zvládla, keď som to zvládla aj ja 😂.
   Ešte raz ďakujem, maj sa krásne!

   Odstrániť
 7. Vaaau :O tie sú fakt skvelé... veľmi ťa obdivujem,ja si neviem predstaviť že by som dokázala vyrobiť niečo také :'D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ❤ĎAKUJEM KRÁSNE❤ Terka!!! Ále, určite by si to zvládla, ľavou zadnou, o tom niet pochýb!
   Prajem ti nádherný deň a ešte raz ďakujem!

   Odstrániť
 8. Mon, to jsou nádhernůstky! ♥ ♥ Jsi prostě dokonalá. Doufám, že se mi v soutěži poštěstí, tohle bych vážně chtěla! ♥ Měj se krásně!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ❤ĎAKUJEM KRÁSNE❤ Vlastička!!! Véľmi si ma potešila, určite ti budem v súťažiach držať palce! Aj ty sa maj krásne...😊

   Odstrániť
 9. Já to prostě nechápu. Ty jsi ta nejšikovnější bytost pod sluncem. Naprosto nechápu, proč nerozjedeš vlastní eshop s podobnými knižními drobnůstkami. Já bych u tebe nakupovala jako o život :) Jsi nesmírně talentovaný člověk a co je nejkrásnější - o své know how se ještě podělíš :) <3
  Měj se přenádherně, Mony!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ó, Hanka moja zlatá, ty si také slniečko!!! ❤ĎAKUJEM KRÁSNE❤ Ani neviem, ako ti odpísať, veľmi - preveľmi si vážim tvoje krásne slová, ktoré ma budú ešte dĺho - predlho hriať pri srdiečku 😊, a za to ti nesmierne ďakujem.
   Popravde, ja som nad tým obchodíkom premýšľala, len je to zložité, a k tomu mám ešte čo - to zlepšovať, aby som mala odvahu svoje výrobky aj predávať 😄...ale možno jedného dňa, no uvidíme 😉.
   Aj ty sa maj prekrásne a ešte raz veľmi pekne z celého srdiečka ďakujem!

   Odstrániť
 10. Tak to vypadá famozně! Opravdu nádhera a skvělý tip třeba na dárek pro čtenáře. Děkuju! :)

  Gabux

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To ja veľmi pekne ďakujem♥^_^♥ Som nesmierne rada, že sa prívesky páčia a inšpirovali...mám obrovskú radosť! Maj sa krásne :)

   Odstrániť
 11. Tak opäť Mony. Neviem o akých chybičkách či nedostatkoch to hovoríš, keďže samotné prívesky sú očividne stelesnením dokonalosti?! Ani sa v tomto bode nesnaž oponovať, pretože nie som jediná, čo si to myslí.:) Sú prenádherné a ten môj si strážim, ako najvzácnejší poklad na Zemi.♥ Nič krajšie a hodnotnejšie totiž ani nevlastním. Naozaj, Tvoje šikovné rúčky spolu s kreatívnym duchom majú cenu zlata, ba čo viac...Čo sa mňa týka, zlyhala by som už pri prvom bode.:D A preto by som sa Ti chcela prostredníctvom tohto komentára ešte raz veľmi poďakovať za to, že mám to šťastie a česť jeden z týchto príveskov vlastniť/nosiť aj ja sama.♥♥♥ Naozaj obrovské ĎAKUJEM.♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jéj, Veronika, ty si vážne poklad!♥^_^♥ Ach, ja sa budem dnes vážne usmievať ako to slniečko na nebi a pravdepodobne ho svojou radosťou aj zatienim :-D Neskutočná vďaka...preveľmi ma teší, že sa ti prívesok páči, aj keď ja chyby na ňom/nich vidím, to skrátka nedokážem prehliadnuť, ale i tak, nedokážem ani opísať, ako si ma teraz potešila a motivovala k ďalšej kreatívnej tvorbe (len keby sa ten kreatívny duch chcel konečne zobudiť, aby sme mohli niečo aj vymyslieť! O.o)...
   Nemáš mi začo ďakovať, to ja ti posielam obrovské ♥ĎAKUJEM♥...za všetko :))

   Odstrániť