8. februára 2018

Rok 2017 v znamení >> KNÍH 📖

D
nešným dňom oslavuje Pieseň fantázie už svoje tretie narodeniny! 🎂 A nie je nič lepšie ako osláviť tento deň článkom. Samozrejme, každý by väčšmi uvítal narodeninovú súťaž, ale aj tej sa dočkáme - knihy a bonus k nim mám, len musím vymyslieť, ako tú našu oslavu pojmem, nech je to aspoň trocha kreatívne naladené.
No dnes mám prichystaný iný typ článku. v ktorom si môžete prečítať o knihách, ktoré ma za môj bloggerský rok 2017 nadchli či sklamali alebo aj o takých, ktoré ma priviedli na pokraj knižnej smrti. Okrem tohto súhrnu by som chcela na blog prispieť aj filmovým a hudobným zhrnutím, a k tomu ešte jedným, týkajúcim sa drobností, z ktorých mám radosť dodnes – rok 2017 bol celkom zaujímavý, treba si ho pripomenúť.
Som prekvapená, že práve knihy z kategórie YA sa u mňa zaradili medzi najčítanejšie za minulý rok (to viete, stále všade spomínam, ako ma už YA neťahá, ako ma sklamáva a pozrimeže, kde sa nakoniec skrývala pravda. No pekne!). Až sedem YA kníh! Sedem, šťastné číslo, všakže, len keby to bolo možné povedať aj o mojom výbere...

Ale začnime z pozitívnej stránky. Na prvom mieste sa v tomto rebríčku ocitla, bez zaváhania, kniha od Rachelle Dekkerovej, Vyvolenie. Ach, považujem ju za jednu z naj YA, a celkovo kníh, aké sa mi dostali do rúk. Toto dielo vyniká svojou nevšednosťou aj keď sa na prvý pohľad zdá, že je to len ďalší 100-krát ohraný príbeh vsadený do budúcnosti. Nenechajte sa však zmiasť, pretože Vyvolenie neprináša len originalitu, ale vyniká toľkými myšlienkami, silnými posolstvami, že sa na ňu nedá, len tak ľahko zabudnúť. Skrátka, zamilovala som sa!
Rovnako medzi vyspelú YA radím aj Klamárov od Lockhartovej. To bolo neskutočné! Pre mňa jedno veľké a krásne prekvapenie. Autorka v knihe taktiež poskrývala mnoho náznakov a odkazov na svet, životný štýl a zamýšľa sa nad rôznymi problémami. Skvelo zachycuje psychológiu postáv a príbeh rozpráva nevídaným štýlom. Tu sa nedá povedať nič iné, len: "BRAVÓ, klobúk dole!" Len ma mrzí, že sa toto dielo nenesie, v ohlasoch čitateľov, na vysokej priečke. Nechcem nikoho uraziť, no podľa mňa väčšina túto knihu nepochopila, čo je naozaj veľká – preveľká škoda. Lebo to, čo odkrýva si zaslúži viac ako päťhviezdičkové hodnotenie.⭐=
Povolanie je pokračovanie série Prorok od Rachelle Dekkerovej. Nemôžem povedať, že som z tejto časti rovnako nadchnutá ako z prvej, no získala si ma a opäť som raz bola donútená prehodnocovať svoj život. Ak to ešte neviete, tak séria Prorok sa radí medzi kresťanskú YA, ale ako som spomínala aj v recenziách, podľa mňa je to skvelé, univerzálne čítanie, odhliadnuc od toho, že v druhej časti, má autorka, predsa len, povedzme, trocha extrémne názory (aj ja som sa občas pristavila pri tom, že to už trocha preháňa a pôsobí to ako z nejakej sekty 😄. No inak, knihe nie je takmer, čo vytknúť.). Avšak, určite vám ju odporúčam a neviem sa dočkať záverečnej časti, ktorá by mala vyjsť vo vydavateľstve i527.net v lete tohto roku. Som zvedavá, aké dobrodružstvo a celkové rozuzlenie príbehu nás čaká...
Cinder od Meyerovej sa ku mne jedného dňa musela dostať, a to nie len kvôli ohromujúcemu davu fanúšikov, ktorý jej z ľahkosťou udeľujú po päť bodov! Ja skrátka milujem rozprávku o Popoluške a túto jej nevšednú verziu som si nemohla predsa nechať ujsť. Nuž, ale aj navzdory môjmu nadšeniu som nakoniec z knihy neostala omráčená od šťastia, ale nepopieram, je to skvelý príbeh. Opäť raz jedna dobrá YA, pri ktorej som si skvelo oddýchla a už sa teším na ďalšie diely, ktoré ma čakajú, len sa do nich nebudem vrhať s takým entuziazmom ako práve pri Cinder. No určite odporúčam, pre všetkých, či ste, či naopak nie ste priaznivcom young adult žánru.
Tak, pozitívnu časť máme za sebou a teraz hor sa na tú, ktorá nepoteší fanúšikov kníh, ktoré budem spomínať.

Čítanie knihy Na dvore z tŕňov a ruží od Maasovej bolo ako kráčať po tŕnistej ceste – boľavé, veľmi boľavé! Ak mám pravdu povedať, chcela som to vzdať, no stále som si hovorila, že sa tam musí niečo stať, niečo dychberúce, keď to všetci tak chvália. Ehm, a tak som sa nakoniec, po dočítaní, ocitla medzi tými výnimkami – tŕň medzi ružami 😄 Ach, jaj! Chcela som sa k tomuto počinu vyjadriť, no písať čisto zápornú recenziu, a niekoho tým nahnevať, som nechcela – ale už teraz ma svrbia prsty, lebo mám neskutočné nutkanie sa vykričať aspoň takýmto spôsobom...ale nie, dnes budem milá, no ak by ste chceli vedieť, aká bola poväčšine moja reakcia počas čítania, tak tá mačička, ktorá je vyzobrazená na knihe v rebríčku, vám napovie – ježila som sa, a to dosť často!
Aj keď Maasovej knižočku považujem za – hm, za nič dobré – tak horšie sa u mňa umiestnila ďalšia ospevovaná kniha a to od Johansenovej, Kráľovná Tearlingu. Takže, ako to napísať, slušne, bez nadmerného používania výkričníkov...no...bolo to zlé! Nie, viac ako zlé a tu aj radšej skončím, lebo by ma pri rozpomínaní sa na príbeh mohla navštíviť sama pani Smrť, knižná smrť a tým aj kolaps mojej knihomoľskej dušičky...počkať, vlastne ona takmer už umrela, ale na vine bola iná literárna kata...stop, žiadne urážky...iné literárne dielo.

Červená kráľovná od Aveyardovej prekonala aj Selekciu. Chápete, ona ju prekonala! 😱 (len tak v skratke, ja neznášam Selekciu a Americu Singerovú!!! Okey, kľud, take it easy!!!!) Nevedela som, že niečo podané tak detinsky budem vo svojom živote ešte (tu zaraďujem opäť Selekciu - tá bola napísaná hrozne 😠) čítať!!! A je to tu zas, opäť začínam byť zlou Mony, takže STOP! Zhrniem to – Červená kráľovná ma položila, zabila – R.I.P. Mony!
Vážení, ešte žijem! Aj keď moja knihomoľská dušička navštívila breh knižnej smrti, našťastie sa resuscitácie podujali diela, ktoré vedeli, že tú chuť do čítania v nej opäť prebudia. A tak som sa mohla opäť zamilovať do ďalšieho krásneho diela od Tamery Alexanderovej s názvom Nezmazateľný dojem, ktorá má skutočne moc tento dojem vo vás vyvolať. Rovnako, z čoho som prekvapená, sa to podarilo aj knihe Láska spod klobúka od Jen Turanovej. Popravde je to veľmi klišé príbeh, sladučký ako med, čisto len pre dámy, no mňa si tak získal – ach, kiežby vyšli aj ďalšie príbehy od tejto autorky! Ja neviem, navzdory všetkému mi kniha skvelo padla i sadla a nedokážem jej takmer nič vytknúť (až k záveru, ten bol presladený - poriadne!).
Čo sa týka Laury Frantzovej, čakajú nás od nej nové diela z pokračovania série Dedičstvo Ballantynovcov, kde Kováčov učeň tvorí prvý diel. Bola to krásna kniha (a tá obálka!!!😍), no nemala som z nej až také nadšené pocity, ako pri dvoch tituloch spomínaných vyššie. Neviem, čosi mi bránilo vnímať túto knihu so 100% nadšením – akoby som bola vtáčik uväznený v krásnej klietke. Na oko to vyzerá pekne, pohodlne, bezpečne, no chýba mi sloboda...
Ale i tak, všetky tri spomínané diela by som s radosťou odporučila, no výnimku tvoria dve, ktoré vám teraz predstavím. Učiteľ tanca od Klassenovej bola neopísateľne nezáživnou knihou! (preto isto chápete, že recenzia na túto knihu bola pre mňa nesplniteľná úloha...) Všetko sa to vlieklo slimačím tempom a čítala som ju vyše týždňa...nepopieram, dokonca som pri nej aj zadriemala 😅. Síce mám Julie rada, no toto bolo na mňa priveľa – jej postavy, konverzácie, prostredie charakterizovala – nuda...takže asi tak.
No vždy je lepšia nuda ako to, s čím prišla Breslinová vo svojom debute V pravej chvíli. Podľa mňa si na seba vzala priveľké sústo – uvážte sami >> druhá svetová vojna, láska medzi nacistom a židovkou, koncentračný tábor, Boh...Nie-nie-nie, tak toto sa veru nepodarilo. Tu som sa nenudila, tu som bola pohoršená a moje čelo získalo nové vrásky. Uf, a keby ste vedeli, čo autorka stvárala k záveru, tak by ste si to čelo začali búchať o stenu...takže nie len vrásky, ale aj poriadna hrča na pamiatku a to len z jednej knihy nepodarenej, podotýkam. Možno sa k tomu viac vyjadrím v mini recenzii, ktorú mám v pláne, no odkladám ju už poriadne dlho, tak sama neviem. No za mňa nie, neodporúčam.
Som rada, že ma jedna kategória vôbec nesklamala, ale knihy pre staršie deťúrence to nemajú v "povahe" 😊.
Minulý rok som spoznala skvelého majstra spisovateľa, Georga MacDonalda, ktorý ma ohúril svojimi dvoma rozprávkovými príbehmi Princezná a goblin a Princezná a Curdie. Ach, to bol nezabudnuteľný zážitok!!! Jedna mi ukradla srdce a tá druhá má od neho kľúč. Zbožňujem ich!❤ 
Rovnako aj príbehy Svetlany Majchrákovej, ktorá ma neprestáva udivovať. Najprv knižočkou Zrada, česť a tajomstvo, kde deti čaká nebezpečná cesta a potom Legenda, ktorá vás zahreje v tieto zimné dni (a to neviete, čo autorka ešte chystá! Je sa na čo tešiť!)...čo dodať, sú to krásne diela, rovnako aj tie od pána Georga Macdonalda, ktoré vrelo odporúčam...
Tento rok by som chcela dať väčší priestor trilerom. Akosi ma začínajú baviť, čo spôsobila aj autorka Pinboroughová a jej titul Ví o tobě. To bolo NE-U-VE-RI-TEĽ-NÉ!!! Neskutočný čitateľský zážitok, pri ktorom som sa cítila ako stratená v hustom lese, kde nikdy neviete, čo na vás vyskočí a najmä odkiaľ. Výborné čítanie, plné zvratov, nečakaných odhalení a k tomu záver, na ktorý len tak nezabudnete...odporúčam!
Rovnako odporúčam aj diela Dani Pettreyovej, ktorá utkala poriadne lepkavú pavučinu, do ktorej sa chytilo mnoho slovenských čitateľov vrátane mňa. Svojou sériou Aljašská odvaha ma nadchla a už sa neskutočne teším na novú sériu, ktorú tento rok prinesie vydavateľstvo i527.net. I keď pripúšťam, že Sabotáž, záverečný diel tejto série, ma neohúril ako napríklad V lavíne či V pasci, no i tak si získal moju pozornosť a kladné dojmy. Bola to pekná bodka za celou sériou.

Čo však nebolo pekné, bola kniha od Petra Tigrova, Šelmy a hyeny. Mala som pocit, akoby som sa varila v kotle plnom depresie. Uf, táto kniha nebola dobrá, ani zaujímavá, ani dychberúca – bola, mdlá – bez štipky akcie, zvratov a tajomstiev. Nič mi nedala, jedine vzala – šesť hodín života a dobrú náladu...za mňa palec dole.
V kategórií iné sú spomínané tituly, ktoré nemám s čím porovnávať, lebo som v ich žánri žiadnu inú knihu neprečítala.
Dospelosť je mýtus od Sarah Andersen bola bláznivá, humorom naplnená publikácia, ktorá by si na 100% získala nejedného introverta. A mňa si nezískala, mňa si podmanila! Veľmi by som chcela napísať na tento komiks recenziu, tak hádam sa jej do konca roka aj dočkáme 😄.
Nedočkáme sa však recenzie na Sedem krátkych prednášok o fyzike od Rovelliho. K tomu vám poviem len jedno, nudila ma; zaspávala som pri nej, ale je to moja vina – som fakt hlúpy človek a môj mozog neskutočne lenivý, preto som takmer ničomu nerozumela.

Fantasy, až na tie YA, ktoré sa tvária ako fantasy, som minulý rok prečítala len jednu a to od slovenskej autorky Kataríny Soyke, Svedomie temnej časti. Nuž, a keďže nechcem byť dnes zlá, neporuším to ani pri tejto knihe, aj keď opäť pociťujem, rovnako ako aj pri titule od Maasovej, nepokoj v prstoch, no ovládnem sa. Nádych – výdych – nádych...fajn...už...sa...cítim...lepšie! Ale neodpustím si poznamenať, že táto kniha bola mojím posledným klincom do rakvy (v ten onen osudný mesiac som čítala tri za sebou príš...nie, kľud...nedobré knihy v poradí: Na dvore z tŕňov a ruží (začínam sa ježiť), V pravej chvíli (začína sa nado mnou znášať tmavý opar) a Svedomie temnej časti (BUM - som mŕtva!)...tak, takúto som mala smolu na výber kníh 😒).
Je načase opäť ožiť! A nič na to nie je lepšie, ako povzbudivé kresťanské knihy. Viem, táto kategória nie je pre každého, tak ju pokojne preskočte, no ak vás zaujíma, rada vám predstavím tie, ktoré ma minulý rok nadchli.
Ako prvú musím spomenúť knižočku Františkáni z Bronxu od Luca Adriana, ktorá bola...ktorá bola DOKONALÁ!!! Bolo pre mňa veľkým šťastím, keď sa ku mne dostala, (za čo veľmi pekne ďakujem  internetovému kníhkupectvu zachej.sk)...a to som ju sprvu podcenila. No postačilo pár strán a zaľúbila som sa do ďalšej publikácie, ktorá mi otvorila oči, ponúkla nový pohľad na svet a ukázala lásku Boha aj ľudí, ktorá nikdy – nikdy- NIKDY nevyhasne.

Skvelým a obohacujúcim čítaním bola aj publikácia Vyvedená z miery od TerKeurstovej. Výborné a vtipné čítanie, v ktorom som sa našla a ktoré mi v mnohých ohľadoch veľmi pomohlo...som z toho nadšená a vrelo ju odporúčam všetkým ženám, dievčatám – isto by obohatila i váš život a ukázala, aká vie byť láska mocná.

10 000 dôvodov od Matta Redmana je čítanie, pri ktorom si poplačete, no pocítite aj obrovskú radosť a nádej – vtedy pochopíte, že svet má mnoho farieb a za oblakmi sa stále skrýva slnko.
Romány pre ženy sú poslednou kategóriou, ktorá mi ostala a ktorú vám predstavím. Minulý rok som čítala len dve, ktoré sa radia medzi súčasné romány, a popravde, stačilo mi to viac než dosť.

Život hore nohami od Plattovej bola čisto oddychová partia pri šálke čaju – neurazí, nenadchne, nič vám nedá, ani nevezme...skrátka, čisto priemer.
Avšak Dovoľ mi všetko od Mirky Novysedlákovej nemôžem hodnotiť až tak kladne ako predchádzajúci titul (verte mi, čo som napísala vyššie je naozaj oproti tomuto počinu veľmi kladné). Ako môžete vidieť, na knihe sedí mačka, ktorej pohľad je veľmi dôležitý pre charakterizovanie mojich pocitov. A keďže práve ten jej pohľad nie je dobre vidieť v zmenšenom stave, tak ju môžete vidieť na boku⇦ tohto odseku. To preto, aby ste mi verili, že tá mačka sa tvári otrávene, a to veľmi, možnože až naštvane – a tak som sa počas čítania tvárila aj ja a nakoniec tento titul tak aj dočítala . Skrátka, nie, ďakujem, znova by som ju už nedokázala vziať do rúk, no možno je táto kniha práve pre vás, ktovie...
Tak, a tým končím svoj knižný súhrn za rok 2017. Ak ste sa dočítali až sem, tak vám véľmi pekne ďakujem – za váš čas i záujem, nesmierne si to vážim...

Asi je aj neskoro sa pýtať, aká kniha vás nadchla, či naopak sklamala za rok 2017, no na také dôležité životné okamihy sa asi len tak ľahko nezabudne (viď. dôkaz vyššie). Budem rada, ak sa so mnou podelíte o vaše knižné zážitky za rok 2017 😉.

Zatiaľ sa majte krásne a dúfam, že svoj cieľ, priniesť aj ďalšie knižné súhrny a súťaž, splním – nech tu nie je také ticho 😁...

Zdroje obálok kníh v rebríčkoch: gorila.sk ; knihysova.sk

36 komentárov:

 1. Vyvolenie som nečítala, ale uvažujem už dlhšie, že si na to posvietim. Som zvedavá, či je to vážne také dobré, ako vravíš.
  Pokiaľ ide o knihu Klamári, v tomto smere sa s tebou vôbec nezhodujem. Ja si myslím, že som knihu pochopila veľmi dobre. Vlastne som dosť rýchlo predvídala, aký bude záver, a to preto, že mi to neskutočne pripomínalo jednu epizódu z AHS. Nemá to akože veľa spoločného, ale túto konkrétnu vec áno. A preto ma to možno až tak neťahalo, lebo som tušila vyvrcholenie, ktoré ma potom nijako neprekvapilo. A postavy som nemala rada. Vlastne tá kniha bola pre mňa taká podpriemerná, že si už ani poriadne nepamätám, o čom to bolo.
  Ale Cinder sa mi páčila.

  Acotar sa mi tiež páčilo, v tom sa s tebou tiež nezhodnem. Mňa proste autorkin štýl písania baví. Páči sa mi, ako vykresľuje postavy, ako tvorí zápletky a ako ma donúti zaujímať sa o osudy hrdinov, takže aj keď sa dlho nič nedeje, neskutočne ma baví to čítať. Dvojka je však omnoho lepšia ako jednotka.
  Pokiaľ ide o Kráľovnú Tearlingu - akože podľa mňa je celá séria taký priemer, ale prečo sa ti to tak veľmi nepáčilo? Nudilo ťa to? Čo na tom podľa teba bolo zlé? Lebo to si nenapísala. Ja si práveže myslím, že to dosť dôveryhodne zachytáva situáciu, ako to chodí, keď je niekto na tróne. Autorka nič neprikrášľovala a bola skôr taká realistická. Ak postavy nemali výhľad na šťastný koniec, ani sa ho nejakým zázrakom nedočkali.
  Prvý diel Červenej kráľovnej sa mi páčil, ale čítala som to veľmi dávno, ktovie, čo by som na to povedala teraz. No dvojka bola hrozná. Ani neviem, či sa pustím do pokračovania, veľmi ma to sklamalo. So Selekciou súhlasím! Nechápem, čo na tom čitatelia vidia. :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Majka, ďakujem za parádny dlhý komentár! 😍
   Vyvolenie je pre mňa srdcovou záležitosťou o ktorej viem, že niekomu sadne, inému nie, no ja na túto knihu nedám dopustiť. Rovnako aj na Klamárov. Čo sa tohto diela týka, nejde tak o príbeh ako práve o výpovednú hodnotu, ktorú tento perfektný titul ponúka. Autorka v ňom skvelo ponúka zákulisie ľudskej mysle a pohľad na život a smrť, na to, čo je človek ochotný spraviť pre peniaze, dokonca zapredať lásku; poukazuje na to, čo skutočne znamená nosiť meno Sinclairovcov (alebo akékoľvek „veľké“ meno), o zachovaní dokonalej fasády, ktorá sa napriek všetkému začína rozpadať; život, v ktorom sú emócie potláčané, pretože pre nich, Sinclairovcov, je to slabosťou – v tomto príbehu je viac klamárov ako sa zdá. Spisovateľka okrem iného skvelo zachytáva psychológiu detských a dospelých postáv, ktoré majú na svet iný pohľad a rovnako aj inak prežívajú tragédiu, ktorá ich postihla (deti kradnú, majú nočné mory, dospelí sa snažia tváriť ako zvyčajne, s dokonalou fasádou, no ich vnútro kričí od veľkej bolesti – avšak napriek všetkému nedovolili porušiť ich dokonalý Sinclairovský povrch). A tie rozprávky, ktoré v knihe zakomponovala, boli dokonalé a skvelo zachycovali protagonistov a človek sa nad tým musel zamýšľať – a vtedy v nich našiel obrovský význam. Jednoducho v tejto knihe som našla toho tak veľa, žeby som tu mala poriadne dlhú slohovú prácu, ale chcem tým povedať, že toto dielo od začiatku po koniec hovorí o dôležitých aspektoch života, poukazuje na rôzne problémy a autorku obdivujem za to, s čím prišla, ako si všetko pozisťovala (trebárs to s postraumatickým šokom – výborný nápad! Kvôli nemu si hlavná hrdinka nedokázala pripustiť, čo sa stalo a až postupom času si to uvedomuje a na konci sa s tým zmiery a nechá svojich Klamárov ísť...), premyslela a tak stvorila vynikajúcu YA❤❤❤ Osobne som za to, že táto YA je plná hodnôt a aj keď sa dá príbeh predvídať, podľa mňa, ako som spomínala, oň ani tak nejde – ide tu skôr o hĺbku diela, ktorá bola famózna!

   Odstrániť
  2. Žiaľ, Na dvore z tŕňov a ruží, Kráľovná Tearlingu a Červená kráľovná u mňa neuspeli, lebo im, podľa mňa, chýbali hodnoty. Ja viem, ja viem, je to veľmi diskutabilné a každý ma na to svoj názor, nuž, a tu je ten môj.
   Acotar je dobre napísaná kniha, nepopieram (až na nejaké výrazy, ktoré ma iritovali, napr. slovo smradiť 😶), no to je asi všetko, čo ma zaujalo. Ide o re-telling Krásky a zviera, ktorá poukazuje na krásu srdcu, no tu, žiaľ, nevidím žiadnu krásu srdca, len povrchnosť. Na tú sa autorka dosť zamerala a ešte vykreslenie fakt otravnej hrdinky. Celkovo mi jej svet prišiel fádny, ničím nový a k tomu nedomyslený a postavy – fú, o tých pomlčím. Vykreslenie zla v podobe tej, teraz už neviem, kto to bol – tiež férka? – bolo také klišé! Ách a Feyre už teraz „slintá“ (sorry za výraz, ale som nahnevaná) po tom Rhysandovi a pritom sa tvári, že miluje Tamlina – pche, to je jasné, autorka tu robí ľúbostný trojuholník a pritom sa tvári, že píše o pravej láske – nie, nie a nie! Určite sa nájde toho ešte veľa, čo ma štve, no už teraz tu mám litánie 😅.
   Kráľovná Tearlingu bola pre mňa zlá od začiatku po koniec. Ten štýl, akým bola napísaná (preložená) ma nudil a postavy nemali žiaden charakter – len taký, aký sa očakáva. Hlavná hrdinka nevie, kým je a k tomu, autorka má v príbehu dosť nejasno a nedáva si pozor na logickosť (toľko prešľapov sa nevidí tak často!). Okrem toho sa snaží neklásť servítku pred ústa, byť drsnou, ale z jej podania je to naozaj nevydarené, skôr iritujúce a umelé – prišlo mi to neúprimné a pocit ľútosti či smútku som vôbec nepocítila 😕. Chýbal tomu cit! Vytáčali ma konverzácie, postavy, situácie – všetko! Takže nie, ďalšia trilógia ktorej koniec ma ani trocha nezaujíma...
   Nuž, Červená kráľovná bola ako napísaná malým dievčatkom, ktoré nevie nič o živote a hrá sa na drsnú pani spisovateľku. Vykradne schopnosti X-menov, zopár dystopii a YA a tvári sa, že prišla s dokonalosťou – nechcem na to ani spomínať, lebo ma to neuveriteľne vytáča 😒.
   Hádam som nenahnevala svojimi názormi a naozaj ďakujem za skvelú diskusiu! A aj za prianie, veľmi si to vážim❤😊❤. Prajem ti nádherný deň...

   Odstrániť
  3. Nie, určite si ma nenahnevala, mňa iba veľmi zaujímalo, z akého pohľadu to vnímaš ty. :) Aj keď je zaujímavé, ako odlišne sa na to čitatelia pozerajú. Ja som napríklad nič z toho, čo si mi napísala, v knihe Klamári nevidela. Postavy ma vytáčali, zdali sa mi povrchné, dej nudný a dialógy tiež také... obyčajné. V podstate som na to mala taký názor ako ty na Červenú kráľovnú.
   To už radšej beriem acotar. Pokiaľ ide o ten milostný trojuholník, no... mne sa zdal práveže dosť dobre zvládnutý. Bolo jasné, s kým skončí a už v prvej knihe sa dalo cítiť, že s Tamlinom to teda nebude. Minimálne toto oceňujem. Žiadna instalove sa nekonala. To ja tak nemám rada, keď sa postavy milujú už v druhej kapitole a pritom na to ani nemajú žiadne základy, nie je medzi nimi žiadna chémia ani minulosť.
   Inak neviem, či sa vždy vypláca očakávať od knihy nejaké hlboké hodnoty, lebo nie všetky sú písané s cieľom odovzdať čitateľovi posolstvo. Niektoré asi jednoducho existujú len preto, lebo slúžia na zábavu a odpočinok. Nemáš v nich hľadať niečo hlbšie.
   Pokiaľ ide o Kráľovnú Tearlingu s tou absenciou citu sa určite zhodneme. S tým som mala pri čítaní dosť problém aj ja, že ma príbeh tak emočne nezasiahol a možno preto mi vždy trvalo začítať sa do každej časti. A to ani nehovorím o úplnom konci, ktorý ma nesmierne sklamal.

   Odstrániť
  4. Tieto rozdielne pohľady na tituly ma tiež vždy zaujímajú :) Nuž, takže sme sa v takmer v žiadnom z týchto kníh nezhodli :D Ale máš pravdu, niektoré knihu sú tu čisto iba pre zábavu, no aspoň nejaká hĺbka, postačila by len štipôčka, by bola v mojom prípade veľmi vítaná.
   Vieš, čo sa týka YA, som zakaždým nadšená, keď sa autori snažia svojim dielom aj niečo povedať a nie je to len komerčne naladené dielo - lebo tínedžery sú ovplyvniteľní a často v tých knihách čítajú len o povrchnostiach a hlúpostiach a do života im to nič nedá. Autori majú veľkú moc niečo odovzdať, tak preto mi je ľúto, keď túto šancu premrhajú...

   Odstrániť
 2. Forma shrnutí se mi vážně hodně líbí, je vidět, že jsi měla zajímavý rok se spoustou knih. :)) Do nového roku přeji mnoho dalších skvělých knih. :))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem krásne, veľmi si to vážim❤❤❤ Maj sa nádherne!

   Odstrániť
 3. Moc pěkné shrnutí, až mi z toho jdou oči kolem. V moc knihách se neztotožňujeme, ale alespoň k tomu málu se vyjádřím.
  Vyvolenie jsem nečetla, ale mám to v plánu - vlastně ani nevím, jestli už máme i český překlad... Dvůr trnů a růží, hmm. Sarah J. Maas je moje srdcovka, ale od její druhé série jsem čekala víc. O hodně víc. Takže jsem nebyla vyloženě zklamaná, ale rozhodně jsem nebyla nadšená. Snad to poslední díl trochu spraví. Měsíční kroniky mám taky za sebou - Cinder mě moc nenadchla (byla jsem na tom asi podobně jako ty - pěkný příběh, ale žádné boom), ale další díly si mě získaly. Královna Tearlingu mě celkem mrzí. Nečetla jsem ji, ale chtěla jsem.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vyvolenie nemá český preklad, a ktovie, či mať bude, no každopádne, ak sa k tebe niekedy kniha dostane, dúfam, že si sa ťa získa aspoň z polovice tak ako mňa - ak nie, nevadí, život ide ďalej 😄.
   Ja Maasovú nepoznám, iba toto jej dielo, Na dvore z tŕňov a ruží, a stačilo mi - skrátka, nie je mojou šálkou kávy...
   Som zvedavá na Mesačné kroniky, ako aj ty píšeš, Cinder nebola žiadne BOOM, no i tak sa teším na ďalšie diely, to bude skvelá YA jazda 🙂.
   Určite si Kráľovnú Tearlingu prečítaj - to vieš, ja bývam často čudná a tebe by možno sadla, šancu si isto zaslúži, to každá kniha, len potom človeka mrzí, že nedal šancu radšej inému titulu - čo už, aj také knihy musia byť...
   Maj sa krásne a ďakujem veľmi pekne❤

   Odstrániť
 4. Tak jako první musím říct, že tenhle článek byl opravdu velmi dlouhý a skvělý! Musel dát spoustu práce :)
  K první části nemám nic moc, co říct. Četla jsem jen Červenou královnu, ale za mě to byla dobrá odpočinková knížka, která se četla sama. Na rozdíl od Selekce, kterou opravdu nemůžu vystát! :X
  Historické romány jsou úplně mimo mě, ale možná s nimi díky tobě začnu. Pokukuji na ně už delší dobu :)
  Co se týče thrilerů, tak znám jen Ví o tobě a na tu se děsně těším. Ještě jsem nezačala. :/
  Z ostatních znám Dospělost je mýtus a mám to a musím říct - miluju! A asi potřebuji další její knihy, i když je to hrozně drahý.
  K ostatnímu nemám co říci, ale těším se na další články tohoto stylu. To mě baví!

  Gabux

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja viem, ja sa vždy tak rozpíšem a to som ho ešte k tomu aj skresala 😄. No som taká šťastná, že nakoniec tá dĺžka nevadila a páčil sa, veľmi si to vážim❤❤❤
   Takže ďalšia do klubu "Neznášam Selekciu" - vitaj!😁 No mňa i tak väčšmi irituje práve tá Červená kráľovná - to bol pre mňa des a hrôza!
   Historické romány sú ďalšou mojou srdcovou záležitosťou, no iba od autoriek, ktoré mám načítané a viem, že ma nesklamú 😊.
   Na mňa už čaká ďalší jej titul, Veľká, šťastná huspeninka, a neviem sa dočkať!
   Ďakujem a hádam sa aj k ostatným článkom "dokopem" 😅. Maj sa krásne!

   Odstrániť
 5. Tak najprv, nádherné fotky! Ako to je len možné!
  A po druhé, nečítala som nič z tvojho zoznamu :D.
  Veľmi by ma zaujímala recenzia na na knihu V pravej chvíli, tématikou to je naozaj zvláštne, chcela by som vedieť tvoj širší názor.
  A Sarah Andersen poznám, to je taká zlatá osôbka, ktorá všetko vystihne! :D
  A moc moc ma zaujala Láska spod klobúka, romantické veci až tak nečítam, ale z tohto mám dobrý pocit, asi sa po nej obzriem :)
  A v tomto roku prajem menšiu smolu na zlé príbehy! :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Júj, ďakujem krásne!❤😍❤ To ma tak veľmi potešilo 😊.
   V pravej chvíli, nuž, tak na túto knihu ťa nenalákam - mám na ňu iba záporne naladené emócie, takže ak by som s názorom prišla, nebol by veľmi pozitívny. Avšak, samozrejme, človek nikdy nevie, čo komu sadne, takže možno by sa ti tento titul naozaj páčil 🙂.
   Súhlas, veľký! Sarah je skvelá a už sa neviem dočkať, kedy si nájdem čas na jej ďalšie dielo...❤
   Vážne? Tak to sa teším, aj keď varujem, je to sladučká romanca a ja osobne také nevyhľadávam, no z tejto som mala vážne dobrý pocit, tak ktovie, ako by zaujala teba 😉. Myslím, že nesadne každému, no šancu si zaslúži...
   Ďakujééém, kiežby sa to vyplnilo...maj sa krásne!

   Odstrániť
 6. Úžasný článek, a to i přesto, že je celkem dlouhý :-) Musím ti pochválit krásné fotografie a ty žebříčky, na to je radost pohledět! Z tvých přečtených knih znám pouze Ví o tobě, která na mě doma čeká k přečtení, ale stále netuším, kdy se k ní dostanu. Zaujala mě kniha Sabotáž, ale co jsem koukala na Databázi knih, tak tato série je jen ve slovenštině a v češtině nevyšla, takže se k ní asi jen tak nedostanu. Z tvého young adult výběru jsem četla jen knihu Klamári, v češtině vyšla pod názvem Ostrov lhářů, a ta byla tedy skvělá, takže s tvým hodnocením souhlasím. Ostatní nejsou bohužel mým šálkem kávy :-)
  Přeji ti, aby jsi i tento rok měla šťastnou ruku při volbě knih :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem veľmi pekne!❤😊❤ Ja mám inak veľký problém písať stručne a vždy sa tak rozpíšem, škoda reči 😅. Preto si vážim, že si článku aj tak dala šancu, ďakujem❤.
   A ďalšie veľké ďakujem, nesmierne si to vážim 😘...
   Ví o tobě bola skvelá kniha! Teda, ja nemám načítaných veľa trilerov, ale podľa mňa tento patrí medzi tie lepšie, a možno aj najlepšie - teda pre mňa bol skvelý!
   Sabotáž a celkovo séria Aljašská odvaha je iba v slovenčine a celkovo je to taký ten štýl oddychového trileru - neviem ako inak to nazvať - no mám ju rada.
   Som nadšená! Klamári boli naozaj skvelý, podľa mňa to, čo autorka ponúka je famózne a aj keď sa príbeh zdá predvídateľný, pre niekoho, no ide o tú hĺbku a myšlienky, ktoré sa v tomto žánri nevidia až tak často...
   Ďakujem veľmi pekne, prajem ti nádherný deň! 😉

   Odstrániť
 7. Zajímavý článek. Jinak vše nejlepší. Vážně mě překvapilo jak jsi uspořádala pořadí knih, některé knihy jsem znala jiné pro mě byli novinkou. Ani se nedivím, že zrovna YA pro tebe bylo nejpočetnější žánr, jen přec je to velká část novodobé literatury, která zahrnuje knihy od fantasy po historické romány. Jinak snad příští rok jako tento i možná víc bude pro tebe hojný.

  https://knihynejsouzlo.blogspot.cz/

  Tánička

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem veľmi pekne Tánička❤😊❤ Veľmi si to vážim!
   YA, nech sa deje, čo sa deje, vždy si ku mne nájde cestu...no, čo už s ním 😄. Ale som rada, že som medzi medzi nimi našla také poklady, ako minulý rok a dúfam, že aj tento sa ku mne nejaká tá kvalitná young adult dostane...
   Ešte raz ďakujem a prajem ti nádherný deň! 🙂

   Odstrániť
 8. Gratuluji k úspěšným rokům, roku, prostě k tomu, co máš ty, tvůj blog a tvůj goodreads účet za sebou! :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem veľmi pekne Vlasta❤😊❤! Maj sa krásne...

   Odstrániť
 9. V prvom rade Ti blahoželám k blogovým narodeninám, ako vidím, sme pomaly rovesníčky. Mňa tretie narodeniny čakajú v apríli :-)
  Každopádne sa teším, že som tvoj blog objavila, pretože okrem zaujímavých titulov si vždy nájdem aj inšpirácie pre zlepšenie svojho blogu, na ktoré ale nemám čas ani dostatok technického talentu :-).
  Prehľad prečítaných titulov si poňala skutočne zaujímavo, a musím priznať, že si ma tak trochu inšpirovala, a možno si to trochu ukradnem pre budúci rok. Akurát sa musím zlepšiť v písaní recenzii, z piatich prečítaných titulov som rada, ak spracujem jeden.
  A na záver ti prajem ešte veľa prepísaných a prečítaných rokov, aby si svojimi článkami inšpirovala a krášlila naše dni.
  Pekný víkend :-)))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem Ali z celého srdiečka, veľmi preveľmi si to vážim❤😊❤
   Som nadšená, že som inšpirovala, to je taký parádny pocit...budem sa tešiť na tvoj článok už teraz, v predstihu 😄. Popravde, aj u mňa je to tak...aj teraz som prečítala tri zaujímavé tituly a nie a nie na ne napísať recenziu - na recenzáky je to iné, to musím, ale keď zrazu nemusím, ako si mi to trvá a múza ma opúšťa a to naozaj nie je fér!!!😒 Takže v tomto smere sa musím zlepšiť aj ja...
   Ešte raz veľké ĎAKUJEM a ja ti prajem nádherný týždeň, maj sa krásne...

   Odstrániť
 10. Super článek aparádní zpracování. Moc se mi líbí a ty fotky jsou nádherné.
  Bohužel musím konstatovat, že jsem žádnou z tvých knih nečetla.
  A samozřejmě gratuluji k blogovým narozeninám a přeji plno dalších knih, o kterých nám budeš psát.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Júj, ďakujem krásne, ani nevieš ako si ma potešila! 😍 Veľmi si vážim tvoje slová❤❤❤
   To nevadí, hádam budúci rok sa o nejakom spoločnom prečítanom titule porozprávame 😁.
   ĎAKUJEM veľmi pekne Monika a prajem ti nádherný deň, maj sa krásne...

   Odstrániť
 11. First things first: Všetko len to najlepšie k blogovým narodeninám Mony.♥♥♥ A ešte kvantum takto brutálne dobrých článkov ako bol tento a rovnako aj tie pred ním. Každým dňom (a novým článkom) privádzaš človeka do väčšieho a väčšieho údivu. Tak si sa toho súhrnu bála, vyhýbala sa mu obrovským oblúkom, až sa ti napokon podarilo stvoriť niečo neskutočné. Iba málokomu sa podarí napísať obsiahlejší článok, ktorý by pútal čitateľovu pozornosť po celý čas. No ty si v tom jednoducho profík. A čo je ešte lepšie - aj keby si sa k spomínaným katas..literárnym dielam vyjadrila o čosi viac kriticky (pričom tam sú zaradené aj moje -all time favourite- ) absolútne by mi to nevadilo. Ani trochu.:D A to už je čo povedať, pretože za iných okolností si na svoje knihy nedám dopustiť. Konieckoncov keď sa tak na niektoré z nich s odstupom času pozerám, zisťujem, že s Tebou asi aj súhlasím. Teda, aby sme sa chápali správne, Kráľovnú Tearlingu stále nadovšetko milujem a Rovelli stále patrí medzi elitu odbornej literatúry, no Sarah J. Maas...ehmmm. Nie som si tak celkom istá a seriózne uvažujem nad predajom kníh, ktoré od nej vlastním a to aj napriek tomu, že 2 stále nemám prečítané. Proste ma to neberie a pravdepodobne som sa iba nechala uniesť vlnou šialenstva (shame on me -_-). Každopádne dúfam....nie, ja VERÍM, že na Dekkerovú si v priebehu tohto roka už konečne nájdem čas! Moja knihomoľská duša už naozaj začína trpieť jej neustálym odkladaním. Ugh. Okrem iného by som sa však rada pustila aj do zvyšných spomenutých diel, ktoré mi zarezonovali najviac. Nuž, uvidíme čo so sebou tento rok prinesie.
  Ešte raz klobúk dole, tento článok je naozaj niečo.♥ Prajem Ti krásny zvyšok tohto veľmi neskorého večera.;)
  P.S.: Naozaj ma mrzí to oneskorené blahoželanie.:(
  P.S.2: A prípadné gramatické chyby ešte viac. Predpokladám, že ti tu po kliknutí 'publikovať' zanechám román, na ktorého čítanie a prípadnú kontrolu som už veľmi lenivá. Hanbiť sa teda budem neskôr.:D Hlavné je, aby to dávalo zmysel. Maj sa krásne.♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ĎAKUJÉÉÉM!!!♥♥♥ Ani nevieš, ako si vážim tvoje slová a odozvu, ja sa tu normálne červenám a začínam pyšnieť :D Ale nie, pýchu bokom...pyšná by som bola vtedy, ak by som pravidelne, alebo aspoň štyrikrát do mesiaca, uverejnila nejaký ten článok...no je to so mnou bieda -_- Ale budem sa snažiť!
   Veronika, ty si taká zlatá a som rada, že sa nehneváš a berieš to športovo, lebo priznávam, bála som sa s týmto článkom vyjsť aj kvôli tým knihám, ktoré ma sklamali, veľmi sklamali, a píšem o nich tak ako píšem - no nikoho som nechcela uraziť, len to nie, ale nedokázala som si pomôcť...fú, tak som šťastná, že ste všetci takí milí a nehneváte sa ^.^
   A nie je sa začo hanbiť, ani náhodou! ĎAKUJEM za krásny komentár, blahoželanie a prajem ti, aby sa k tebe tento rok dostala Dekkerová a dúfam, že ťa nesklame :) Maj sa nádherne!

   Odstrániť
 12. Všetko len to najlepšie k blogovým narodeninám :) Prajem Ti veľa nadšených čitateľov (ku ktorým patrím aj ja) a ešte veľa takýchto krásnych a inšpiratívnych článkov s prekrásnymi fotografiami :) Hneď ma upútala kniha Láska spod klobúka - takéto oddychovky mám rada a nevadí mi ani žiadne klišé :D So Cinder som to mala podobne ako ty. Z prvého dielu som nebola až taká ohúrená, ale s každým ďalším sa to iba zlepšuje. Šťastnú ruku pri výbere ďalších kníh. Maj sa krásne ♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ĎAKUJEM z celého srdiečka, veľmi si to vážim♥^.^♥
   Láska spod klobúka je skvelá oddychovka, pri ktorej sa roztápa srdce a dokonca má aj pekné myšlienky, takže by sa ti možno páčila, a čo sa týka Mesačných kroník, už sa teším na pokračovanie - nejeden mi povedal, že ďalšie diely sú lepšie, tak som skutočne zvedavá! Aj ty sa maj krásne a ešte raz ďakujem♥

   Odstrániť
 13. Ja úúúplne zbožňujem tvoje fotky, sú naozaj nádherné *.*
  Z všetkých týchto kníh som aj ja prečítala len Klamárov, ktorí boli úžasní a Dvor, ktorý sa mi celkom páčil, dokonca som napísala dosť nadšenú recenziu, no keď sa tak obzriem späť, už ma to nadšenie celkom opustilo :'D
  A neviem prečo, ale po prečítaní tohto tvojho článku som dáko dostala chuť prečítať si nejaký historický román, aj keď som tento žáner vlastne ešte nikdy nečítala :'D nejaké odporúčania? :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Júj, ĎAKUJEM veľmi pekne Tess, nesmierne si to vážim♥^.^♥
   Naozaj? Tak to mám radosť. Nuž, a mám mnoho tipov, no všetko sú to kresťanské historické romány, ale podľa mňa zaujmú širokú škálu čitateľov, lebo to nie je o tom, žeby ťa autori nútili vo vieru v Boha a podobne...práve naopak, ich príbehu sú ako príbehu z akéhokoľvek románu, len s tým rozdielom, že tam má Boh svoje miesto a je na hrdinoch, či si ho vyberú alebo nie :)
   Mojou najobľúbenejšou knihou z tohto žánru je Vykúpená láska od Francine Riversovej a ešte, rovnako od tejto autorky, aj Hlas vo vetre. To boli dychberúce diela, nezabudnuteľné!♥♥♥ Rovnako aj príbehy od Alexanderovej, Klasenovej, či Afsharovej (Tessu Afsharovú zbožňujem♥) sú úchvatné, no v tomto smere sa nájde ešte mnoho autoriek, je z čoho vyberať ;)
   Ak sa k tebe niekedy dostanú historické romány, dúfam, že ťa zaujmú a budú sa páčiť - určite daj vedieť...maj sa krásne :)

   Odstrániť
 14. Love your post dear!If you want check out my blog.I write about fashion,beauty and lifestyle.Maybe we can follow each other and be great blogger friends!

  http://herecomesajla.blogspot.ba/

  OdpovedaťOdstrániť
 15. Príde mi ako keby prešlo storočie, odkedy som tu naposledy bola. Ale čítať tvoje články ma opäť vrátilo do tejto knižnej blogosféry, ktorú som tak milovala. :) Priznám sa, že ja som naposledy nejakú knihu prečítala asi minulé leto (to však neznamená, že som nenakupovala, ale kdeže :D) a so všetkým tým učením ma akosi aj opustila chuť čítať. Tak teraz len dúfam, že nezmizla úplne, lebo to by som sa na celú školu dosť naštvala. :D
  Z tvojich knižiek som čítala, no "čítala" Dospelosť je mýtus a to je ozaj geniálna knižočka. Hocikedy si ju len tak náhodne otvorím a hneď mám lepšiu náladu. Pre dvojku platí to isté a v origináli už vyšla myslím, že aj tretia, tak teraz netrpezlivo čakám na ňu (v zmysle: dajte mi ju hneď teraz!:D). Z Kráľovnej Tearlingu som mala trochu zmiešané pocity, celý svet aj štýl sa mi páčili, ale strašne sa to podľa mňa ťahalo. Inak sa na mnoho kníh len chystám, napríklad Cinder, tú sériu už ospievali azda všetci. Na dvore z tŕňov a ruží mám tiež doma, lebo som podľahla tlaku okolia, tak uvidím, aké emócie zanechá vo mne (teda keď sa k nej konečne prepracujem :D).
  Nejde mi nepochváliť tvoje nádherné fotky, potichu som ich obdivovala už na Instagrame, a tiež sa mi strašne páčia tie malé obrázočky pri poradí kníh, ktoré odrážajú tvoje dojmy, naozaj originálne. :) A skoro by som zabudla, veľká (a veľmi neskorá) gratulácia k 3. blogovým narodeninám! Aby si mala aj naďalej kopec inšpirácie a tvorila takéto skvelé články ako aj doteraz. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jéj, Lulu, ty si ma teraz ták veľmi potešila svojou "návštevou" a komentárom, ďakujem krásne♥^.^♥ Si poklad!!!
   Dospelosť je mýtus je naozaj geniálna knižočka :D Zbožňujem ju a hádam sa čím skôr dostanem aj k pokračovaniu. O treťom diele viem, takže netrpezlivo taktiež čakám - Sarah nás určite nesklame :)
   Uvidíš, len čo zmaturuješ, tak ťa knihy budú opäť lákať a nebudeš sa ich vedieť nabažiť!
   Ďakujem opäť, za pochvalu vizuálu článku aj fotiek a aj blahoželanie k blogovým narodeninám, veľmi si to vážim♥♥♥ Ale už by som sa mohla konečne rozhýbať tak, aby to tu začalo žiť, lebo opäť stagnujem, ach jaj -_-
   Maj sa mi krásne, veľmi ti držím palce, aby si úspešne zmaturovala a všetko ti dobre dopadlo...ešte raz veľmi pekne ďakujem, za všetko :))

   Odstrániť
  2. Aj ja ďakujem, si strašne zlatá. :) Ja som vlastne zmaturovala ešte minulý týždeň a dopadlo to nad moje očakávania, dokonca by som povedala, že väčší bol ten strach pred tým ako samotná maturita. :D Len si teraz neviem zvyknúť na toľko voľného času, ale zato ma tu teraz určite uvidíš častejšie. :)

   Odstrániť
  3. Tak to veľká gratulácia!!!♥^.^♥ Inak, presne také pocity som mala aj ja - ani tak samotná skúška ako ten strach pred ňou :) Veľmi sa s tebou teším a teším sa aj na tvoje návštevy, vždy mi vyčaríš úsmev na perách♥♥♥ Zatiaľ sa maj krásne...

   Odstrániť