24. decembra 2017

Legenda/Svetlana Majchráková + Vianočné prianie🎄

Príbeh templára a dvornej dámy, zahalený rúškom tajomstva, je ako stvorený pre čitateľov milujúcich dobrodružstvo a napätie. Tajné chodby, starobylá svätyňa, záhadné podzemie a zdanlivo málo významný hrad s veľkou legendou budú svedkami statočnosti, utajovanej pravdy, honby za blahobytom a skutočnej lásky. Dvorná dáma Barbora sa po rokoch vracia domov, do Svätého Jura, kde ju čaká nemilé prekvapenie. Nečakaný útok na hrad Biely Kameň spojí jej cestu s púťou dávneho priateľa, z ktorého sa stal rytier červeného kríža. Spoločne sa pokúsia zachrániť panstvo, jeho obyvateľov a zvyšky svojich roztrieštených životov...(zdroj)
Viete, ako vyzerá moja idylka zimného večera? Horúci čaj pariaci sa zo šálky, ktorý miestnosť napĺňa svojou aromatickou vôňou. Lyžička medu, ktorá ho osladí, aby bol pôžitok z neho precítenejší. Hrubočizná, no zároveň mäkučká, deka, ktorá si vás privinie do svojho náručia, aby ani jeden okamih hrejivého pocitu neunikol. Och, a samozrejme kniha. Bez nej by dokonalý večer nebol úplný. Postačí sa už iba uvelebiť v kresle, zažať lampu a ponoriť sa do nového sveta, pričom za oknom kvíli vietor a snehové vločky, plné chaosu, nestíhajú tancovať v jeho tempe. 

Zbožňujem tento pocit, tieto chvíle, avšak, občas sa mi stane, že jediným spoločníkom v týchto nehostinných dňoch, kedy by ste ani špičku nosa nevystrčili von, je len kniha. Nepotrebujem spomínaný horúci nápoj, ani prívetivú huňatú deku, pretože niekedy samotná kniha dokáže do žíl akýmsi magickým spôsobom rozliať teplo, ktoré sa šíri celým telom a vy máte pocit, že nič krajšie nemôže existovať. Sú to čarovné diela, ľúbezné, plné citu a nehy pri ktorých človek zabudne na okolitý svet, čas a nechá sa unášať slovami, ktoré sa menia v príbeh a ten nakoniec v zážitok. Myslím, že by som vám konečne mohla jednu takúto knižku predstaviť. Preto vám dnes rozpoviem moje pocity a dojmy na jeden milý titul od spisovateľky Svetlany Majchrákovej, novinku na knižnom trhu, s názvom Legenda. Toto dielo vás prenesie na územie stredovekého Slovenska a uvidíte sami, ako vás ten náš krásny kraj a vôňa domova opantá.

Legenda rozpráva príbeh krásnej mladej dvornej dámy Barborky a udatného, švárneho templára Ondreja, ktorí si boli v detstve najlepšími priateľmi, no krutou hrou osudu boli od seba odlúčení. Avšak, vtipkár osud sa rozhodol rozohrať novú partiu a ich cesty po dlhých rokoch opäť spojiť. Tým sa príbeh plný napätia, tajomstiev, dobra i zla, múdrosti, či hlúposti, no najmä pravej lásky, môže začať.
„Takmer zošalel, keď zistil, že Barboru behom pár minút stratil, že ju odviezli na iný koniec sveta. Nechcel si opäť pripomenúť ten pocit. Teraz, keď bol s ňou, akoby sa začal znova prebúdzať zo zlého sna. Akoby bol život opäť taký, ako má byť.“ (Legenda, Svetlana Majchráková)
Neviem ako vy, no ja osobne milujem knihy venované starším deťom. Skrývajú v sebe kúzlo, ťažko opísateľné, ktoré si omotá aj dospelých čitateľov. A práve knihy od spisovateľky Svetlany Majchrákovej ho majú dostatok na rozdávanie.

Legenda je krásny príbeh. Pri čítaní som sa nejeden raz prichytila pri tom, ako sa usmievam, ako tŕpnem, či nesúhlasne kývam hlavou nad nerozvážnymi činmi hrdinov (najmä ženského pokolenia, teda Barborky), ktoré i tak vyústili v niečo vtipné a milé.

Autorka píše pútavo, používa peknú hru so slovami a humor v konverzáciách je pre mňa akousi črtou, ktorá mi napovedá, že čítam ďalšie dielo tejto spisovateľky. Zamilovala som si jej hrdinov, ich charakterové črty. Očarili ma ich nevypovedané city. Zbožňovala som púť tajomným podzemím, odkrývanie záhad, či šepot vetra, ktorý na svojich krídlach niesla sova Luna. Avšak zlo číhalo na každej strane a autorka šikovne predstavila aj túto časť, ktorej isto fandiť nebudete. Ale pozoruhodné bolo, že som s ňou súcitila, pretože tak, ako som mohla spoznať kladných protagonistov, tak isto som mohla nahliadnuť do sŕdc aj tých, ktorí svojimi činmi prinášajú skazu a bolesť. Svetlana Majchráková totižto dokáže v skratke načrtnúť životný príbeh osôb, ktoré svoje srdce zmenili v kameň, a preto im česť, no najmä dobro, nič nehovorí. Predsa len, cestu zla si je potrebné zvoliť, je to naša voľba, ktorú ovplyvnilo mnoho ďalších situácií. Oceňujem, ako sa autorka vcítili aj do týchto hrdinov, a tak celému príbehu ponúkla nový, nečakaný, pohľad.
„Po urputnom boji ležal na krvou presiaknutej zemi a z nebies k nemu mal priletieť šesťhlavý šarkan, tak ako každú noc.“ (Legenda, Svetlana Majchráková)
Svetlana Majchráková je výborná spisovateľka venujúca sa tvorbe pre deti a mládež. Pretože tak, ako napríklad Pavel Horna, George MacDonald, či John Flanagan ani ona nezabúda na to, čo si literatúra pre túto cieľovú skupinu vyžaduje. Príbehy pre deti pôsobia na jednej strane naivne, zlato a zachovávajú si nevinnosť, avšak na tej druhej sa neštítia ani vážnym problém, ktoré nejednému spôsobia vrásky na čele, nieto ešte deťom. No život je už raz taký; krutý, zákerný, ale i krásny. Pre mňa je pravým autorom týchto žánrov ten, ktorý vo svojich dielach dokáže zachytiť krásu bezstarostných detských čias a zároveň pomalinky zakomponovať aj ťaživé témy, s ktorými sa deťúrence stretnú počas svojej púte životom, kde na nich bude číhať nejedna prekážka. Práve tieto knihy im pomôžu prekonať ich a rozlíšiť to dobré od zlého.

Legenda je nádherný historický príbeh opradený rúškom tajomstva vhodný tak ako pre staršie deti, tínedžerov, tak aj pre dospelých. Ukrýva v sebe veľa zaujímavých myšlienok o tom, čo je skutočná láska, odvaha a bohatstvo. Čaká vás mnoho nástrah, neprávosti, no najmä lásky, ktorá vás pošteklí v žalúdku a úsmev na perách nezmizne ešte dlho predlho po dočítaní. S touto knihou strávite vskutku krásne chvíle až vám bude ľúto, že sa približuje koniec. Čo k tomu môžem dodať? Ak milujete zimné večery, tak ako aj ja, tak táto knižka je skvelou voľbou ako ich stráviť s príjemným hrejivým pocitom, ktorý vás bude hriať až do nového rána...
Moje hodnotene: 5/5
Originálny názov: Legenda
Ilustrácie: Oksana Lukomská
Žáner: Deti a mládež, historické
Vydavateľstvo: Daxe (2017)
Jazyk: slovenský
Počet strán: 124
Väzba: pevná
─────────────────────

8 komentárov:

 1. Takovou večerní idylku bych taky chtěla, ne že ne.
  Abych se přiznala, tuhle knížku vůbec neznám, ale i když by mě podle obálky nejspíš moc nezaujala, taky mám slabost pro knížky pro starší děti (co si budeme povídat, já miluju i pohádky pro malé) a vzato kolem a kolem po přečtení těch pár odstavců si říkám, že by byl hřích si o tomhle kousku ještě něco nezjistit :)
  Šťastné a veselé i Tobě :) Popřála bych ještě něco dalšího, ale ty už jsi v přání všechno řekla a já nerada opakuju - a tak řeknu jen tohle: ať se ti splní všechno, co si jenom přeješ! :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vieš, že aj ja? Odkedy sa počasie zbláznilo (ale za to príroda nemôže, sami sme si to zapríčinili), tak som takúto idylku už dlho nezažila...no i tak, či je zima, či teplo, knihy dokážu navodiť skvelú atmosféru v každom okamihu života ^.^
   Na tejto knižke zbožňujem všetko a z tej obálky som unesená♥ Som taká rada, že teraz poznám ďalšiu osôbku milujúcu rozprávky - podľa mňa, na tieto príbehy nebudeme nikdy dosť starý :D
   Veľmi sa teším, že ťa knižočka zaujala a ďakujem krásne za tvoje milé slová♥♥♥ A dobre mi to vyšlo, už ti môžem takto popriať všetko dobré do nového roku - prajem ti preto veľa lásky, pokoja, radosti, inšpirácie pre nové články a mnoho úspechov ;) Maj sa krásne!

   Odstrániť
 2. Ako všetky ostatné recenzie na podobné tituly, aj táto bola dych-vyrážajúca!♥♥♥ Akoby som čítala Epilóg k samotnej knihe, naozaj prekrásne. Samozrejme, je mi viac ako jasné že epilógy vyzerajú trocha inak, no snáď chápeš kam som tým mierila - len som chcela povedať, že tá recenzia je čosi tak čarovné, ako Tvoj opis dokonalej idylky zimného večera.♥ :) Ten príjemný hrejivý pocit som vďaka Tebe počas čítania pocítila aj ja.
  Čo dodať k samotnej knihe? Myslím, že som už niekedy spomínala, že by som sa k dielam od spomínaných autorov raz veľmi rada prepracovala a momentálne dúfam, že to bude naozaj čoskoro, pretože súdiac podľa Tvojich slov je to naozaj čosi za hranicami nášho sveta.♥ Niečo, čo by mi rozhodne nemalo prekĺznuť pomedzi prsty.:)
  Nuž a na samotný koniec, keďže som dosť neskoro po termíne, by som Ti chcela popriať aspoň do toho Nového roku všetko len to najlepšie. Veľa zdravia, šťastia, lásky. Aby bol 100x lepší ako ten predchádzajúci a priniesol Ti iba samé krásne zážitky a samozrejme aj knihy. A veľa veľa úspechov na blogu, ale aj v živote ako takom.♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aww, ĎAKUJEM z celého srdiečka Veronika 😍 Ja zas neviem, ako ti mám na taký krásny komentár odpovedať...tisícnásobné ďakujem❤❤❤ Nezaslúžim si takú chválu, no nepopieram, mňa to vždy tak nakopne a motivuje, že mám chuť písať a písať a nikdy neprestať...😊
   Knihy od týchto autorov ako sú George MacDonald, John Flanagan, Pavel Horna a naša Svetlana Majchráková sú skutočne niečo neskutočné a ťažko opísateľné (och, a to ešte nevieš, čo pani Svetlanka chystá a aké dokonalé príbehy nás od nej čakajú...tešte sa!!! 😄). Prajem ti, aby sa k tebe diela týchto autorov jedného dňa dostali a taktiež ti spríjemnili chvíle a nadchli ťa aspoň z polovice tak, ako mňa❤
   Rovnako ti prajem v Novom roku len to najlepšie z toho najlepšieho, nech sa ti darí a aby bol každý deň pre teba plný radosti, lásky a nádherných momentov...maj sa krásne 😉.

   Odstrániť
  2. Tieto komentáre je radosť čítať a Monikine epilógy by potešili a prebrali k životu hádam aj mŕtveho autora! Až premýšľam, že ju poprosím, aby osobne napísala anotáciu k pripravovanej knihe Kráľovná (vychádza v cca októbri 2018) :-) To dievča je famózne! Prajem Vám všetkým len to najlepšie a najkrajšie, no a predovšetkým ĎAKUJEM. Svetlana Majchráková

   Odstrániť
  3. Ó, a ja tu teraz na mieste spyšniem :D Toto mi nerobte...ja neviem, ako mám reagovať...
   Kráľovná je pre mňa najočakávanejšia kniha tohto roku pretože ten príbeh je neuveriteľne čarovný a som doň zamilovaná♥♥♥ Už sa ho neviem dočkať! Je sa veru na čo tešiť :)

   Odstrániť
 3. Skvělá recenze! :-) Ta kniha vypadá - no kouzelně, jiné slovo nenajdu. A když k tomu přípočítám to, jak máš knihu nafocenou (mimochodem za to neskutečný obdiv, musím se ty "kompozice" na hezké knižní fotky také naučit!) je to opravdu jak z nějaké pohádky! :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Och, ďakujem krásne Betty!♥😊♥ Tak veľmi si ma potešila...nesmierne sa teším, že sa páčila aj recenzia, aj fotečky (len keby bola lepšia kvalita, no môj foťáčik nie je až na takej úrovni, ale som rada za to, že ho mám 😄)...
   Ešte raz ďakujem, veľmi si to vážim♥♥♥

   Odstrániť