29. októbra 2017

10 000 dôvodov/Matt Redman a Craig Borlase

Pieseň 10 000 dôvodov pomáha kresťanom na celom svete oslavovať víťazstvá a znášať utrpenie. Kniha opisuje detaily vzniku piesne a ponúka dojímavé príbehy s ňou spojené. Túto pieseň poznajú milióny veriacich. Zistite, čo znamená podľa nej žiť. Matt Redman odhaľuje tiež osobné skúšky a úspechy, ktoré z neho urobili vedúceho chvál, akého dnes poznáme. (zdroj)
Skladba 10 000 reasons od Matta Redmana je skutočne očarujúca. Má nádherný text a veľmi chytľavú melódiu, ktorú si neustále pohmkávam a dokonca v tichosti svojej mysle spievam. Jej slová sú skrátka podmanivé. Vzbudzujú silné emócie a ukazujú nový smer k ceste pravdy. A je naozaj krásne spievať Bohu text tejto piesne: „Vychádza slnko a svitá nový deň. Je čas, aby znovu zaznela tvoja pieseň. Bez ohľadu na to, čo sa udeje a čo ma čaká, dovoľ mi opäť ti zaspievať, keď nadíde večer“. Podnecuje to vo mne túžbu, aby som mu úplne odovzdala svoj život, verila mu v každom stiesňujúcom okamihu, ktorý nastane, delila sa s ním o radosť i smútok a najmä sa ho nikdy nevzdala, tak, ako sa ani On nikdy nevzdá mňa. Presne ako aj Marián Kuffa v knihe Maturita z lásky hovorí: „To najkrajšie, o čom sa presviedčam, je, že Boh sa nás nikdy nevzdá.“ 
„Vo chvíľach, keď nevidíme pôsobenie Božej ruky, musíme dôverovať jeho srdcu a uvedomiť si, že Pán nás neopustil a je bližšie, ako si myslíme.“ (str.104)
Predstava, že Nebeský Otec pri nás stojí pri tých najťažších okamihoch života, v ktorých aj On sám plače, je prekrásna a povzbudivá. Cíti naše utrpenie a chce nás utešiť. A ak mu dovolíme, aby nás silno objal, ukáže nám, že všetky tie rany zahojí. Že aj napriek tragédii dokáže uzdraviť našu dušu. A práve o takýchto ľuďoch, ktorí Boha za nič nevinili, ale dovolili mu, aby pri nich i naďalej stál, je táto inšpiratívna kniha. Je o ľuďoch, ktorí prežili ničivú, devastujúcu búrku, no ako aj sám autor, Matt Redman, píše, hoci boli v búrke, nedovolili, aby vstúpila do ich vnútra (str.107). 
„Jazvy nie sú iba záznamom o našich ranách, sú aj dôkazom uzdravenia.“ (str.103)
Čítanie tejto knihy bolo na jednej strane bolestné, no na druhej prekvapivo radostné, pretože odrážalo nádej. Nádej, že aj cez, na pohľad nepreniknuteľné, mračná sa predsa len prederú slnečné lúče. Bol to dôkaz neutíchajúcej Božej lásky a jeho obrovskej moci, vďaka ktorým aj v takých strastiplných chvíľach môžeme nájsť 10 000 dôvodov pre vyliatie srdca plného vďačnosti. 
„Vtedy som si znovu uvedomil, že cirkev existuje na to, aby sme si vzájomne niesli bremená. Existuje na to, aby slúžila Bohu, zvelebovala ho a bola jeho rukami a nohami v tomto svete. Je tu aj na to, aby stála po boku mladej rodiny, ktorá verne zápasí s ťažkosťami, aké by mnohí označili za nočnú moru. A napriek všetkému chváli Boha.“(str.42)
Táto publikácia v sebe ukrýva aj mnoho nádherných a hlbokých myšlienok Matta Redmana, ktorého slová majú moc dotknúť sa duše a priniesť jej radosť. Je to úprimný a veľmi sympatický človek, ktorý robí všetko od srdca, presne ako aj skladanie piesní. Veľmi sa mi páčila myšlienka, ktorá taktiež zaznela v knihe: môžete mať tisíce nápadov, ale bez emócií to bude iba slohová práca (str.68). A táto kniha rozhodne žiadnou slohovou prácou nie je. Je to silné dielo, plné emócií a úprimnosti, ktoré mi nejeden raz vyrazilo dych a ktoré dokáže utešiť a dodať potrebnú nádej. Presne ako to v mnohých prípadoch dokázala aj jeho pieseň 10 000 reasons... 
„Som presvedčený, že čím väčším búrkam čelíme, tým hlasnejšie by mali byť naše piesne.“ (str.15)
Veľmi pekne ďakujem internetovému kníhkupectvu zachej.sk, že mi knihu venovalo na recenziu. Recenzia pôvodne písaná pre ich stránku blog.zachej.sk a nájdete ju konkrétne TU. Ak vás titul zaujal, môžete si ho zakúpiť napríklad i TU.
─────────────────────
─────────────────────
Moje hodnotenie: 5/5
Vydavateľstvo: Kumran (2017)
Originálny názov: 10,000 Reasons: Stories of Faith, Hope, and Thankfulness Inspired by the Worship Anthem
Preklad: Zuzana Vengliková
Goodreads: 4,43% (98%)
Väzba: brožovaná
Jazyk: slovenský
Počet strán: 144

4 komentáre:

 1. Tý jo, tohle je uplně něco jiného než čtu, ale vypadá to hodně zajímavě a "silně"...:)
  Ale hlavně jdu přečíst recenzi na Selekci o které si se u mě na blogu zmiňovala! :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Je to naozaj krásna kniha, pre nejedného kresťana veľmi hodnotná♥

   Odstrániť
 2. Pamätám sa, keď si mi túto pieseň spomenula po prvý krát. Ten neopísateľný pocit vo mne pretrváva až doteraz. Ak je teda kniha aspoň z polovice tak silná, musí to byť naozaj zážitok čítať.:) A niečo mi našepkáva, že to tak skutočne je.♥ Podobné knihy sa ku mne nedostávajú veľmi často, no z vlastných skúsenosti viem, že aj to málo stačí na to, aby som po otočení poslednej stránky mohla kľudne vydýchnuť s vedomím, že po tomto svete nekráčam sama a že to bude všetko fajn.:) Sú to nesmierne povzbudivé príbehy a tento znie ako ich samotný leader. Krásna recenzia Mony.♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veru je - nádherná a povzbudivá kniha, no o čosi väčšmi sa mi v tomto žánri páčili Františkáni z Bronxu, ktorý by ti ten pocit, že po svete naozaj nekráčaš sama a že to bude OK, dali na milión percent. Vďaka týmto knihám viem, že svet je plný výnimočných ľudí s dobrým srdcom a ako Boh miluje každého a záleží mu na nás ^.^
   Ďakujem veľmi pekne ♥^.^♥ za tvoj nádherný komentár a prajem ti krásny deň ;)

   Odstrániť