23. júla 2017

Nezmazateľný dojem/Tamera Alexanderová

Claire Laurentová zo všetkého najviac túži namaľovať niečo, čo jej prinesie uznanie, lenže jej otec od nej žiada, aby kopírovala a falšovala diela. Keď ju okolnosti donútia utiecť z domu, do cesty jej vstúpi právnik Sutton Monroe, ktorý jej preukáže láskavosť tým, že ju nevydá úradom. Neskôr jej však odmietne prísť na pomoc, v dôsledku čoho sa Claire nazdáva, že sa v ňom mýlila. Keď sa ocitne v prostredí nashvillskej smotánky, Claire začína veriť, že svoj sen preniknúť do sveta umenia má na dosah ruky. No iba ak jej minulosť ostane utajená. 
Federálne vojsko zničilo Suttonovi domov, zhabalo pozemky a teraz hrozí, že ho pripraví aj o česť jeho rodiny. Vďaka odhodlaniu získať späť, čo mu patrí, odhalí pravdu, ktorá ho môže stáť viac, než si kedy vedel predstaviť. A okrem toho aj ženu, ktorú miluje. 

Nezmazateľný dojem je strhujúci príbeh o národe, ktorý sa zotavuje z vojny, o vykúpení zranených a láske muža a ženy, ktorí nájdu odvahu dívať sa na seba samého i jeden na druhého v pravom svetle. Dej sa odohráva v nashvillskom historickom sídle Belmont, veľkolepej usadlosti, ktorú dala pred občianskou vojnou postaviť Adelicia Acklenová. (zdroj)
Konfucius, jeden z najvýznamnejších mysliteľov Číny, povedal: „Ten, kto kradne naše sny, ten nás zabíja.“ Tento múdry výrok charakterizuje aj život hlavnej hrdinky historického románu Nezmazateľný dojem od Tamery Alexanderovej, Claire, a možno sa dotýka i poniektorých z vás.
„Snívala, že namaľuje obraz, ktorý ich chytí za srdce tak, že zastanú, nazrú do pravého dolného rohu a vzdychnú si: „Ach, áno...Claire Elise Laurentová.“
(Tamera Alexanderová, Nezmazateľný dojem; str.298)
Claire chcela konečne opustiť rodinný biznis, ktorý bol postavený na maľovaní falzifikátov slávnych umelcov, ktoré sa predávali s falošnými dokladmi pravosti. Túžila začať odznova, s čistým štítom. Túžila tvoriť, zachycovať svet na plátno vlastnými očami a v rohu každého svojho diela zanechať vlastný podpis, nie ten, ktorý patril inému umelcovi. Nie, tieto by patrili len jej. Bolo by to niečo, čo by vzniklo vďaka jej fantázii, vďaka jej snahe a nadaní. Avšak nedokázala nabrať odvahu a postaviť sa otcovi, ktorý ju veľmi nepodporoval v talente, ktorý zdedila po svojej mamičke, maman. 
Zakaždým tvrdil, že nie je dosť dobrá. Že tvorbe, ktorú odvádza, ako tak vierohodne, predsa len chýba cit, jedinečnosť, a preto sa nemá pokúšať preraziť s niečím, čo by vytvorila sama. Možno časom áno, ale zatiaľ nik nebude mať záujem o obrazy niekoho ako bola ona. 
„...zatiaľ tvojmu nadaniu chýba...jedinečnosť. Cibrenie talentu si žiada istý čas. Najužitočnejšia budeš, ak nateraz ostaneš pri kopírovaní. V tom si celkom dobrá.“
(Tamera Alexanderová, Nezmazateľný dojem; str.18)
Predstavte si, že vám to povie vlastný otec! Vlastný otec vás podcení a vysmeje sa do tváre. Je to kruté, smutné a ubíjajúce. A pritom Claire dostala do vienka obrovský dar od Boha, avšak podceňovaním vzniká nedôvera a z nedôvery strata sebavedomia. A možno si to ani neuvedomovala, ale bála sa. Bála sa otvoriť, nájsť samú seba, pretože ak by tak spravila a zlyhala, len by potvrdila otcove slová...a zlyhanie by znamenalo koniec všetkých snov. Nie len otec, ale i ona sama by ich v sebe pochovala.
„Nezmienila som sa o tom, pretože...v porovnaní s týmto všetkým,“ roztiahla ruky a skôr, ako v mysli počula slová a potom ich vyslovila, zmocnil sa jej pocit hanby, „nie sú moje vedomosti alebo môj talent...ničím výnimočným.“
(Tamera Alexanderová, Nezmazateľný dojem; str.202)
No i tak, navzdory všetkému, aj keď príbeh začína smutne a beznádejne, vedela som, že Tamera svoju postavu naučí ako čeliť samej sebe. Bojovať s démonmi, ktorý ju oberali o odvahu, sebavedomie a umlčovali ľúbezný hlas plný nehy k nej. Hlas, ktorý ju podporoval, z ktorého bolo cítiť nekonečnú a nádhernú lásku. Hlas patriaci niekomu, kto ju miluje, kto miluje i nás, a nikdy sa jej nevzdá. Hlas patriaci Bohu, pre ktorého je každý jeden z nás výnimočný. Stačí len načúvať.
„Počas svojich ranných čítaní Biblie narazila na pasáž o žene, ktorá bola smädná a prišla si vytiahnuť vodu zo studne. Práve tam odpočíval Ježiš a povedal žene, že on jej môže dať živú vodu. Claire preglgla uvažujúc, či voda, ktorú Ježiš ponúkol žene, je tá istá voda, ktorá napĺňa anjelovu misku.
A ak áno, ako sa k nej môže dostať.“
(Tamera Alexanderová, Nezmazateľný dojem; str.376)
Nezmazateľný dojem je príbeh o hľadaní samých seba a uvedomení si, že každý z nás je výnimočný aj navzdory všetkému, čo o nás tvrdia ostatní. Je to príbeh, ktorý zachycuje nie len život Claire, ale i Suttona, mladého právnika, ktorý má taktiež svoje nesplnené túžby a démonov, ktorý ho oberajú o spánok. Ale v pozadí tohto veľkolepého a prekrásne podaného príbehu sa odohrávajú ďalšie a ďalšie životné chvíle, osudy patriace hrdinom, ktorých vďaka hlavným protagonistom spoznávame každým krôčikom o čosi lepšie. A táto cesta spoznávania ukazuje myšlienku, že každá minca má dve strany a prvotný dojem často klame. Pretože ako často píšem, nik nie je čisto len dobrý, či zlý a ani hrdinovia príbehov nie sú len čierno - biely. 
„Tak ako hotový obraz pozostáva zo stoviek ťahov štetcom, človeka tvoria životné skúsenosti, tak dobré ako i zlé. A bez znalosti toho, čo človek prežil, nie je možné opravdivo ho spoznať a prijať takého, aký je.“
(Tamera Alexanderová, Nezmazateľný dojem; str.442)
Keď dovolíme, aby nám i vedľajšie postavy vyrozprávali svoje príbehy, tak pochopíme, že nezmazateľný dojem vzniká aj vďaka nim. A Tamera opäť majstrovsky vykreslila charakter každého, koho som v jej diela stretla. Bolo úžasné sledovať, ako sa so všetkým vyhrala a ako si dala záležať na každej jednej maličkosti. Či už ide o opisy postáv a ich vnútorného sveta, či detaily týkajúce sa Belmontského sídla, či chuť pečených croissantov, aromatického čaju a kúzelnej jesene. Vďaka nej som mala pocit, že svet na stránkach kníh ožíva a ja som jeho tichou súčasťou. Och, bolo to úchvatné!
„Sídlo si voľkalo na kopci a hoci bolo ešte ďaleko, okolie im poskytovalo dokonalý výhľad. Claire ho vpíjala plnými dúškami. Belmont – alebo po fancúzsky Belle Monte, čo znamenalo „krásny vŕšok“, bol rajom pre umelcov.“
(Tamera Alexanderová, Nezmazateľný dojem; str.84)
Avšak, musím povedať, že príbeh bol veľmi predvídateľný a dokonale som vedela predpokladať, akým smerom sa vyberie. V tomto ohľade nebol originálny, pretože som sa už s podobnými námetmi stretla a skrátka, možno by na niekoho tento fakt nespravil dobrý dojem. Ale, aj napriek všednosti bola táto kniha neobyčajná. Zásluhu na tom majú najmä tie čarovné opisy a detaily, ktorými autorka plným priehrštím rozsievala na každej strane. Dokonca som samu seba musela odhovárať, aby som neobracala stránky vopred, pretože Tamera dokáže vzbudiť zvedavosť a nedočkavosť toho, čo sa na ďalšej stránke odohrá, aj keď sami tušíte, že to až také prekvapujúce nebude. No i tak, napriek všetkému vo mne Tamera Alexanderová skutočne zanechala nezmazateľný dojem. Napísala kvalitné dielo, ktoré sa zmenilo v akúsi mozaiku. Obraz hýriaci farbami zložený z množstva dielikov rôznych veľkostí, a pritom v konečnom dôsledku vytvárajú ucelený obraz. Presne ako i táto kniha. Niesla v sebe mnoho malých príbehov, mnoho postáv, zákutí, maličkostí a emócií, ktoré sa spojili v jedno úhľadné a výnimočné dielo, ktoré vás núti zamyslieť sa. Ktoré odráža nie len nádherný príbeh lásky, odpustenia, pravdy a lži, cesty za snom, ale zachádza i do hĺbky duše samotných protagonistov, v ktorých zaznieva Boží hlas a je len na nich, či sa ho rozhodnú nasledovať alebo si zvolia svet, v ktorom sa nosí pretvárka, pokrytectvo, moc a bohatstvo, len aby doň zapadli. 
„V živote som sa naučila jednu vec, a to, že pre ľudí, ktorí sa pohybujú vo verejných sférach, neexistujú súkromné omyly. Všetko, čo robíme, sa stáva terčom kritiky. A človek sa musí naučiť nad to povzniesť, slečna Laurentová...aj keď ho to zasiahne tak hlboko, až sa zdá, že rana sa nikdy nezahojí.“
(Tamera Alexanderová, Nezmazateľný dojem; str.479)
Záleží nám viac na tom, čo si o nás myslia druhí alebo Boh? Niekedy si vyberám, vlastne nie, často si vyberám prvú možnosť. Chcem sa zapáčiť ľuďom, aj keď o mňa nestoja a za svoju snahu dostávam výsmech, tiché šuškanie za chrbtom, podceňovanie a nepochopenie. Ale aj vďaka tejto knihe som si uvedomila, aká som vzácna pre Boha. Že i so mnou má svoj plán, tak ako i s Claire. Nechce, aby som sa vzdala svojho sna, aby som verila, že nie som hodná tohto sveta, týchto ľudí a aby som konečne bola sama sebou. Preňho som výnimočná a viem, že so mnou vždy ostane, aj keď zlyhám, aj keď padnem...a potom sa navzdory všetkému, opäť postavím.
„Ale ona sa zahojí, slečna Laurentová. Sám Boh vám uľaví v bolesti, ak mu to dovolíte. Zotavíte sa a pôjdete ďalej. A stanete sa silnejšou.“
(Tamera Alexanderová, Nezmazateľný dojem; str.479)
Od Tamery Alexanderovej vám vrelo odporúčam i román Získaj si jej priazeň, ktorý ma popravde zaujal väčšmi ako Nezmazateľný dojem, no obe diela hodnotím ako kvalitné čítanie so vzácnymi myšlienkami.
Taktiež vám odporúčam historický román od Jen Turanovej, Láska spod klobúka, ktorý bol v mnohých ohľadoch podobný práve Nezmazateľnému dojmu. Určite zaujme nejednu romantickú dušu, ktorá sa pri jeho čítaní rozhodne nudiť nebude, aj napriek tomu, že kniha taktiež nepôsobí originálne a klišé vecí je tam viac než dosť, no nesie v sebe predsa len nevšednosť a mnoho myšlienok na zamyslenie 😉.
Zaujal vás historický román Nezmazateľný dojem? Ďaľšie historické romány nájdete na stránke i527.net. Román Nezmazateľný dojem si môžete zakúpiť tu: i527.net, Kumran alebo Martinus.sk.
Veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu i527.net, že mi knihu venovalo na recenziu
Moje hodnotenie: 4,5/5
Vydavateľstvo: i527.net (2017)
Séria: Príbehy z Belmontu, 1.časť
Originálny názov: A Lasting Impression
Preklad: Mgr. Lucia Mosorjaková
Goodreads: 4,17 (95%)
Počet strán: 504
Jazyk: slovenský
Väzba: pevná

6 komentárov:

 1. Ach, ďalší román od Alexandrovej, ktorý so sebou nesie kusisko histórie a je zasadený do nesmierne zaujímavého obdobia.♥_♥ Už len anotácia znie naozaj veľmi pútavo a Tvoja recenzia to iba potvrdzuje. Tie emócie z nej priam kričia a aj napriek tomu, že si spomínala tú predvídavosť, vyzerá to na dielo, pri ktorom sa na tento fakt veľmi ľahko zabúda. Je jednoducho ako stvorené do týchto daždivých dní.♥
  Recenzia sa ti samozrejme neskutočne vydarila. Milujem spôsob, akým ich píšeš, všetky do jednej a ako to vždy dokážeš tak krásne precítiť a následne svoje dojmy spísať do slov, ktoré človeku vyrážajú dych rovnako, ako samotné dielo.:) Fakt, už teraz sa neviem dočkať ďalšej poviedky od Teba.♥:)
  A ozaj, ten vzhľad blogu? Odpadávam!♥ Naozaj, tie recenzie sú nielenže krásne po štylistickej stránke, ale ešte aj po tej estetickej človeku spôsobujú závrate. Klobúk dole Monyyy!:)♥♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Och, Veronka, ty si taká úžasná a zlatá!!!♥^.^♥ Nikdy neviem, naozaj, ako ti odpísať :D
   Alexanderová je jednoducho Spisovateľka s veľkým S a krásne si to napísala, to by ma ani nenapadlo...predvídavosť na ktorú sa ľahko zabúda...presné a trefné ^.^
   Kiežby mi šli recenzie od ruky, ale ani po dvoch rokoch mi to stále nejde a s každou sa trápim, avšak ten pocit, keď predsa len z tej snahy a útrap niečo vzíde je taký čarovný a nedokážem sa toho písania vzdať, aj keď momentálne prechádzam pisateľskou krízou a fakt sa chcem na všetko vykašľať...aj na blog, aj na poviedky :( Uf, ale hádam to odíde, lebo sa cítim mizerne a idem sa z toho zblázniť...
   A ďakujem, ako som ti písala, ja sa s týmito detailami rada hrám a hádam to nevyznie namyslene, no mne sa to páči, fakt som s tým spokojná a som rada, že si to získalo i teba :)
   Ešte raz preveľká vďaka za pochvalu a prekrásne slová, nesmierne si ich vážim...prajem ti nádherný deň ;))

   Odstrániť
 2. Páni...Tahle recenze je fakt nádherně napsaná! Všechno krásně postupně a srozumitelně... Krása!
  A ta kniha vypadá zajímavě. Asi se po ní ještě podívám. I když má jisté chybky, vypadá to jako fajn příběh :)
  Musím si jít přečíst i tvé starší recenze!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ó, ďakujem krásne♥^.^♥ Veľmi si to vážim Viky♥♥♥
   Knižka zaujímavá veru je a Alexanderová je úchvatná spisovateľka♥ Zatiaľ som čítala len dve jej knihy, no nemám jej čo vytknúť, je úžasná a tie príbehy rovnako :D Nesú v sebe nie len krásny príbeh, ale i hodnoty a to je skutočne veľmi cenné :)
   Ešte raz vďaka za krásny komentár, prajem ti nádherný deň ;)

   Odstrániť
 3. Tuto autorku vůbec neznám, takže děkuji za milé představení. Recenze je napsaná úplně špičkově, ale od tebe už ani nic jiného nečekám. :) Navnadila jsi mě a to i přes to, že to není žánr, co obvykle čtu!

  Gabux

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak to sa nesmierne teším♥^.^♥ Tamera je úžasná a talentovaná spisovateľka a k tomu sú jej diela v slovenčine skvelo preložená, je to skrátka kvalita♥♥♥ Tak teda dúfam, že ak sa raz k tebe kniha dostane, tak ťa nesklame (ale u Tamery je to nepravdepodobné :D ) a naozaj veľmi pekne ďakujem za tvoj milý komentár i pochvalu na moju adresu, skutučne si to vážim :* Maj sa krásne...

   Odstrániť