6. júna 2017

Poďme sa hrať s bloggerom/03 (...zoznámte sa, Mr.Blogger; časť druhá...)

V tejto časti vám ukážem, ako môžete pridať nový príspevok a aké možnosti v ňom nájdete. Dostaneme sa aj k rozloženiu stránky, v ktorom si prejdeme základné nastavenia a kde zoznamovanie sa s blogerrom uzavrieme, pretože myslím, že týmto ho už budete ako tak poznať. A nabudúce sa vrhneme na vizuál stránky 😊.
Svoje články píšete a publikujete v sekcii Príspevky a nový vytvoríte tým, že kliknete na tlačítko Nový príspevok.
⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕
Po otvorení nového príspevku vás bude čakať:
1.) Kolonka, kde napíšete názov vášho príspevku.
2.) Lišta, ktorá vám pomôže vizuálne spracovať váš článok.
3.) Miesto, kde môžete písať svoj článok.
4.) Sekcia, kde si môžete vytvárať menovky pre svoj príspevok, či si naplánovať jeho publikáciu.
5.) A nakoniec možnosti, či chcete váš článok zobraziť na ukážku (tu môžete vidieť svoj článok po vizuálnej stránke ešte pred samotným publikovaním), uložiť ako šablónu, či nakoniec hotový a pripravený publikovať.
⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕
Menovka
Vaše príspevky môžete označiť menovkou, čo znamená, že články podobného typu, ako v tomto prípade recenzie, sa vám po kliknutí na menovku, umiestnenú na stránke pod príspevkom, zobrazia všetky články, ktoré ste touto menovkou označili.
⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕
Vďaka tejto lište môžete:
1.) (zľava doprava)...pridávať odkaz na webovú adresu, vkladať obrázky, vkladať videá, vkladať emodži a špeciálne znaky, pridať prerušovaný prechod
2.) (zľava doprava)...zvoliť citovanie textu, odstrániť formátovanie a skontrolovať pravopis
⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕
Prerušovaný prechod
Článok môžete predeliť prerušovaným prechodom, kedy sa na blogu ukáže len kúsok článku a zvyšok bude skrytý. Až po kliknutí na voľbu Viac informácii alebo názvu, ktorý si sami zvolíte (ako na to sa dozviete v odseku rozloženie) sa zobrazí celý článok...
⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕
 Vkladanie odkazu
1.) Označte si vybraný text, ktorý chcete použiť ako odkaz.
2.) Kliknite na ikonku Odkaz.
Zobrazí sa vám takáto stránka, ako na obrázku nižšie a je dobré keď:
1.) Zaškrtnete voľbu Webová adresa a do voľného priestoru pridáte odkaz na vami vybranú stránku.
2.) Zaškrtnete voľbu Otvoriť tento odkaz v novom okne, aby bol čitateľ presmerovaný na novú stránku a zároveň mu ostala otvorená i tá vaša.
⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕
Pridanie obrázkov
Vyberte ikonku pridanie obrázkov. Po zvolení tejto voľby sa vám zobrazí ponuka nahrávania obrázkov a je už iba na vás, odkiaľ chcete obrázky nahrať. Potom iba stlačte Pridať vybraté.

 Obrázky si môžete upraviť a zvoliť ich veľkosť na zobrazenie, poprípade ich v texte umiestniť na vami zvolenú stranu alebo pridať popis, vlastnosti (po nájazde myšou na obrázok sa ukáže vlastnosť), či ho odstrániť.
Ukážka, keď obrázku pridáte vlastnosť
⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕
Citovanie
Označte si vybraný text, ktorý chcete použiť ako citáciu, a zvoľte ikonku citovanie.
Text sa vám zarovná na stranu a tým sa odlíši od pôvodného textu. Avšak, vďaka CSS sa dajú citácie vylepšiť a dať im tak krajší výzor, takže aj to nás bude čakať v blízkej dobe 😊.
⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕
Keď ste so svojim článkom spokojný, kliknite na ikonku Publikovať a máte hotovo. 
S príspevkom potom môžete:
1.) Po nájazde myšou pod príspevok sa vám zobrazí voľba úpravy, zobrazenia, či odstránenia.
2.) Ukáže sa vám, akú menovku ste svojmu príspevku zvolili.
3.) Môžete sledovať, koľko zobrazení a komentárov váš článok má.
⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕
Nový článok
 Keď budete písať nový príspevok rovnakého typu ako predošlý už nemusíte znova písať menovku príspevku, pretože sa vám automaticky ukladajú.
 Menoviek môžete vymýšľať koľko len chcete 😄.
 Ak nechcete svoj príspevok ešte publikovať, jednoducho kliknite na Uložiť a pri vašom nepublikovanom príspevku sa zobrazí informácia Nedokončená šablóna. A tým pádom sa môžete k nemu kedykoľvek vrátiť a upraviť ho. To isté platí aj už o publikovaných článkoch, kde stačí po pridaní úpravy kliknúť na tlačítko Aktualizovať.
Teraz vám predstavím základné funkcie v rozložení
Favikona
Favikona je voľba, kde si môžete nahrať obrázok svojej ikonky pre stránku.
Takto vyzerá napríklad moja favikona na blogu...
⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕
Navbar
Navbar ponúka vyhľadávanie vo vašom blogu, zdieľanie a odkaz na ďalšie blogy s podobným zameraním ako váš v službe Google. Tu si môžete zmeniť aj jeho farbu. Nájdete ho na samom vrchu vašej stránky.
⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕
 Hlavička
Hlavička blogu umožňuje vložiť úvodný obrázok a môžete pridať aj popis blogu. Avšak, často sa stane, že obrázok nie je prispôsobený na stred, či nezodpovedá veľkosti, no ako tento problém vyriešiť sa tiež časom dozvieme 😉.
Príklad skúšobného popisu blogu:
⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕
Deliaci stĺpec
V tomto bode sa na blog pridávajú stránky, ktoré na ňom chýbajú. Po kliknutí na Pridať modul gadget vyhľadajte voľbu Stránky.
 Potom si zaškrtnite všetky vaše stránky, ktoré si môžete v bode dva ľubovoľne umiestniť. Stačí kurzorom myši zájsť na vybranú stránku, kliknúť a potiahnuť.
⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕
 Postranný stĺpec
V stĺpci sa vám zobrazujú gadgety, ktoré si na blog samy zvolíte. Po kliknutí na Pridať modul gadget sa vám zobrazí táto lišta:
⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕
Archív blogu
Ak na blogu chýba archív blogu, tak ho medzi gadgetmi nájdete, no väčšinou je automaticky už pridaný. Po kliknutí na upraviť sa vám zobrazí okienko s množstvom volieb, kde si môžete archív nastaviť podľa svojho želania.
⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕
Menovky
Ďalej si na blog určite pridajte menovky, ktoré sme si vytvorili v príspevkoch. Nájdete ich ako Menovky a opäť si ich môžete ľubovoľne upraviť. Pridať všetky, alebo len niektoré a podobne. 
⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕
Obľúbené príspevky
 Obľúbený príspevok je tiež veľmi užitočný gadget, vďaka ktorému sa vám zobrazujú články s najväčším počtom zhliadnutí. A opäť si ho môžete nastaviť tak ako samy chcete.
⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕
Štatistika blogu
 Štatistika vám napovie, koľko krát bol váš blog navštevovaný.
⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕
Zoznam blogov
 Pridala som aj gadget Zoznam obľúbených blogov, vďaka ktorému môžete mať na stránke odkazy na vaše obľúbené stránky, na ktoré vždy radi zavítate, a tak sa s ostatnými návštevníkmi vášho blogu o ne podeliť 😉.
⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕
Následníci
 A nakoniec pridanie sledovateľov. Tento gadget nájdete v možnosti Ďalšie moduly gadget a hneď ako prvá možnosť sa vám naskytne s názvom Následníci. (pozn.: keď máte blog uzavretý, tak vám kolonka následníci nefunguje, no len čo si blog otvoríte, tak bude všetko v poriadku 😄)
⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕
Úprava stĺpca
 Gadgety v stĺpci si môžete rozmiestniť ako chcete, postačí opäť kurzorom myši zájsť na požadovaný gadget, kliknúť ľavou myšou a potiahnuť.
⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕
Blogové príspevky
 Nakoniec si môžete upraviť aj príspevky, kde je veľká škála možností. A v tomto bode si môžete zmeniť názov prerušovaného prechodu príspevku Viac informácií na váš ľubovoľný názov.
 Úplne na konci tejto možnosti si môžete opäť vďaka kurzoru myši popresúvať všetko tak, aby vám to vyhovovalo na mieru 👌.
⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕
Vizualizácia
A takto to vyzerá po pridaní všetkých možností:
1.) Stránky.
2.) Stĺpec s gadgetmi.
3.) Zmena titulku Viac informácií na Čítať ďalej.
4.) Popresúvaná päta príspevku podľa vlastných predstáv
Na konci bloggera sa nachádza voľba Zoznam položiek na čítanie. Táto položka vám ponúka možnosť vidieť všetky blogy, ktoré sledujete cez Google účet.
P.S.: Ak máte nejaké otázky, pokojne mi ich napíšte do komentárov. Ak budem vedieť pomôcť, určite vám napíšem, ak naopak nie, nevadí, budem sa snažiť prísť na to, čo s tým môžeme spraviť 😄.

13 komentárov:

 1. Juujky, tak tieto clanky su skvele a veru prospesne :)) Uz sa tesim ako zacnes pisat o html a vkladani tych kodov, pretoze tato tema je pre mna hotova spanielska dedina. :D Maj sa krasne a deakujem za tento skvely projekt! :)))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak to som naozaj rada ^.^ A presne na tieto kódiky sa veľmi teším i ja, lebo vtedy začne skutočná zábava :D Aj ty sa maj krásne...

   Odstrániť
 2. Úúúú, Mony tak ja sa síce nepovažujem za nováčika, ale o tých vlastnostiach, ktoré sa dajú použiť na obrázok počujem napr, 1. krát, takže len tak ďalej!! Už sa teším na ďalšie články :)) ♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. :D...a vieš, že aj ja sa stále učím...napr. citácie, na tie som prišla iba teraz prednedávnom, keď som si robila nový vzhľad blogu inak som vôbec netušila, na čo slúžia tie úvodzovky :D Nuž, človek sa celý život učí...a teraz sa teším aj ja ^.^ Konečne začne s bloggerom zábava :D
   Prajem ti krásny zvyšok dňa ;))

   Odstrániť
 3. Řekla bych, že kdybych teď začínala s blogem, líbala bych ti ruce :D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Dost obsáhlý článek. Opravdu chválím, že si s tím dáváš takovou práci! :)

  Gabux

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem krásne, opäť, naozaj si ma svojimi komentármi "nakopla" ^.^ To, aby som sa čím skôr pustila do ďalších :D Maj sa krásne a ešte raz vďaka♥♥♥

   Odstrániť
  2. Já si chci zakládat ještě jeden blog čistě na mé povídky a chce si udělat design a všechno kompletně sama, takže teď hltám tyto články. Takže jen pokračuj. Šup, šup :D

   Odstrániť
 5. Tak a ako čerešnička na torte, pridávam sa aj ja, parádny článok Mony!:) Pretože až počas jeho čítania mi svitlo, že na to, aby mi citácie o ktorých sme sa bavili fungovali, musím prv daný text za citáciu aj označiť....*logika lvl.999......ja si fakt niekedy prídem ako totálny idiot.:D Každopádne, vyriešila som tento problém kvázi s tebou bez teba, inak by som ti zase písala, joj. Už teraz sa neviem dočkať ďalších!♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jéj, ďakujém♥^.^♥ A prosím ťa, ja som tie citáty taktiež nepoznala, na tom som natrafila úplnou náhodou a až potom mi svitlo :D A ešte mám čo objavovať...a teda, fakt sa už musím do tohto pustiť naplno :D Ďakujem ešte raz ;))

   Odstrániť
 6. Ani netušíš, jak strašně mě mrzí, že jsme na něco podobného nenarazila, když jsem na blogspotu začínala. Tenkrát jsem byla naprosto ztracená a na všechno jsem si pomalu a trmácivě musela přijít sama, zatímco tady to všechno mám přímo na zlatém podnose. Opravdu krásně udělaný článek, musela sis s ním dát hrozně moc práce. Osobně ale věřím, že se to vyplatí a hodně začínajícím blogerům tím pomůžeš :)

  Lory Humble

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ach, tie začiatky, mne to trvalo pol roka, kým som zistila to, čo som potrebovala a naučila sa, čo je čo (a stále prichádzam na nové veci) :D A bála som sa, či tieto dva články nebudú chaotické, ale nakoniec asi svoj účel vážne splnili :D Som veľmi rada♥ A ďakujem krásne, budem dúfať, že sa naozaj raz ku mne začínajúci bloger prekliká a ako tak mu pomôžem ^.^ Hádam v tom nebude mať ešte väčší chaos ako mal :D
   Maj sa krásne a prajem pekný deň :))

   Odstrániť