6. júna 2017

Poďme sa hrať s bloggerom/02 (...zoznámte sa, Mr.Blogger; časť prvá...)

Vítam vás pri pokračovaní projektu Poďme sa hrať s bloggerom. Na dnes som si pre vás pripravila až dva články, týkajúce sa základných funkcií bloggera. Dúfam, že oba články pomôžu najmä tým, ktorí majú v pláne založiť si blog alebo sú čerství nováčikovia 😊. Sú to čisto orientačné príspevky, také zoznamovačky s funkciami bloggeru, a po nich nás už bude čakať tá zábavnejšia časť aj s nejakými tými vychytávkami. Tak poďme na to pekne od začiatku 😉.
Ak si chcete založiť blog, blogger môže byť jednou z vašich volieb. Je jednoduchý, ponúka množstvo vychytávok a k tomu je zadarmo. Jedinou podmienkou je, že musíte mať založený účet na gmaily, ktorý je však taktiež zadarmo 😊. Takže, ak spĺňate túto možnosť, poďme sa pustiť do blogovania. Načítajte si stránku blogger.com, kliknite na tlačítko VYTVORTE SI VLASTNÝ BLOG a môžeme začať....
Po prihlásení pomocou účtu Google sa vás blogger spýta, aký si chcete vytvoriť účet na bloggeri. Máte na výber z dvoch možností: profil Google+ alebo profil služby Blogger. Osobne by som vám odporučila vybrať si prvé políčko, ktoré Vám vytvorí profil Google+, umožňujúci publikovať články na vašom Google+ účte a získať tak aj nových sledovateľov. 
Nakoniec si zvoľte jazyk, potom už iba jeden klik a ste v službe blogger.
 Blog si vytvoríte tak, že kliknete na tlačítko uprostred stránky VYTVORIŤ NOVÝ.
Vyskočí vám ikonka, v ktorej zadáte:
1.) Názov vášho budúceho blogu.
2.) Adresu vášho blogu.
3.) Vyberte si šablónu. Nezáleží na tom akú, v nastaveniach si ju budete môcť zmeniť.
4.) Stlačte potvrdzujúce tlačítko, aby ste sa mohli stať vlastníkom blogu.
A ste tam 👌😊.
Teraz sa oboznámime s nastaveniami a tým, čo ponúkajú.
Základné nastavenia
1.) V tejto časti si môžete zmeniť názov vášho blogu, pridať alebo upraviť jeho popis a nastaviť, či chcete, aby váš blog bol vyhľadávaný v službách Google.
2.) Blog môžu spravovať aj viacerí členovia, čo docielite v časti Povolenie. Okrem iného si môžete nastaviť, či váš blog bude otvorený verejne, iba pre pozvaných členov alebo súkromne, len pre vás. Keď si zakladáte blog je dobré si ho uzavrieť sám pre seba, aby ste si pokojne spravili všetky úpravy a až keď budete s ním spokojný, otvoriť ho pre verejnosť.
⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕
Nastavenia príspevkov, komentárov a zdieľaného obsahu
1.) V tejto možnosti si vyberte, koľko vašich budúcich príspevkov sa zobrazí na úvodnej strane. Ako vidíte na obrázku, ja som zvolila 5.
2.) Môžete si nastaviť, či chcete mať na blogu komentáre alebo naopak nie. Okrem iného sa dá zvoliť, kto smie váš príspevok komentovať a či vyžadujete slovné overenie pre publikáciu komentára. 
Ja preferujem umožnenie komentovať príspevky bez požiadavky na overenie slovom, keďže to nemusí byť pre každého pohodlné a práve naopak, môže to pôsobiť zbytočne otravne a zdĺhavo.
3.) Ak v možnosti Komentáre Google+ zvolíte áno, tak sa prepoja komentáre z profilu Google+ na váš blog. Mne osobne sa viac páčia klasické, a preto som zvolila voľbu nie.
4.) Na samom začiatku som si zvolila vytvorenie profilu Google+, vďaka ktorému sa príspevky objavujú aj na jeho ploche. A čo sa týka tohto bodu, tak odporúčam nechať automatické zdieľanie vypnuté, ale výzvu na zdieľane naopak povolenú. Dôvod mojej voľby je taký, že keď som mala zapnuté automatické publikovanie, tak sa mi článok publikoval bez toho, aby som mu mohla zadať popis.
Ukážka Google+ komentáre:
⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕
Nastavenia jazyka a formátovania
1.) Myslím, že tento bod je každému jasný 😉.
2.) Vo formátovaní si môžete zvoliť časové pásmo a vzhľad hlavičky dátumu, časovej pečiatky, či oboch zároveň. Na výber je mnoho možností a určite si nájdete tú, ktorá sa vám zapáči. Pri časovom pásme je dôležité zvoliť si to, ktoré spadá pod oblasť GMT+01:00, aby sme mali na blogu správne nastavený a aktuálny čas.
⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕
Iné nastavenia
V tomto odseku nás bude zaujímať najmä prvá možnosť, ktorá ponúka importovanie obsahu a jeho zálohovanie. Ide o veľmi dôležitý bod v prípade, že by ste si menili vzhľad blogu pomocou napr. HTML kódov a niečo by vám nevyšlo, a tak by ste chyby mohli napraviť, no o tom až neskôr. Tieto nastavenia vám ďalej ponúkajú kedykoľvek zmazať blog. Ale ak si to rozmyslíte a budete sa chcieť k blogu opäť vrátiť, máte 90 dní na to, aby ste ho mohli znova obnoviť.
V motíve začína tá najväčšia zábava s bloggerom, no bližšie sa o ňom dozvieme až na budúce. Teraz len taká rýchla zoznamovačka 😊.
⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕⁕
1.
V bode číslo jeden som označila Prispôsobiť  a Upraviť kód HTML.
A takto to vyzerá, ak si vyberiete tlačítko prispôsobiť....
...a takto HTML
2.
V označení číslo dva sa dostanete do nastavenia pre mobilné zariadenia. Je dobré, ak si vyberiete voľbu Áno, vďaka ktorej bude mať váš blog aj mobilnú verziu a čo sa vzhľadu týka, postačí nechať voľbu predvolené, ale odporúčam vybrať vlastná...a už iba uložiť.
3.
Ak si všimnete, tak pod ukážkou vášho nového blogu sa nachádzajú ďalšie šablóny, na ktoré, keď kliknete, tak sa vám ukážu v demo verzii a môžete mať predstavu, ako by vyzeral ďalší vzhľad pre váš blog. Ak by sa vám zapáčil nový, aj v tejto sekcii si ho môžete nastaviť a neskôr prispôsobiť.
Stránky na blogu sú samostatné záložky alebo odkazy na strane a môžete si ich na blog pridať koľko len chcete. Napríklad do takejto stránky môžete napísať niečo o sebe, alebo pridať bazár kníh a podobne....
1.) Kliknite na voľbu Stránky
2.) A vyberte si Nová stránka.
Ako máte na obrázku zvýraznené, do horného políčka zvoľte názov pre svoju stránku a dajte publikovať.
 A máte hotovo 😊. Ak sa vám nejaká stránka nepozdáva, stačí myšou zájsť pod jej názov, kde sa vám zobrazí voľba úpravy, zobrazenia a nakoniec odstránenia.
V sekcií Štatistika nájdete dôležité informácie ohľadom zobrazovania návštevnosti vašej stránky.
1.) Môžete si zistiť, koľkokrát boli zobrazené vaše príspevky, zdroje prenosov či publikum čitateľov alebo celkový prehľad.
2.) Ak nechcete, aby sa medzi štatistiku zapisovali aj vaše zobrazenia, kliknite na voľbu Spravovať sledovanie vlastných zobrazení stránky, a potom zaškrtnite políčko Nesledovať moje zobrazenia pre tento blog.

4 komentáre:

 1. Tohle je dokonalý článek pro začínajícího človíčka! :)

  Gabux

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujém!♥^.^♥ To bol aj zámer, začať úplne od základov a dúfať, že tieto články jedného dňa raz naozaj pomôžu :D

   Odstrániť
 2. Mony paráda!:) Úžasný článok nielen pre začínajucého bloggera, ale dokonca aj pre takého ako som ja, pretože som medzi týmito, na prvý pohľad jednoduchými a základnými, vecami našla aj také, o ktorých som doteraz nemala ani len tušenia.:) Určite sa v najbližších dňoch istým záležitostiam na mojom blogu ešte budem venovať a tento článok odporúčať ďalej (čo sa už vlastne stalo).:) Hor sa na druhú časť, som zvedavá, čo ma čaká tam.♥

  OdpovedaťOdstrániť