18. mája 2017

Sabotáž/Dani Pettreyová

Originálny názov: Sabotaged
Goodreads: 4,31 (97%)
Diel: piaty
Preklad: Mgr. Zuzana Vengliková
Počet strán: 264
Jazyk: slovenský
Väzba: brožovaná
Vydavateľstvo: i527.net (2017)

Anotácia

Keď sa Reef McKenna konečne vráti domov, zistí, že jeho milovaná Aljaška čelí obrovskej hrozbe.

Dobráčka od kosti Kirra Jacobsová a problémový Reef McKenna si v detstve liezli na nervy, ale počas dobrovoľníckej služby na náročných pretekoch psích záprahov Iditarod sa zdá, že medzi nimi preskočila iskra.

Raz v noci Reef prichytí Kirru, ako sa vykráda z tábora. Kirrin strýko Frank, účastník pretekov, zmizol. Keď ho Kirra a Reef vystopujú, dozvedia sa strašnú správu: Frankovu dcéru uniesli.

Kirra s Reefom a celou rodinou McKennaovcov sa ocitajú v pretekoch s časom, aby zastavili zloducha, ktorý sa vyhráža nielen zabitím dievčaťa, ale spustením najväčšej katastrofy, akú kedy Aljaška zažila. (zdroj)
...mrazivé prostredie Aljašky s hrejivým závanom pravej lásky...
Dani Pettreyová sa v mojich očiach stala zasnenou romantičkou, ktorá verí v pravú lásku a na tomto nádhernom základe vybudovala svoju sériu Aljašská odvaha. Aj keď sa jedná o trilery, práve Sabotáž a predchádzajúci diel, Ako skala, mi prišli ako čisto romantické oddychové čítanie pre rovnako zasnené ženy, ktoré milujú romantiku a príbehy plné lásky, obety a priateľstva. Osobne sa k týmto ženám radím i ja, a preto sa niet čomu diviť, že si ma Dani aj po piatykrát dokázala úplne podmaniť.
Sabotáž je nádherná kniha. Bola pre mňa príjemným spestrením dňa a skvelo som si pri nej oddýchla. Aj keď som s hrdinami musela opäť čeliť strastiplným prekážkam a prípad bol naozaj pútavý a skvelo zamotaný, i tak v celom príbehu prevládala najmä tá romantická časť, ktorú som si nesmierne užívala a prišla si tak na svoje.
...vždy ju priťahoval – ako plameň priťahuje nočného motýľa. Bolo to nebezpečné, ale magnetické... Priťahoval ju čoraz viac a desilo ju, že sa v nej zmáhajú aj silné city.“ (Sabotáž, Dani Pettrey)
Tentokrát sa do popredia dostáva posledný zo súrodencov McKennovcov, Reef, ktorý má za sebou nie práve najsvetlejšiu minulosť, no pracoval na sebe, aby sa zmenil. A teraz je úplne iným človekom, ktorého srdce bije v novom rytme pre Boha, ale aj ženu, do ktorej sa bezhlavo zamiloval. Do ženy, ktorá však svoje srdce pred mužmi uzavrela a stala sa z nej utiahnutá a utrápená osoba. Ale prečo? Odpoveď by ste spoznali už v predchádzajúcom diele, kde sme mohli Kirru, mladú veterinárku, spoznať po prvýkrát. Aj keď Dani neprezradila konkrétny dôvod Kirrinej neprístupnosti, i tak sa dal veľmi zreteľne predvídať. Avšak bolo zaujímavé zistiť, čo sa skutočne stalo a najmä prečo. 
„Zhlboka sa nadýchol a pomaly vypustil z pľúc vzduch, aby sa pripravil na bitku, v ktorej sa ocitol. Bitku, o ktorej nič netuší, a ktorá doháňa Kirru Jacobsovú k slzám. A to mu trhá srdce.“ (Sabotáž, Dani Pettrey)
Vzťah Kirry a Reefa bol milý, rozprávkový, presne ako aj predchádzajúce vzťahy vykreslené v minulých častiach. Ako som v úvode spomínala, Dani je veľká romantička, čo je z každej knihy nesmierne cítiť. Aj keď jej hrdinovia vynikajú nie len vonkajšou, ale i vnútornou krásou, čo vyvoláva dojem dokonalých a bezchybných ľudí, ktorých v reálnom svete stretnete asi ťažko, aj tak si ich postupom času obľúbite a zistíte, že vám skutočne prirástli k srdcu. Bojíte sa o nich a prajete im len to najlepšie, tak ako aj poslednej dvojici, Kirre a Reefovi. No myslím, že najpodstatnejšia osoba, ktorá nesmie chýbať ani v jednej časti, ani v jednom vzťahu, je Boh. A tentokrát mu Dani venovala špeciálne miesto.
„Boh musí mať obrovský zmysel pre humor...“ (Sabotáž, Dani Pettrey)
Aljašská odvaha je sériou, ktorá sa radí medzi kresťanskú fikciu, preto Dani nezabúda ani na otázky viery a odpovede, ktoré ponúka, sú skutočne povzbudivé a krásne. V tomto prípade ma však oproti predošlým dielom upútali o čosi väčšmi. V celom vzťahu s Bohom som cítila úprimnosť a cit, ktorý mi predsa len sem tam v uplynulých tituloch chýbal. No tentokrát som bola sama prekvapená ako sa vzťah s Nebeským Otcom krásne vyvíjal a ako sa s tým Dani pekne pohrala. Riešila ťažkú tému, veľmi bolestnú, no ukázala, aký je Boh mocný a ako dokáže milovať každého, bez rozdielu.
„...Boh je iný. On ju nikdy nesklame. Táto pravda bola ako studený dážď uprostred horúceho letného dňa, ktorý ju osviežil krásou Božieho srdca a jeho prísľubov. On bude vždy s ňou...“ (Sabotáž, Dani Pettrey)
Posledný diel série však nebol len o kladných pocitoch, čo som však očakávala. Neviem ako je to možné, ale v každej jednej časti ma veľmi iritovalo posledných cca 50 strán. Ako som aj v recenzii na Ako skala písala, od toho okamihu, keď som sa na týchto spomínaných stránkach ocitla, akoby sa z celého príbehu vytratila sviežosť a ľahkosť, ktorou oplýval a všetko sa úplne pokazilo. Prišiel chaos, neopodstatnené konania postáv a konverzácie na tom taktiež neboli najlepšie. V skratke, od toho okamihu mi začala nálada klesať a čítanie sa mi stalo skôr utrpením ako potechou. Avšak, vtipné je, že týchto nepríjemných 50 strán v diele Sabotáž neprišlo v závere, ale hneď v úvode. A viete si asi predstaviť moje rozhorčenie nad týmto zistením. Nie je nič horšie ako pokazený štart a ten sa Dani, podľa mňa, naozaj veľmi nevydaril. Ale keďže ju už poznám, vedela som, že sa to určite zlepší a odmenou za vytrvanie mi bude krásny príbeh. Našťastie som sa nemýlila a po uplynutí obávaných strán som sa i dočkala. Popravde, ešte som sa občas pri čítaní prichytila pri tom, ako nad tou absurdnosťou, ktorá práve nastala, krútim hlavou, no s prižmúrenými očami a s nadhľadom sa to dalo zvládnuť. Ale i tak, celkový dojem bol nakoniec aj tentokrát pozitívny.
„Vie, kedy si Reef nad niečím láme hlavu – vraští vtedy čelo. Robil to od prvého dňa v škôlke, keď sa ho učiteľka spýtala na obľúbenú farbu. Otázku položila všetkým deťom, ale iba Reefova odpoveď utkvela Kirre v pamäti. Povedal, že v ten deň modrá. Keď sa ho učiteľka opýtala, či sa mu bude modrá páčiť aj zajtra, odpovedal, že zajtra bude nový deň. Už vtedy žil pre aktuálny okamih.“ (Sabotáž, Dani Pettrey)
Je mi ľúto, že sa Sabotážou všetko uzatvára a sympatickí súrodenci McKennovci mi už nebudú môcť vyrozprávať svoje strhujúce zážitky. Budú mi chýbať, veľmi. Ich súrodenecký vzťah bol nádherne vykreslený a ukazoval, že v jednote je skutočná sila. Že sú si opornými piliermi a jeden druhého vo všetkom podporia a nikdy nedovolia, aby ťažkú situáciu musel niekto z nich riešiť sám, bez pomoci druhého. Celá séria bola takou peknou zastávkou vo svete, kde pravá láska porazí všetko zlé a kde sa najhlavnejšou osobou v živote stal Boh. A to je skutočne vzácne. Niekedy mám pocit, že sa láska z nášho sveta vytráca a nahrádza ju povrchnosť, povýšeneckosť, chuť po úspechu vybudovaná šliapaním po chrbtoch iných, a jednoducho, mám z toho všetkého zmiešané pocity. No u Dani som vedela, na čom som a v jej knižnom svete som sa cítila zakaždým vítaná.
„Ale ten bozk...Spomienka naň bola jedinou vecou, ktorá ho uprostred rozbesnených živlov dokázala zahriať.“ (Sabotáž, Dani Pettrey)
Tak, a týmto sa Aljašská odvaha končí, avšak Sabotáž bola krásnou bodkou celej série. Takou, akú si zaslúžila a mňa veľmi teší, že som mala možnosť prečítať si všetky diely vrátane tohto. Na celú sériu budem spomínať len v dobrom a v kútiku duše dúfať, že sa k nám dostanú aj ďalšie diela milej, sympatickej a talentovanej Dani Pettreyovej...
„Láska v zložitých okamihoch života. Boh je v nich – v smútku a bolesti. Je s ňou, nesie ju v náručí.“ (Sabotáž, Dani Pettrey)
Moje hodnotenie
Celkové zhodnotenie série

1.diel: Pod hladinou - 3,5/5 =70%
2.diel: V lavíne - 4,5/5 =90%
3.diel: V pasci - 5/5=100%
4.diel: Ako skala - 4/5=80%
5.diel: Sabotáž - 4/5=80%

Hodnotenie série: 84%

Mohlo by vás zaujať...

Recenzie na predchádzajúce časti, v trocha inej podobe, nájdete v TOMTO článku 😊.

Kam ďalej?

Ďalšie časti série Aljašská odvaha nájdete na stránke i527.net. Knihu si môžete kúpiť tu: i527.net, Kumran.sk alebo Martinus.sk.

Poďakovanie

Veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu i527.net za poskytnutie recenzného výtlačku

...

4 komentáre:

 1. No presne ako som hovorila - recenzia je úžasná a ty si sa nemala vôbec čoho obávať.:) A myslím to naozaj úprimne. Stručne, výstižne a s nesmiernym citom dokážeš písať iba ty.♥ A tie fotky, ach, ja proste zase neviem, čo vychváliť skôr! Viem, že som ti to iba pred chvíľkou písala osobne, ale nedá mi to nespomenúť ešte raz, pretože tak to jednoducho je - ozaj budeš mojim nevyčerpateľným zdrojom inšpirácie, fantázie a obdivu.:3 Netuším ako to robíš, ale ide ti to skvelo!
  Čo sa teda týka samotnej knihy, naozaj mi neostáva nič iné ako napísať, že so všetkým súhlasím. Veľmi príjemné a hrejivé oddychové čítanie, v ktorom nás však autorka vedela aj trochu ponapínať a občas zabrnkať na nervy. Určite knižná séria, ktorá za ten čas stojí.:) Ja sa už teraz neviem dočkať na tretí a štvrtý diel série. Ozaj ma nesmierne teší, že mám stále ešte čosi v zásobe a Sabotáž tak nie je posledným, konečným dielom.:)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ale keby si čítala tú prvotnú, tak by sa určite chytala za hlavu rovnako ako ja :D Vážne, bola hrozná, a tak som ju skúsila prerobiť, no aj tá bola príšerná avšak, do tretice všetko dobré, takže až tretia recenzia v poradí na túto knihu sa dala čítať a konečne som s ňou bola ako tak spokojná :D A naozaj ďakujem krásne, veľmi si ma potešila a som rada, že sa recenzia a aj fotky páči♥^.^♥
   Ty si taká zlatá! Jój, neviem, čo k tomu napísať, ale naozaj, to si nezaslúžim, ale číta sa to skvelo a vážne to poteší❤❤❤
   Presne, táto séria je super a mne špeciálne prirástla k srdcu❤ A dúfam, že sa k tebe dostanú čím skôr, V pasci bola skvelá a Ako skala rovnako dobrá ako práve Sabotáž :) Inak ti tak trocha závidím, že ťa ešte čakajú tieto Aljašské dobrodružstvá, uži si ich ;)) Maj sa krásne...

   Odstrániť
 2. Achhh, no to je krása! Vydarená recenzia a tie fotky! :O Vyrazili mi dych!♥♥♥ Ten chlad z Aljašky, ktorý si chcela vytvoriť mi plynie až pod kožu. :)
  Súhlasím s Tebou! Séria Aljašská odvaha je jednou z najkrajších sérií, aké som kedy čítala (no síce, mám za sebou ešte len posledné 2 diely, ale už teraz ju milujem. :D) Sú to moje prvé detektívne knihy a veľmi si ma získali.
  Mne naopak ten začiatok nevadil. Vlastne, keby som si to neprečítala u Teba, tak mi to ani nenapadne. :D Mne skôr vadil koniec, pretože som mala pocit, ako keby skončil narýchlo- odfláknute. Celý čas sa niečo rieši a behom 2 strán je koniec. WTF? :D
  Takže tak! Krásna recenzia a som rada, že sa Ti kniha páčila. ♥♥♥ V dnešnej dobe je problém natrafiť na niečo kvalitné. Vyzerá to tak, že dnes sa vydáva všetko za radom. Občas si kladiem otázku, či vydavateľ je viac podnikateľ? :) Ale o tom inokedy.
  Teším sa na zajtrajší sľubovaný článok! :) Maj sa krásne a prajem pekný slnečný víkend.
  PS: Ani nie tak veľmi slnečný! V stredu som sa chcela vyhriať na slniečku a dočítať Sabotáž. No tak som sa do nej začítala, až som si neuvedomila, že sedím pres 2 hodiny na slnku. Výsledok? Chrbát mám spečený a uškvarený a som červená ako paradajka. :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Júj, ďakujém, veľmi si to cením♥^.^♥ Ono, aj s tými fotografiami som mala problém :D Nie len, ako som písala Veronike, s recenziu, ale aj hlavnú fotku som musela prerábať, pretože tá pôvodná, ktorú som mala v pláne uverejniť, bola fakt o ničom...našťastie, že som sa spamätala :D
   Súhlasím, jedna z naj sérií❤ A neváhaj a rýchlo siahni aj po ďalších dieloch. Som si na 1000% istá, že si ťa úplne podmania...mňa si najviac V pasci a V lavíne, ach, tieto dve boli super!
   Nó, a to si ešte nečítala všetky diely :D Ver mi, ale najhorší koniec bol v Pod hladinou a V lavíne...moje nervy, tak to bolo odfláknuté a také urýchlené! -_- Mala som z toho nervy, ale i tak, klady opäť prevýšili zápory a mne sa tieto knihy vážne páčia. A koniec Sabotáže si ma získal, najmä epilóg, ten bol nádherný❤
   Ďakujem ešte raz a aj ja som rada, že si získala teba. No bodaj by nie, to bolo také romantické ^.^ Nájsť niekoho ako Reef!❤:D A to máš pravdu, no čo sa týka kresťanských vydavateľstiev, tak tie ma ešte nesklamali. Teda, až na pár titulov, ale inak, ich knihy sú u mňa a aj vždy budú úplný top!!!❤❤❤
   Aj ja sa naň teším :D Konečne po roku som sa k nemu dopracovala, tak hádam sa zapáči a naozaj pomôže. Och, a teším sa tvoju recenziu na Sabotáž, to bude zas paráda ^.^
   Jój, tak to mi je ľúto :/ Ale ty sa aspoň opáliš...mňa tie slnečné lúče akoby obchádzali naschvál :D Môžem sedieť vonku aj celý deň a výsledok, biela ako stena, presne tak ako predtým :D Ja to nechápem, no čo už, už som sa zmierila s bielymi nohami :D Ale ten chrbát ti nezávidím, no musí bolieť O.o Nuž, to slniečko nás ma rado obe ako tak vidím :D Maj sa krásne a ďakujem za tvoj komentár❤

   Odstrániť