26. marca 2017

Láska spod klobúka/Jen Turanová

Originálny názov: After a Fashion
Goodreads: 4,05 (93%)
 Počet strán: 317
Jazyk: slovenský
Väzba: brožovaná
Vydavateľstvo: Christian Project Support (2016)

Anotácia

Slečna Harriet Peabodyová sníva o dni, keď si otvorí svoj vlastný obchod s prešívaným ošatením určeným pre nezávislé pracujúce ženy, presne ako je ona. Nanešťastie sa kvôli jednej problémovej zákazníčke ocitne bez práce modistky, a tak odrazu aj bez príjmu. Pán Oliver Addleshaw akurát stojí pred uzavretím svojej najväčšej obchodnej dohody, keď zistí, že jeho potenciálny obchodný partner uprednostňuje usadených – ženatých mužov, s ktorými rokuje radšej. Keď sa Oliver stane svedkom udalosti, vďaka ktorej jeho nanútená snúbenica pripraví nešťastnú Harriet o prácu, snaží sa jej to vynahradiť tým, že jej navrhne, aby mu pomohla zapôsobiť na jeho obchodného partnera a hrala jeho snúbenicu. Harriet rýchlo zistí, že jej láska k móde nestačí na to, aby aj ona „bola v móde“. Nikdy skutočne nezapadne do Oliverovho sveta luxusných večerí a elegantných plesov, ale práve keď je odhodlaná ukončiť tento predstieraný vzťah, hrozba z Harrietinej minulosti ich oboch s Oliverom dovedie k zisteniu, že láska sa môže skrývať v tých najnečakanejších obaloch. (zdroj)

...spisovateľka stvorila milý, vtipný a nesmierne romantický príbeh, pri ktorom by sa rozplývala každá romantická duša...
Harriet Peabodyová má narodeniny. A ako za posledných šesť rokov, odkedy do jej srdca vstúpil Pán, tak i tentokrát prosí Boha o nejaký darček. Ale s tým rozdielom, že ponecháva na ňom, aby jej vybral, čo pre ňu považuje za to najlepšie. Nečakala však, že by práve na svoje narodeniny dostala slnečníkom po hlave, vrhla sa na ňu takmer zmyslov zbavená mladá žena, stretla príťažlivého muža, avšak v zle ušitom kabáte, zmokla ako myš a k tomu dostala ponuku, ktorá úplne odporuje zdravému rozumu. Boh má zmysel pre humor, no vie, čo Harriet potrebuje a čo si pre ňu nakoniec prichystal prekvapilo nie len Harriet, ale i mňa samú.
Prekvapilo ma však viacero vecí. Spisovateľka stvorila milý, vtipný a nesmierne romantický príbeh, pri ktorom by sa rozplývala každá romantická duša. A síce bol miestami možno až priveľmi sladký a plný klišé, aj tak si autorka moju pozornosť udržala a stránky som otáčala nedočkavo, pretože ma osudy hrdinov naozaj veľmi zaujali. Veľkou výhodou je, že sa striedajú pohľady oboch hlavných hrdinov, a tak ich môžeme lepšie spoznať a nahliadnuť im až priamo do srdca.
I keď som spomínala, že príbeh v sebe nesie mnoho klišé scén, prekvapilo ma, že ich autorka nakoniec spracovala do celkom nepredvídateľných situácii. Čakala som, že sa vyberie smerom, ktorý už dôkladne poznám z iných romantických kníh, no i tak som zostala chvíľu zmätená, keď si autorka vybrala úplne novú cestu a bolo zaujímavé sledovať, kam až svoje postavy nakoniec doviedla.
Čo však chválim najviac je už spomínaný humor. Láska spod klobúka nie je len nejakým sladkým románom pre ženy bez hlbšieho zmyslu. Práve naopak. Jen Turanová sa nevyhýba úvahám nad životom a nespravodlivosťou, ktorej je na každom kroku neúrekom, no robí to priam satirickým spôsobom. Ponúka pohľad na to hlúpe rozdeľovanie ľudí do kást, na chudobných a bohatých, a ako bohatstvo dokáže z ľudí spraviť namyslených pávov, pažravé prasce, či dravé šelmy. Ukazuje, ako moc a bohatstvo oberá ľudí o zrak, súcit a najmä ľudskosť, čím sa stávajú zvieratami. Avšak na tieto nedostatky a chyby ľudstva sa nesnaží upozorniť prostredníctvom citového vydierania čitateľa, ale skvelými humornými scénami, vďaka ktorým má príbeh v tomto smere určite, čo ponúknuť.
Pravdaže aj pri tomto diele sa počas čítania vynorili drobné zápory. Občas boli klišé scény, sladké situácie, či veľmi zdvorilé konverzácie aj na mňa priveľa a čítanie ma začalo nudiť, či trocha iritovať. A dokonca, aj keď sa mi nesmierne páčilo, že humor nechýbal takmer nikde, niekedy by som privítala aj trocha vážnosti, najmä k záveru. No navzdory všetkému musím povedať, že si ma román veľmi získal a moje očakávania splnil.
Verím, že na Slovensku je mnoho romantických duší, ktoré ak raz siahnu po tomto diele určite nájdu v spisovateľke svoju spriaznenú dušu a budú si priať i jej ďalšie príbehy. Neviem, či sa chystajú preložiť pokračovania tohto románu, ktoré rozprávajú príbeh Harrietiných veľmi dobrých a charakterovo zaujímavých kamarátok, Millie a Luccety, a ktoré budú určite taktiež plné humoru a lásky. Ale ak aj nie, i tak som rada, že sa aj k nám dostal aspoň jeden román od Jen Turanovej, vďaka čomu som mohla spoznať ďalšiu skvelú a vtipnú autorku, ktorej príbeh určite odporúčam všetkým milovníčkam romantiky a histórie, ktorý ich zavedie do čias, kde ešte džentlmeni nevymreli a kde majú pravá láska a milujúci Boh svoje miesto.
Moje hodnotenie
Poďakovanie
Veľmi pekne ďakujem internetovému kníhkupectvu zachej.sk za poskytnutie recenzného výtlačku. Recenzia písaná pre ich stránku Dobré čítanie a nájdete ju TU. Ak vás kniha zaujala môžete si ju zakúpiť napríklad aj TU.

14 komentárov:

 1. Achh, tak toto vyzerá na vážne skvelú knihu s krásnou obálkou :) Úžasná recenzia, ihneď si ma nalákala. Iste vieš, že ja som rovnako romantická duša ako ty. Ihneď píšem knihu na wishlist. :) Maj sa krásne a ďakujem za tip. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja som vedela, že ťa zaujme! ^.^ Myslím, že by sa ti kniha vážne páčila, keďže sme obe romantické duše. I keď niektoré tie situácie boli vážne pritiahnuté za vlasy, hlavne k záveru, a príbeh bol predvídateľný, no netreba všetko brať tak vážne a táto kniha je na oddych ako stvorená. A k tomu sa pri nej rozhodne nudiť nebudeš :D
   Aj ty sa maj krásne a dúfam, že ak sa raz k tebe kniha dostane, nebudeš sklamaná ;)) A ďakujem za pochvalu♥♥♥ Veľmi ma teší, že sa recenzia páčila...

   Odstrániť
 2. Tú knihu si opísala tak vábivo, až jej je teraz ťažké odolať!:D A to teda mňa nikdy takéto sladké romance nelákali, práve naopak, vždy som ich mala až vyše hlavy a rozčuľovali ma do nepríčetna ..No ozaj zvažujem, že si túto knihu pripíšem na Wishlist.:3 Klobúk dole Mony, opäť sa ti podarilo napísať úžasnú recenziu.♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Júj, ďakujem krásne Veronika♥^.^♥ No myslím, že táto kniha by ťa do nepríčetna rozčuľovala...nie žeby som ťa chcela odhovoriť, no myslím, že by ti kniha asi veľmi nesadla. Niektoré tie scény som nechápala ani ja a k tomu to bolo miestami také absurdné! :D Ja sa sama čudujem, že si ma kniha až tak získala, no možno ma upútal autorkin štýl a tá ľahkosť príbehu, ktovie :) Avšak, rozhodnutie je na tebe, no ako ťa poznám, asi by to nebolo v tomto prípade pre teba tá najlepšia voľba.
   A ďakujem ešte raz, veľmi si to vážim♥♥♥ Maj sa krásne :))

   Odstrániť
 3. Tak anotace slibuje zase trošku jinou lovestory. No, uvidíme. Knihu jsem zatím nikde neviděla, ale určitě se po ní mrknu minimálně v knihovně.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To veru je iná lovestory :D I keď je pravda, že je plná klišé, no zato podaná vážne, povedala by som, nevšedne :))

   Odstrániť
 4. To je krásná a vábivá recenze - kniha mě úplně minula, jdu podle spisovatelky pátrat zda vyšla i u nás (v ČR) :-) Děkuji moc za krásný čtecí tip.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Júj, ďakujem veľmi pekne♥^.^♥ Podľa mňa je to vážne bláznivý román, ktorý si buď obľúbiš alebo naopak mu neprídeš na chuť :D No som naozaj rada, že ťa kniha zaujala, možno by ti sadla ;) Ďakujem ešte raz a maj sa krásne♥

   Odstrániť
 5. Romantiku tak moc nečtu, ale neznamená to, že jí pohrdnu. Napsala opravdu poutavou knihu pro láskomilníky :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem krásne♥♥♥ Ono je to taká zvláštna romantika, avšak naozaj príliš sladká :D No ja ako veľká romantička som si ju naozaj užila :)

   Odstrániť
 6. Páni! S holkami musím souhlasit! Báječná recenze, úplně jsi mě donutila se po knížce podívat ♥ Děkuju za tip! ♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak to som naozaj rada a ďakujém...maj sa krásne♥^.^♥

   Odstrániť