17. februára 2017

Séria: Aljašská odvaha/Dani Pettreyová

Zdroj: Gorila.sk
Vitajte pri recenzii, na mojom blogu často spomínanej sérii, Aljašskej odvahy. Na úvod by som vás chcela oboznámiť s trocha netradičnou formou spracovania mojich dojmov. Nakoľko som mala možnosť prečítať si zatiaľ všetky na Slovensku vydané časti, mohla som ich medzi sebou navzájom porovnať a vyvodiť z toho záver, že písať recenziu na každú z knižiek by bolo bezúčelné, pretože sú si veľmi podobné a výrazne sa od seba neodlišujú (čo však netreba považovať za zápor, dá sa to vnímať podobne ako symbióza 😉...). Rozhodla som sa preto iba pre jednu kompletnú recenziu, na poslednú knihu, Ako skala, ktorú som písala pre stránku Dobré čítanie ešte niekedy v novembri minulého roka a ktorá v sebe zahŕňa spoločné znaky celej série. A aj keď sú si knižky značne podobné, nie sú úplne rovnaké, a z toho dôvodu som i pre ne vypracovala stručný systém kladov a záporov, ktorý dúfam bude postačujúci 😊

Originálny názov: Silenced
Goodreads: 4,33 (97%)
Diel: štvrtý
 Počet strán: 256
Jazyk: slovenský
Väzba: mäkká
Vydavateľstvo: i527.net (2016)

Anotácia
Jake vedel, že niečo nie je v poriadku. No nemohol tušiť ako veľmi. Oddychové lezenie na skalách sa jedného dňa zmení na drámu, keď na svojej ceste Kayden McKenna narazí na telo mŕtveho lezca. Stalo sa nešťastie alebo...? Šerif Landon Grainger, ktorý prípad vyšetruje, sa obráti na Jakea Westina s prosbou o pomoc. Jake súhlasí, ale to ešte netuší, kam ho tento prípad zavedie. Vďaka Kaydeniným lezeckým skúsenostiam čoskoro s Jakeom zistia, že smrť v horách nebola náhoda. Ba čo viac, vrah im je v pätách. Keď sa v Yancey začnú diať čudné veci, Jake sa obáva, že svet, v ktorom sa pohybuje, môže ohroziť osobu, ktorú miluje. No pravda je oveľa temnejšia, ako si vie predstaviť. (zdroj)

...som nesmierne rada, že som mala možnosť prečítať si všetky diely, pretože je to skvelá séria plná napätia, lásky a viery...
Dani Pettreyová v sebe, ako spisovateľka, nesie zvláštne kúzlo schopné podmaniť si čitateľov aj napriek tomu, že vzťahy, ktoré sú oporným pilierom jej príbehov, nie sú nijak zvlášť prevratné a počas celej série Aljašskej odvahy sa nesú na tej istej nôte. Ich štruktúra je zakaždým rovnaká, čo sa v celkovom dojme môže prejaviť stratením pocitu jedinečnosti a originálnosti. Avšak vysoké hodnotenia svedčia o všeobecne veľkej obľúbenosti. A aj v mojom prípade som taktiež podľahla jej čaru, pretože celú sériu milujem.
Ako skala je štvrtým vydaným dielom zo série, ktorý rovnako ako aj jeho predchodkyne na kvalite vôbec nezaostáva. Spisovateľka si pre nás pripravila ďalší, poriadne zamotaný príbeh s dávkou napätia, ale i lásky. Tentokrát sa priestoru dostáva Kayden a Jakeovi, ktorých sme postupne spoznávali v každej časti, počas ktorých na povrch vyplávali nečakané tajomstvá.
Bola som veľmi zvedavá, ako autorka rozvinie ich vzťah, pretože už v treťom diele bola badateľná zmena citov týchto dvoch postáv. A ako inak, autorka sa so všetkým krásne pohrala, premyslela a fanúšikom tejto série priniesla opäť čitateľský zážitok.
Obdivujem jej schopnosť zauzliť príbeh do nečakaných slučiek a najmä skutočnosť, že i tá najmenšia drobnosť, ktorá sa odohrala v predchádzajúcich častiach má svoje opodstatnenie, ktoré sa preukáže v novom diele. No nič nie je dokonalé a i tu sa našlo pár záporov. Jeden z nich, ktorý mi vadil najväčšmi sa opakoval v každej časti cca 50 strán pred koncom, kedy dochádzalo k rozuzleniam a vyvrcholeniu príbehu. Dej od toho okamihu začal pôsobiť priveľmi urýchlene a silene. Hrdinovia sa ocitali vo vynútených situáciách a bolo cítiť, že ich konanie je riadené autorkou, ktorá sa dostala do úzkych. Sviežosť a ľahkosť, ktoré príbeh sprevádzali nahradil chaos, neopodstatnené konania a konverzácie postáv, ktoré spoločne udusili napätie. No i tak som nesmierne rada, že som mala možnosť prečítať si všetky diely, pretože je to skvelá séria plná napätia, lásky a viery. 
Ak ste ešte nemali tú česť spoznať talent Dani Pettreyovej určite nebudete ľutovať, ak tak jedného dňa spravíte. Knihy vám odporúčam čítať od prvého dielu aj napriek tomu, že na seba príbehovo nenadväzujú, no dôležitejšie sú vzťahy, postavy a ich tajomnosť, ktoré sa rozvíjajú každým ďalší dielom, a preto by ste s veľkou pravdepodobnosťou mohli byť počas čítania zmätení. Nebude to strata ani vášho času a ani financií, pretože tieto kresťanské trilery sú naozaj kvalitné a pre mňa sa zaraďujú medzi sériu, ku ktorej sa budem veľmi rada vracať.

Recenzia písaná pre stránku Dobré čítanie a nájdete ju aj TU. Knihu si môžete zakúpiť napríklad TU.
Moje hodnotenie
Predošlé diely v skratke...
Originálny názov: Submerged
Goodreads: 4,07 (93%)
Diel: prvý
 Počet strán: 280
Jazyk: slovenský
Väzba: mäkká
Vydavateľstvo: i527.net (2014)

Anotácia
Sabotované lietadlo. Dvaja mŕtvi potápači. Jediná stopa.


Bailey Craigová prisahala, že sa do Yancey na Aljašku už nikdy nevráti. V mladosti sa dopustila vecí, na ktoré by najradšej zabudla, ale Yancey nie je mesto, ktoré zabúda ľahko. Vracia sa na pohreb blízkej osoby, ktorá zahynula pri leteckom nešťastí, ale na povrch vyplávajú temné dôkazy a Bailina pomoc sa pre vyriešenie prípadu stane nenahraditeľnou. Cole McKenna zvláda nebezpečné potápanie a záchranné akcie. Dokáže sa vyrovnať so strachom, že jeho mesto ohrozuje vrah. Ale čeliť skutočnosti, že Bailey sa vrátila, je veľkou výzvou. Kedysi mu zlomila srdce. Zdá sa však, že nie je rovnakým dievčaťom, ktoré pred desiatimi rokmi odišlo z Yancey. Ani on už nie je tým chlapcom, ktorého vtedy opustila. Čas neúprosne beží a počet obetí stúpa. Bailey a Cole sa musia preniesť ponad zranenia z minulosti a začať spolupracovať, až kým skrytá pravda nevyjde najavo. (zdroj)

Klady

Zápory
+ prostredie
- spočiatku nezáživné
prípad
- nevierohodných cca posledných 50 strán 
(z hľadiska správania postáv)
+ zápletka
- záver pre mňa až príliš klišéovitý
+ mnoho konverzácií
- mnoho preklepov
+ hlavní protagonisti

+ vykreslenie súrodeneckých vzťahov

Moje hodnotenie

Originálny názov: Shattered
Goodreads: 4,35 (97%)
Diel: druhý
 Počet strán: 320
Jazyk: slovenský
Väzba: mäkká
Vydavateľstvo: i527.net (2014)

Anotácia
Keď všetky dôkazy svedčia proti nemu, zachrániť ho môže iba sestrina dôvera.

Reef McKenna po návrate do rodného mesta Yancey na Aljaške čelí obvineniu z vraždy. Jeho sestra Piper sa márnotratného brata rozhodne brániť. Zástupca šerifa Landon Grainger má McKennovcov rád ako vlastnú rodinu, ale jeho prácou je vypátrať pravdu. Na vlastnej koži sa už presvedčil o tom, že najbližší nás dokážu najviac sklamať. Hoci šerif trvá na Reefovej vine, vyšetrovanie skomplikuje niekoľko nečakaných stôp a Landonova kariéra sa ocitne na vlásku. Keď sa Piper pustí do pátrania na vlastnú päsť, Landon si uvedomí, že ju musí ochrániť nielen pred ňou samou, ale aj pred hrozbami, ktoré na nich číhajú v drsnej kanadskej divočine. Ich dlhoročné priateľstvo začne prerastať do čohosi hlbšieho, ale obaja sa ocitnú v smrteľnom nebezpečenstve. (zdroj)

Klady

Zápory
+ prípad
- nevierohodných cca posledných 50 strán 
(z hľadiska správania postáv)
napätie
- k záveru strata sviežosti a originality
+ pútavé čítanie

+ mnoho konverzácií

+ láska

+ humor


Moje hodnotenie
Originálny názov: Stranded
Goodreads: 4,33 (98%)
Diel: tretí
 Počet strán: 280
Jazyk: slovenský
Väzba: mäkká
Vydavateľstvo: i527.net (2015)

Anotácia

Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!


Darcy st. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť. Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzích vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca. (zdroj)            

Klady

Zápory
+ hlavní hrdinovia
- urýchlený záver príbehu
prípad

+ zápletka

+ mnoho konverzácií

+ napätie

+ láska


Moje hodnotenie

10 komentárov:

 1. Priznám sa, že som recenziu nečítala, keďže dnes som tu už fakt dlho (prepáč za toľko komentárov :D) a naozaj sa nepotrebujem namotať na ďalšiu sériu (najmä keď by som sa mala sústrediť na školu), ale prebehla som ju a nedalo mi: to je aká brutálna úprava??! Také dačo sa tu vôbec dá urobiť?? Koľko hodín si tomu venovala? :D No krása, tvoje články sú vždy vizuálne také pekné!! Normálne nechápem, ako sa ti toto darí!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Joj, Majka, ty si taká zlatá♥^.^♥ Všetky komentáre, ktoré si mi tu dnes zanechala si nesmierne vážim a ďakujem ti za ne...zlepšili mi tento pochmúrny deň ;)
   Taká som rada, že sa ti úprava páči :D Mňa to veľmi baví a je to náhodou ľahšie ako sa zdá. Len tie tabuľky ma potrápili, dokonca som hľadala aj nejaké HTMl kódy, no nakoniec postačil Word, skopírovala som vytvorenú tabuľku a mala som hotovo :D Takže to nakoniec nebolo také strašné a dokopy to trvalo len polhodinu ;)
   Som šťastná, že sa ti úprava článkov páči ^.^ Priznávam, že tento sa páči aj mne :D
   Ešte raz ďakujem za všetko a prajem ti krásny zvyšok dňa ;))

   Odstrániť
  2. Oh, tak to som rada! Mne tvoje komentáre na mojom blogu tiež zakaždým spríjemnia deň, tak ma teší, ak som mohla trošku tejto radosti dať aj ja ^.^
   Ja na takéto veci nemám trpezlivosť, asi preto vyzerajú moje články a aj celý blog (ktorý nezmenil dizajn už aspoň... dlho :D) tak nelákavo :D Už som ti hovorila, že sa mi hrozne páči aj tvoj dizajn? (asi som to spomenula vo formulári do súťaže, ale tak, nikomu neublíži, keď to poviem ešte raz, ten vlk je ♥♥♥!)
   Aj ja ďakujem (aj za prianie k maturite a všetky trpezlivé odpovede na komentáre :D) :) (inak, čítať v nemčine je zážitok, najmä čo sa slovných hračiek a vtipov týka, lebo tie pri preložení často strácajú svoje čaro, ale zase nerozumiem asi všetkému ostatnému dookola, takže to má svoje výhody aj nevýhody :D)
   Dobrú noc a pekný deň zajtra :)

   Odstrániť
  3. Tak teraz som rada ja ^.^ A tvojim článkom nič nechýba a inak som mala v pláne meniť dizajn, no teraz, po takých krásnych slovách, sa mi do toho ani nechce a od tohto plánu upúšťam. Možno raz áno, no zatiaľ si vlka zachovám :D
   Mne nemčina príde vtipná. Nemyslím to zle, no čo som videla Fakjú pán profesor v originály, tak to filmu dodávalo totálne skvelý a vtipný nádych a keď som si ho pozrela s dabingom, tak všetko pôsobilo tak, no, udusene a mdlo. Vlastne všetko je lepšie v originály, takže chápem, čo myslíš s tým stratením čara :))
   A ja ti zas prajem pekný zvyšok dnešného dňa, maj sa krásne a ďakujem♥

   Odstrániť
 2. S recenziou na tieto knihy si to vymyslela neskutočne dobre Mony. Budem sa opakovať, no rovnako ako Majka, aj ja zakaždým zašnem nad tým, ako si všetko dokážeš tak pekne usporiadať. Spôsobom, akým jedna vec zapadá do tej druhej a tak pekne ju dopĺňa, že tvoje recenzie nie je radosť iba čítať, no dokonca na ne aj pozerať. Nechápem ako to robíš a koľko úsilia a času to musí zabrať.♥ Klobúk dole. Ku knihám sa zatiaľ nemôžem vyjadriť, jedine ak k prvej časti tejto série - Pod hladinou a aj to budem iba súhlasne prikyvovať hlavou s každým bodom, ktorý máš uvedený.:) Som teda zvedavá na tých posledných 50 strán.:D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem krásne♥^.^♥ Mňa tá úprava vážne baví, hrať sa s textom a podobne a ani neviete aká som šťastná, že sa vám páči♥♥♥ To ma totálne motivovalo :D Ďakujem ešte raz ^.^
   Som vážne zvedavá, aké jej udelíš hodnotenie a či si ťa Dani taktiež podmaní ;) Zatiaľ sa maj krásne♥

   Odstrániť
 3. Juujky!! Tak túto sériu ozaj že zbožňujem.♥♥ To si ich stihla prečítať už všetky? Priznávam, že mám prečítanú zatiaľ len Ako skala (ale istotne viem, že všetky sú dokonalé). Ozaj super recenzie! Som rada, že sa mám na čo tešiť. S tými kladmi a zápormi si to vymyslela veľmi kreatívne. Nikdy mi nenapadlo takto zhodnotiť pocity do tabuliek.♥♥ Vyzerá to, že Pod hladinou je najslabšia. Uvidím, aký budem mať z toho dojem ja. Maj sa krásne a teším sa na ďalšie recenzie! Prajem pekný večer s dobrou knihou a horúcim čajom♥♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. A to som ich mala prečítané ani nie za dva týždne...fakt ma chytili :D Určite ti odporúčam všetky a tento rok má vyjsť posledný diel, takže sa neskutočne teším ^.^ No, pre mňa bola prvá časť najslabšia, avšak, každého zaujme inak :) Takže dúfam, že sa k tebe dostanú čím skôr, sú skvelé! Aj keď chybičky sa našli, no Dani má v sebe vážne akési kúzlo a knihy si ma skutočne získali :)
   Júj, a ďakujem♥♥♥...aj za pochvalu aj za prianie :D Kniha a dobrý čaj, plus deka...ach to je moje ^.^ Maj sa krásne ;)

   Odstrániť
 4. Krásne spracované a tie fotky! ♥ Zatiaľ som čítala len prvý diel, ku ktorému mám taký zvláštny vzťah, pretože to bol môj prvý recenzný výtlačok. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem krásne Aly♥^.^♥ To chápem, prvý recenzný výtlačok v sebe nesie mnoho spomienok ;) Dúfam, že sa k tebe dostanú aj ďalšie diely♥

   Odstrániť